Ogłoszenia
Ogłoszenia
- Praca w biurze podróży Galeria Podróży Olkusz
- WYGODA szuka instruktorów narciarstwa
- REZYDENT - TUNEZJA 2025
- Specjalista ds. Turystyki
- Biuro podróży
- Sprzedam Biuro Podróży
- REZYDENT, PILOT - TURCJA
- PASJONAT TURYSTYKI POSZUKIWANY
- BP ITAKA - KRAKÓW - Specjalista ds. Turystyki
- Travel Creator - Specjalista ds. turystyki...
Wzrasta popyt na wyjazdy do Hiszpanii
W porównaniu z poprzednim raportem, średnia cena imprez z trzeciego tygodnia sierpnia 2015 wykazała dawno nie notowaną skalę wzrostu, który wyniósł tym razem aż 53 złote (poprzednio ceny wzrosły o 3 złote). Sprawozdanie zostało przygotowane przez spółkę Traveldata, właściciela serwisu Wczasopedia.pl.
Kolejny już tydzień zdecydowanie największe zwyżki cen dotyczyły cieszących się obecnie bardzo dużym wzięciem kierunków hiszpańskich, a mianowicie Gran Canarii, Majorki, Fuerteventury, Teneryfy i Lanzarote, gdzie ceny wzrosły odpowiednio o 150, 150, 147, 142 i 109 złotych. Największy wzrost "poza-hiszpański" odnotowano na relatywnie niedrogim w tym sezonie Korfu i wyniósł on średnio 81 złotych. Najbardziej spadły natomiast ceny na kierunkach egipskich, zwłaszcza Marsa Alam i Synaju - o 104 i 62 złote, niektórych greckich, czyli Zakynthosie i Rodos - o 93 i 59 złotych oraz w Tunezji - o średnio 52 złote. Jak nietrudno zauważyć kierunki o słabszych tendencjach cenowych mają jedną wspólną cechę - kojarzą się one turystom z podwyższonym ryzykiem lub kłopotami.
W minionym tygodniu średnie ceny wzbiły się rekordowo ponad poziom cen odpowiedniego okresu sezonu letniego sprzed roku, a różnica ta wyniosła 122 złotych, wobec 108 złotych przed tygodniem. Kierunki egipskie, czyli, Hurghada Synaj i Marsa Alam są wprawdzie nadal droższe niż przed rokiem - o 231, 153 i 10 złotych, ale zostały już wyprzedzone pod tym względem przez wiele innych kierunków, bowiem roczne średnie różnice cen w Egipcie, które jeszcze w połowie marca wynosiły 291 złotych, zmalały następnie przy różnych wahaniach, do 131 złotych obecnie.
Obecnie klarownym liderem wzrostów cen wobec ubiegłego roku są Wyspy Kanaryjskie. Duży popyt zwiększany dodatkowo przez poszukiwanie alternatyw dla niektórych innych kierunków oraz stopniowe wyczerpywanie się konkurencyjnych możliwości wyjazdów organizowanych w oparciu o tanie linie wygenerowały mocną presję na zwyżki cen na tym kierunku. Dodatnia średnia różnica cen na Kanarach wobec cen z 2014 roku w ostatnim tygodniu bardzo znacznie wzrosła - z 213 do aż 348 złotych, co jest wynikiem nawet wyższym niż na wyraźnie kosztownej w tym roku Portugalii - 325 złotych. Coraz droższe w relacji z rokiem ubiegłym stają się też Bułgaria - wzrost różnicy z 40 do 91 złotych oraz kierunki tureckie - wzrost odpowiednio z 32 do 75 złotych. Natomiast kierunki greckie ponownie zmniejszyły swoją przewagę cenową wobec ubiegłego sezonu, czyli tym razem z 54 do zaledwie 15 złotych. Najbardziej w okresie ostatnich 12 miesięcy wzrosły ceny na wyspach Kos i Rodos - o 133 i 130 złotych, a spadły na Zakynthosie (drogi przed rokiem) i na Chalkidiki - o średnio 108 i 95 złotych. Mimo ograniczenia wyjazdów do Tunezji jest ona teraz jedynym dużym kierunkiem, na którym średnie ceny są niższe od poziomów z ubiegłego sezonu i to aż o 192 złote. Przed tygodniem tańsza była także Majorka - o 94 złote, ale i ona stała się obecnie droższa - o 9 złotych, na fali wysokiego popytu na kierunki hiszpańskie.
Wśród dużych biur podróży - po dość istotnych zmianach cen w ostatnich dwóch tygodniach okazało się, że najbardziej obniżone ceny w relacji do roku ubiegłego, mają obecnie biura TUI i Grecos - oba po mniej więcej 140 złotych. Niewiele powyżej cen z ubiegłego roku oferuje obecnie wycieczki Rainbow Tours oraz Wezyr, a mniejsze od przeciętnych (przeciętna to 122 złote) zwyżki cen wprowadziły też Sun & Fun oraz Itaka. Pozostałe biura są już wyraźnie droższe niż przed rokiem, w tym w szczególności Alfa Star, która przed rokiem miała bardzo korzystną cenowo ofertę. W tym, co z dzisiejszego punktu widzenia ma jednak dla nabywców kluczowe znaczenie, a zatem w bezwzględnym poziomie bieżących cen, czyli na pierwszym lub drugim miejscu w 22 destynacjach i w trzech kategoriach hoteli, pozycję lidera odzyskała Itaka, który ma takich ofert 19, a czołową trójkę uzupełniają, jak to często miało ostatnio miejsce, biura Rainbow Tours (17 ofert) oraz Exim Tours (15). Dużą liczbę atrakcyjnych ofert prezentują obecnie również biura Wezyr (12) i TUI (11 ofert). Natomiast wśród małych organizatorów nadal dużą liczbą najtańszych propozycji wyróżnia się biuro Net Holiday (11 ofert).
Warto też zwrócić uwagę, że w wysokim sezonie w jakim właśnie jesteśmy, ci organizatorzy, którzy oferowali bardzo atrakcyjne ceny w roku 2014, jeszcze je w tym sezonie obniżyli wobec średniej rynkowej i na odwrót. Ponieważ cena (przy założeniu podobnej jakości) ma bardzo istotny wpływ na sprzedaż danego touroperatora, to można przypuszczać, że - o ile nie nastąpią w tej kwestii jakieś większe zmiany - proces różnicowania znaczenia touroperatorów na rynku będzie nadal postępował. Czyli ubiegłoroczni sprinterzy i wielcy staną się zapewne jeszcze więksi, natomiast ci, którzy tracili udziały w rynku, prawdopodobnie stracą kolejną ich część.
W ostatnim tygodniu nastąpiło w liniach Ryanair ponowne i bardzo znaczne przyspieszenie zwyżek cen i to w skali w tym roku jeszcze nie notowanej. Najbardziej podniosły się ceny przelotów z Warszawy do Chanii oraz do Salonik - średnio o 1175 i 683 złote oraz do Chanii z Katowic i z Wrocławia - o 833 i 652 złote. Były też spadki, ale stosunkowo niewielkie, takie jak z Warszawy na Majorkę - średnio o 65 złotych i do Lizbony - o 15 złotych. Skutkiem różnokierunkowych zmian cen przelotów liniami Rynair był bardzo duży tygodniowy ich wzrost, który wyniósł aż 312 złotych podczas gdy przed tygodniem ceny wzrosły o 35 złotych, przed dwoma o 154 złote, a przed trzema i czterema tygodniami o 65 oraz 61 złotych. Łączny wzrost w okresie około miesiąca wyniósł więc 627 złotych, czyli prawie o 85 procent (sic!). Daje to obraz znacznego niedoboru miejsc w tych liniach, nie tylko na kierunkach hiszpańskich, ale i na wielu innych, który może wywrzeć wpływ na decyzje dotyczące siatki połączeń w kolejnym sezonie.
Natomiast w liniach Wizzair ceny po dużych zeszłotygodniowych wzrostach powróciły do względnej stabilności. Tym razem największe zwyżki zanotowały przeloty z Katowic na Cypr - o średnio 265 złotych, a zniżki z Warszawy do Lizbony - o 125 złotych. W wyniku różnych zwyżek i obniżek średnie ceny w liniach Wizzair ostatecznie wzrosły w zeszłym tygodniu o średnio zaledwie 2 złote (poprzednio wzrosły o 100 złotych). Z kolei w liniach Norwegian ceny przelotów na Teneryfę utknęły na poziomie blisko 2000 złotych, a na Gran Canarię nie ma już wolnych miejsc od przeszło tygodnia.
Nieustannie potwierdza się, a nawet wzmacnia teza, że ceny przelotów w tanich liniach, czyli również ceny produktów aranżowanych przez agentów, bądź samodzielnie przez turystów, zmieniają się w zdecydowanie większym zakresie niż gotowych pakietów turystycznych. Skoki ich cen przypominają skoki cen akcji na giełdach tyle, że ich skala jest nieporównanie większa. Dlatego, po to aby zdobyć nawet pobieżne rozeznanie, czy w danej chwili jest tam rzeczywiście tanio, czy też może akurat bardzo drogo warto przez jakiś czas obserwować zmiany sytuacji na rynku biletów lotniczych oferowanych przez tanie linie.
Średnia cena biletów z Warszawy na 14 najważniejszych kierunkach turystycznych wspólnych dla tanich linii i czarterów znacznie wzrosła w tanich liniach w ostatnim tygodniu z 1088 do 1241 złotych, a w czarterach na tych samych kierunkach (głównie Itaka, TUI oraz Rainbow Tours) też wzrosła, ale w mniejszej skali, bo z 1180 do 1278 złotych. Na połączeniach z Katowic oraz z Krakowa średnia cena w tanich liniach sporo zwyżkowała, bo z 890 do 1098 złotych, a w czarterach również zwyżkowała, ale tylko kosmetycznie - z 1159 do 1169 złotych. Średnio rzecz biorąc ceny w tanich liniach w ostatnim tygodniu mocno zbliżyły się do cen lotów czarterowych i różnica cen na tych samych kierunkach wyniosła przy wylotach z Warszawy już tylko 40, a z Katowic 71 złotych. Są to zdecydowanie najmniejsze różnice cen pomiędzy tanimi liniami i czarterami jakie notowano w tym roku.
Z raportem Wczasopedii można zapoznać się poniżej.
Możesz także pobrać plik: turinfo_20150720_wczasopediapartner20150720media.pdf
Komentarze
Tagi:
Dział biura turystyczne:
Nowy Dyrektor Sprzedaży i Marketingu EXIM
Opłata turystyczna to głupi pomysł, ale projekt jest w fazie
Dział badania rynku i analizy:
Wakacje nad Bałtykiem lepsze niż przed
ETC: Turystyka potrzebuje systemu zarządzania
Starsze aktualności:
Europejska turystyka odbija się po
Henley: Polski paszport mocniejszy od
Wyniki Lotniska Chopina znacznie powyżej
Najlepszy barman w Polsce zdradza trendy na 2024
TSUE: Poufność informacji dot. wypadków lotniczych kluczem do
Ratunkowe paczkomaty także we Wrocławiu i
W Wieliczce znów przeważają zagraniczni
Wyrok Sądu Najwyższego ułatwi życie klientom upadłych biur?
Wrocławskie lotnisko przygotowuje się do lata
Czy wzrosła dynamika sprzedaży w biurach?
Ośrodki turystyczne na celowniku resortu finansów Grecji
Jak wyglądają ceny imprez turystycznych ferii zimowych 2017 roku?
Najwyższe przychody w historii PKP Intercity
Spadły średnie ceny pokojonocy w polskich hotelach
Ceny w biurach nieznacznie w górę
Decyzja konserwatora zabytków w sprawie poszukiwań Bursztynowej Komnaty
Wydziału Turystyki i Rekreacji AWF w Poznaniu zorganizuje konferencję
Czym Warszawa chce przyciągnąć turystów na święta?
Ile AmRest przeznaczy na nowe otwarcia?