TUR-INFO.pl | Serwis informacyjny branży turystycznej
ZAJRZYJ DO NAS NA: TUR-INFO.PL na Facebook TUR-INFO.PL na Twitter

Znaczny spadek cen w biurach

Jak przedstawiają się ceny pobytów w najpopularniejszych destynacjach turystycznych? Którzy touroperatorzy najbardziej zmienili ceny?


Odpowiedzi na te pytania stara się udzielić raport przygotowany przez spółkę Traveldata, właściciela portalu Wczasopedia.pl

Tematem weekendu w krajowych mediach jest piątkowa obniżka wiarygodności kredytowej naszego kraju oraz jej perspektywy przez jedną z trzech wiodących agencji ratingowych, a mianowicie przez Standard & Poors. Nie negując wpływu jaki może mieć nowy rating na kurs naszej waluty, a więc i na koniunkturę w branży turystyki wyjazdowej, należy jednak stwierdzić, że dywagacje w mediach mają na razie charakter czysto teoretycznej spekulacji bowiem popołudniowe osłabienie złotego (niecałe 2 procent) miało charakter pierwszej reakcji, a bardziej trwały wpływ poznamy dopiero po dwóch, trzech dniach w tym tygodniu. Tak więc rozważania w tej kwestii praktyczniej jest teraz odłożyć jako generalnie mało produktywne i zająć się sprawami o dużo większym potencjalnym wpływie na naszą turystykę.

W zeszłym tygodniu mieliśmy dwa poważne zamachy w tym kraju, w tym jeden w miejscu na wskroś turystycznym (plac Sultanahmet) w Stambule (pisaliśmy o tym wydarzeniu w aktualności: Eksplozja w centrum Stambułu , a drugi w nieturystycznej miejscowości w południowo - wschodniej Turcji. Pierwszy przyniósł 10 ofiar śmiertelnych i 15 rannych (w większości niemieccy turyści), a drugi 6 zabitych i 39 rannych. Potwierdza się zatem powtarzana przez nas już od kilkunastu tygodni teza, że kraj ten jest największym znakiem zapytania najbliższego sezonu letniego, a perspektywa dalszego rozwoju sytuacji pozostaje nadal negatywna. Warto też zauważyć, że do sezonu pozostaje coraz mniej czasu, a stabilność w tym kraju nie tylko nie ulega poprawie, ale nawet się pogarsza. Tak więc szanse na wygraną w turystycznym wizerunkowym wyścigu z czasem niestety systematycznie maleją.

Spore znaczenie dla europejskiej turystyki może mieć fakt, że wśród ofiar dominują niemieccy turyści, a stanowią oni największą nację wśród spędzających wakacje w Turcji. W sytuacji, gdy zaczną oni w większej skali rezygnować z wyjazdów w mniej bezpieczne rejony (na rzecz kierunków uważanych za bezpieczne) nastąpić może znaczne przesunięcie popytu w kierunkach wyjazdów turystów. Bardzo zyska Hiszpania, częściowo Grecja i w mniejszej skali Włochy i Portugalia. Tak duże zmiany popytowe prawie na pewno wywołają istotne wzrosty cen na bezpieczniejszych kierunkach.

Sytuacja zmian popytowych jest obserwowana już obecnie w Niemczech, a podstawowe dane w tej kwestii sa następujące (za systemem rezerwacyjnym Traveltainment Bistro):






Z zestawienia widać dość wyraźnie, że spadki sprzedaży na Majorce i Kanarach zastąpione zostały głębokimi jej spadkami w Turcji i Egipcie, a dokładnie odwrotnie ma się sprawa ze wzrostami.Przesunięcia popytu w krajach o dużej liczbie turystów nie mogą pozostać bez wpływu na ceny usług hotelowych na danych kierunkach, a przesunięcia w Polsce również na lokalne ceny usług lotniczych w tanich liniach (LCC), a dalszym etapie zapewne również na ceny w biurach podróży.

Istotne kwestie z zakresu cen turystycznych imprez

Ostatnie już tegoroczne zestawienie cen sezonu zimowego 2015/16 obejmuje porównanie cen dla wylotów w wysokim sezonie definiowanym jako pierwszy tydzień lutego 2016 roku (01.02-07.02 2016), czyli pierwszy tydzień ferii szkolnych dla województwa mazowieckiego, zebranych w dniu 15 stycznia 2016 z cenami dla identycznego okresu zebranych w dniu 08 stycznia 2016. Ze względu na fakt, że do wylotów w badanym okresie pozostało niewiele ponad dwa tygodnie, dlatego zestawienie przybiera już formę jak gdyby zestawienia cen last minute i posiada wiele cech dla niego charakterystycznych takich jak brak niektórych kierunków, ograniczony wybór hoteli, czy bardzo wysoką zmienność cen oferowanych wycieczek. Dlatego też reprezentatywność niektórych danych jest w nim nieco mniejsza niż w zestawieniach poprzednich.





W badanym okresie wystąpił spory spadek średniej ceny wycieczek, który wyniósł 73 złote (poprzednio ceny wzrosły o 7 złotych). Tym razem spadły ceny na wszystkich kierunkach, które jeszcze pozostały w sprzedaży oprócz Cypru, na którym wzrosły one o średnio 62 złote. Na pozostałych kierunkach ceny uległy redukcji, a mianowicie dość umiarkowanej na kierunkach egipskich - o 39 złotych (poprzednio spadły o 17 złotych), większej na Wyspach Kanaryjskich - o 73 złote (poprzednio wzrosły one o 5 złotych), a całkiem już dużej w Maroku - o ponad 260 złotych (poprzednio wzrosły o 98 złotych). Dość znaczne były przy tym zmiany cen i to zarówno w dół jak i w górę na poszczególnych wyspach. Liderem spadków była Teneryfa - o 267 złotych, a wzrostów Fuerteventura - o 72 złote.

Na drugim z najważniejszych dla naszych rodaków kierunków zimowego wypoczynku, większe zniżki wystąpiły w Hurghadzie - o średnio 51 złotych, a mniejsze w Marsa Alam - o 26 złotych. W obecnej sytuacji jedynie niewielkie spadki cen wyjazdów do Egiptu mogą wynikać z ograniczenia podaży miejsc na kierunkach egipskich oraz z wycofania oferty czarterowej na Synaj.

Spore spadki cen zanotowano tym razem w Maroku - o 261 złotych (poprzednio był tam wzrost o 98 złotych). Natomiast nie występowały już ostatnio reprezentatywne wyjazdy zimowe do Portugalii oraz Tunezji, a od pewnego czasu skasowano już czartery (w badanym okresie) na Turecka Riwierę oraz Synaj.

Dodatnia różnica cen bieżących wobec cen z okresu sprzed roku od czasu ostatniego zestawienia uległa zamianie na ujemną i wyniosła minus 16 złotych (poprzednio była jeszcze dodatnia i wyniosła 84 złote). Ta dość istotna zmiana wynika z faktu, że przed rokiem średnie ceny odnotowały relatywnie wzrost, a mianowicie o 27 złotych, który w połączeniu ze spadkiem cen bieżących o 73 złote przyczynił się do tego, że na dwa tygodnie przed rozpoczęciem ferii ceny stały się właśnie nieco niższe niż przed rokiem.





Nadal zdecydowanie droższe niż w ubiegłym sezonie są Wyspy Kanaryjskie ze średnimi wzrostami odpowiednio o aż 312 złotych (poprzednio o 284 złote), natomiast zdecydowanie tańszy niż przed rokiem stał się na końcówce sprzedaży Egipt, bo aż o 228 złotych (poprzednio był tańszy jedynie o 13 złotych). Z kierunków kanaryjskich największą dodatnią różnicę względem ubiegłego sezonu prezentuje teraz Gran Canaria - 528 złotych (poprzednio 196 złotych) oraz popularna w tym sezonie Teneryfa - 274 złote (poprzednio 358 złotych).

Jeśli chodzi o kierunki egipskie, to nieco tańsza jest obecnie zarówno Marsa Alam Hurghada - o 262 złote (poprzednio była droższa o 8 złotych), jak również Hurghada - o 194 złote (poprzednio też była tańsza, ale o 33 złote). Bez zmian wobec poprzedniego zestawienia pozostał Cypr - droższy wobec okresu sprzed roku o średnio 54 złote, a zdecydowanie tańsze niż przed rokiem stało się Maroko - o ponad 640 złotych (poprzednio o 21 złotych).

Po odrzuceniu mało już reprezentatywnych ofert Sun & Fun (tańsza o 1370 złotych) oraz biura Neckermann (droższa o ponad 800 złotych) zdecydowanie największą zniżkę średnich cen w porównaniu z ubiegłym sezonem nadal wykazują oferty biura TUI - o średnio 507 złotych, a pozostałe biura wykazują większe lub mniejsze zwyżki. Stosunkowo najmniejsze są one w biurze Itaka - o około 110 złotych, a większe w Exim Tours - blisko 240 złotych.

W tym, co ma jednak dla turystów największe znaczenie, czyli w bezwzględnym poziomie bieżących cen wycieczek, a zatem na pierwszym lub drugim miejscu w pozostałych już tylko 8 zimowych destynacjach oraz w trzech kategoriach hoteli, to pozycję lidera na końcówce zajmuje biuro Itaka (11 takich ofert) przed biurami TUI (8 ofert) oraz Exim Tours (7 ofert). Wśród małych organizatorów w kwestii niedrogich propozycji obecnie wyróżnia się biuro Ecco Holiday (3 oferty).

Inne istotne kwestie dotyczące turystyki wyjazdowej

W ostatnim tygodniu w liniach Ryanair dla rejsów na kierunkach turystycznych na okres wylotów w pierwszym tygodniu lutego ceny bardzo znacznie wzrosły - o średnio aż 337 złotych (poprzednio wzrosły jedynie o 16 złotych). Tym razem bardzo wysoki wzrost cen wystąpił na Kanarach - o 459 złotych (z 856 do 1315 złotych)na Kanarach, a nieco mniejszy na pozostałych kierunkach (z 301 do 564 złotych). Rekordzistą wszystkich zwyżek cen zostało połączenie z Warszawy na Gran Canarię - o 1100 złotych, a zwyżek w ogóle nie zanotowano - najniższy wzrost średnich cen wykazały przeloty z Warszawy do Aten - zaledwie o 64 złote.

Ceny w liniach Wizzair kolejny już raz wzrosły, a mianowicie o 42 złote (poprzednio wzrosły o 42 oraz o 101 złotych), a największą zwyżkę cen zanotował przelot z Warszawy na Cypr - o 340 złotych, a zniżkę z Warszawy na Maltę - 50 złotych.

Jeśli chodzi o porównania rok do roku to średnie ceny w liniach Ryanair na kierunkach turystycznych są teraz na poziomie znacząco wyższym niż przed rokiem, a ich wzrost wyniósł, aż 206 złotych (poprzednio były one niższe o 25 złotych), a kierunki zmian cen dla poszczególnych grup destynacji były ponownie całkowicie rozbieżne. Znacznie droższe są w tym sezonie przeloty z Warszawy na Kanary - o aż 655 złotych (1563 wobec 908 złotych), a na pozostałych kierunkach stały się o 130 złotych tańsze - (547 wobec 677 złotych). Największy wzrost cen rok do roku nadal wykazują połączenia z Warszawy na Gran Canarię - o 1177 złotych, a spadek z Krakowa do Alicante - o aż 464 złote.

Linie Wizzair są teraz tańsze o 33 złote niż przed rokiem, a za to linie Norwegian stały się droższe średnio aż o 911 złotych z powodu horrendalnego wzrostu cen przelotu z Warszawy na Teneryfę - do 3150 złotych.

Wśród kierunków zimowych wspólnymi dla tanich linii i czarterów na wyloty w pierwszym tygodniu lutego są obecnie Wyspy Kanaryjskie, Barcelona, Malaga i Cypr. Przy połączeniach z Warszawy średnia ich cena wzrosła w tanich liniach z 668 do aż 1024 złotych, natomiast w czarterach nieco spadła (z 1351 do 1319 złotych), a zatem stała się już tylko o 295 złotych wyższa od cen tanich linii. Przy połączeniach z Krakowa cena wspólnych z czarterami połączeń tanich linii (tylko na Gran Canarię, Teneryfę oraz Cypr) bardzo silnie wzrosła z 583 do 1036 złotych i była niższa o tylko 226 złotych od cen połączeń czarterowych, których średnie ceny spadły, a mianowicie z 1296 do 1262 złotych.

Z całym raportem można zapoznać się tutaj:

Możesz także pobrać plik: turinfo_20160118_wczasopediapartner20160118media.pdf




Komentarze

(kiedy jest to możliwe, sugerujemy podpisanie się)

(akceptacja regulaminu)


Tagi:
biuro podróży ceny wyjazdów agent turystyczny traveldata wczasopedia itaka rainbow tours ryanair wizzair statystyki


Komentarze:

Ta strona przetwarza dane osobowe oraz używa COOKIES. Szczegóły przetwarzania danych osobowych są opisane w polityce prywatności. Korzystając z tej strony wyrażasz zgodę na wykorzystywanie cookies zgodnie z ustawieniami Twojej przeglądarki i akceptujesz regulamin strony. Wszelkie szczegóły w regulaminie, polityce prywatności oraz polityce cookies.
  Akceptuję