Zobacz także
Opłata turystyczna to głupi pomysł, ale projekt jest w fazie konsultacji
Od września wracają restrykcje
Liczba i wielkość statków wycieczkowych podwoiła się od 2000 roku
PARP rozszerza grupę odbiorców wsparcia w ramach KPO
Dodatkowe środki na Podróże z klasą rozeszły się w 4 minuty
Miliony pasażerów przewiezionych przez PKP Intercity w II kwartale
MI: w 2007 roku udzielono 8,3 tys. licencji na krajowy przewóz osób
Ministerstwo Infrastruktury poinformowało, że w 2007 roku udzielono około 8,3 tys. licencji na krajowy przewóz osób, dla około 57,2 tys. pojazdów.
Według obecnie obowiązujących przepisów prawnych uprawnienia te wydawane są od 1 stycznia 2002 r., przez starostę właściwego dla siedziby przedsiębiorcy. Na początku licencje udzielano głównie firmom, działającym już wcześniej w zawodzie krajowego przewoźnika drogowego. W ostatnich latach o dokument ten ubiegają się tylko przedsiębiorcy wchodzący do branży transportowej.
W 2007 roku w porównaniu do roku poprzedniego nastąpił niewielki wzrost liczby licencji na przewóz osób. Do 31.12.2006 r. udzielonych było około 8,2 tys. tych uprawnień. Większy wzrost, bo o około 5% nastąpił w liczbie licencji na przewóz osób taksówką. Na 31.12.2006 r. udzielonych było około 55,2 tys. tych licencji, natomiast na dzień 31.12.2007 r. udzielono ich około 58 tys.
W krajowym transporcie drogowym osób udzielane są też zezwolenia na linie regularne i regularne specjalne. Dokumenty te uprawniają przewoźników do wykonywania przewozów w ramach obsługi linii komunikacyjnych. Pod koniec grudnia 2007 r. funkcjonowało około 26,4 tys. zezwoleń na przewozy regularne (wraz z około 111,1 tys. wypisów z tych zezwoleń) oraz około 2,8 tys. zezwoleń na przewozy regularne specjalne (wraz z ok. 6,7 tys. wypisów z tych zezwoleń).
Firmy realizujące krajowe przewozy na potrzeby własne muszą posiadać stosowne zaświadczenie, wydawane przez starostę właściwego dla siedziby. Na dzień 31.12.2007 r. w zakresie przewozu osób wydanych było około 1 tys. zaświadczeń dla około 2 tys. pojazdów.
Informacje te pochodzą z zestawień statystycznych przekazanych do resortu właściwego ds. transportu przez urzędy marszałkowskie, starostwa oraz urzędy miejskie i gminne w ramach realizacji zapisu art. 83 ust. 3 ustawy z dnia 6 września 2001 r. o transporcie drogowym(Dz. U. z 2007 r. Nr 125, poz. 874, z późn. zm.).
Komentarze
Tagi:
Dział centra informacji i promocji:
Dział badania rynku i analizy:
Wakacje nad Bałtykiem lepsze niż przed
ETC: Turystyka potrzebuje systemu zarządzania
Starsze aktualności:
Europejska turystyka odbija się po
Henley: Polski paszport mocniejszy od
Wyniki Lotniska Chopina znacznie powyżej
Najlepszy barman w Polsce zdradza trendy na 2024
TSUE: Poufność informacji dot. wypadków lotniczych kluczem do
Ratunkowe paczkomaty także we Wrocławiu i
W Wieliczce znów przeważają zagraniczni
Rekordowa liczba chętnych turystów-wyborców
Za dwa tygodnie Machu Picchu otwarte dla zwiedzających
Kiedy skończą się kontrole graniczne dla obywateli nowoprzyjętych państw Unii Europejskiej?
Lotnisko w Świdniku - czas rozpocząć rozmowy z przewoźnikami