Ogłoszenia
Ogłoszenia
- KRAKÓW - Specjalista ds. Sprzedaży Podróży
- Sprzedawca wycieczek luksusowych
- Szukasz partner? MICE EXPO!
- Specjalista/ka ds turystyki (Warszawa)
- Specjalista ds turystyki
- Kierownik Salonu Fostertravel.pl - Skórzewo...
- Kierownik Salonu Fostertravel.pl - Białystok
- Przewodnik Kulinarny/ Gdańsk
- Lokal W CH Nowa Sukcesja
- pilot PRAGA 6.12.2024
Akty terroru zmienią strukturę wyjazdów Polaków w sezonie zimowym
Po serii zamachów w Paryżu światło dzienne ujrzało wiele nowych informacji, które zdają się świadczyć o tym, że zagrożenie terroryzmem jest większe niż dotychczas przypuszczano. Coraz bardziej oczywiste staje się, że dotychczasowe wydarzenia i skala powstałego potencjalnego zagrożenia nie pozostaną bez istotnego wpływu na europejską branżę turystyczną przynajmniej przez kilka najbliższych miesięcy.
Przed nami kolejna analiza cen imprez turystycznych przygotowana przez spółkę Traveldata, właściciela portalu Wczasopedia.pl.
Szczególnie ostre, zapobiegawcze środki bezpieczeństwa podjęto w Brukseli, skąd jak się okazało, pochodzi część podejrzanych o udział w zamachach terrorystów. Piątkowy atak na hotel Radisson Blu w stolicy Mali Bamako, którego ostateczny bilans ofiar stanowi 21 osób, dodatkowo potwierdza powagę problemu. O tym wydarzeniu pisaliśmy w aktualności: Islamscy terroryści zaatakowali hotel
Wydarzenia ostatnich tygodni mają wpływ na polską branżę turystyki wyjazdowej i to zarówno na ogólną liczbę wyjeżdżających, jak również na kierunki do których udawać się będą nasi rodacy. Wpływ ten widoczny jest już w niedawno zakończonym roku turystycznym (listopad 2014 - październik 2015). Zapowiadał się on wyśmienicie, wręcz nawet na skalę bardzo udanego roku poprzedniego, co zdawały się w pełni potwierdzać znakomite i historycznie rekordowe rezultaty sezonu zimowego (listopad 2014 - marzec 2015). Niestety późniejsza dość pechowa sekwencja wydarzeń niemal zupełnie popsuła te przewidywania. Już w pierwszych miesiącach roku generalna skłonność polskich konsumentów do zakupów mocno i w zaskakujący sposób wyhamowała, co przełożyło się na zupełne zastopowanie ogólnej dynamiki sprzedaży, w tym również sprzedaży letniej oferty turystycznej, a nawet dynamiki zakupów i rejestracji nowych samochodów.
Terroryzm zmieni główny kierunek zimowych wyjazdów Polaków
Trudno przewidzieć jaki będzie wpływ aktywności zamachowców na przyszły, zasadniczy w turystyce sezon letni, bowiem jest on dość jeszcze odległy i wiele jeszcze może się w międzyczasie wydarzyć. Można natomiast bardzo wysokim stopniem pewności stwierdzić, że akty terroru w dużym stopniu zmienią strukturę wyjazdów Polaków już w obecnym zimowym sezonie turystycznym.
Przez wiele lat niekwestionowanym numerem jeden zimowych wyjazdów rodaków były kierunki egipskie znacząco wyprzedzając bardziej elitarne Kanary. W tym roku Egipt niemal na pewno odda palmę pierwszeństwa jako lidera zimowych wakacji Polaków Wyspom Kanaryjskim postrzeganym jako miejsce dużo bardziej bezpiecznego wypoczynku. Istnieje nawet całkiem realna możliwość, że przesunie się on od razu dopiero na trzecią pozycję za traktowane łącznie wyjazdy egzotyczne. Coś takiego jeszcze dwa lata temu byłoby całkowicie nie do pomyślenia. To pokazuje, jak duże i gwałtowne mogą być zmiany wywołane ludzkimi emocjami i obawami, szczególnie gdy mają one za podłoże poczucie bezpieczeństwa własnego i swoich najbliższych.
Istotne kwestie z zakresu cen turystycznych imprez
Zestawienie obejmuje porównanie cen dla wylotów w wysokim sezonie zimowym definiowanym jako pierwszy tydzień lutego 2016 roku (01.02-07.02 2016), czyli pierwszy tydzień ferii szkolnych dla województwa mazowieckiego, zebranych w dniu 20 listopada z cenami dla tego samego tygodnia zebranych w dniu 12 listopada.
W badanym okresie wystąpił dość istotny spadek średniej ceny, który wyniósł 36 złotych (poprzednio ceny wzrosły o 79 złotych). Tym razem największe zniżki zanotowano na Cyprze i Teneryfie - o 188 i 143 złote oraz w Tunezji Kontynentalnej - o 59 złotych. Wzrosty średnich cen były natomiast bardzo niewielkie i wystąpiły jedynie na Fuerteventurze (o 11 złotych) oraz w Marsa Alam i na Lanzarote (po 4 złote). Patrząc bardziej ogólnie spadek cen wystąpił na obu najważniejszych dla naszych rodaków kierunkach zimowego wypoczynku, czyli w Egipcie - chociaż o zaledwie 4 złote, co w obecnej sytuacji może nieco dziwić, a na bardzo popularnych ostatnio Kanarach był większy, bo wyniósł 37 złotych, co też może nieco zaskakiwać. Jedynie niewielkie zniżki na kierunkach egipskich mogą wynikać z ograniczenia podaży miejsc, a także z wzrostowego trendu kursu amerykańskiego dolara, który zbliża się już powoli do bariery 4 złotych. Spadki cen na bardzo popularnych teraz Kanarach, które w okresie ostatnich 2 tygodni wyniosły nawet 85 złotych mogą, wraz ze jednoczesnym wyraźnym przystopowaniem tendencji wzrostowej cen przelotów w tanich liniach, świadczyć o przynajmniej chwilowym przyhamowaniu popytu wywołanym niekorzystnym wrażeniem jakie na potencjalnych turystach wywarły akty terroryzmu jakich doświadczyliśmy w ostatnich tygodniach.
Porównanie cen wycieczek dla wylotów z okresu pierwszego tygodnia ferii zimowych dla województwa mazowieckiego w latach 2014 i 2015 zebranych w tym samym okresie października pokazuje, że różnica cen bieżących wobec cen z okresu sprzed roku uległa zmianie z dodatniej (+ 51 złotych) na ujemną (minus 8 złotych). Ta dość istotna zmiana wynika nie tylko z bieżącego spadku cen o 36 złotych, ale również z ich wzrostu o 23 złote przed rokiem.
Nadal droższe są dwa najważniejsze kierunki sezonu zimowego, czyli Egipt i Wyspy Kanaryjskie ze średnimi wzrostami o 55 złotych (poprzednio o 81 złotych) oraz o 62 złote (poprzednio o 35 złotych). Z kierunków egipskich największą dodatnią różnicę względem ubiegłego sezonu nadal prezentuje Synaj - 90 złotych (ale poprzednio wynosiła ona sporo więcej, bo 155 złotych), a najmniejszą Marsa Alam - 26 złotych (poprzednio niewiele więcej - 35 złotych). Na Kanarach największe dodatnie różnice cen wystąpiły na Lanzarote i Fuerteventurze - o 201 i 160 złotych, a mocny spadek cen rok do roku odnotowano na Gran Canarii - o 138 złotych. Nieco tańsza niż przed rokiem jest Tunezja Kontynentalna - o średnio 29 złote, w większym stopniu Cypr - o 161 złotych, a kolejny raz bardzo znaczną ujemną różnicę cen notowała Turecka Riwiera (sprzedawana przez TUI) - o 254 złote. Jednak największą ujemną różnicę wobec cen sprzed roku prezentuje teraz wprowadzona niedawno do oferty przez biuro Sun & Fun tunezyjska Dżerba - 280 złotych.
Podobnie jak miało to miejsce w poprzednim zestawieniu zdecydowanie największą zniżkę średnich cen w porównaniu z ubiegłym sezonem wykazuje oferta biura TUI - o blisko 270 złotych. Znacznie korzystniejsze ceny w polskim biurze TUI nasuwają myśl, że może to być lokalna wersja realizacji globalnej strategii koncernu, która zakłada znaczne przyspieszenie ekspansji w znacznej mierze w oparciu o niższe ceny. Warto przy tym zauważyć, że dotyczy to obu ofert, zarówno zimowej, jak i letniej. Ważne w tej sprawie jest jednak również to, że przeciętne przeceny w koncernie są planowane na 2-3 procent, ale te na rynku polskim są przynajmniej 3-krotnie większe. Może to oznaczać, choć wcale nie musi, że w kolejnych okresach różnice cen zeszło- i tegorocznych nie będą w TUI Poland już tak wysokie.
Niższe niż przed rokiem ceny, a także chęci poprawy znacznie nadwątlonych relacji z agentami deklarował też Thomas Cook, ale jak na razie wydaje się jednak, że próbuje on realizować głównie ten drugi postulat.
Znacząco tańsza jest w tym sezonie oferta biura Sun & Fun - o około 145 złotych, a nieznacznie droższa jest oferta Exim Tours - o około 20 złotych. Większe wzrosty prezentują na razie ceny biur Wezyr i Rainbow - po około 170 złotych. Szybko zmniejszają się zwyżki wobec cen ubiegłorocznych w Itace - do około 330 złotych (poprzednio 485 złotych), a największa stała się teraz dodatnia różnica cen tych samych hoteli w biurze Neckermann - około 410 złotych (w poprzednim zestawieniu około 270 złotych). W tym, co ma jednak dla turystów bieżąco największe znaczenie, a zatem w bezwzględnym poziomie bieżących cen wycieczek, czyli na pierwszym lub drugim miejscu w 12 zimowych destynacjach oraz w trzech kategoriach hoteli, to pozycję lidera nadal utrzymuje Sun & Fun (14 takich ofert) przed biurem Exim Tours (12 ofert) oraz biurami TUI i Itaką (po 9 ofert). Wśród małych organizatorów w kwestii niedrogich propozycji wyróżnia się obecnie biuro Ecco Holiday (4 oferty), które część swojej oferty opiera o przeloty tanimi liniami.
Przy obecnych cenach najwyższą opłacalność na okres zimowy (abstrahując od ryzyka niebezpiecznych incydentów dla turystów) wykazują kierunki egipskie (6-7 punktów), zwłaszcza Synaj dla hoteli 4* i Hurghada dla 5* oraz Tunezja dla średnich klas hoteli (5,5 pkt.). Ważną przyczyną dobrej opłacalności tych kierunków dla turystów są niezbyt wysokie ceny spowodowane obniżonym popytem, który spadł w znacznej mierze z powodu obaw przed podwyższonym ryzykiem występującym na tych kierunkach. Na Kanarach bardziej niż przeciętnie opłacalne na tych wyspach nadal są Fuerteventura (dla 5 gwiazdek) oraz Gran Canaria dla hoteli 3- gwiazdkowych.
Inne istotne kwestie dotyczące turystyki wyjazdowej
W ostatnim tygodniu w liniach Ryanair dla przelotów na kierunkach turystycznych na okres wylotów w pierwszym tygodniu lutego ceny dość mocno spadły - o średnio 82 złote (poprzednio wzrosły o 28 złotych). Bardzo znacznie spadły zwłaszcza średnie ceny przelotów na kierunki inne niż kanaryjskie, które są teraz aż o ponad 32 procent niższe niż w poprzednim zestawieniu (284 wobec 412 złotych). Natomiast ceny przelotów na Wyspy Kanaryjskie wzrost odnotowały minimalny - o niecały 1 procent, czyli z 850 do 855 złotych. Ale i na tym kierunku zanotowano spadki, a mianowicie rejsów z Krakowa, które pomimo bardzo niskich cen spadły jeszcze o ponad 9 procent (z 658 do 597 złotych). Nadal sporo droższe są od nich Kanary z Warszawy (średnio 977 złotych - wzrost o 16 złotych). Rekordzistą wszystkich zwyżek zostało połączenie z Warszawy na Fuerteventurę, na którym średnia cena wzrosła o 160 złotych, a zniżek z Krakowa do Girony, które potaniało o 490 złotych.
Dla odmiany ceny w liniach Wizzair nieco wzrosły, czyli o 24 złote (poprzednio też wzrosły - o 10 złotych), a największą zwyżkę cen zanotowały przeloty z Warszawy na Cypr - o 410 złotych, a zniżkę z Warszawy na Maltę - o 220 złotych. W liniach Norwegian średnie ceny pozostały na tym samym poziomie, a jedynym połączeniem, które podrożało była Gran Canaria z Warszawy - o 50 złotych.
Jeśli chodzi o porównania rok do roku to pomimo ostatniego sporego spadku średnie ceny w liniach Ryanair na kierunkach turystycznych są obecnie niższe od cen sprzed roku, ale jedynie o 67 złotych (poprzednio o 118 złotych), a sytuacja ta wynika z bardzo wysokiego spadku cen w tym okresie przed rokiem (o 133 złote). Nieco niższe są ceny przelotów z Warszawy na Kanary - o 14 złotych (977 wobec 991 złotych) , a na innych kierunkach różnica jest wyraźnie większa - 108 złotych (293 wobec 401 złotych). Największy spadek cen rok do roku wykazuje połączenie z Krakowa do Alicante - o 194 złote, a wzrost z Warszawy na Fuerteventurę - o 72 złote.
Jeszcze bardziej obniżyły się natomiast ceny rok do roku przelotów w pozostałych tanich liniach. Wizzair jest teraz tańszy o 247 złotych, a linie Norwegian o 114 złotych , w tym o 240 złotych na kierunkach kanaryjskich.
Wśród kierunków zimowych wspólnymi dla tanich linii i czarterów na wyloty w pierwszym tygodniu lutego są obecnie Wyspy Kanaryjskie, Barcelona, Malaga i Cypr. Przy połączeniach z Warszawy średnia ich cena wzrosła w tanich liniach z 650 do 716 złotych, natomiast w czarterach spadła z 1357 złotych do 1267 złotych, a zatem była o 551 złotych wyższa od cen tanich linii (poprzednio wyższa o 707 złotych). Przy połączeniach z Krakowa cena wspólnych z czarterami połączeń tanich linii (tylko na Gran Canarię, Teneryfę oraz Cypr) spadła z 658 do 597 złotych i była niższa o 725 złotych od cen połączeń czarterowych, których średnie ceny wzrosły z 1296 do 1321 złotych.
Z raportem Wczasopedii można zapoznać się poniżej.
Możesz także pobrać plik: turinfo_20151123_wczasopediapartner20151123media.pdf
Komentarze
Tagi:
Komentarze:
Kolejny tydzień wg Wczasopedii
[2015-11-23 16:31 83.4.131.*]
bzdety... odpowiedz »
Kolejny tydzień wg Wczasopedii
[2015-11-25 12:20 83.31.219.*]
Halo, czy to Neckermann ? odpowiedz »
Dział badania rynku i analizy:
ETC: Turystyka potrzebuje systemu zarządzania
USA najpotężniejszym rynkiem
Starsze aktualności:
TSUE rozpatrzył skargę Wizz Air na pomoc dla linii
Państwo może nakładać obowiązki na dostawców usług internetowych z siedzibą w innym kraju
Nad Bałtykiem gotowi na ferie
Miasta apelują o uregulowanie najmu
Dokąd na ferie z biurem
Kraków Airport podsumowuje miniony
Niezły wynik lotniska w
Boeingi 737 MAX 9 uziemione w
Chorwacja z delikatnym wzrostem przyjazdów z
Czym zaskoczyć gości restauracji w lecie?
PolskiBus i Żak Express będą współpracować
Travelport odnawia długoterminową umowę z Grupą East Sea Travel
Kraków Airport zmienia ceny postojów w strefie Kiss&Fly
Sfinks Polska przedłuża współpracę z Eurocash
Wzrastają ceny przelotów na kierunkach turystycznych
Fjord Line ogłasza konkurs dla turystów
Ministerstwo apeluje o zabieranie paragonów w restauracjach
UOKiK skontroluje portale rezerwacyjne?
Skyscanner i eSky będą współpracować
Finnair zapowiada nowe połączenia
Jakie plany na przyszłość mają Hotele Diament?