Bułgarzy walczą o prawo do sałatki szopskiej w UE
Data wysłania: 2009-08-14 16:08 Autor: Czytelnik IP automat
Aktualność: Bułgaria walczy o zarejestrowanie w Unii Europejskiej najpopularniejszej narodowej zakąski - sałatki szopskiej. Po tym jak tradycyjny miejscowy trunek alkoholowy "przypisała" sobie Słowenia, do sałatki pretensje rości sobie Serbia.
Serbska prasa pisze o "starej serbskiej specjalności", która jest mieszanką drobno posiekanej cebuli, papryki, pomidorów i ogórków, posypana tartym serem. Według Serbów przygotowywali ją jeszcze w średniowieczni pasterze z okolic miasta Prizren. Ludzie ci, zwani byli szopami, później zasymilowali się i dotarli do zachodnich granic dzisiejszej Bułgarii, przywożąc ze sobą tradycyjny przysmak w tamte regiony.
Prizren znajduje się w dzisiejszym Kosowie, sprawa więc nabiera szerszego kontekstu międzynarodowego. Wiadomość pod tytułami "Serbowie przywłaszczyli sobie naszą sałatkę", "Serbia ukradła nam też sałatkę", rozeszła się w wydaniach internetowych jako najbardziej komentowany temat dnia. Część internautów uległa nastrojom nacjonalistycznym, przypominając historyczne konflikty bułgarsko-serbskie.
W Bułgarii Szopami nazywają się mieszkańcy rejonów na zachód Sofii, mówią oni w specyficznym dialekcie i mają opinię wyjątkowo twardogłowych. Stąd nazwa sałatki szopskiej, będącej w oryginale mieszanką pomidorów, ogórków i papryki, posypanej serem solan.
Sałatka szopska w UE [2009-08-14 16:08 213.134.177.*] Własnie wróciłem z urlopu w Serbii, szopska sałatka jest tam praktycznie wszechobecna (podobnie jak sałatka serbska, podobna do szopskiej, bez papryki i sera). Przypisywanie sałatki szopskiej akurat Bułgarom uwazam za bezsensowne, jest to potrawa ogólnobałkańska, o czym świadczy opisana w artykuliku historia. Równie dobrze sałatkę szopską można by "przyznać" Kosowarom (Prizren!), Albańczykom (tzw. Kosowarzy uważają się za Albańczyków żyjących w innym państwie) albo wszystkim narodom byłej Jugosławii. A ponieważ sałatka szopska jest znakomita, proponuję uznać ją za światowe dziedzictwo kulinarne i upowszechniać wszędzie. Smacznego! jk odpowiedz »
|