TUR-INFO.pl | Serwis informacyjny branży turystycznej
ZAJRZYJ DO NAS NA: TUR-INFO.PL na Facebook TUR-INFO.PL na Twitter






Touroperatorzy obniżają ceny firstów

Przed nami kolejna analiza cen imprez turystycznych oraz kształtujących się trendów rynkowych. Jakie ceny first minute oferują biura? Które kierunki są tańsze niż przed rokiem? Jak kształtują się ceny przelotów na destynacjach turystycznych?


Odpowiedzi na te pytania znajdziemy w raporcie przygotowanym przez spółkę Traveldata, właściciela portalu Wczasopedia.pl

Zestawienie bazuje na cenach dla wylotów w okresie 01-07 sierpnia 2016 r. zebranych w dniu 12 listopada. Ponieważ jesteśmy w dalszym ciągu we wczesnym okresie sprzedaży sezonu letniego 2016 roku i w poprzednim zestawieniu cen (z końca października), a także na początku listopada niektóre biura podróży nie miały jeszcze całkowicie wprowadzonej lub były w trakcie uzupełniania swojej oferty, dlatego porównanie cen z tamtym stanem i z okresem sprzed tygodnia nie daje jeszcze całkowicie obiektywnego obrazu trendów rynkowych. Dlatego pomijamy (po raz ostatni) omawianie zmian i trendów cen wobec ubiegłego tygodnia, chociaż dla utrzymania statystycznej ciągłości pozostawiamy największe ich zmiany w stosownej tabeli wchodzącej w skład prezentacji. Lepiej do porównań nadają się natomiast ceny rok do roku, które obejmują "startowe" oferty first minute w zasadzie tych samych touroperatorów.







Badanie różnicy obecnej średniej ceny first minute lata 2016 wobec cen sprzed roku wskazuje na jej spadek o 91 złotych. Jest to odmienna sytuacja niż na starcie ubiegłorocznej oferty first minute (czyli lata 2015), bowiem wówczas średnia cena przewyższała cenę z wcześniejszego sezonu (czyli lata 2014 roku) o około 120 złotych.

Nadal nieco zaskakująco pozycję lidera spadków wśród dużych kierunków ponownie zajęły Wyspy Kanaryjskie, które są średnio o 211 złotych tańsze niż przed rokiem (poprzednio o 176 złotych), ale trzeba przypomnieć, że zeszłej jesieni kierunek ten był liderem zwyżek, a dodatnia różnica cen wobec sezonu lato 2014 wyniosła wtedy średnio ponad 150 złotych. Istotny wpływ na spadek średniej ceny Kanarów na starcie tego sezonu mają niższe ceny zastosowane przez tradycyjnego lidera tego kierunku, czyli Itakę, o czym była już wcześniej mowa. Największą redukcję średnich cen wobec ubiegłego roku zanotowano na razie na dość drogiej przed rokiem wyspie Lanzarote - o 403 złotych, a znacznie mniejsze na Fuerteventurze - o 128 złotych i na cieszącej się teraz bardzo dużym wzięciem Teneryfie - o 132 złote. Nadal duży spadek wykazuje też średnia cena wycieczek na kierunki tureckie - o 133 złote (poprzednio były tańsze o prawie 130 złotych) oraz w Bułgarii - o 114 złotych (poprzednio tańszej o 124 złote).

Natomiast bardziej kosztowne niż rok temu stały się cieszące się od początku sprzedaży first minute bardzo dużym zainteresowaniem kierunki greckie - średnio o 19 złotych ( w poprzednim zestawieniu były jeszcze tańsze o 30 złotych), wśród których prym w zwyżkach wiodą Chalkidiki i Korfu - średnio o 200 i prawie 100 złotych, a nadal sporo tańsza pozostaje jeszcze Kreta - o ponad 90 złotych. Drugim dużym kierunkiem, na którym średnie ceny wzrosły wobec ubiegłego roku jest Egipt - o średnio 48 złotych (w poprzednim zestawieniu był droższy o 118 złotych), w tym zwłaszcza Hurghada - o prawie 120 złotych. Egipt drożeje już drugi sezon z rzędu - poprzednio było to średnio 120 złotych - a liderem wzrostów był wtedy Synaj - o ponad 160 złotych, ale wobec wzrostu ryzyka wakacji na tym półwyspie sytuacja ta może ulec rychłej zmianie.






Z mniejszych kierunków znacznie tańsza niż w ubiegłym roku jest teraz Portugalia - o 263 złotych (poprzednio była tańsza o 229 złotych) oraz Tunezja - średnio o 226 złotych(poprzednio o 212 złotych). Nieco tańsza niż rok temu jest obecnie Majorka - o 101 złotych (poprzednio o 65 złotych), a nadal droższe pozostaje Maroko - o 77 złotych (poprzednio o 102 złote).
Nieco niższe obecnie ceny Kanarów mogą się okazać zjawiskiem przejściowym zwłaszcza w kontekście wysokich cen przelotów na tym kierunku w tanich liniach (o czym dalej w tym materiale) oraz wyższych niż przed rokiem (o czym była już wcześniej mowa) cen hoteli oferowanych przez turystyczne portale rezerwacyjne.

Tej jesieni wśród dużych biur podróży nadal zdecydowanie największą obniżką cen first minute na lato 2016 wobec sezonu poprzedniego wyróżnia się biuro TUI, w którym średnia cena spadła aż o prawie 400 złotych (poprzednio o 360 złotych). Całkiem możliwe, że jest to lokalna wersja europejskiej strategii koncernu TUI stawiającego na zdecydowanie przyspieszenie tempa ekspansji, w tym również (a może zwłaszcza) poprzez obniżone ceny. Taniej o średnio około 80 złotych niż przed rokiem oferuje obecnie wycieczki Exim Tours, a o około 70 złotych biura Itaka i Sun & Fun. W mniejszym stopniu tańsze pozostają oferty biur Neckermann i Grecos - o średnio około 45 i 20 złotych, a po mniej więcej tych samych cenach oferuje wycieczki Rainbow. Nieco drożej niż przed rokiem, bo o około 40 złotych, wycenia swoją obecną ofertę biuro Wezyr.

W tym, co dla turystów ma największe znaczenie, a zatem w liczbie najatrakcyjniejszych poziomów bieżących cen wycieczek, czyli na pierwszym lub drugim miejscu w 22 destynacjach oraz w trzech kategoriach hoteli, to zdecydowanymi liderami w dalszym ciągu pozostają biura Itaka (27 takich ofert) oraz Rainbow (17 ofert), a wyróżniają się pod tym względem jeszcze biura TUI (14 ofert), a także Exim Tours i Sun & Fun (po 13 takich ofert). Wśród małych organizatorów stosunkowo dużą liczbę niedrogich propozycji nadal oferuje biuro Net Holiday (13 ofert).

Sytuacja w zakresie kształtowania się cen oferowanych przez touroperatorów zdaje się wskazywać na to, że rynkowi liderzy są nadal zdeterminowani ugruntowywać swoje pozycje również przy pomocy atrakcyjnych ofert w istotnym dla ogólnej sprzedaży okresie first minute. Taka strategia w przeszłości przynosiła całkiem dobre wyniki, a więc powinna być skuteczna również teraz, zwłaszcza gdy część klientów w tym mniej spokojnym dla turystyki okresie będzie skłonna preferować wyjazdy wakacyjne na kierunki bardziej bezpieczne oraz z dużymi i stabilnymi organizatorami.

Inne istotne kwestie dotyczące turystyki wyjazdowej

W ostatnim tygodniu w liniach Ryanair ceny przelotów na kierunkach turystycznych na okres wylotów pomiędzy 1 a 7 sierpnia 2016 roku spadły o 18 złotych (poprzednio wzrosły o 19 złotych), czyli z 737 do 719 złotych, a zatem o 2,4 procent. Ceny przelotów na Kanary spadły tym razem średnio o 85 złotych podczas gdy średnia cen na pozostałych kierunkach praktycznie nie uległa zmianie. Najbardziej potaniały ceny przelotów z Krakowa na Teneryfę i Gran Canarię - o po 165 złotych, a największy wzrost cen wykazały przeloty z Warszawy do Lizbony - o 100 złotych oraz z Krakowa na Sycylię - o 65 złotych.

Niewiele, bo średnio o 23 złote wzrosły natomiast ceny przelotów w liniach Wizzair. Brak było spadków cen, a jedyne istotniejsze zwyżki zanotowano z Katowic do Burgas i z Warszawy do Barcelony - o 70 i 60 złotych.
2.Natomiast całkowicie symbolicznie, bo zaledwie o złotówkę, czyli z 667 do 666 złotych, obniżyły się ceny w liniach Ryanair w porównaniu z tym samym okresem roku ubiegłego. Wzrosły ceny przelotów na kierunkach kanaryjskich - o średnio 60 złotych, ale o średnio 10 złotych spadły ceny na pozostałych kierunkach. Największe zwyżki cen przelotów odnotowano z Warszawy do Lizbony - o 265 złotych oraz z Krakowa na Maltę i do Malagi - o 157 i 134 złote. Sporo tańsze wobec ubiegłego roku stały się natomiast przeloty z Warszawy do Grecji (zwłaszcza do Salonik i Aten - o 366 i 148 złotych) i na Majorkę - o średnio 142 złotych, a także z Katowic do Chanii - o 347 złotych oraz z Krakowa na Cypr i Majorkę - o 229 i 166 złotych.

Niższe już od pewnego czasu ceny przelotów do Grecji mogą mieć związek z tymczasowo obniżonym popytem ze strony samodzielnych turystów wynikającym z dość skromnej jeszcze (zwłaszcza w porównaniu z Hiszpanią) oferty hoteli dostępnej obecnie na portalach rezerwacyjnych. Sytuacja ta może jednakże zacząć się znacząco zmieniać późną zimą gdy portale zaczną zapełniać się większą liczbą atrakcyjniejszych niż obecnie ofert.

Dość znacznie, bo średnio o 112 złotych wyższe niż przed rokiem, są za to teraz poziomy cen w liniach Wizzair. Największą zwyżkę notują ceny przelotów z Warszawy do Lizbony - o średnio 390 złotych oraz z Katowic do Barcelony - o średnio 177 złotych. Linie Norwegian cen przelotów na Wyspy Kanaryjskie nadal nie podają, ale o wiele droższe niż przed rokiem są w nich teraz przeloty z Warszawy do Malagi - o 650 złotych, a dużo tańsze z Warszawy do Barcelony - o 280 złotych.

Niezmiennie obowiązuje teza, że ceny przelotów w tanich liniach, czyli również ceny produktów aranżowanych przez agentów, bądź też samodzielnie przez turystów, zmieniają się w zdecydowanie szybciej i w dużo szerszym zakresie niż ceny gotowych pakietów turystycznych. Skoki ich cen przypominają skoki cen akcji na giełdach, ale za to ich skala jest nieporównanie większa. Dlatego, po to aby zdobyć nawet pobieżne rozeznanie, czy w danej chwili jest tam rzeczywiście tanio, czy też może akurat bardzo drogo, warto przez jakiś czas obserwować zmiany sytuacji na rynku przelotów lotniczych oferowanych przez tanie linie.

Średnie ceny biletów na 14 najważniejszych kierunkach turystycznych wspólnych dla tanich linii i czarterów na wyloty w pierwszym tygodniu sierpnia w tym tygodniu przy połączeniach zarówno z Warszawy jak i Katowic oraz Krakowa były w tanich liniach nadal zdecydowanie niższe od cen czarterów. Średnia cena z Warszawy spadła w tanich liniach z 751 do 721 złotych, a w połączeniach czarterowych (takie oferuje na razie głównie TUI) wzrosła z 1235 do 1239 złotych. Średnia różnica wyniosła zatem 518 złotych (poprzednio 484 złote). Na trasach z Katowic oraz z Krakowa średnia cena w tanich liniach spadła z 798 do 775 złotych, a w czarterach spadła z 1136 do 1119 złotych. Średnia różnica wyniosła zatem 344 złote, czyli minimalnie więcej niż w poprzednim zestawieniu (339 złotych). Jest to sytuacja nieco korzystniejsza dla przelotów czarterowych niż zwykle o tej samej porze przed rokiem, gdy zwłaszcza w first minute i w I kwartale 2015 roku z Warszawy oraz z Katowic i z Krakowa występowały znaczne różnice cen przelotów na korzyść tanich linii, które często osiągały, a nawet przekraczały 500 złotych.


Z raportem Wczasopedii można zapoznać się poniżej.

Możesz także pobrać plik: turinfo_20151116_wczasopediapartner20151116media.pdf




Komentarze

(kiedy jest to możliwe, sugerujemy podpisanie się)

(akceptacja regulaminu)


Tagi:
traveldata wczasopedia analiza cen imprez turystycznych wakacje wczasy biura podróży


Komentarze:

Ta strona przetwarza dane osobowe oraz używa COOKIES. Szczegóły przetwarzania danych osobowych są opisane w polityce prywatności. Korzystając z tej strony wyrażasz zgodę na wykorzystywanie cookies zgodnie z ustawieniami Twojej przeglądarki i akceptujesz regulamin strony. Wszelkie szczegóły w regulaminie, polityce prywatności oraz polityce cookies.
  Akceptuję