Ogłoszenia
Ogłoszenia
- Doradca Klienta
- Młodszy Specjalista ds. Sprzedaży
- Kierownik Salonu TUI WROCŁAW
- OLIWIARNIA GRECJA Kreta - Obsługa klienta
- Travelplanet.pl Gliwice
- Wakacje.pl Warszawa-Żoliborz zatrudni Pracownika
- Specjalistka ds. Turystyki...
- Specjalista ds turystyki
- Kolonie ,zielone szkoły , wycieczki , grupy 2025
- Obsługa klienta w biurze podróży
Media już zauważyły - biura znowu na widelcu!
Sposób na obejście prawa jest dobry dopóki wiedza o nim nie jest powszechna. Niestety media już zaczynają pisać o biurach, które obchodzą regulacje dotyczące gwarancji.
Piszą m.in. że w: nowej ustawie o usługach turystycznych znajdują się luki, które chętnie wykorzystują właściciele biur podróży. Resort sportu i turystyki rozkłada bezradnie ręce ... Biura zamiast zwiększać sumy gwarancji ubezpieczeniowych decydują się na zakup niższych ubezpieczeń. To oznacza, że w razie bankructwa, pieniędzy może nie wystarczyć na opłacenie powrotu turystów do kraju i zwrócenie im pieniędzy ... rząd i parlament jak na razie nie podjęli prac na niezbędnymi zmianami, a biura turystyczne unikają tymczasem płacenia wyższych ubezpieczeń ... Biura podróży mogą pójść jeszcze dalej i wyprowadzać się za granicę pozostawiając w Polsce jedynie swoje przedstawicielstwo. W takim wypadku turyści wyjeżdżaliby na wakacje w ubezpieczeniem obowiązującym w innym państwie ... Klienci biur powinni pytać o gwarancje ubezpieczeniowe biura, z którego usług chcą skorzystać.
Zatem jak można było przewidzieć obejście regulacji sum gwarancyjnych przez kilka firm (szczególnie znane teraz to Triada i Exim Tours) będzie odbijać się czkawką całej branży. Winni są także urzędnicy, bo średnio rozgarnięty prawnik gospodarczy analizujący nową ustawę i rozporządzenia, te luki prawne wskazałby bez problemu. Z resztą de facto sprawa jest stara - po prostu powiązanie gwarancji z kwotą obrotu z ubiegłego roku, na tak zmiennym i dynamicznym rynku jak dziś, jest mało realne. Wymagana suma gwarancyjna powinna się podnosić w danym roku, jeśli limit obrotu zostaje przekroczony. Tyle, że jest to bardzo uciążliwe i mogłoby prowadzić do innych nadużyć (firmy ubezpieczeniowe miałyby bardzo mocną pozycję w przypadku konieczności takiego podniesienia kwoty w określonym, krótkim czasie).
Być może zamiast gwarancji powinny być dopuszczalne rachunki powiernicze lub też udział w funduszu wielu biur, który w zamian za zatrzymanie np. 20-30% wpłaty ceny imprezy (do momentu zakończenia jej realizacji) gwarantowałby na mocy solidarności członków realizację imprez i zwrot pieniędzy za imprezy. Także pomysł TUW (Towarzystwo Ubezpieczeń Wzajemnych) dla większych i średnich biur, które powołane przez grupę firm w razie braku szkody mogłoby składki z lat ubiegłych przenieść na kolejne wydaje się rozsądniejszy niż działania straszące konsumentów.
Komentarze
Tagi:
Komentarze:
Obejście sumy gwarancyjnej
[2011-09-27 20:50 79.185.39.*]
Dlaczego Niestety, właśnie że stety i powinno to byc szeroko komentowane, w czyim interesie jest zmowa milczenia dotycząca firm, które obchodzą prawo odpowiedz »
Obejście sumy gwarancyjnej
[2011-09-28 14:39 79.188.167.*]
Od dawna się pisze i mówi o urzędasach którzy tworzą prawo bezprawia nie ponosząc konsekwencji tak to jest w tym "dzikim"kraju, a lobbyści dużych organizatorów maja też wpływ ,dostają nagrody od ministerstw na pokazanie luk które magą obchodzić tylko swoim sposobem,i bezkarnie odpowiedz »
Obejście sumy gwarancyjnej
[2011-09-28 17:42 77.237.16.*]
A czy jakąś odpowiedzialność za udzielane gwarancje ponosi ubezpieczyciel?Przecież nikt nie zmusza ubezpieczycieli do dawania takich niskich gwarancji jak to się stało w przypadku EXIM-u. Przy poprzednich przepisach posiadali gwarancję na 17 mln a teraz po nowych zaledwie na 1 mln.Co z tego ,że się przekształcili w spółkę o innej osobowości prawnej,ale jak sami twierdzą wysyłając chociażby nowe umowy do swoich agentów firma obecna jest kontynuacją poprzedniego EXIM TOURsa. To dlaczego ubezpieczyciel nie podszedł również tak do tematu wydając tak śmiesznie niską gwarancję. Oczywiście najlepiej powiedzieć "niech biura podróży" wzajemnie się dodatkowo opodatkują tworząc fundusze zabezpieczeń tylko co na to klient- bo to on zapłaci w efekcie. A czy prościej nie byłoby prawnie umożliwić ubezpieczycielom rozliczenia biur podróży co do wielkości sprzedaży np. co kwartał z koniecznością doubezpieczenia??? odpowiedz »
Dział biura turystyczne:
Dział prawo i podatki:
Modlin inwestuje i zwiększy
Miasta upominają się o opłatę
Rada UE przyjęła mandat negocjacyjny w sprawie nowelizacji dyrektywy
Etykieta emisja lotniczych przyjęta przez Komisję
Starsze aktualności:
Flix Bus uruchamia Ukraine
Nocowanie.pl: Zimowy wypoczynek w Polsce przyciąga węgierskich
Accor publikuje wyniki za 2023
Które polskie, zimowe kierunki najpopularniejsze w
KLM planuje więcej lotów z
SITE Poland podsumowuje 3 edycję programu Young
Chorwacja doceniona za osiągnięcia w rozwoju zrównoważonej
Małopolska zarobiła na turystyce więcej niż przed
Organizator nielegalnego wyjazdu do Medjugorje
Branża piwowarska liczy na
PIG: Miało być wsparcie dla turystyki i gastronomii, a jest miesiąc
Tajlandia dofinansuje leczenie
Wszystkie hotele należące do Clustra IHG Hotels and Resorts z certyfikatem Green
Pierwsze Targi Agroturystyka już w kwietniu
Koleje Śląskie ciągle bez prezesa
Wakacyjne wspomnienia zaklęte w obiektywie
Biuro podróży First Class połączyło siły z Dive Away
Szkodliwe opary w samolotach - piloci bezsilni
Nie trzeba wyjeżdżać do Niemiec, aby napić się piwa
Wiosenne przebudzenie w hotelach sieci Accor
Wizz Air chce konkurować z biurami podróży
Jak się masz? My name a Borat.
Więcej turystów w polskich obiektach noclegowych
Nowe połączenia z warszawskiego lotniska