Ogłoszenia
Ogłoszenia
- Praca w biurze podróży Galeria Podróży Olkusz
- WYGODA szuka instruktorów narciarstwa
- REZYDENT - TUNEZJA 2025
- Specjalista ds. Turystyki
- Biuro podróży
- Sprzedam Biuro Podróży
- REZYDENT, PILOT - TURCJA
- PASJONAT TURYSTYKI POSZUKIWANY
- BP ITAKA - KRAKÓW - Specjalista ds. Turystyki
- Travel Creator - Specjalista ds. turystyki...
Turystyka wyjazdowa w rozkwicie
Z każdym tygodniem wzrostów sprzedaży w systemach rezerwacyjnych rośnie stopień pewności, że tegoroczna turystyka wyjazdowa Polaków zarówno w segmencie lotniczym jak i autokarowym ustanowi nowe, historyczne rekordy. Jak kształtują ceny wyjazdów turystycznych? Które kierunki tanieją, a które drożeją?
W tym materiale porównania bazują na cenach dla okresu 19-25 września 2016 roku zebranych w dniu 9 września. Ponieważ imprezy z wylotami w tym terminie są już de facto imprezami typu last minute, (10-16 dni przed datą rozpoczęcia imprezy) to większa niż zwykle zmienność cen w tym okresie zaczyna już mieć dość znaczący wpływ na adekwatność pomiaru. Kolejną sprawą istotną w tej kwestii jest to, że badanie cen obejmuje już okres posezonowy co powoduje, że ich ogólny poziom jest generalnie sporo niższy niż w sierpniu, ale nadal odnoszony jest on do tego samego okresu sprzed roku, a zatem porównywalność cen zostaje zachowana.
W minionym tygodniu, dla wycieczek z wylotami w okresie 19-25 września, średnie ceny spadły aż o 155 złotych - wynika z analizy przeprowadzonej przez Instytut Badań Rynku Turystycznego Traveldata. Największe spadki odnotowano na Lanzarote - o 417 złotych oraz na greckich wyspach Korfu i Rodos - o 409 i 374 złotych. Skala wzrostów cen wycieczek nie była tak duża, a najistotniejsze z nich wystąpiły na Cyprze - o 255 złotych oraz w Portugalii i Tunezji - o 64 i 51 złotych. Zmiany cen w ostatnim tygodniu obrazuje załączona mapka.
Badanie średniej ceny imprez wobec cen sprzed roku ( również na trzeci tydzień września) wskazuje, że po raz pierwszy od połowy lipca spadły one poniżej poziomu ubiegłorocznego i były od niego niższe o 96 złotych. Sytuację w tym zakresie w ostatnim tygodniu ilustruje załączona mapka.
Spośród dużych kierunków jedynym kierunkiem, który wykazuje jeszcze zwyżkę cen rok do roku pozostaje teraz Grecja droższa średnio niż przed rokiem o symbolicznie 1 złoty, a zdecydowanie największy średni wzrost cen wykazują dość tanie przed rokiem Kos i Rodos - o 186 i 89 złotych, a największą przecenę Korfu - o 182 złote.
Pozostałe duże kierunki są teraz tańsze niż przed rokiem, a najmniejsza przecenę wykazuje Egipt, gdzie średnie ceny spadły poniżej ubiegłorocznych o 52 złote. Na kształtowanie się cen pewien wpływ wywarła marcowa 13-procentowa dewaluacja egipskiego funta, po której przebywały one przez dłuższy na tym kierunku poniżej poziomów ubiegłorocznych, a przed dewaluacją były zwykle wyższe o kilkadziesiąt złotych. Przypominamy ten przypadek, gdyż w ostatnim okresie coraz bardziej prawdopodobna staje się kolejna dewaluacja egipskiej waluty, która powinna otworzyć możliwości obniżek cen i doprowadzić do ponownego wzrostu konkurencyjności Egiptu jako celu wyjazdów turystycznych. Obecnie wyraźnie droższa niż przed rokiem jest Marsa Alam - o 167 złotych, a sporo tańszy jest Synaj - o średnio 194 złote.
Kierunkiem o nieco większej przecenie są teraz Kanary, gdzie średnie ceny przebywały poniżej zeszłorocznych o 77 złotych. Z tamtejszych wysp nadal zdecydowanie najwyższe zwyżki wykazuje Gran Canaria - o średnio 194 złote, a najgłębsze spadki cen wobec ubiegłego sezonu występują na Lanzarote i na Teneryfie - o 258 i 167 złotych.
Kolejną pozycję w zestawieniu najbardziej przecenionych kierunków wobec cen z zeszłego sezonu zajmuje Turcja. Kierunek był w badanym okresie tańszy niż przed rokiem o średnio 126 złotych, ale w okresie ostatnich siedmiu miesięcy dla wyjazdów we wrześniu i w sierpniu był wyraźnie tańszy. W maju i czerwcu sprzedaż Turcji zaczęła wykazywać pewne symptomy poprawy, ale zamach na lotnisku w Stambule w dniu 28 czerwca zaszkodził odradzającemu się popytowi (zwłaszcza w Niemczech). Tak jak pisaliśmy już wcześniej paradoksalnie na poprawę postrzegania Turcji pod kątem bezpieczeństwa (począwszy od sierpnia), może jednak wpływać nowa sytuacja powstała nieudanym puczu wojskowym z nocy 15/16 lipca. Całkiem możliwe, że prowadzi ona do wyższego stopnia kontroli przez władze sytuacji wewnętrznej w kraju, w związku z czym spada poczucie zagrożenia zdarzeniami terrorystycznymi w rejonach turystycznych. Podobną rolę może pełnić też przywrócenie czarterowego ruchu turystycznego Rosjan do Turcji. Dane o sprzedaży Turcji za sierpień w Polsce wskazują na pewną poprawę, a dane o sprzedaży tego kierunku w Niemczech powinniśmy poznać już za tydzień.
W omawianym okresie największą przecenę wobec ubiegłego sezonu wykazała Bułgaria, która była tańsza o średnio 276 złotych.
Inne istotne kwestie w turystyce wyjazdowej
Ceny rejsów na kierunkach turystycznych w liniach Ryanair z wylotami w okresie 19-25 września w ostatnim tygodniu dość istotnie spadły, a mianowicie o średnio 135 złotych do 1183 złotych, co jednak jest nadal bardzo wysokim poziomem. W minimalnie większym stopniu spadły ceny przelotów na Wyspy Kanaryjskie, czyli o 140 złotych do 1271 złotych, a w mniejszym na pozostałych kierunkach, gdzie spadły o 131 złotych do poziomu 1117 złotych. W tygodniu najbardziej staniały rejsy z Warszawy na Majorkę - o 530 złotych, a zdrożały z Krakowa na Maltę - o 215 złotych.
Dla odmiany średnie ceny przelotów w liniach Wizzair w tym samym okresie zanotowały wzrost o 51 złotych do 1218 złotych. W największym stopniu zwyżkowały ceny przelotów z Warszawy do Lizbony - o 190 złotych, a zniżkowały z Warszawy na Cypr - o 70 złotych.
W relacji z cenami przelotów sprzed roku w ostatnim tygodniu były one na kierunkach turystycznych w liniach Ryanair wyższe o średnio 78 złotych. Większy wzrost wykazały ceny przelotów na Wyspy Kanaryjskie - o 170 złotych, a mniejszy na pozostałych kierunkach - o średnio 47 złotych. Największe zwyżki wykazały ceny rejsów z Warszawy na Sycylie i Fuerteventurę - o 415 i 400 złotych, a zwyżki z Krakowa na Cypr - o 354 złote.
Ceny w liniach Wizzair również były wyższe niż przed rokiem - o średnio 126 złotych, a największa różnica in plus wystąpiła na połączeniu z Krakowa na Maltę, czyli 540 złotych, a in minus na rejsie z Warszawy na Sycylię - 140 złotych.
W tanich liniach lotniczych nadal utrzymują się bardzo duże wskaźniki wypełnienia miejsc w samolotach na kierunkach turystycznych . Ceny przelotów stały się w tej chwili wprawdzie nieco niższe niż przed tygodniem (Ryanair), ale były wyższe niż w analogicznej sytuacji przed rokiem, pomimo znacznie niższych teraz cen paliwa lotniczego. Biorąc pod uwagę spadek jego ceny i jednocześnie lepsze wypełnienie maszyn, oznacza to, że LCC realizują obecnie znacznie wyższe niż w ubiegłym sezonie marże na przelotach w regiony turystyczne, co może stanowić istotną zachętę do zwiększenia siatki rejsów w kolejnym sezonie.
Z raportem Traveldata można zapoznać się poniżej.
Możesz także pobrać plik: turinfo_20160912_wczasopediapartner20160912media.pdf
Komentarze
Tagi:
Komentarze:
Wzrosty sprzedaży wycieczek kontynuowane
[2016-09-12 14:11 31.174.164.*]
pytanie jaki procent rez jest dokonywana przez merlinx..... odpowiedz »
Wzrosty sprzedaży wycieczek kontynuowane
[2016-09-13 12:54 89.76.84.*]
Nic i nikt nie odrobi strat poniesionych od weekendu majowego do połowy lipca!!!. Trochę pomogł brak pogody w Polsce przez 6-tyg. wakacyjnych ale reszta jak zwykle słodkie pierdzenie informatorów około sprzedazowych-wiecznych służbowych optymistów!. odpowiedz »
Dział biura turystyczne:
Nowy Dyrektor Sprzedaży i Marketingu EXIM
Opłata turystyczna to głupi pomysł, ale projekt jest w fazie
Dział badania rynku i analizy:
Wakacje nad Bałtykiem lepsze niż przed
ETC: Turystyka potrzebuje systemu zarządzania
Starsze aktualności:
Europejska turystyka odbija się po
Henley: Polski paszport mocniejszy od
Wyniki Lotniska Chopina znacznie powyżej
Najlepszy barman w Polsce zdradza trendy na 2024
TSUE: Poufność informacji dot. wypadków lotniczych kluczem do
Ratunkowe paczkomaty także we Wrocławiu i
W Wieliczce znów przeważają zagraniczni
Spada sprzedaż imprez lotniczych w Merlinie X
Strajk pracowników włoskiego przewoźnika
Rosja tymczasowo wstrzymuje loty do Egiptu
MSZ ostrzega przed podróżą do wschodniej Jerozolimy, Strefy Gazy
Talibowie odpowiedzialni za atak na hotel w Kabulu
Grecja nadal najpopularniejsza wśród turystów
Koleje Dolnośląskie wprowadziły nową aplikację dla pasażerów
Wizz Air uruchamia nowe połączenia z Warszawy
Sindbad wprowadzi do oferty kolejne połączenia między Polską, a Ukrainą
Hiszpański trybunał konstytucyjny wypowiedział się w sprawie korridy
Mięso z wąglikiem trafiło do sklepów i restauracji w Warnie
Rozpoczął się Kongres Turystyki Polskiej. Jakie są oczekiwania wobec niego?
Oświadczenie MSZ po zamachu w Stambule
Starożytny łuk triumfalny w Palmirze zniszczony
Kiedy biuro odpowiada za zgubiony bagaż?
Zmiana na stanowisku prezesa serwisu Wakacje.pl
Jak Polacy wybierają wakacyjne oferty?
Louvre Hotels Group chce otworzyć nowy kompleks hotelowy
Rząd przyjął projekt nowelizacji ustawy o usługach turystycznych