Rekordowy rok na polskich lotniskach
Statystyki ruchu pasażerskiego na wszystkich polskich lotniskach jasno pokazują, że w 2014 roku z usług linii lotniczych skorzystało najwięcej osób w historii polskiego lotnictwa pasażerskiego.
Zdaniem portalu Aeronews.pl, w porównaniu z 2013 rokiem, liczba pasażerów wzrosła o ponad 2 miliony osób, co oznacza 8% poprawę. Największe wzrosty zanotowały lotniska w Modlinie, Krakowie, Gdańsku oraz we Wrocławiu.
Jednak bez zmian od kilku lat, liderem wśród polskich portów lotniczych pod względem liczby obsługiwanych pasażerów pozostaje warszawskie lotnisko Okęcie. Po raz kolejny port lotniczy obsłużył ponad 10 mln podróżnych. "Zeszłoroczny rekord w dużej mierze zawdzięczaliśmy Ryanair’owi, który przez dziewięć miesięcy operował na Lotnisku Chopina po zamknięciu Modlina. Przewoźnik ten generował nam ponad 10 proc. całego ruchu. Dzisiaj go nie mamy, a mimo to liczba obsłużonych pasażerów w październiku i listopadzie wskazuje na wzrost na poziomie 8 proc. Jest to efekt bardzo dobrych wyników innych przewoźników" - powiedział Michał Kaczmarzyk, dyrektor warszawskiego lotniska. Natomiast jeśli chodzi o ruch międzynarodowy to port lotniczy na Okęciu zanotował 3% spadek liczby pasażerów.
Wśród regionalnych lotnisk, na pierwszym miejscu pod względem obsłużonych pasażerów pozostaje Port Lotniczy w Balicach. Krakowskie lotnisko w sumie obsłużyło 3 mln 817 tys. podróżnych. To o 5% więcej niż w 2013 roku. "Przyjęta strategia współpracy z przewoźnikami przynosi efekty, zgodnie z prognozami ukończyliśmy 2014 rok z 5 procentowym wzrostem ruchu pasażerskiego. Rok 2015 zapowiada się równie optymistycznie: dwa nowe połączenia - do Lyonu oraz do największego hubu przesiadkowego w Europie, Londynu Heathrow. Cieszą znaczące powroty przewoźników - British Airways oraz Swiss. Z kolei wznowienie w grudniu ubiegłego roku - połączenia Ryanair do Gdańska ze spokojem pozwala patrzeć również na rozwój krajowych połączeń." - podkreśla Jan Pamuła, prezes Kraków Airport.
Na trzecim miejscu znajduje się lotnisko w Gdańsku. Port lotniczy obsłużył 3,25 mln podróżnych w ciągu 2014 roku. Oznacza to 15% wzrost w porównaniu do 2013 roku. Lotnisko po raz pierwszy obsłużyło ponad 3 mln pasażerów. Przekroczenie tej granicy nastąpiło w listopadzie. Stopniowo poprawiający się wynik świadczy o systematycznej pracy władz lotniska, która jest tez efektywna.
Katowicki port lotniczy obsłużył w 2014 roku 2 mln 695 tys pasażerów, co daje mu czwartą pozycję w kraju. To lepszy wynik niż przed rokiem. aktualnym celem portu w Pyrzowicach jest przekroczenie w 2015 roku progu 3 mln obsłużonych pasażerów. Patrząc na dotychczasowe wyniki portu można przypuszczać, iż nie bedzie to dla niego dużym problemem.
Kolejne miejsca zajmują lotniska we Wrocławiu z wynikiem 2 mln 85 tys. obsłużonych podróżnych. Warto zaznaczyć, iż wpływ na wzrost liczby pasażerów mają akurat w tym przypadku krajowe połączenia lotnicze. "Od zawsze dbamy o bogatą ofertę i najwyższe standardy obsługi. Dzięki temu pasażerowie wracają na wrocławskie lotnisko oraz polecają je swoim znajomym. Zauważamy coraz większy przypływ podróżnych spoza Dolnego Śląska, a także z zagranicy. Przewoźnicy dostrzegają te trendy i oferują nowe połączenia." - oświadczył Dariusz Kuś, prezes Portu Lotniczego Wrocław. Można liczyć na wzrost ruchu pasażerskiego na wrocławskim lotnisku, ponieważ biuro podróży Itaka ogłosiło uruchomienie 30 kierunków czarterowych z lotniska w Strachowicach.
Na tle polskich lotnisk wyróżnia się też Port Lotniczy w Modlinie, który w ubiegłym roku obsłużył 1 mln 703 tys. osób. "Dla naszego portu to był wyjątkowo udany rok. Od stycznia regularnie rósł ruch pasażerski i praktycznie każdy miesiąc przynosił coś nowego. W kwietniu wystartowały połączenia krajowe do Gdańska i Wrocławia, już w maju, jako pierwsze regionalne lotnisko w Polsce, wdrożyliśmy system ILS w kategorii II, a w październiku uruchomiliśmy bazę Ryanaira z 2 samolotami. W tym roku planujemy m. in. ogłosić i rozstrzygnąć konkurs na dzierżawę terenu przed terminalem w celu budowy i zarządzania hotelem w standardzie trzech gwiazdek, przyjąć projekt rozbudowy terminala i stworzyć infrastrukturę pod planowaną obsługę cargo." - zapewnił prezes portu, Piotr Okienczyc.
Lotnisko w Poznaniu obsłużyło około 1,5 mln pasażerów. Najwięcej pasażerów lotniska korzysta z tanich linii lotniczych takich jak Wizz Air czy Ryanair. Rekordowo wysoka była liczba pasażerów czarterowych, którą odprawiono na poznańskim lotnisku i wyniosła ona ponad 400 tys. osób.
Niewielki wzrost pasażerów zanotował też port lotniczy w Jasionce. Co prawda ruch pasażerski nie przekracza miliona osób, ale władze lotniska z pewnością zmierzają do przekroczenia tego progu. Aktualnie liczba odprawionych osób przekracza 600 tys. "Z pewnością pasażerów byłoby więcej, gdyby warunki pogodowe umożliwiły nam w niektórych sytuacjach na przyjmowanie samolotów. Pogoda dała się nam we znaki i zapewne granicę 600 tysięcy pasażerów przekroczylibyśmy znacznie wcześniej. Na szczęście dla nas i dla naszych podróżnych jesteśmy w trakcie inwestycji w II kategorię systemu nawigacyjnego ILS, realizowaną wspólnie z Polską Agencją Żeglugi Powietrznej i być może już w przyszłym roku gorsza pogoda nie będzie dla nas problemem" - skomentował Stanisław Nowak, prezes rzeszowskiego portu.
Z kolei port lotniczy im. Ignacego Paderewskiego w Bydgoszczy zanotował w ubiegłym roku spadek liczby pasażerów. W 2014 roku obsłużono 289 tys pasażerów, a rok wcześniej było ich 340 tys. Warto dodać, że liczba podróżnych mogła być jeszcze mniejsza, gdyby nie chwilowa awaria gdańskiego lotniska, z którego przekierowano ruch lotniczy właśnie do Bydgoszczy.
Według wstępnych danych szczecińskie lotnisko w tym roku też zanotowało spadek liczby podróżnych, jednak dane te nie zostały jeszcze oficjalnie potwierdzone.
Największy spadek liczby pasażerów zanotował port lotniczy w Łodzi. Aeronews.pl szacuje, że liczba pasażerów w porównaniu z 2013 roku spadła o około 30%. Z łódzkiego lotniska, według wstępnych danych, skorzystało około 250 tys. pasażerów. Spadki na łódzkim lotnisku są regularne od kilku lat. Dodatkowo port ma problemy finansowe, które negatywnie wpływają na całą sytuację. Czy lotnisko ma szansę na wyjście z tarapatów?
Końcowe miejsca zajmują lotniska w Lublinie i Zielonej Górze. Na tym pierwszym obsłużono 187, 6 tys. podróżnych a z usług drugiego skorzystało około 13 tys. pasażerów.
Bez wątpienia połączenia lotnicze zyskują na popularności. Polacy coraz częściej korzystają też z krajowych połączeń lotniczych, które są często oferują konkurencyjne ceny i czas podróży w porównaniu do PKP czy tradycyjnych przejazdów samochodem czy autobusem. Z pewnością liczba pasażerów korzystających z lotnisk będzie wzrastać. Jednak jak poradzą sobie lotniska, które zanotowały spadki pasażerów w tym roku? Czy zdołają poprawić swoje wyniki w nowym roku?
Komentarze
Tagi:
Dział aktualności dnia:
Nowy Dyrektor Sprzedaży i Marketingu EXIM
Opłata turystyczna to głupi pomysł, ale projekt jest w fazie
Starsze aktualności:
Europejska turystyka odbija się po
Henley: Polski paszport mocniejszy od
Wyniki Lotniska Chopina znacznie powyżej
Najlepszy barman w Polsce zdradza trendy na 2024
TSUE: Poufność informacji dot. wypadków lotniczych kluczem do
Ratunkowe paczkomaty także we Wrocławiu i
W Wieliczce znów przeważają zagraniczni
Mapy z trasami nad morze ułatwią wakacyjne podróże
Ponad połowa Polaków nie pojedzie na wakacje
Znana atrakcja turystyczna walczy o względy Polaków
Łódź: nowa wieża kontroli w październiku
Warsaw welcomes you. Okęcie gotowe na Euro 2012
PLL LOT pozyskuje liniowca marzeń
Ośrodek konferencyjno-wypoczynkowy w górach nawiąże współpra
Kolejny przewoźnik udostępnia płatności mobilne
Egipt nagrodzony na Targach Lato 2014
Tajemnicze podróże lekarstwem na kryzys
New7Wonders wybiera najpiękniejsze miasta świata
Na statku wycieczkowym wybuchł pożar
ADRIATYK -DZIAŁA BEPRAWNIE NA POLSKIM RYNKU HJAKO TOUROPERATOR