Ogłoszenia
Ogłoszenia
- PRODUCT MANAGER
- Specjalista ds. Sprzedaży i Obsługi Klienta
- ITAKA RUMIA - Specjalista ds. Turystyki
- Pilot Praga-Wiedeń-Bratysława
- Specjalista d.s.Turystyki Krakow
- Almatur Katowice - praca w turystyce
- Szukam partnera: trekkingi w Himalaje
- Rezydent w hotelu
- BP ITAKA - KRAKÓW - Specjalista ds. Turystyki
- Projekt/Event Manager
Seniorzy preferują wyjazdy poza sezonem
Seniorzy wyjeżdżają na wakacje nie odbiegające standardem od tych, jakie spędza przeciętny polski turysta. Ale płacą za nie wyraźnie mniej, ponieważ preferują wyjazdy poza szczytem letniego sezonu i majówką.
Seniorzy powyżej 60 roku życia coraz chętniej decydują się na zagraniczne wakacje z biurami podróży. Ich liczba wzrosła w okresie styczeń - wrzesień 2015 o 20 proc. w porównaniu do takiego samego okresu w 2014 roku. Statystyki rezerwacyjne Travelplanet.pl pokazują również, że to właśnie seniorzy potrafią wyłuskać najbardziej atrakcyjne cenowo wycieczki z ofert biur podróży.
Najpopularniejsze kierunki wybierane przez seniorów nie odbiegają od tych, na jakie decyduje się ogół turystów. To Grecja, Egipt, Turcja, Hiszpania i Bułgaria. Wyjeżdża tam ponad 70 proc. seniorów. Jednak warto podkreślić, że w tym roku inaczej niż ogół turystów, nie spędzali oni tak chętnie wakacji w Grecji. Od stycznia do końca września wypoczywało tam nieco ponad 1/4 seniorów podczas gdy w tym okresie wyjeżdżał tam co trzeci polski turysta.
Seniorzy wyjeżdżali za to, w odróżnieniu od ogółu, chętniej do Egiptu (15 proc. wobec 14 proc.). Wyraźnie większy odsetek seniorów wyjechał również w tym roku do Tunezji (2,4 proc. wobec 1,6 proc. ogółem). Z kolei decydowanie mniejszą popularnością wśród seniorów cieszyła się Turcja (13,7 proc. wobec 17 proc. ogółu turystów) oraz Bułgaria (5,3 proc. seniorów wobec 8,4 proc.).
Standard wypoczynku seniorów, tak jak wybierane przez nich miejsca, w których chcą spędzić urlop, również nie odbiega znacząco od przeciętnej. Co piąty senior, tak jak ogół turystów, wybierał wypoczynek w hotelu 5*, co nie odbiega od przeciętnej. Nieco rzadziej za to niż ogół turystów zatrzymywali się w hotelach 4* (40 proc. wobec 45 proc. ogółem) a częściej niż ogół - w hotelach o standardzie 3* (33 proc seniorów wobec 30 proc. ogółem) w obiektach 2* i niższych kategorii (6 proc. seniorów wobec 5 proc. ogółem).
"Te wręcz niuanse, dotyczące zarówno preferowanych kierunków jak i standardu wypoczynku rzutują i to poważnie na średnią wartość rezerwacji. W wypadku seniorów jest to 5500 zł, to aż o 1100 zł mniej niż przeciętna" - mówi Radosław Damasiewicz, dyrektor marketingu i ecommerce Tavelplanet.pl.
Okazuje się, że seniorzy potrafią wyłuskać oferty zbliżone standardem do tych, jakie wybiera przeciętny turysta, ale zapłacić za nie wyraźnie mniej. Tajemnica tkwi w doborze terminu wyjazdu. W szczycie sezonu letniego (lipiec - sierpień) na wakacje wyjechało niecałe 24 proc. seniorów, podczas gdy ten termin wybierało 44 proc. turystów.
Komentarze
Tagi:
Dział biura turystyczne:
Wakacje.pl doceniają
Dokąd polecą Polacy w okresie
Dział badania rynku i analizy:
Najlepsze prace magisterskie
Wakacje nad Bałtykiem lepsze niż przed
Starsze aktualności:
Nowe Trendy w Turystyce - promocyjna wejściówka do
Czwarta edycja Certyfikacji Atrakcji Turystycznych Powiatu
Wakacje.pl kuszą doświadczonych
Nocowanie.pl bez optymizmu o
Krok w stronę uruchomienia połączeń z Polski do
Jak ubezpieczają się wyjeżdżający na
Raport Travelplanet pokazuje
Jakie nastroje ma pomorska branża
Sąd UE kwestionuje pomoc dla
Nowy katalog Ecco Holiday i Ecco Travel
Lato 2017 - jakie nowe kierunki znajdą się w siatce połączeń Ryanaira?
Huśtawka nastrojów w Merlinie X
LOT wprowadzi nowe połączenia z kilku polskich lotnisk
Skyscanner podpisuje umowę z Microsoft
Polacy chętnie wybierali loty z przesiadkami w 2015 roku
Zmiany w rozkładzie jazdy pociągów
SAS otworzy nowe połączenia do Polski
Które biura są najbardziej medialne?
Nadchodzi lepszy czas dla branży?
Wizz Air stawia na rozwój w Katowicach