Ogłoszenia
Ogłoszenia
- Współpraca z biurem podróży - przygotowanie ofert
- Poszukiwana specjalistka d/s turystyki...
- REZYDENT HOTELOWY - KRETA / GRECJA
- specjalista ds. turystyki - TOMASZÓW MAZOWIECKI
- REZYDENT TUNEZJA 2025
- Specjalista ds. rezerwacji rejsów - Gdańsk
- Praca w biurze podróży Galeria Podróży Olkusz
- WYGODA szuka instruktorów narciarstwa
- Specjalista ds. Turystyki
- Biuro podróży
Czy pasażerowie zapinają pasy bezpieczeństwa w autobusie?
W sondzie na temat używalności pasów bezpieczeństwa, udział wzięło blisko 10 000 pasażerów z 5 krajów, w tym z Polski. Odpowiedzi zostały wykorzystane w akcji edukacyjnej mającej na celu podniesienie świadomości osób w tym obszarze.
Zaledwie 44% Polaków zapina pasy bezpieczeństwa w autobusie - tak wynika z przeprowadzonego badania na zlecenie Lux Express.
Lux Express przeprowadził międzynarodowe badanie, w którym zapytał pasażerów, czy zapinają pasy bezpieczeństwa zarówno podczas jazdy autobusem, jak i samochodem. Odpowiedzi udzieliło około 10 000 mieszkańców Polski, Estonii, Litwy, Łotwy, a także Rosji. Lux Express chciał się w ten sposób dowiedzieć, jak dużym problemem jest niezapinanie pasów podczas podróży autokarem.
Czy zawsze zapinasz pasy w autokarze? Na tak postawione pytanie twierdząco odpowiedziało 44% polskich podróżnych. Ponadto 26% ankietowanych deklaruje, że zazwyczaj pamięta o zapięciu pasów, 16% robi to rzadko, natomiast 14% w ogóle nie używa pasów. Osoby z tej ostatniej grupy najczęściej tłumaczą, że pasy ograniczają ich swobodę i wygodę (67%) lub po prostu zapominają o ich zapięciu (24%).
Jak wypadają Polacy na tle mieszkańców innych krajów? Wyniki badania pokazują, że jedynie Estończycy zanotowali lepszy wynik - aż połowa z nich zawsze zapina pasy podczas podróży autobusem. W Estonii jest też najmniej osób, bo zaledwie 7%, które nigdy nie używają pasów. Na trzecim miejscu znaleźli się rosyjscy pasażerowie, z których 40% zapina pasy podczas każdej podróży autokarem, zaś 13% nie robi tego nigdy. W badaniu Lux Expressu najsłabiej wypadają pasażerowie pochodzący z Litwy i Łotwy. 36% Litwinów i 35% Łotyszy zawsze pamięta o zapięciu pasów, zaś nigdy nie używa ich odpowiednio 21% mieszkańców Litwy oraz 15% obywateli Łotwy.
Przewoźnik sprawdził również, jak problem niezapinania pasów wygląda w przypadku jazdy samochodem. Wyniki badania w tym obszarze były zdecydowanie lepsze, niż w przypadku podróży autokarem. Aż 90% Estończyków zawsze zapina pasy w aucie. To zdecydowanie najwięcej spośród wszystkich przebadanych nacji. Na kolejnych miejscach zaleźli się Polacy (78%), Łotysze (75%), Litwini (67%) oraz Rosjanie (65%).
Jak przypominają eksperci, pasy bezpieczeństwa pozostają najskuteczniejszym sposobem na uniknięcie poważnych obrażeń w czasie wypadku. Z danych Krajowej Rady Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego (KRBRD) wnika, że zapinanie pasów aż o 45% redukuje ryzyko śmierci podczas kolizji. Skuteczność poduszki powietrznej w takiej sytuacji wynosi 50%, jednak tylko wtedy, gdy podczas wypadku działa wspólnie z pasami bezpieczeństwa.
Przepis, który nakazuje pasażerom używanie pasów bezpieczeństwa w Polsce ma już 25 lat, dlatego Lux Express jako odpowiedzialny przewoźnik przypomina o tym obowiązku i edukuje osoby podróżujące autokarami. Właśnie dlatego w listopadzie rozpoczęliśmy akcję, która ma podnosić świadomość pasażerów w krajach naszego regionu - mówi Hannes Saarpuu, prezes Grupy Lux Express.
Już teraz w autokarach sieci Lux Express znaleźć można komunikaty przypominające o zapinaniu pasów. Dodatkowo od 8 listopada 2016 r. na stronie przewoźnika dostępna będzie specjalna zakładka z informacjami o akcji wraz z dodatkowymi materiałami dotyczącymi zapinania pasów w autokarze. Ponadto wzmianki o akcji znajdą się w newsletterach wysyłanych do pasażerów, zaś na kanale przewoźnika na YouTube dostępny będzie specjalnie przygotowany film pokazujący wagę problemu niezapinania pasów. Na profilu Lux Expressu na Facebooku zostanie uruchomiona specjalna aplikacja, w której pojawią się wyniki międzynarodowej ankiety oraz informacje dotyczące bezpiecznego podróżowania. Użytkownicy aplikacji, którzy odpowiedzą na pytanie dotyczące zapinania pasów oraz udostępnią odpowiedź na swoim profilu, będą mogli liczyć na specjalne kody zniżkowe od przewoźnika.
Wyniki badania pokazały, że świadomość wśród pasażerów podróżujących Lux Expressem jest duża, ale wciąż potrzebne są dodatkowe działania. Co warto przypominać, w polskim prawodawstwie za brak zapiętych pasów grozi mandat, jednak w naszych działaniach stawiamy na edukację i informowanie - uzupełnia Hannes Saarpuu.
Działania prowadzone w Polsce są częścią międzynarodowego projektu, który Lux Express organizuje także na Litwie, w Łotwie, Estonii i Rosji.
Komentarze
Tagi:
Dział badania rynku i analizy:
Wakacje nad Bałtykiem lepsze niż przed
ETC: Turystyka potrzebuje systemu zarządzania
Starsze aktualności:
Europejska turystyka odbija się po
Henley: Polski paszport mocniejszy od
Wyniki Lotniska Chopina znacznie powyżej
Najlepszy barman w Polsce zdradza trendy na 2024
TSUE: Poufność informacji dot. wypadków lotniczych kluczem do
Ratunkowe paczkomaty także we Wrocławiu i
W Wieliczce znów przeważają zagraniczni
ARP może przejąć Przewozy Regionalne
Wenecja pozostanie na liście światowego dziedzictwa UNESCO?
Czy przyjmowanie uchodźców opłaci się branży?
Fałszywy alarm na lotnisku w Kolonii
Jak Polacy organizują podróże służbowe?
Wielu rannych w katastrofie kolejowej w Apulii
Mniej przestrzeni dla pasażerów na pokładzie linii British Airways?
Wciąż wzrasta sprzedaż w biurach podróży
Nowa część terminalu pasażerskiego lotniska już otwarta
Turyści przeniosą się z Turcji do Egiptu?
PolskiBus.com i Arriva Bus Transport Polska będą współpracować
O czym dyskutowano na konferencji Hotel & Tourism Trends.
Zarządzanie nieruchomościami Grupy Hotelowej Orbis w nowych rękach
Rząd przyjął nowelizację ustawy o usługach turystycznych
Turcja boi się zmniejszenia wpływów z turystyki
Nowy serwis hotelowy na polskim rynku
Powstaje pierwszy hotel Canopy by Hilton
Które z austriackich kurortów zimowych wybierają Polacy?
Proszę o opinie o biurze Sun&Fun
Biuro Podróży Camino z Wrocławia