Ogłoszenia
Ogłoszenia
- BP ITAKA - KRAKÓW - Specjalista ds. Turystyki
- Travel Creator - Specjalista ds. turystyki...
- Przewodnik, pilot po USA
- Opiekun klienta - turystyka kolonijna
- Poprowadź z nami biuro podróży
- Poszukiwany pilot po Dreźnie
- wychowawca na zimowisku
- Specjalista ds. Turystyki
- specjalista ds. turystyki
- Specjalista ds. turystyki
Unia chce lepiej kontrolować przyjeżdżających. Tylko czy właściwych?
Komisja Europejska zaproponowała stworzenie systemu pozwoleń na wjazd do Unii dla obywateli krajów, które mają ruch bezwizowy z Unią. Pod hasłem zabezpieczenia granic i ograniczenia imigracji Komisja chce wprowadzić pseudowizy dla krajów, które nie stwarzają ryzyka nielegalnej imigracji, podczas gdy obywatele krajów, które faktycznie stwarzają takie zagrożenie są przyjmowani z otwartymi rękami i niejednokrotnie bez żadnych dokumentów. Zakrawa to na próbę zamydlenia oczu opinii publicznej i stworzenia wrażenia podejmowania realnych działań.
Komisja Europejska chce, aby wnioski o takie zezwolenia można było składać przez internet. Mają być ważne przez 5 lat, a ich planowany koszt to 5 euro.
Jak przekonuje KE, przygotowanie systemu ETIAS (European Travel Information and Authorisation System) jest następstwem zapowiedzi przewodniczącego Junckera zawartej w jego orędziu o stanie Unii wygłoszonym we wrześniu 2016 r. i pierwszym rezultatem działań wskazanych jako priorytetowe w planie z Bratysławy. System ma gromadzić informacje dotyczące wszystkich podróżujących do Unii Europejskiej, umożliwiające przeprowadzanie z wyprzedzeniem kontroli w zakresie nielegalnej migracji oraz kontroli bezpieczeństwa. System ten przyczyni do skuteczniejszego zarządzania granicami zewnętrznymi UE i zwiększy bezpieczeństwo wewnętrzne, ułatwiając jednocześnie legalne podróżowanie przez granice strefy Schengen.
Zezwolenie ETIAS nie jest wizą. System ten jest znacznie mniej restrykcyjny i bardziej przyjazny podróżującym. Obywatele krajów, w odniesieniu do których zliberalizowano reżim wizowy, będą nadal mogli podróżować bez wizy. Przed wyjazdem do strefy Schengen będą jednak musieli uzyskać ogólne zezwolenie na podróż. Pomoże to w identyfikacji osób, w przypadku których istnieje ryzyko nielegalnej imigracji lub zagrożenie dla bezpieczeństwa, jeszcze przed ich przybyciem na granicę, co znacznie zwiększy bezpieczeństwo granic zewnętrznych. ETIAS pozwoli uzupełnić luki informacyjne w odniesieniu do podróżnych zwolnionych z obowiązku wizowego dzięki gromadzeniu informacji, które mogą być istotne dla organów państw członkowskich, jeszcze przed przybyciem takich podróżnych na granicę strefy Schengen. - przekonuje Komisja Europejska w komunikacie prasowym.
Systemem ETIAS zarządzać będzie Europejska Straż Graniczna i Przybrzeżna, we współpracy z właściwymi organami państw członkowskich i Europolu. Agencja eu-LISA opracuje ten system informatyczny i będzie nim zarządzać na szczeblu technicznym.
Unijni urzędnicy, wymyślili sobie system, który ma zapobiegać nielegalnej imigracji z krajów posiadających umowy o ruchu bezwizowym z Unią. Problem tym, że Europa jest zalewana przez imigrantów, z państw, które takich umów nie posiadają. Prawdziwym zagrożeniem, z którym unijni urzędnicy w żaden sposób sobie nie radzą, są imigranci z takich krajów jak Syria, Afganistan czy kraje afrykańskie. Unia chce kontrolować przyjazdy z krajów, których obywatele nie posiadają obowiązku wizowego, podczas gdy hurtowo wpuszcza tych (i to w większości bez żadnych dokumentów), którzy wizy powinni mieć. Coś tu jest nie tak.
Taki system jest próbą gaszenia pożaru tam gdzie go nie ma, ewentualnie próbą przygotowania się na podpisanie umowy o ruchu bezwizowym z Turcją. W sytuacji, gdy poczynania władz tureckich bardzo daleko odbiegają od demokratycznych standardów, wyznawanych przez europejskie władze podpisanie takiej umowy z Turcją, akurat w tym momencie byłoby wręcz szkodliwe. Na stronach MSZ można znaleźć listę krajów, których obywatele mogą wjeżdżać do Polski (a więc i do Unii Europejskiej bez wiz) - www.msz.gov.pl .
Oczywiście na tej liście nie znajdziemy krajów, które stwarzają faktyczne ryzyko nielegalnej imigracji. Są za to kraje, na które Polska liczy w kontekście turystyki przyjazdowej (np. Izrael czy Japonia). Wejście takiego systemu w życie utrudni wjazd do UE obywatelom m.in. Japonii, Korei Południowej czy Hongkongu. POT wydaje spore środki na promocję Polski na Dalekim Wschodzie więc wejście kolejnej bariery utrudniającej wjazd do Unii dla obywateli tych krajów nie pomoże ani bezpieczeństwu w UE ani, tym bardziej, turystyce.
Komentarze
Tagi:
Komentarze:
Unia stworzy nowy system?
[2016-11-17 11:00 83.12.165.*]
sami tego chcieliśmy!!
o co ten krzyk, wystarczy posłuchać rządzących
o to przecież chodzi, aby Polacy (my wszyscy) zostali w kraju
i pracowali za drobną część należnych nam pieniędzy.
Do tego wrogość wobec innych - czego oczekujemy?
Sami demonstrując wyższość wobec innych będziemy
przez innych jak traktowani? odpowiedz »Unia stworzy nowy system?
[2016-11-17 15:57 46.112.215.*]
Cóż ten bełkot ma do rzeczy?? odpowiedz »
Unia stworzy nowy system?
[2016-11-17 11:51 80.52.226.*]
jak włożysz kij w mrowisko=mrówki cię pokaleczą, a niektóre = pożrą, więc ta prosta prawda dla tak "wyedukowanych urzędników UE?" powinna być oczywista, ale oni wolą zawracać wodę.
Może Trump coś zmieni i oczywiste znowu będzie oczywiste. odpowiedz »Unia stworzy nowy system?
[2016-11-17 13:36 217.173.199.*]
Robią byle co by pokazać że coś robią to już lepiej nie legalnych imigrantów wysadzać na bezludnych wyspach wojny nie będą mieli chyba że sami ją zrobią odpowiedz »
Unia stworzy nowy system?
[2016-11-18 10:50 89.77.16.*]
Niemcy 7o lat temu chcieli zniszczyć Europę. Nie do końca im się udało. Czyżby postanowili wrócić do tej koncepcji ? Unia to pani Merkel, pan Szulc, pan Junger. Inni się nie liczą. odpowiedz »
Dział biura turystyczne:
Wakacje 2025 dobrze się
Dział prawo i podatki:
HOTREC: Booking.com nie przestrzega ustawy o rynkach
Starsze aktualności:
TSUE: Poufność informacji dot. wypadków lotniczych kluczem do
Ratunkowe paczkomaty także we Wrocławiu i
W Wieliczce znów przeważają zagraniczni
POT: Połowa Polaków planuje wyjazdy w sezonie
Najpopularniejsze kierunki citybreak w 2023
Większość Polaków wyjedzie w
TSUE rozpatrzył skargę Wizz Air na pomoc dla linii
Państwo może nakładać obowiązki na dostawców usług internetowych z siedzibą w innym kraju
Światowa Organizacja Turystyki krytykuje USA
Turecka policja apeluje o ostrożność w dniu 19 maja
Rośnie popularność wina wśród Polaków
Koszyce promują się w Krakowie
ECK ostrzega przed pułapkami timesharingu
Wizz Air uruchamia nowe połączenia z Warszawy
Czy był ktoś na wycieczce Jugonostalgia z Pasja Tour z Katowic?
MSZ ostrzega przed podróżą do Belgii
OSAT nie weźmie udziału w Forum Agentów
Dwucyfrowe wzrosty w biurach podróży
Polski rynek przewozów lotniczych rośnie
Turystyka wyjazdowa w rozkwicie
Starożytny łuk triumfalny w Palmirze zniszczony