Ogłoszenia
Ogłoszenia
- Praca w biurze podróży Galeria Podróży Olkusz
- WYGODA szuka instruktorów narciarstwa
- REZYDENT - TUNEZJA 2025
- Specjalista ds. Turystyki
- Biuro podróży
- Sprzedam Biuro Podróży
- REZYDENT, PILOT - TURCJA
- PASJONAT TURYSTYKI POSZUKIWANY
- BP ITAKA - KRAKÓW - Specjalista ds. Turystyki
- Travel Creator - Specjalista ds. turystyki...
Przyspieszył wzrost sprzedaży wycieczek
Przed nami kolejna analiza cen imprez turystycznych dotycząca wyjazdów w sezonie letnim 2016. Zawiera ona okres końcówki sezonu lata last minute definiowanego jako trzeci tydzień września. Które kierunki podrożały? Jak kształtują się ceny przelotów na kierunkach turystycznych?
W minionym tygodniu, dla wycieczek z wylotami w okresie 19-25 września, średnie ceny wzrosły o 8 złotych (poprzednio spadły o aż 155 złotych) - wynika z analizy przeprowadzonej przez Instytut Badań Rynku Turystycznego Traveldata. Największe spadki odnotowano na Gran Canarii - o 573 złote oraz W Portugalii i Synaju - o 414 i 153 złote. Skala wzrostów cen wycieczek była podobna, a najistotniejsze z nich wystąpiły na Krecie i Lanzarote - o 421 i 411 złotych oraz na Cyprze - o 152 złote. Zmiany cen w ostatnim tygodniu obrazuje załączona mapka.
Badanie średniej ceny imprez wobec cen sprzed roku ( na okres 19-25 września) wskazuje, że po zaledwie jednotygodniowej przerwie powróciły one do poziomu powyżej ubiegłorocznego i były od niego wyższe o 21 złotych. Sytuację w tym zakresie w ostatnim tygodniu ilustruje załączona mapka.
Spośród dużych kierunków kierunkiem, który wykazuje największą zwyżkę cen rok do roku nadal pozostaje Grecja droższa teraz niż przed rokiem o średnio 49 złotych, a największy średni wzrost cen wykazują niezbyt drogie przed rokiem Kos i Korfu - o 103 i 78 złotych, a największą przecenę Kreta - o 74 złote.
Kierunkiem o nieco mniejszym wzroście cen rok do roku są Kanary, gdzie średnie ceny przebywały powyżej zeszłorocznych o 36 złotych. Z tamtejszych wysp najwyższe zwyżki wykazują Lanzarote i Gran Canaria - o średnio 146 i 127 złotych, a najgłębsze spadki cen wobec ubiegłego sezonu występują na Teneryfie - o 170 złotych.
Pozostałe duże kierunki są teraz tańsze niż przed rokiem. Mniejszą przecenę wykazuje Egipt, gdzie średnie ceny spadły poniżej ubiegłorocznych o 105 złotych. Na kształtowanie się cen pewien wpływ wywarła marcowa 13-procentowa dewaluacja egipskiego funta, po której przebywały one przez dłuższy na tym kierunku poniżej poziomów ubiegłorocznych, a przed dewaluacją były zwykle wyższe o kilkadziesiąt złotych. Przypominamy kolejny raz ten przypadek, gdyż w ostatnim okresie coraz bardziej prawdopodobna staje się powtórna dewaluacja egipskiej waluty, która powinna otworzyć możliwości obniżek cen i doprowadzić do ponownego wzrostu konkurencyjności Egiptu jako celu wyjazdów turystycznych. Obecnie niewiele tańsza niż przed rokiem jest Marsa Alam - o 21 złotych, w większym stopniu Hurghada - o 85 złotych, natomiast dużo tańszy jest Synaj.
Tradycyjnie najwyższą pozycję w zestawieniu najbardziej przecenionych kierunków wobec cen z zeszłego sezonu zajmuje Turcja. Kierunek był w badanym okresie tańszy niż przed rokiem o średnio 124 złotych, ale w okresie ostatnich ośmiu miesięcy dla wyjazdów we wrześniu i sierpniu był wyraźnie tańszy. W maju i czerwcu sprzedaż Turcji zaczęła wykazywać pewne symptomy poprawy, ale zamach na lotnisku w Stambule w dniu 28 czerwca zaszkodził odradzającemu się popytowi (zwłaszcza w Niemczech). Tak jak zaznaczaliśmy już wcześniej paradoksalnie na poprawę postrzegania Turcji pod kątem bezpieczeństwa (począwszy od sierpnia), może wpływać nowa sytuacja powstała nieudanym puczu wojskowym z nocy 15/16 lipca. Całkiem możliwe, że prowadzi ona do wyższego stopnia kontroli przez władze sytuacji wewnętrznej w kraju, w związku z czym spada wśród turystów poczucie zagrożenia zdarzeniami terrorystycznymi w rejonach ich pobytu. Podobną rolę może pełnić też przywrócenie czarterowego ruchu turystycznego Rosjan do Turcji. Dane o sprzedaży Turcji za sierpień w Polsce wskazują na pewną poprawę, a dane o sprzedaży tego kierunku w Niemczech powinniśmy poznać już za tydzień.
W minionym tygodniu ze sprzedaży wypadła Bułgaria wobec czego nie występuje już w zestawieniu. Mniejsze kierunki stały się w ostatnim tygodniu generalnie droższe niż przed rokiem, a zwyżki cen na Majorce, Cyprze i w Tunezji wyniosły odpowiednio - 138, 152 i 165 złotych. Z powodu mniejszej adekwatności cen obecnych ofert na okres trzeciej dekady września (czyli już późnych ofert last minute) pominiemy w tym zestawieniu porównanie cen w poszczególnych biurach, ponieważ obecnie mniej dokładnie niż zwykle odzwierciedlałoby ono rzeczywistą sytuację w tym zakresie.
Średni poziom cen wycieczek po jednotygodniowym osunięciu się do poziomów niższych niż przed rokiem ponownie znalazł się w pobliżu poziomu ubiegłorocznego. Na poprawę popytu w samej końcówce sprzedaży last minute wpłynąć mogło znaczące pogorszenie się pogody w większości rejonów naszego kraju. W połączeniu z bardzo już szczupłą ofertą spowodować mogło ono zahamowanie bieżących spadków cen oraz ich powrót do poziomów sprzed roku, czemu sprzyjał fakt, że w analogicznym okresie przed rokiem ceny spadały. Za tezą takiego chwilowego odrodzenia się popytu również przemawiałoby przekształcenie spadków cen w LCC we wzrosty i wspięcie się ich na rekordowo wysokie poziomy, wyższe nawet niż w okresie typowo wakacyjnym.
Inne istotne kwestie w turystyce wyjazdowej
Ceny rejsów na kierunkach turystycznych w liniach Ryanair z wylotami w okresie 19-25 września w ostatnim tygodniu bardzo istotnie wzrosły, a mianowicie o średnio 372 złotych do 1555 złotych, a zatem do poziomu rekordowo wysokiego w całym tegorocznym sezonie letnim. W minimalnie mniejszym stopniu wzrosły ceny przelotów na Wyspy Kanaryjskie, czyli o 362 złote do również rekordowych 1633 złotych, a w nieco większym na pozostałych kierunkach, na których wzrosły o 376 złotych do poziomu 1493 złotych. W tygodniu najbardziej zdrożały rejsy z Warszawy na Sycylię i do Chanii - o 660 i 640 złotych, a obniżek cen nie zanotowano.
Dla odmiany średnie ceny przelotów w liniach Wizzair w tym samym okresie zanotowały spadek o 71 złotych, a w największym stopniu zniżkowały ceny przelotów z Warszawy na Maltę - o 315 złotych, a zwyżkowały też z Warszawy na Sycylię - o 150 złotych.
W relacji z cenami przelotów sprzed roku w ostatnim tygodniu były one na kierunkach turystycznych w liniach Ryanair wyższe aż o średnio 395 złotych. Mniejszy wzrost wykazały ceny rejsów na Wyspy Kanaryjskie - o 298 złotych, a większy na pozostałych kierunkach - o średnio 419 złotych. Największe zwyżki wykazały ceny rejsów z Warszawy na Sycylię i do Salonik - o 860 i 524 złote, a zniżek cen nie zanotowano.
Ceny w liniach Wizzair również były również wyższe niż przed rokiem, ale jedynie o średnio 79 złotych, a największa różnica in plus wystąpiła na połączeniu z Warszawy na Maltę, czyli 225 złotych, a in minus na rejsie z Warszawy na Cypr- 140 złotych.
W tanich liniach lotniczych nadal utrzymują się bardzo duże wskaźniki wypełnienia miejsc w samolotach na kierunkach turystycznych, a na rejsach kanaryjskich i do Portugalii często brakuje wolnych miejsc. Ceny przelotów stały się w tej chwili rekordowo wysokie (Ryanair),i to pomimo znacznie niższych teraz cen paliwa lotniczego. Oznacza to, że LCC realizują obecnie znacznie wyższe niż w ubiegłym sezonie marże na przelotach w regiony turystyczne, co może stanowić istotną zachętę do zwiększenia siatki rejsów w kolejnym sezonie.
Ostatnio bardzo wysokie ceny występują na połączeniach z Włochami, co już skutkuje rozbudową siatki połączeń na kierunkach włoskich w kolejnym sezonie turystycznym.
Z raportem Traveldata można zapoznać się poniżej:
Możesz także pobrać plik: turinfo_20160920_wczasopediapartner20160920media.pdf
Komentarze
Tagi:
Dział biura turystyczne:
Nowy Dyrektor Sprzedaży i Marketingu EXIM
Opłata turystyczna to głupi pomysł, ale projekt jest w fazie
Dział badania rynku i analizy:
Wakacje nad Bałtykiem lepsze niż przed
ETC: Turystyka potrzebuje systemu zarządzania
Starsze aktualności:
Europejska turystyka odbija się po
Henley: Polski paszport mocniejszy od
Wyniki Lotniska Chopina znacznie powyżej
Najlepszy barman w Polsce zdradza trendy na 2024
TSUE: Poufność informacji dot. wypadków lotniczych kluczem do
Ratunkowe paczkomaty także we Wrocławiu i
W Wieliczce znów przeważają zagraniczni
Wizz Air otworzył nową bazę w Gruzji
Orbis wyróżniony w konkursie `Lider Polskiego Biznesu`
MSZ odradza podróż do północnej i środkowej Nigerii
Grecos rozpoczął sprzedaż oferty na lato 2017
Centralny Port Lotniczy zbyt kosztowny?
Tripsta i airtickets łączą siły i tworzą biuro podróży
PKP Intercity testuje nowe pociągi
Brexit przyczyną mniejszych zysków przewoźników?
Enter Air zapowiada nowe inwestycje
Krakowskie świąteczne tradycje mogą zainteresować turystów
Znamy laureatów konkursu `Odys 2015`
Czy Baleary wprowadzą dodatkową opłatę dla turystów?