Jak postępować w przypadku podejrzenia świńskiej grypy w autokarze
Data wysłania: 2009-08-26 06:52 Autor: Czytelnik IP automat
Aktualność: Główny Inspektor Sanitarny wydał instrukcje wraz z zaleceniami, które dotyczą przewozu osób, a w szczególności dzieci, z państw, gdzie występuje grypa A/H1N1.
Z instrukcjami Państwowej Inspekcji Sanitarnej powinni się zapoznać przewoźnicy, a jej zalecenia przekazać pracownikom uczestniczącym w transporcie. W momencie, gdy stwierdzone zostaną u pasażerów objawy grypopodobnych takie jak: kaszel, kichanie i podwyższona temperatura, należy: w miarę możliwości odizolować chorego od reszty pasażerów, jak najczęściej wietrzyć autobus, a po opuszczeniu osoby z podejrzeniem świńskiej grypy, należy pojazd dokładnie wymyć, posprzątać i zdezynfekować. Wirus A/H1N1 żyje w warunkach wilgotnych od 2 do 8 godzin, w suchym powietrzu około 2 godzin.
Według doniesień, zakażenia związane z transportem autobusowym, są rzadkie, a w celu zapobiegania im zwykłe zabiegi sanitarne wystarczą. W autobusie nie musi się znajdować lekarz, czy pielęgniarka, ale trzeba pamiętać również o częstym myciu rąk.
Jeżeli przewoźnik ma jakiejś wątpliwości i podejrzewa w pojeździe obecność świńskiej grypy najlepiej od razu powinien skontaktować się numerem całodobowej infolinii w Państwowej Inspekcji Sanitarnej oraz w każdej terenowej stacji Sanepid. Dodatkowe zalecenia dla osób udających się do krajów w których stwierdzono przypadki zakażeń wirusem grypy A/H1N1 można znaleźć na stronie internetowej Państwowej Inspekcji Sanitarnej.
|