Ogłoszenia
Ogłoszenia
- Praca w biurze podróży Galeria Podróży Olkusz
- WYGODA szuka instruktorów narciarstwa
- REZYDENT - TUNEZJA 2025
- Specjalista ds. Turystyki
- Biuro podróży
- Sprzedam Biuro Podróży
- REZYDENT, PILOT - TURCJA
- PASJONAT TURYSTYKI POSZUKIWANY
- BP ITAKA - KRAKÓW - Specjalista ds. Turystyki
- Travel Creator - Specjalista ds. turystyki...
Polska hotelową pustynią?
Pod względem liczby miejsc hotelowych gorzej od nas wypada tylko Macedonia. Na głowę bija nas Litwini, Czesi oraz Węgrzy. Czy faktycznie dostępna baza hotelowa w Polsce jest niewystarczająca.
Z danych, które dostarcza Eurostat wynika, że Polsce na 1000 mieszkańców przypadają zaledwie trzy pokoje hotelowe. Pod względem liczby hoteli zajmujemy 33. miejscem w gronie 34 przebadanych krajów.
Średnie obłożenie hoteli w Polsce w 2012 roku wyniosło niewiele ponad 40 proc. - Oznacza to w uproszczeniu, że na każde 10 dni statystyczny hotelowy pokój był zajęty przez cztery - wyjaśnia Bartosz Turek. I dodaje, że jest to wynik podobny do tego, który zgodnie z danymi Eurostatu, można obserwować na Łotwie, w Czechach i we Włoszech.
Największe nasycenie hotelami odnotowano na Cyprze. - Nic dziwnego, bo tę popularną turystycznie wyspę zamieszkuje zaledwie 862 tys. osób - mówi Bartosz Turek z Lion's Banku.
Tuż za Cyprem uplasowała się Malta. Na kolejnych trzech miejscach rankingu znalazły się: Grecja, Austria i Islandia.
Zajmująca piąta pozycję w zestawieniu Islandia zamieszkiwana jest przez zaledwie 322 tys. osób. Jak wyliczył Eurostat w tym kraju na 1000 mieszkańców przypada ponad 30 pokoi hotelowych. Tylko w ubiegłym roku wyspę odwiedziło ponad milion turystów.
Przedostatnie miejsce Polski w rankingu może wskazywać na niedostateczny rozwój rodzimego rynku hotelowego. Trudno jednak porównywać polski rynek z chociażby maltańskim. Najbardziej jaskrawym powodem nieporównywalności danych jest to, że u nas sezon letni trwa dwa, trzy miesiące. Poza tym nasz kraj ma prawie 100 razy więcej mieszkańców niż Malta - komentuje Bartosz Turek.
Nie oznacza to jednak, że nie powinniśmy mieć kompleksów. U naszych zachodnich sąsiadów, w Niemczech nasycenie rynku jest prawie czterokrotnie wyższe.
Co ciekawe, w Polsce przyjezdny łatwiej znajdzie nocleg w luksusowym hotelu niż w obiekcie niższej rangi. Jak podaje GUS w przypadku hoteli dwugwiazdkowych obłożenie w zeszłym roku wyniosło ok. 38 proc., podczas gdy w pięciogwiazdkowych było to przeszło 63 procent.
O ile przyjezdny turysta bardziej ceni sobie komfort i luksus w hotelu, o tyle podróżujący Polacy najczęściej wybierają kwatery prywatne. Jak pokazują ostatnie badania popularność tego typu miejsc noclegowych wzrasta nie tylko u nas, ale także w Hiszpanii. Z danych rządowej agencji ds. turystyki Front wynika, że z 6,6 mln turystów, którzy w czerwcu spędzali urlop w tym kraju, aż 4 mln nie nocowało w hotelach czy apartamentach i wybierało znacznie tańsze prywatne kwatery, które wyszukali wcześniej w internecie.
Komentarze
Tagi:
Komentarze:
Kondycja bazy hotelowej w Polsce
[2013-08-27 10:58 83.238.170.*]
Z rachunków wychodzi, że brane pod uwagę były tylko skategoryzowane obiekty, prawdopodobnie tylko te raportujące KT-1 do GUSu, które stanowią około 40% bazy noclegowej w Polsce. Dla kogo jest hotel? Zasadniczo dla turysty i dla podróżującego służbowo - widocznie bazy jest dość, bo nie widzi się osób błąkających po mieście z walizkami. Są w hostelach, mieszkaniach do wynajęcia, 'innej bazie noclegowej', willach, zajazdach itp - a tego nikt nie liczy. Takie dziurawe statystyki są nic nie warte. odpowiedz »
Dział hotele, pensjonaty:
Opłata turystyczna to głupi pomysł, ale projekt jest w fazie
Wakacje nad Bałtykiem lepsze niż przed
HOTREC: Booking.com nie przestrzega ustawy o rynkach
Dział badania rynku i analizy:
Wakacje nad Bałtykiem lepsze niż przed
ETC: Turystyka potrzebuje systemu zarządzania
Starsze aktualności:
Europejska turystyka odbija się po
Henley: Polski paszport mocniejszy od
Wyniki Lotniska Chopina znacznie powyżej
Najlepszy barman w Polsce zdradza trendy na 2024
TSUE: Poufność informacji dot. wypadków lotniczych kluczem do
Ratunkowe paczkomaty także we Wrocławiu i
W Wieliczce znów przeważają zagraniczni
Zrewolucjonizują komunikację kolejową we Włoszech
Znane uzdrowisko ma nie lada problem
Wybrano najlepszych internetowych sprzedawców usług turystycznych
Polskie Jadło ma nowego wiceprezesa
Jak uniknąć stresu na wakacjach?
Londyn: prognozy się nie sprawdzą?