Ogłoszenia
Ogłoszenia
- Specjalista od udanych wakacji :) w Azul Holiday
- Specjalista ds. Turystyki - Tarnowskie Góry
- Specjalista d.s. turystyki kolonijnej
- Specjalista ds.turystyki - Biuro Podróży...
- Praca Zdalna 100% - Konsultant ds. podróży...
- PRODUCT MANAGER
- Specjalista ds. Sprzedaży i Obsługi Klienta
- ITAKA RUMIA - Specjalista ds. Turystyki
- Specjalista d.s.Turystyki Krakow
- Rezydent/Asystent rezydenta EXIMTOURS w TUNEZJI
Trzęsienia ziemi zagrożeniem nie tylko we Włoszech
W wyniku trzęsienia ziemi we Włoszech, które w środę rano nawiedziło środkowe Włochy zginęło przynajmniej 247 osób, a wiele zostało uwięzionych pod gruzami zawalonych budynków. Bilans ofiar może wzrosnąć.
Trzęsienie ziemi, do którego doszło w środę, 24 sierpnia wczesnym ranem, miało siłę 6,2 stopni w skali Richtera. Epicentrum wstrząsów zostało zlokalizowane około 80 kilometrów na południowy wschód od Perugii. Najmocniej zostały nim dotknięte regiony Marche, Umbria i Lazio. Wstrząsy były odczuwalne nawet w oddalonym o 150 kilometrów Rzymie. W ciągu pierwszych 3 godzin po trzęsieniu zanotowano wstrząsy wtórne, z których najsilniejszy miał siłę 5,5 stopni w skali Richtera. Jak informuje Ministerstwo Spraw Zagranicznych, wśród dotychczas zidentyfikowanych ofiar nie ma Polaków.
Całe Włochy, jak i wiele innych krajów, przyciągających dużą ilość turystów są położone na terenie aktywnym sejsmicznie. Dla przykładu można wspomnieć Japonię, czy kraje położone w alpejsko-himalajskiej strefie sejsmicznej (m.in. Bałkany, Anatolia, czy Wyspy Sundajskie). Około 75 procent wszystkich rejestrowanych trzęsień ziemi przypada na okołopacyficzną strefę sejsmiczną (m.in. Japonia, Tajwan, pacyficzne wybrzeża obu Ameryk, część Oceanii). Zagrożenie sejsmiczne na konkretnym terenie można sprawdzić korzystając z narzędzia dostępnego pod adresem maps.ngdc.noaa.gov. Może ono nie zadziałać poprawnie w każdej przeglądarce (u nas nie działało w przeglądarce Mozilla Firefox, w Google Chrome już tak).
Wprawdzie, na szczęście, duże wstrząsy, takie jak ten dzisiejszy, zdarzają się stosunkowo rzadko, ale jednak warto przypomnieć, sobie i klientom, podstawowe zasady postępowania w przypadku trzęsienia ziemi. Wiele przydatnych rad można znaleźć na stronie Powiatowego Centrum Zarządzania Kryzysowego w Chrzanowie - www.pczk.pl. Oto niektóre z nich.
- Należy zachować spokój i nie panikować. Większość trzęsień ziemi trwa nie dłużej, niż 60 sekund.
- Nie wolno wybiegać z budynków, jeżeli nie ma absolutnej pewności, że nie istnieje niebezpieczeństwo obrażeń spowodowanych przez spadające elementy budynków.
- Należy odłączyć dopływ prądu i gazu, co znacznie zredukuje ryzyko wybuchu pożaru. Następnie otworzyć drzwi na drodze ewakuacyjnej. W przypadku silnych wstrząsów często zdarza się, że drzwi ulegają wypaczeniu i nie dają się otworzyć.
- Osoby znajdujące się na dworze powinny próbować chronić się przed spadającymi przedmiotami. Osoby wewnątrz budynków powinny pozostać na miejscu w progu otwartych drzwi, pod biurkiem lub innym trwałym meblem. Osoby przebywające na górnych kondygnacjach nie powinny korzystać z wind, lecz ze schodów.
- Na ulicy należy trzymać się z dala od obiektów, które mogą się przewrócić (słupów, latarń, itd.). Przed spadającymi obiektami najlepiej schronić się w otwartych drzwiach stojących blisko, solidnych budynków. Uważać trzeba również na spadające przewody i kable.
- W teatrach, dużych sklepach itp. nie wolno poddawać się panice, tylko postępować zgodnie z instrukcjami ogłaszanymi przez personel zarządzający tymi instytucjami.Osoby prowadzące samochody powinny zjechać na pobocze i wyłączyć silnik. Następnie włączyć radio i słuchać komunikatów dotyczących zagrożenia. Należy stosować się do zaleceń policji, prowadzić pojazd bardzo ostrożnie, nie zatrzymywać się na mostach lub pod wiaduktami.
Komentarze
Tagi:
Komentarze:
Trzęsienie ziemi - jak się zachować
[2016-08-26 07:27 31.0.34.*]
Trzęsienie ziemi - jak się zachować
[2017-04-06 15:51 94.162.52.*]
Opiersm m j komentarz na wiadomosciach podawanych przez telewizje wloska. 8 lat temu trzesienie ziemi zniszczylo miasto l'Aquila w Abruzji. Myli sie ten o ile sadzi, ze zostalo ono odbudowane, ludzie mieszkaja w zimnych prowizorycznych domkach., kt rych i tak nie starczylo dla wszystkich. Jesli zas chodzi o ostatnie trzesienie to niestety wstrzasy nadal trwaja, moze byc nadal w nocy od 300 az do 3000, brakuje paszy dla zwierzat i tylko w zimie przezyly one dzieki solidarnosci os b z p lnocy, prywatnych ludzi o wielkim sercu , kt rzy ofiarowali pasze darmo. Choc pojawjaja sie apele by jechac tam w celach turystycznych, ja jednak bym sie dobrze zastanowil zanim bym sie zdecydowal na taki krok. Bo sam widok ruin dziala bardzo przygnebiajaco na psychike. dr Alberto Sponza, odpowiem o ile kogos temat interesuje albertosponza@yahoo.it odpowiedz »
Dział biura turystyczne:
POT i PPL będą współpracować na rzecz promocji
Miasta upominają się o opłatę
Rada UE przyjęła mandat negocjacyjny w sprawie nowelizacji dyrektywy
Dział aktualności dnia:
POT i PPL będą współpracować na rzecz promocji
Miasta upominają się o opłatę
Rada UE przyjęła mandat negocjacyjny w sprawie nowelizacji dyrektywy
Starsze aktualności:
Przedłużenie kontroli na granicy z Niemcami problemem dla wielu
Grupa a&o zanotowała najlepszy rok w swojej
Wzrost cen wyjazdów turystycznych
ECTAA uruchamia program Ambasadorów Branży
eSky celuje w klientów biur
Polak najlepszym szefem kuchni w hotelach Select Services sieci
Zapraszamy na Germany Travel
Nowe Trendy w Turystyce - promocyjna wejściówka do
Czwarta edycja Certyfikacji Atrakcji Turystycznych Powiatu
Wakacje.pl kuszą doświadczonych
Firmy chcą ograniczać koszty wyjazdów służbowych
Świąteczny karp dużo droższy niż przed rokiem
Czy klient musi się samodzielnie dowiadywać o zmianie godziny wylotu?
Lufthansa uruchamia nowe połączenia do San Jose
Udana końcówka sezonu w Merlinie X
Wizz Air otwiera nowe połączenie z Wrocławia
Jak MSiT uwzględniał opinie branży na temat Funduszu Gwarancyjnego?
Mistral Air poleci z Bydgoszczy do Rzymu
Wyniki Sfinks Polska za drugi kwartał 2015 r.
Sfinks zawiera kolejną umowę przejęcia sieci
Jakie przychody na pokój uzyskiwali hotelarze w Europie?
Z jakimi problemami boryka się polska turystyka?