Wzrosty na rynku franczyzy. Także w gastronomii
Oferta systemów franczyzowych szybko się rozwija, a rynek wszedł w fazę dojrzałości. Istnieje na nim już ponad tysiąc marek i konceptów.
W ramach różnych systemów działa przeszło 63,5 tys. placówek - punktów handlowych i usługowych. Chociaż franczyza to inaczej biznes z instrukcją, nie oznacza to, że jest ona pozbawiona ryzyka.
"Rynek franczyzy rozwija się od 20 lat i stał się już dojrzały. Mamy do wyboru ponad tysiąc ofert pomysłów na biznes" - podkreśla w rozmowie z agencją informacyjną Newseria Arkadiusz Słodkowski, prezes zarządu analizującej ten sektor firmy doradczej Profit System. "Rynek ma to do siebie, że rozwija się w stronę wzrostu liczby placówek. Nie przewiduję zatem gwałtownego przyrostu kolejnych konceptów. Myślę, że wejście na rynek 20, 50 do 100 nowych pomysłów rocznie to będzie bardzo dużo" - dodaje.
Oferta franczyzodawców jest szeroka. Przedsiębiorcy mogą wybierać wśród ofert za kilka lub kilkanaście tysięcy złotych, lecz także mogą zainwestować nawet 1-1,5 mln zł na przykład w duży supermarket czy placówkę gastronomiczną.
Jak wynika z danych Profit System, w ubiegłym roku sprzedaż franczyzy rozpoczęły kolejne 143 firmy, a 63 poniosły porażkę. Przybyło zatem 80 franczyzodawców, o 28 więcej niż w 2013 roku.
Dynamicznie rośnie również druga strona rynku. W 2014 roku na rynek weszło około trzech tysięcy działających na licencji sklepów i punktów usługowych (prawie 5,5 tys. w 2013 roku). Pod koniec ostatnich dwunastu miesięcy na polskim rynku działało łącznie 63,5 tys. placówek franczyzowych. Według analityków Profit System w tym roku ich liczba może wzrosnąć do około 67 tys. Takie tempo wzrostu powinno się utrzymać również w kolejnych latach.
Najwięcej punktów franczyzowych funkcjonuje w sektorze handlu detalicznego artykułami spożywczymi."Ludzie muszą chodzić gdzieś na zakupy, kupować chleb i mleko. W związku z tym franczyzobiorców w tej branży jest dużo, sieci są bardzo silne i dobrze zorganizowane. Podobnie jest z gastronomią. Tu z kolei zauważamy element mody - wiele osób chce mieć swoją gastronomię, własną kawiarnię czy restaurację"- tłumaczy Słodkowski.
Według Profit System sporo niezależnych właścicieli sklepów wybiera franczyzę, by móc skutecznie konkurować z dyskontami. Największą siecią tego sektora w ubiegłym roku była marka abc, do której należało 7 tys. placówek. Wielu franczyzobiorców pozyskała także Grupa Muszkieterów, stowarzyszenie przedsiębiorców zarządzających supermarketami Intermarché (218 sklepów) i Bricomarché (108 placówek).
Spośród branż usługowych najliczniejsza jest gastronomia. Hegemonem jest McDonald’s (ponad 225 punktów), daleko za nim plasują się Telepizza (85) oraz Biesiadowo (90).
"Rozważając franczyzę, trzeba pamiętać o tym, że musi to być koncept sprawdzony, co oznacza, że od jego właściciela można oczekiwać wiedzy i nie trzeba uczyć się na własnych błędach. Istotne są nie tylko szkolenia uczące, jak rozpocząć biznes, lecz także wiedza na temat tego, jak skutecznie z miesiąca na miesiąc radzić sobie z jego prowadzeniem i z rosnącą liczbą klientów" - zauważa Słodkowski.
Kluczowy dla powodzenia biznesu jest wybór sprawdzonego franczyzodawcy. Słodkowski jednak podkreśla, że mimo instrukcji franczyza nie jest pozbawiona ryzyka. W ubiegłym roku 63 franczyzodawców poniosło porażkę, to aż o dziewięciu więcej niż w 2013 roku.
"Franczyzobiorca jest trochę narażony na błędy franczyzodawcy. Poza tym ewentualny przedsiębiorca musi uważnie sprawdzić umowę, bo mogą się w niej kryć jakieś kruczki. Trzeba uważnie obejrzeć model biznesowy i przeanalizować, czy rzeczywiście ten pomysł jest opłacalny" - radzi ekspert Profit System.
Komentarze
Tagi:
Komentarze:
Rynek franczyzy dojrzał
[2016-11-29 11:44 178.252.38.*]
Ukierunkowując się na branżę gastronomiczną polecam udział w corocznych i różnorodnych targach gastronomicznych - tam każdy zainteresowany może spróbować produktów, zapoznać się z ofertami franczyz, a przede wszystkim nawiązać bezpośredni kontakt z przedstawicielami marek. Jeśli myślicie o małej gastronomii z daniami, w których króluje panierowany kurczak - to serdecznie polecam odwiedzenie stanowisk należących do producenta marynaty i panierki - Holly Powder. We współpracy z marką Chilli Mili zapewniają oni nie tylko dobry start i zaopatrzenie dla początkujących przedsiębiorców, ale również są wstanie wesprzeć istniejące już lokale. Współpraca z marką bazuje na zrównoważonych relacjach partnerskich - nie ma przepaści między franczyzobiorcą, a franczyzodawcami - co stanowi duży plus. Aby dowiedzieć się więcej zachęcamy do kontaktu telefonicznego bądź poprzez stronę. :) odpowiedz »
Dział gastronomia:
Dział badania rynku i analizy:
Wakacje nad Bałtykiem lepsze niż przed
ETC: Turystyka potrzebuje systemu zarządzania
Starsze aktualności:
Europejska turystyka odbija się po
Henley: Polski paszport mocniejszy od
Wyniki Lotniska Chopina znacznie powyżej
Najlepszy barman w Polsce zdradza trendy na 2024
TSUE: Poufność informacji dot. wypadków lotniczych kluczem do
Ratunkowe paczkomaty także we Wrocławiu i
W Wieliczce znów przeważają zagraniczni
Cały rok darmowych lotów liniami lotniczymi Wizz Air?
Rekordowa liczba turystów w Wieliczce
CBA znów na lubelskim lotnisku
Hotel w Warszawie sprzedany Katarczykom
Zamknięto dwa lokale Burger Kinga w Moskwie
McDonald zamierza przenieść swoją bazę podatkową do Wielkiej Brytanii
W Budwie przyjęto priorytety dla turystyki
Emirates publikuje raport środowiskowy
Przyjęto projekt nowej dyrektywy dotyczącej turystyki
Wzrasta sprzedaż whisky w Polsce
easyJet poleci z Krakowa do Mediolanu