Ogłoszenia
Ogłoszenia
- Praca w biurze podróży Galeria Podróży Olkusz
- WYGODA szuka instruktorów narciarstwa
- REZYDENT - TUNEZJA 2025
- Specjalista ds. Turystyki
- Biuro podróży
- Sprzedam Biuro Podróży
- REZYDENT, PILOT - TURCJA
- PASJONAT TURYSTYKI POSZUKIWANY
- BP ITAKA - KRAKÓW - Specjalista ds. Turystyki
- Travel Creator - Specjalista ds. turystyki...
Kto ma zapewnić ochronę przeciwpożarową hotelu?
Zabezpieczenia przeciwpożarowe w hotelu to istotna sprawa. Co w sytuacji gdy właściciel budynku i zarządca hotelu to dwa różne podmioty? Kto wówczas odpowiada za zabezpieczenie budynku?
Przed Wojewódzkim Sądem Administracyjnym w Krakowie toczyła się sprawa dotycząca właśnie zabezpieczeń przeciwpożarowych. W trakcie kontroli obiektu, Straż Pożarna stwierdziła nieprawidłowości dotyczące długości wyjść ewakuacyjnych, a także braku odpowiedniej instalacji służącej do usuwania dymu na klatce schodowej. Komendant Straży Pożarnej wydał decyzję nakazującą zarządcy hotelu usunięcie uchybień. Na wykonanie poprawek dał nieco ponad rok.
Odwołanie od decyzji złożyła spółka, będąca właścicielem budynku, w którym funkcjonował hotel. W odwołaniu powoływała się na Kartę Podstawowych Praw Unii Europejskiej, a więc prawa do dobrej administracji działającej w sposób bezstronny, fachowy, odbiurokratyzowany i budzący zaufanie uczestników postępowania do władzy publicznej. Podnosiła także zarzuty uchybień w postaci wyznaczenia rocznego terminu na realizację obowiązków, które powinny podlegać natychmiastowemu wykonaniu. Komendant Straży Pożarnej umorzył postępowanie odwoławcze, argumentując iż właściciel budynku nie jest stroną w postępowaniu.
Sąd uznał, iż wprawdzie art. 4 ust. 1 ustawy o ochronie przeciwpożarowej nakłada na właściciela budynku obowiązek zapewnienia ochrony przeciwpożarowej, to istnieje jeszcze jeden przepis.Natomiast art. 4 ust. 1a ww. ustawy stanowi, że odpowiedzialność za realizację obowiązków z zakresu ochrony przeciwpożarowej, o których mowa w ust. 1, stosownie do obowiązków i zadań powierzonych w odniesieniu do budynku, obiektu budowlanego lub terenu, przejmuje - w całości lub w części - ich zarządca lub użytkownik, na podstawie zawartej umowy cywilnoprawnej ustanawiającej zarząd lub użytkowanie. W przypadku gdy umowa taka nie została zawarta, odpowiedzialność za realizację obowiązków z zakresu ochrony przeciwpożarowej spoczywa na faktycznie władającym budynkiem, obiektem budowlanym lub terenem. Oznacza to, że w zakresie podlegającym regulacji art. 4 ust. 1a ustawy o ochronie przeciwpożarowej, odpowiedzialnym za realizację obowiązków z zakresu ochrony przeciwpożarowej może być wyłącznie podmiot faktycznie władający budynkiem (obiektem budowlanym, terenem) - uznał sąd w uzasadnieniu do wyroku o sygnaturze II SA/Kr 575/16. Z pełną treścią orzeczenia można zapoznać się pod adresem www.orzeczenia-nsa.pl .
Sąd uznał, iż z treści umowy najmu wynikało, że wynajmujący zobowiązuje się oddać najemcy do użytkowania cały budynek, przedmiot najmu będzie wykorzystywany przez najemcę na prowadzenie w nim hotelu, najemca uprawniony jest do wykonania prac adaptacyjnych, mających na celu przystosowanie przedmiotu najmu do wykonywania działalności, w przypadku powzięcia zamiaru wykonania prac adaptacyjnych najemca zobowiązany będzie do przedłożenia wynajmującemu projektu budowlanego i innych dokumentów zawierających zakres i plan przebudowy, oraz do uzyskania od odpowiednich organów wszelkiej dokumentacji technicznej niezbędnej do wykonywania prac budowlanych. Umowa stanowiła, że wszelkie prace adaptacyjne zostaną przeprowadzone na koszt najemcy i nie będą podlegały zwrotowi ani rozliczeniu w czynszu w trakcie trwania umowy ani po rozwiązaniu umowy.
Nie oznacza to jednak, iż właściciel budynku nie jest stroną takiego postępowania. Trzeba zatem stwierdzić, że skarżąca spółka - jako właściciel budynku przy ul. [...] w K. - posiada status strony przedmiotowego postępowania toczącego się przed organami Państwowej Straży Pożarnej. Właściciel budynku, w którym istnieje obowiązek wykonania czynności, w tym robót budowlanych w celu przywrócenia stanu zgodnego z prawem w zakresie ochrony przeciwpożarowej jest stroną postępowania, nawet jeśli budynek jest przedmiotem umowy najmu, a najemca doprowadził do powstania stanu niezgodnego z prawem w zakresie ochrony przeciwpożarowej wbrew postanowieniom umowy najmu. Zgodnie bowiem z treścią art. 28 K.p.a. stroną jest każdy, czyjego interesu prawnego lub obowiązku dotyczy postępowanie albo kto żąda czynności organu ze względu na swój interes prawny lub obowiązek - uznał sąd.
Komentarze
Tagi:
Dział hotele, pensjonaty:
Opłata turystyczna to głupi pomysł, ale projekt jest w fazie
Wakacje nad Bałtykiem lepsze niż przed
HOTREC: Booking.com nie przestrzega ustawy o rynkach
Dział prawo i podatki:
Opłata turystyczna to głupi pomysł, ale projekt jest w fazie
HOTREC: Booking.com nie przestrzega ustawy o rynkach
Starsze aktualności:
Europejska turystyka odbija się po
Henley: Polski paszport mocniejszy od
Wyniki Lotniska Chopina znacznie powyżej
Najlepszy barman w Polsce zdradza trendy na 2024
TSUE: Poufność informacji dot. wypadków lotniczych kluczem do
Ratunkowe paczkomaty także we Wrocławiu i
W Wieliczce znów przeważają zagraniczni
Polska potrzebuje więcej kontrolerów ruchu lotniczego?
Jak przyszłość czeka polskie koleje?
Finnair rozwija azjatycką siatkę połączeń
Skyscanner rozpoczyna współpracę z Grouponem
Jakich utrudnień można się spodziewać w trakcie szczytu NATO?
Skuteczne działania marketingowe Izraela
Jedzenie wożone z Polski np. do Włoch, Norwegii czy Chorwacji
Zmiany dla zatrudniających na umowę-zlecenie
Ryanair poleci z Krakowa do Izraela
Zbliża się kolejna edycja projektu Poznań za pół ceny
MSiT zmienia rozporządzenie w sprawie obiektów hotelarskich
ITRP podsumowuje działalność i wybiera władze na nową kadencję
LOT uruchomi nowe połączenie z Litwą
Sejm przyjął nowelizację ustawy o usługach turystycznych
Bez oznaczenia stron transakcji można mieć problemy z procedurą VAT marża
Centrum Turystyki Oskar wzmacnia swoją flotę autokarową
Terroryzm wciąż wpływa na spadki liczby rezerwowanych wycieczek
Braniewska Fundacja (www.naszamajowka.pl) brak wpisu do ewidencji i gwarancji!