Polskie miasta coraz popularniejsze na sylwestrowy wyjazd
Choć nadal większość Polaków spędza Wigilię w domu, to trend wyjazdów w czasie świąt jest coraz popularniejszy. Z roku na rok chętniej organizujemy kilkudniowe wyjazdy, aby wykorzystać wolne dni na odpoczynek po szaleństwie przygotowań świątecznych i spędzić sylwestra poza domem. W 2016 roku, w porównaniu z rokiem ubiegłym, chętnie wyjeżdżamy w nowe miejsca - i płacimy mniej za hotele.
Porównywarka cen hoteli HotelsCombined.pl przygotowała zestawienie najpopularniejszych kierunków tegorocznych wyjazdów Polaków w sezonie świąteczno-sylwestrowym. Ranking powstał na podstawie popularności wyszukiwanych miast i liczby dokonanych w nich rezerwacji noclegów na koniec grudnia 2016 roku. Znajdziemy w nim też informacje o średniej długości pobytu i średniej cenie za noc oraz porównanie tych danych z danymi z grudnia 2015 roku. g
W 2015 roku Praga i Rzym były bezkonkurencyjne pod względem popularności wśród Polaków planujących świąteczno-sylwestrowy wyjazd. W obu europejskich stolicach hotele były oblegane, a na koniec grudnia ubiegłego roku za jedną noc trzeba było zapłacić średnio 322 złote w Pradze i 265 złotych w Rzymie. W tym roku Rzym wypadł poza zestawienie, a Praga ze średnią ceną 353 złotych za noc ustąpiła miejsca Warszawie. To zaskakująca wiadomość, ale najwięcej użytkowników z Polski zarezerwowało nocleg na koniec grudnia 2016 właśnie w Warszawie, płacąc za to średnio 219 złotych za dobę hotelową.
Trzecie miejsce zestawienia zajmuje Zakopane. Nadal bardzo chętnie spędzamy sylwestra w stolicy Tatr Polskich, tym bardziej że w tym roku wyjątkowo zapłacimy za to mniej. Średnia cena za noc w zakopiańskich hotelach wynosi w tym roku 341 zł, czyli aż 150 zł mniej niż w roku ubiegłym.
Na kolejnych miejscach rankingu znaleźć można: Hawanę (340 złotych), Londyn (433 złote), Amsterdam (50 złotych) i Budapeszt (322 złote). Co ciekawe, najkrócej, bo średnio zaledwie na jedną noc, Polacy zatrzymują się w stolicy Holandii. Tutaj też średnia cena za dobę hotelową w sezonie świąteczno-sylwestrowym jest najniższa spośród wszystkich miast wymienionych w rankingu. Ostatnie trzy miasta, w których Polacy najchętniej spędzą kilka wolnych dni i sylwestra, to Gdańsk (301 złotych), Karpacz (350 zł) i Lwów (193 zł).
Zarówno w Budapeszcie, jaki i we Lwowie, w tym roku za hotele w okresie świąteczno-sylwestrowym trzeba zapłacić więcej niż w grudniu 2015. W stolicy Węgier ceny wzrosły średnio o 114 złotych, natomiast w oddalonym o około 70 kilometrów od granic Polski Lwowie o 74 złote.
Tabela 1. 10 najpopularniejszych miast, w których Polacy rezerwują pobyt w sezonie świąteczno-sylwestrowym 2016 roku oraz dane o średniej długości pobytu i średniej cenie za noc.
W tegorocznym zestawieniu najpopularniejszych kierunków wyjazdów Polaków w sezonie świąteczno-sylwestrowym oprócz Rzymu zabrakło jeszcze kilku miast, które cieszyły się ogromnym zainteresowaniem w 2015 roku. Chodzi o Berlin (średnia cena za dobę hotelową pod koniec grudnia 2015 roku wynosiła 498 złotych), Dubaj (607 złotych), Wrocław (140 złotych) i Ateny (340 złotych).
Zdaniem analityków serwisu HotelsCombined.pl, w 2016 roku żadne z nich nie znalazło się w rankingu 10 najpopularniejszych kierunków z powodu ogólnego wzrostu cen hoteli w obleganych przez turystów metropoliach, do których należą Berlin, Dubaj i Ateny. Tegoroczne dane wyraźnie wskazują, że bez względu na długość pobytu Polacy szukają tańszych hoteli, a co za tym idzie, za cel świąteczno-sylwestrowego wyjazdu chętnie obierają miasta, w których można liczyć na niższe ceny.
Z danych serwisu HotelsCombined.pl jasno wynika, że kryterium ceny bezpośrednio przekłada się na wybór kierunku podróży i motywuje Polaków do odwiedzania nowych miejsc lub postawienia na konkurencyjną w tym roku turystykę krajową. Aż cztery z dziesięciu miast z rankingu świąteczno-sylwestrowego w 2016 roku to miasta w Polsce, co jest dla polskiej branży turystycznej bardzo dobrą wiadomością. - wyjaśnia Łukasz Michta, Market Manager HotelsCombined w Europie Środkowo-Wschodniej i krajach bałtyckich.
Tabela 2. 10 najpopularniejszych miast, w których Polacy rezerwowali pobyt w sezonie świąteczno-sylwestrowym 2015 roku oraz dane o średniej długości pobytu i średniej cenie za noc.
Komentarze
Tagi:
Dział hotele, pensjonaty:
Opłata turystyczna to głupi pomysł, ale projekt jest w fazie
Wakacje nad Bałtykiem lepsze niż przed
HOTREC: Booking.com nie przestrzega ustawy o rynkach
Dział badania rynku i analizy:
Wakacje nad Bałtykiem lepsze niż przed
ETC: Turystyka potrzebuje systemu zarządzania
Starsze aktualności:
Europejska turystyka odbija się po
Henley: Polski paszport mocniejszy od
Wyniki Lotniska Chopina znacznie powyżej
Najlepszy barman w Polsce zdradza trendy na 2024
TSUE: Poufność informacji dot. wypadków lotniczych kluczem do
Ratunkowe paczkomaty także we Wrocławiu i
W Wieliczce znów przeważają zagraniczni
Powołanie wiceministra odpowiedzialnego za kolej
DoubleTree by Hilton Wrocław zostanie otwarty w lecie
Wyjazd wakacyjny a ryzyko terrorystyczne
MSZ ostrzega przed wyjazdami do afrykańskiego kraju.
Egiptowi brakuje pieniędzy na utrzymanie zabytków
Toruń chce kupić udziały w PLB
Emirates wprowadzi wirtualny program szkoleniowy
Strzelanina na amerykańskim lotnisku
Przewoźnik sprzedawał bilety na pociąg, którego nie było
Laris Hotels Group otwiera nowy obiekt
Katastrofa samolotu pasażerskiego w Indonezji
Sejm zadecydował o stawce godzinowej dla pracujących z grupami turystycznymi
Turyści chcą czystego powietrza
Dorota Dulińska odchodzi z MSiT
Ruszyła europejska kampania `Rezerwuj bezpośrednio`
Jak kobiety i mężczyźni organizują wyjazdy?
Które miasta na świecie są najczęściej odwiedzane przez turystów?
Nowe połączenie od Ryanair z Katowic
W lutym 2010 roku, odbędzie się wielkie otwarcie Restauracji Polka w Żelazowej W