Ogłoszenia
Ogłoszenia
- TRAVELAND A.T.w C.H.M1 w Czeladzi zatrudni
- Wakacje.pl Warszawa-Żoliborz zatrudni Specjalistę
- Denar - Travel zatrudni sprzedawcę usług...
- Młodszy Specjalista ds. Turystyki / Specjalista...
- Konsultant ds. SPRZEDAŻY PRODUKTU TURYSTYCZNEGO
- biuro multiagencyjne w centrum handlowym we...
- Rezydent Turystyczny - TUNEZJA
- Specjalista ds Turystyki
- Główny rezydent biura podróży/ Head Rep
- Pilot wycieczek - Polska i Europa
Znaczny spadek cen w biurach
Jak przedstawiają się ceny pobytów w najpopularniejszych destynacjach turystycznych? Którzy touroperatorzy najbardziej zmienili ceny?
Odpowiedzi na te pytania stara się udzielić raport przygotowany przez spółkę Traveldata, właściciela portalu Wczasopedia.pl
Tematem weekendu w krajowych mediach jest piątkowa obniżka wiarygodności kredytowej naszego kraju oraz jej perspektywy przez jedną z trzech wiodących agencji ratingowych, a mianowicie przez Standard & Poors. Nie negując wpływu jaki może mieć nowy rating na kurs naszej waluty, a więc i na koniunkturę w branży turystyki wyjazdowej, należy jednak stwierdzić, że dywagacje w mediach mają na razie charakter czysto teoretycznej spekulacji bowiem popołudniowe osłabienie złotego (niecałe 2 procent) miało charakter pierwszej reakcji, a bardziej trwały wpływ poznamy dopiero po dwóch, trzech dniach w tym tygodniu. Tak więc rozważania w tej kwestii praktyczniej jest teraz odłożyć jako generalnie mało produktywne i zająć się sprawami o dużo większym potencjalnym wpływie na naszą turystykę.
W zeszłym tygodniu mieliśmy dwa poważne zamachy w tym kraju, w tym jeden w miejscu na wskroś turystycznym (plac Sultanahmet) w Stambule (pisaliśmy o tym wydarzeniu w aktualności: Eksplozja w centrum Stambułu , a drugi w nieturystycznej miejscowości w południowo - wschodniej Turcji. Pierwszy przyniósł 10 ofiar śmiertelnych i 15 rannych (w większości niemieccy turyści), a drugi 6 zabitych i 39 rannych. Potwierdza się zatem powtarzana przez nas już od kilkunastu tygodni teza, że kraj ten jest największym znakiem zapytania najbliższego sezonu letniego, a perspektywa dalszego rozwoju sytuacji pozostaje nadal negatywna. Warto też zauważyć, że do sezonu pozostaje coraz mniej czasu, a stabilność w tym kraju nie tylko nie ulega poprawie, ale nawet się pogarsza. Tak więc szanse na wygraną w turystycznym wizerunkowym wyścigu z czasem niestety systematycznie maleją.
Spore znaczenie dla europejskiej turystyki może mieć fakt, że wśród ofiar dominują niemieccy turyści, a stanowią oni największą nację wśród spędzających wakacje w Turcji. W sytuacji, gdy zaczną oni w większej skali rezygnować z wyjazdów w mniej bezpieczne rejony (na rzecz kierunków uważanych za bezpieczne) nastąpić może znaczne przesunięcie popytu w kierunkach wyjazdów turystów. Bardzo zyska Hiszpania, częściowo Grecja i w mniejszej skali Włochy i Portugalia. Tak duże zmiany popytowe prawie na pewno wywołają istotne wzrosty cen na bezpieczniejszych kierunkach.
Sytuacja zmian popytowych jest obserwowana już obecnie w Niemczech, a podstawowe dane w tej kwestii sa następujące (za systemem rezerwacyjnym Traveltainment Bistro):
Z zestawienia widać dość wyraźnie, że spadki sprzedaży na Majorce i Kanarach zastąpione zostały głębokimi jej spadkami w Turcji i Egipcie, a dokładnie odwrotnie ma się sprawa ze wzrostami.Przesunięcia popytu w krajach o dużej liczbie turystów nie mogą pozostać bez wpływu na ceny usług hotelowych na danych kierunkach, a przesunięcia w Polsce również na lokalne ceny usług lotniczych w tanich liniach (LCC), a dalszym etapie zapewne również na ceny w biurach podróży.
Istotne kwestie z zakresu cen turystycznych imprez
Ostatnie już tegoroczne zestawienie cen sezonu zimowego 2015/16 obejmuje porównanie cen dla wylotów w wysokim sezonie definiowanym jako pierwszy tydzień lutego 2016 roku (01.02-07.02 2016), czyli pierwszy tydzień ferii szkolnych dla województwa mazowieckiego, zebranych w dniu 15 stycznia 2016 z cenami dla identycznego okresu zebranych w dniu 08 stycznia 2016. Ze względu na fakt, że do wylotów w badanym okresie pozostało niewiele ponad dwa tygodnie, dlatego zestawienie przybiera już formę jak gdyby zestawienia cen last minute i posiada wiele cech dla niego charakterystycznych takich jak brak niektórych kierunków, ograniczony wybór hoteli, czy bardzo wysoką zmienność cen oferowanych wycieczek. Dlatego też reprezentatywność niektórych danych jest w nim nieco mniejsza niż w zestawieniach poprzednich.
W badanym okresie wystąpił spory spadek średniej ceny wycieczek, który wyniósł 73 złote (poprzednio ceny wzrosły o 7 złotych). Tym razem spadły ceny na wszystkich kierunkach, które jeszcze pozostały w sprzedaży oprócz Cypru, na którym wzrosły one o średnio 62 złote. Na pozostałych kierunkach ceny uległy redukcji, a mianowicie dość umiarkowanej na kierunkach egipskich - o 39 złotych (poprzednio spadły o 17 złotych), większej na Wyspach Kanaryjskich - o 73 złote (poprzednio wzrosły one o 5 złotych), a całkiem już dużej w Maroku - o ponad 260 złotych (poprzednio wzrosły o 98 złotych). Dość znaczne były przy tym zmiany cen i to zarówno w dół jak i w górę na poszczególnych wyspach. Liderem spadków była Teneryfa - o 267 złotych, a wzrostów Fuerteventura - o 72 złote.
Na drugim z najważniejszych dla naszych rodaków kierunków zimowego wypoczynku, większe zniżki wystąpiły w Hurghadzie - o średnio 51 złotych, a mniejsze w Marsa Alam - o 26 złotych. W obecnej sytuacji jedynie niewielkie spadki cen wyjazdów do Egiptu mogą wynikać z ograniczenia podaży miejsc na kierunkach egipskich oraz z wycofania oferty czarterowej na Synaj.
Spore spadki cen zanotowano tym razem w Maroku - o 261 złotych (poprzednio był tam wzrost o 98 złotych). Natomiast nie występowały już ostatnio reprezentatywne wyjazdy zimowe do Portugalii oraz Tunezji, a od pewnego czasu skasowano już czartery (w badanym okresie) na Turecka Riwierę oraz Synaj.
Dodatnia różnica cen bieżących wobec cen z okresu sprzed roku od czasu ostatniego zestawienia uległa zamianie na ujemną i wyniosła minus 16 złotych (poprzednio była jeszcze dodatnia i wyniosła 84 złote). Ta dość istotna zmiana wynika z faktu, że przed rokiem średnie ceny odnotowały relatywnie wzrost, a mianowicie o 27 złotych, który w połączeniu ze spadkiem cen bieżących o 73 złote przyczynił się do tego, że na dwa tygodnie przed rozpoczęciem ferii ceny stały się właśnie nieco niższe niż przed rokiem.
Nadal zdecydowanie droższe niż w ubiegłym sezonie są Wyspy Kanaryjskie ze średnimi wzrostami odpowiednio o aż 312 złotych (poprzednio o 284 złote), natomiast zdecydowanie tańszy niż przed rokiem stał się na końcówce sprzedaży Egipt, bo aż o 228 złotych (poprzednio był tańszy jedynie o 13 złotych). Z kierunków kanaryjskich największą dodatnią różnicę względem ubiegłego sezonu prezentuje teraz Gran Canaria - 528 złotych (poprzednio 196 złotych) oraz popularna w tym sezonie Teneryfa - 274 złote (poprzednio 358 złotych).
Jeśli chodzi o kierunki egipskie, to nieco tańsza jest obecnie zarówno Marsa Alam Hurghada - o 262 złote (poprzednio była droższa o 8 złotych), jak również Hurghada - o 194 złote (poprzednio też była tańsza, ale o 33 złote). Bez zmian wobec poprzedniego zestawienia pozostał Cypr - droższy wobec okresu sprzed roku o średnio 54 złote, a zdecydowanie tańsze niż przed rokiem stało się Maroko - o ponad 640 złotych (poprzednio o 21 złotych).
Po odrzuceniu mało już reprezentatywnych ofert Sun & Fun (tańsza o 1370 złotych) oraz biura Neckermann (droższa o ponad 800 złotych) zdecydowanie największą zniżkę średnich cen w porównaniu z ubiegłym sezonem nadal wykazują oferty biura TUI - o średnio 507 złotych, a pozostałe biura wykazują większe lub mniejsze zwyżki. Stosunkowo najmniejsze są one w biurze Itaka - o około 110 złotych, a większe w Exim Tours - blisko 240 złotych.
W tym, co ma jednak dla turystów największe znaczenie, czyli w bezwzględnym poziomie bieżących cen wycieczek, a zatem na pierwszym lub drugim miejscu w pozostałych już tylko 8 zimowych destynacjach oraz w trzech kategoriach hoteli, to pozycję lidera na końcówce zajmuje biuro Itaka (11 takich ofert) przed biurami TUI (8 ofert) oraz Exim Tours (7 ofert). Wśród małych organizatorów w kwestii niedrogich propozycji obecnie wyróżnia się biuro Ecco Holiday (3 oferty).
Inne istotne kwestie dotyczące turystyki wyjazdowej
W ostatnim tygodniu w liniach Ryanair dla rejsów na kierunkach turystycznych na okres wylotów w pierwszym tygodniu lutego ceny bardzo znacznie wzrosły - o średnio aż 337 złotych (poprzednio wzrosły jedynie o 16 złotych). Tym razem bardzo wysoki wzrost cen wystąpił na Kanarach - o 459 złotych (z 856 do 1315 złotych)na Kanarach, a nieco mniejszy na pozostałych kierunkach (z 301 do 564 złotych). Rekordzistą wszystkich zwyżek cen zostało połączenie z Warszawy na Gran Canarię - o 1100 złotych, a zwyżek w ogóle nie zanotowano - najniższy wzrost średnich cen wykazały przeloty z Warszawy do Aten - zaledwie o 64 złote.
Ceny w liniach Wizzair kolejny już raz wzrosły, a mianowicie o 42 złote (poprzednio wzrosły o 42 oraz o 101 złotych), a największą zwyżkę cen zanotował przelot z Warszawy na Cypr - o 340 złotych, a zniżkę z Warszawy na Maltę - 50 złotych.
Jeśli chodzi o porównania rok do roku to średnie ceny w liniach Ryanair na kierunkach turystycznych są teraz na poziomie znacząco wyższym niż przed rokiem, a ich wzrost wyniósł, aż 206 złotych (poprzednio były one niższe o 25 złotych), a kierunki zmian cen dla poszczególnych grup destynacji były ponownie całkowicie rozbieżne. Znacznie droższe są w tym sezonie przeloty z Warszawy na Kanary - o aż 655 złotych (1563 wobec 908 złotych), a na pozostałych kierunkach stały się o 130 złotych tańsze - (547 wobec 677 złotych). Największy wzrost cen rok do roku nadal wykazują połączenia z Warszawy na Gran Canarię - o 1177 złotych, a spadek z Krakowa do Alicante - o aż 464 złote.
Linie Wizzair są teraz tańsze o 33 złote niż przed rokiem, a za to linie Norwegian stały się droższe średnio aż o 911 złotych z powodu horrendalnego wzrostu cen przelotu z Warszawy na Teneryfę - do 3150 złotych.
Wśród kierunków zimowych wspólnymi dla tanich linii i czarterów na wyloty w pierwszym tygodniu lutego są obecnie Wyspy Kanaryjskie, Barcelona, Malaga i Cypr. Przy połączeniach z Warszawy średnia ich cena wzrosła w tanich liniach z 668 do aż 1024 złotych, natomiast w czarterach nieco spadła (z 1351 do 1319 złotych), a zatem stała się już tylko o 295 złotych wyższa od cen tanich linii. Przy połączeniach z Krakowa cena wspólnych z czarterami połączeń tanich linii (tylko na Gran Canarię, Teneryfę oraz Cypr) bardzo silnie wzrosła z 583 do 1036 złotych i była niższa o tylko 226 złotych od cen połączeń czarterowych, których średnie ceny spadły, a mianowicie z 1296 do 1262 złotych.
Z całym raportem można zapoznać się tutaj:
Możesz także pobrać plik: turinfo_20160118_wczasopediapartner20160118media.pdf
Komentarze
Tagi:
Komentarze:
Spore spadki średnich cen wycieczek w biurach
[2016-01-18 12:13 89.76.84.*]
No tak , ciąg dalszy b. złych informacji dla branzy turystyki wyjazdowej!. Zmiejszony, asekuracyjny popyt i osłabienie krajowej waluty, rosnące koszty, może tylko doprowadzić do zapasci i totalnych BANKRUCTW!!!. odpowiedz »
Dział biura turystyczne:
Enter Air powiększa bazę
Województwo pomorskie ogłosiło konkurs ofert na rozwój turystyki i
Dział badania rynku i analizy:
Które paszporty są
Najlepsze prace magisterskie
Starsze aktualności:
Polki wydają więcej na
Jest porozumienie w sprawie jednolitej, europejskiej przestrzeni
Okiem ubezpieczyciela - gdzie podróżowali
Piotr Borys odpowiedzialny za turystykę w
64% Polaków planuje zwiększyć budżet na
GITD podsumowuje akcję Bezpieczny autokar-ferie
Wstępne porozumienie w sprawie rozporządzeń dot. danych pasażerów linii
Parlament Europejski przyjął nowe przepisy dotyczące wynajmu
eSky chwali się tanimi pakietami na
Kto dołączył do Polskich Marek
Drażniący gaz na lotnisku w Hamburgu
Wirtualne podróże trafią do biur?
Jak wysokie będą składki na Turystyczny Fundusz Gwarancyjny?
PLL LOT otworzy bezpośrednie połączenie do Kazachstanu
Jan Pamuła wraca na krakowskie lotnisko
McDonalds sprzedaje udziały na rynku chińskim
Kto został krajem partnerskim TT Warsaw?
Czy pociągi w Polsce są punktualne?
OROT najlepszą organizacją pozarządową na Opolszczyźnie
Sieć B&B otworzyła nowy hotel w Łodzi
Ilu turystów odwiedziło Chorwację?
Emirates otworzy codzienne połączenie do Zagrzebia
PKP Intercity zainwestuje w rozwój pociągów
Grupa AmRest wykupi udziały sieci pizzerii
Dokąd najczęściej podróżowali Polacy w lipcu?
Sfinks chce podwyższyć kapitały i zrestrukturyzować dług
Ryanair ogłasza nowe połączenia z Krakowa i Wrocławia
Inspektorzy Michelin ocenili polskie hotele
Portugalia coraz bardziej popularna wśród Polaków