Ogłoszenia
Ogłoszenia
- Travel Creator - Specjalista ds. turystyki...
- Przewodnik, pilot po USA
- Opiekun klienta - turystyka kolonijna
- Poprowadź z nami biuro podróży
- Poszukiwany pilot po Dreźnie
- wychowawca na zimowisku
- Specjalista ds. Turystyki
- specjalista ds. turystyki
- Specjalista ds. turystyki
- KRAKÓW - Specjalista ds. Sprzedaży Podróży
Rusza projekt budżetu sportowo-turystycznego na Dolnym Śląsku
1 lutego 2016 r. na wrocławskim Stadionie Miejskim odbyła się konferencja prasowa oraz pierwsze konsultacje społeczne inaugurujące pilotażowy program regionalnego budżetu sportowo-turystycznego "Aktywny Dolny Śląsk", które poprowadził Jerzy Michalak, Członek Zarządu Województwa Dolnośląskiego.
W tym roku Urząd Marszałkowski Województwa Dolnośląskiego rozpoczyna pierwszą edycję pilotażowego programu budżetu sportowo-turystycznego "Aktywny Dolny Śląsk". Dzięki niemu Dolnoślązacy będą mogli realnie współuczestniczyć w podejmowaniu społecznych inicjatyw na rzecz regionu. Jak przekonują przedstawiciele UMWD, to obywatelski projekt wydatkowania pieniędzy publicznych, wychodzący naprzeciw potrzebom partycypacji społecznej.
Budżet sportowo-turystyczny ma na celu budowanie i rozwijanie tożsamości Dolnoślązaków poprzez aktywizację społeczeństwa obywatelskiego na poziomie regionu. To także rozwijanie współzawodnictwa w pozyskiwaniu środków publicznych.
Pilotażowy Budżet będzie posiadał pulę 600 tysięcy złotych i dotyczył projektów "miękkich", z zakresu upowszechniania sportu, turystyki i promowania walorów turystycznych regionu takich jak: imprezy turystyczne, lokalne zawody sportowe, zloty, rajdy, konferencje, seminaria dotyczące rozwoju turystyki, promocji regionu, promowania lokalnych produktów i atrakcji turystycznych, oraz np. publikacje wydawnictw o charakterze turystycznym (tj. przewodniki, foldery, katalogi, informatory etc.)
Budżet realizowany będzie dla całego województwa dolnośląskiego, w podziale na 5 okręgów:
- Jeleniogórskiego: obejmującego miasto Jelenia Góra oraz powiaty: jeleniogórski, kamienno-górski, lwówecki, lubański, zgorzelecki i bolesławiecki
- Wałbrzyskiego: obejmującego miasto Wałbrzych oraz powiaty: wałbrzyski, kłodzki, ząbkowicki, dzierżoniowski, świdnicki
- Wrocławskiego: obejmującego powiat wrocławski (ziemski), średzki, wołowski, trzebnicki, górowski, milicki, oleśnicki, oławski, strzeliński
- miasta Wrocław
Budżet wydarzeń sportowych i turystycznych
Budżet sportowo-turystyczny "Aktywny Dolny Śląsk", stanowi część budżetu Województwa przeznaczoną do dyspozycji mieszkańców na wydarzenia sportowe i turystyczne. Po raz pierwszy będą mieć oni okazję do zgłaszania swoich pomysłów, dyskusji nad nimi, a następnie wyboru rozwiązań w głosowaniu.
Tegoroczna pierwsza edycja będzie stanowiła projekt pilotażowy, którego głównym zadaniem będzie sprawdzenie na ile mieszkańcy będą chcieli się zaangażować w tę formę partycypacji społecznej. Istotnym elementem tej edycji będzie weryfikacja technicznych aspektów projektu.
W każdym okręgu kwota budżetu podzielona będzie w równych proporcjach po 120 tys. zł (łącznie 600 tys. dla Dolnego Śląska). Wniosek może zgłosić każdy, pełnoletni mieszkaniec województwa. Kwota za jednostkowe zadanie realizowane w ramach budżetu nie może przekraczać 40 tysięcy złotych. Każdy z subregionów w efekcie wyłoni własne zwycięskie projekty. Poddawany konsultacjom regulamin zakłada, że z inicjatywami mogą wychodzić mieszkańcy województwa, którzy skończyli 18 lat i przekonali do swojego pomysłu co najmniej 50 osób. Weryfikacja złożonych projektów pod kątem m.in. zgodności z prawem, możliwości i kosztów realizacji będzie zadaniem Urzędu Marszałkowskiego Województwa Dolnośląskiego.
Zgodnie z regulaminem uprawnieni do składania wniosków będą pełnoletni Dolnoślązacy. Natomiast do głosowania nad projektami konkursowymi uprawnieni będą 16-latkowie. "Ci młodzi Dolnoślązacy, uprawiając aktywnie sport są już często w tym wieku mistrzami Polski czy Europy w swoich dyscyplinach sportowych dlatego ich czynny udział w głosowaniach nad projektami uważam po prostu za działanie fair wobec nich" - powiedział Jerzy Michalak, Członek Zarządu Województwa.
Celem Programu Budżetu "Aktywny Dolny Śląsk" jest przede wszystkim stworzenie skutecznego narzędzia budowania społeczeństwa obywatelskiego na Dolnym Śląsku i wzmacniania poczucia identyfikacji z regionem. Tworzony wspólnie budżet ma pełnić jednocześnie rolę konsultacyjną dla Zarządu Województwa. Nie będzie to jednak budżet inwestycyjny. Zgłaszanym zadaniem może być każda ponadlokalna inicjatywa obywatelska, która przyczynia się do rozwoju i popularyzacji dolnośląskiego sportu i turystyki, z wyłączeniem zadań uprzednio dofinansowanych z budżetu Województwa oraz projektów infrastrukturalnych.
"Rozpoczynamy konsultacje społeczne programu, który zawiera w sobie elementy budżetu partycypacyjnego, obywatelskiego. Chcemy ten projekt konsultować, chcemy aby ten projekt był wspólną pracą środowisk obywatelskich i samorządu. Otwieramy się na te środowiska które partycypują w środkach publicznych przeznaczonych na sport i turystykę" - mówił podczas konferencji Jerzy Michalak.
Konsultacje społeczne będą odbywać się od 1 lutego do 15 marca 2016 roku w Jeleniej Górze, Bolesławcu, Strzegomiu, Wałbrzychu, Legnicy, Złotoryi, Wołowie, Wrocławiu i Brzegu Dolnym. Po okresie konsultacji, nastąpi zgłaszanie projektów konkursowych (16 marca - 6 kwietnia br.). Po weryfikacji formalno-merytorycznej wniosków poddane zostaną one społecznemu głosowaniu (8-22 maja br.). Konkursy na realizację wyłonionych w głosowaniu zwycięskich projektów odbędą się między 5 czerwca a 18 lipca br. Realizacja projektów rozpocznie się 19 lipca i potrwa do końca 2016 roku.
Komentarze
Tagi:
Dział biura turystyczne:
Wakacje 2025 dobrze się
Rainbow inwestuje w hotel z
Dokąd można nadać bagaż
Dział centra informacji i promocji:
Arłamów gościł działaczy
Starsze aktualności:
Ratunkowe paczkomaty także we Wrocławiu i
W Wieliczce znów przeważają zagraniczni
POT: Połowa Polaków planuje wyjazdy w sezonie
Najpopularniejsze kierunki citybreak w 2023
Większość Polaków wyjedzie w
TSUE rozpatrzył skargę Wizz Air na pomoc dla linii
Państwo może nakładać obowiązki na dostawców usług internetowych z siedzibą w innym kraju
Nad Bałtykiem gotowi na ferie
Miasta apelują o uregulowanie najmu
Dokąd na ferie z biurem
Skąd pojedziemy do Pragi z nowym przewoźnikiem?
Spotkanie informacyjne dla touroperatorów w sprawie TFG
Czy sierpień był udanym miesiącem dla linii Ryanair i easyJet?
Czy pasażerowie zapinają pasy bezpieczeństwa w autobusie?
Zarządzanie nieruchomościami Grupy Hotelowej Orbis w nowych rękach
Rząd przyjął nowelizację ustawy o usługach turystycznych
Turcja boi się zmniejszenia wpływów z turystyki
Zbliża się cykl workshopów dla agentów turystycznych
Jak wyglądała sprzedaż w biurach po długim weekendzie?
Pasażerowie wracają do pociągów
ARP może przejąć Przewozy Regionalne
Wenecja pozostanie na liście światowego dziedzictwa UNESCO?
Czy przyjmowanie uchodźców opłaci się branży?
Fałszywy alarm na lotnisku w Kolonii
Czy przewoźnik może zmienić trasę w przypadku utrudnień drogowych?
Wśród Polaków wzrasta popularność gorzkiej czekolady
AirBaltic poleci z Warszawy do Popradu
Mniej przestrzeni dla pasażerów na pokładzie linii British Airways?
Wciąż wzrasta sprzedaż w biurach podróży
Nowa część terminalu pasażerskiego lotniska już otwarta
Pracownik Działu Informatycznej Obsługi Promocji
Dobry sygnał dla biur podróży: internauci szykują się na zim