Krakowskie świąteczne tradycje mogą zainteresować turystów
W okresie okołoświątecznym turyści przyjeżdżający do wielu europejskich miast mogą liczyć na dodatkowe atrakcje. Nie inaczej jest w Krakowie.
Każdego roku tłumy odwiedzają krakowski jarmark bożonarodzeniowy, znajdujący się na Rynku Głównym. Został on uznany przez CNN za jeden z dziesięciu najlepszych jarmarków bożonarodzeniowych w Europie. Dziesiątki straganów oferują m.in. różnego rodzaju rękodzieło, ozdoby świąteczne, tradycyjnie produkowaną żywność czy słodycze. Zdjęcia z targu świątecznego można zobaczyć w galerii na naszym facebookowym profilu - Kraków - Jarmark Bożonarodzeniowy 2016
Jedną z najmłodszych, krakowskich przedświątecznych tradycji jest także organizowana co roku wigilia dla bezdomnych i potrzebujących, która jest organizowana od 1996 roku. W tym roku Rynek Główny przemienił się w stół wigilijny 18 grudnia. Od lat organizatorem tego wydarzenia jest znany, krakowski restaurator, Jan Kościuszko.
Będąc przed świętami w Krakowie warto także pamiętać o jednej z najpiękniejszych i najciekawszych tradycji świątecznych, a mianowicie konkursie i wystawie szopek krakowskich.
Tradycja budowania szopek bożonarodzeniowych w Krakowie sięga XIX wieku, a rozpropagowana została w wieku XX. Jak podaje Muzeum Historyczne Miasta Krakowa, tradycyjna szopka krakowska była przenośnym teatrzykiem kukiełkowym, z muzyką i specjalnie pisanymi tekstami. Z czasem scenki odgrywane przez amatorów zostały zastąpione figurkami poruszanymi mechanicznie. Są one wyrzeźbione lub ulepione z modeliny czy gipsu. Ukazują sceny odwołujące się do legend krakowskich, wydarzeń historycznych lub tych z życia codziennego. W tym roku nie zabrakło nawiązań choćby do Światowych Dni Młodzieży i wizyty papieża Franciszka.
By nie dopuścić do zaniku szopkarskiej tradycji, w 1937 roku z inicjatywy Jerzego Dobrzyckiego zorganizowano u stóp pomnika Adama Mickiewicza konkurs na najpiękniejszą szopkę krakowską. Rok później odbyła się druga edycja konkursu. W okresie okupacji hitlerowskiej konkursów nie organizowano, dopiero w grudniu 1945 roku przy zburzonym przez Niemców pomniku po raz trzeci pojawili się szopkarze. Od 1946 roku organizacją konkursu zajmuje się Muzeum Historyczne Miasta Krakowa. W tym roku do konkursu, który odbył się 1 grudnia 2016 r. na Rynku Głównym w Krakowie, zgłoszono 162 szopki - 42 szopki w kategorii seniorów, 9 szopek w kategorii szopek młodzieżowych i 111 szopek dziecięcych.
Krakowskie szopkarstwo znajduje się na Krajowej liście niematerialnego dziedzictwa kulturowego - znalazło się wśród pierwszych pięciu zjawisk wpisanych na tę listę
Jury konkursu oceniało szopki oceniono w trzech kategoriach: kategorii seniorów, kategorii młodzieżowej i kategorii dziecięcej.
W kategorii seniorów szopki oceniane były w grupach wg ich wielkości:
- gr. I - szopki duże
- gr. II - szopki średnie
- gr. III - szopki małe
- gr. IV - szopki miniaturowe.
Po więcej zdjęć z wystawy szopek krakowskich także zapraszamy na nasz facebookowy profil - Szopki Krakowskie - galeria
Szopki krakowskie to jedna z naszych ulubionych świątecznych tradycji. Warto poświęcić chwilę aby wstąpić na pokonkursową wystawę, a także zaproponować jej odwiedzenie turystom. Wystawę można oglądać w Pałacu Krzysztofory (Rynek Główny 35).
Komentarze
Tagi:
Dział biura turystyczne:
PAŻP i Ryanair będą współpracować
Nowy Dyrektor Sprzedaży i Marketingu EXIM
Opłata turystyczna to głupi pomysł, ale projekt jest w fazie
Dział atrakcje turystyczne:
Zapał Europejczyków do podróży nie
Dofinansowanie na projekty
Starsze aktualności:
Europejska turystyka odbija się po
Henley: Polski paszport mocniejszy od
Wyniki Lotniska Chopina znacznie powyżej
Najlepszy barman w Polsce zdradza trendy na 2024
TSUE: Poufność informacji dot. wypadków lotniczych kluczem do
Ratunkowe paczkomaty także we Wrocławiu i
W Wieliczce znów przeważają zagraniczni
Turecka branża turystyczna w opałach
Turyści w bazie noclegowej - kwiecień 2016 r.
Rainbow poleci Dreamlinerem na Bali
Targi Tourism and Event Expo odwołane
Czech Airlines wraca do Radomia
IAG chce współpracować ze startupami
Grecos rozpoczął sprzedaż oferty na lato 2017
Centralny Port Lotniczy zbyt kosztowny?
Tripsta i airtickets łączą siły i tworzą biuro podróży
Wizz Air ma nowego szefa działu komunikacji
Polacy chętnie sięgają po nalewki owocowe