Ogłoszenia
Ogłoszenia
- Travel Creator - Specjalista ds. turystyki...
- Przewodnik, pilot po USA
- Opiekun klienta - turystyka kolonijna
- Poprowadź z nami biuro podróży
- Poszukiwany pilot po Dreźnie
- wychowawca na zimowisku
- Specjalista ds. Turystyki
- specjalista ds. turystyki
- Specjalista ds. turystyki
- KRAKÓW - Specjalista ds. Sprzedaży Podróży
Bez większych wahań w cenach imprez turystycznych
W porównaniu do poprzedniego tygodnia średnie ceny imprez szczytu sezonu lato 2015 nadal wykazywały względną stabilność i wzrosły o 4 złote (poprzednio spadły o 2 złote) - wynika z raportu przygotowanego przez spółkę Traveldata, właściciela serwisu Wczasopedia.pl.
Tym razem zdecydowanie największe zwyżki cen dotyczyły Djerby i Tunezji kontynentalnej - o średnio 110 i 94 złote, ale odczuwalnie wzrosły też ceny na i tak już drogie Lanzarote - o 65 złotych oraz relatywnie tanie Zakynthos i Korfu - o średnio 45 i 36 złotych. Najbardziej spadły natomiast ceny na kanaryjskich wyspach Gran Canarii i Fuerteventurze - średnio o 158 i 101 złotych, a także na egipskich kierunkach Marsa Alam i Synaju - o 57 i 33 złote.
Średnie ceny nadal utrzymują się na nieco wyższym poziomie w porównaniu z cenami ze szczytu sezonu letniego sprzed roku, a różnica wynosi teraz 38 złotych, wobec 32 złotych przed tygodniem. Podobnie jak przez kilka ostatnich miesięcy największe dodatnie różnice w porównaniu z okresem sprzed roku wykazują kierunki egipskie, czyli Synaj, Hurghada i Marsa Alam - o 220, 205 i 138 złotych. Roczne różnice cen na tych kierunkach, które w ostatnich tygodniach stale malały z 291 złotych w połowie marca do zaledwie 102 złotych pod koniec kwietnia, później wzrosły do średnio 216 złotych, ale w ostatnim tygodniu znowu zmalały do 188 złotych. Widać wyraźnie, że ceny Egiptu w dużym stopniu naśladują ewolucję kursu amerykańskiego dolara. Cenom Egiptu szkodzi również wysoka dynamika wzrostu cen wewnętrznych w tym kraju (+ 11 procent r/r).
Dzięki istotnym spadkom cen Gran Canarii i Fuerteventury obniżyła się dodatnia różnica cen wobec ubiegłego roku na Kanarach - z 97 do 85 złotych. Niewielkie zwyżki na kierunkach greckich nie zmieniły sytuacji i nadal są one nieco tańsze niż przed rokiem - o 18 złotych (poprzednio o 20 złotych). Dużymi kierunkami, na których ceny są już sporo niższe od ubiegłego sezonu nadal są Bułgaria oraz Turcja - o 86 i 35 złotych, a szczególnie Turecka Riwiera - o średnio 110 złotych, co jest niewątpliwie próbą zachęcenia turystów do przyjazdów na ten kierunek za pomocą atrakcyjniejszych ofert. Natomiast po znaczących podwyżkach cen w ubiegłym tygodniu na kierunkach tunezyjskich bardzo zmniejszyła się ujemna różnica ich cen wobec ubiegłego roku, a mianowicie z minus 77 do zaledwie minus 23 złotych.
Z dużych biur podróży w relacji do roku ubiegłego najbardziej obniżone ceny mają obecnie Grecos i TUI - o średnio prawie 120 i 100 złotych. Po ostatnich dużych obniżkach cen tańszy niż przed rokiem stał się też Exim Tours, a pozostał Neckermann - oba biura o około 70 złotych. Podobne średnie ceny do tych sprzed roku prezentują teraz Rainbow Tours i Wezyr, a wyższe Itaka, Sun & Fun i Alfa Star. Dzięki obniżkom cen Exim Tours wysunął się obecnie na pozycję lidera rynku, jeśli chodzi o ogólną liczbę najatrakcyjniejszych ofert, czyli na pierwszym lub drugim miejscu w 22 analizowanych letnich destynacjach oraz w trzech kategoriach hoteli. Ma ich obecnie 20, ale Rainbow Tours oraz Itaka również wiele, bo odpowiednio 16 i 14. Poprawę swojej oferty Exim Tours zawdzięcza częściowo wprzęgnięciu do swojego programu oferty tanich linii, które stają się w ostatnich tygodniach na niektórych kierunkach coraz bardziej konkurencyjne (patrz też ostatni akapit tego materiału). Dużą liczbę atrakcyjnych ofert prezentują również biura Alfa Star i Wezyr Holidays (oba biura po 10), natomiast wśród małych biur niezmiennie dużą liczbą najtańszych ofert dysponuje biuro Net Holiday (14).
W ostatnim tygodniu ceny w liniach Ryanair na większości głównych kierunków turystycznych przestały już jednoznacznie spadać. Najbardziej obniżyły się ceny przelotów z Warszawy i Katowic do Chanii (o 60 i 50 złotych), ale za to wzrosły z Wrocławia - o średnio 165 złotych. Skutkiem tych i innych różnokierunkowych zmian była średnia zwyżka cen na głównych kierunkach wakacyjnych, która wyniosła 12 złotych (poprzednio był spadek o 51 złotych). Natomiast nadal prawdziwe tsunami spadków cen przelotów nadal fundują turystom linie Wizzair. Po zeszłotygodniowych zniżkach średnich cen o 285 złotych mieliśmy ich kontynuację i średnio spadły one o kolejne 227 złotych. Bardzo silnie obniżyły się ceny z Warszawy do Burgas i Larnaki - średnio o 325 i 410 złotych oraz z Warszawy do Katanii - o 280 złotych. Stosunkowo najmniej staniał Burgas z Katowic, bo tylko o 70 złotych.
Nieustannie potwierdza się, a nawet wzmacnia teza, że ceny przelotów w tanich liniach, a co za tym idzie ceny produktów aranżowanych przez agentów, bądź samodzielnie przez turystów, zmieniają się w zdecydowanie większym zakresie niż gotowych pakietów turystycznych. Dlatego chętni na taki zakup powinni zawczasu nieco poobserwować ewolucje cen w tanich liniach, które przypominają zupełnie skoki cen akcji na giełdach - tyle, że w znacznie większej skali - po to, aby nawet pobieżnie zorientować się, czy w danej chwili jest tam rzeczywiście tanio, czy też może akurat bardzo drogo.
Średnia cena biletów z Warszawy na 14 najważniejszych kierunkach turystycznych wspólnych dla tanich linii i czarterów spadła w tanich liniach w ostatnim tygodniu z 849 do 800 złotych, a na tych samych kierunkach w połączeniach czarterowych (głównie Itaka, 7islands, TUI oraz Rainbow Tours) nieznacznie wzrosła - z 1233 do 1234 złotych. Na połączeniach z Katowic oraz z Krakowa średnia cena w tanich liniach nieznacznie wzrosła z 620 do 621 złotych, a za to w czarterach wzrosła istotnie - z 1153 do 1198 złotych. Ogólnie rzecz biorąc połączenia czarterowe stają się ostatnio na tle tanich linii coraz droższe, a różnica na tych samych kierunkach wynosi teraz przy wylotach z Warszawy już 434, a z Katowic 577 złotych.
Z raportem Wczasopedii można zapoznać się poniżej.
Możesz także pobrać plik: turinfo_20150608_wczasopediapartner20150608media.pdf
Komentarze
Tagi:
Dział biura turystyczne:
Wakacje 2025 dobrze się
Rainbow inwestuje w hotel z
Dokąd można nadać bagaż
Dział badania rynku i analizy:
ETC: Turystyka potrzebuje systemu zarządzania
USA najpotężniejszym rynkiem
Starsze aktualności:
Ratunkowe paczkomaty także we Wrocławiu i
W Wieliczce znów przeważają zagraniczni
POT: Połowa Polaków planuje wyjazdy w sezonie
Najpopularniejsze kierunki citybreak w 2023
Większość Polaków wyjedzie w
TSUE rozpatrzył skargę Wizz Air na pomoc dla linii
Państwo może nakładać obowiązki na dostawców usług internetowych z siedzibą w innym kraju
Nad Bałtykiem gotowi na ferie
Miasta apelują o uregulowanie najmu
Dokąd na ferie z biurem
Ambitne plany krakowskiego lotniska
Jak kształtowały się ceny pokojonocy w kwietniu 2016?
MSZ aktualizuje komunikat w sprawie Afganistanu
Wenecja chce zmienić opłaty dla turystów
Na jakie przeszkody można trafić, starając się o zwrot z gwarancji?
Turyści po raz kolejny wygrywają ze Skarbem Państwa
Zbliża się Polski Kongres Pilotażu i Przewodnictwa
MSZ wydaje komunikat w sprawie Tajlandii
Czy da się znaleźć rozwiązanie kosztownego dla branży problemu?
Kto zyskał, kto stracił na polskim rynku lotniczym?
Hotel z Gliwic wstąpił do sieci Silfor
Biura ewakuują turystów z Tunezji
Singapore Airlines otwierają nowy business lounge
Nowa atrakcja turystyczna okolic Poznania
Rosyjski przewoźnik traci licencję
Itaka przed sądem czyli twardy orzech do zgryzienia
Sieć Sphinx otworzyła nową restaurację w Gryficach
Wyrok po Kuchennych rewolucjach
Nowa odsłona systemu rezerwacyjnego Merigo