Ogłoszenia
Ogłoszenia
- Praca w biurze franczyzowym TUI
- TRAVELAND A.T.w C.H.M1 w Czeladzi zatrudni
- Stażysta/stażystka do biuro podróży Warszawa...
- Specjalista ds. turystyki Wakacje.pl Poznań
- REZYDEN-PILOT WYCIECZEK
- Wychowawca poszukiwany - Zimowiska Zakopane 2025
- Wychowawca poszukiwany - Zimowiska Zakopane 2025
- Przewodnik - praca w Grecji
- Wakacje.pl Warszawa-Żoliborz zatrudni Specjalistę
- Denar - Travel zatrudni sprzedawcę usług...
Obsługa techniczna samolotu- zawód przyszłości?
W branży lotniczej na świecie zatrudnionych jest obecnie ponad 56 mln osób. Biorąc pod uwagę wpływ i znaczenie lotnictwa w obecnych czasach, zawody związane z obsługą lotów są jednymi z najbardziej perspektywicznych zarówno w Europie, jak i na całym świecie.
Producenci samolotów przewidują, że w ciągu najbliższych 20 lat ok. 27-35 tys. nowych samolotów zostanie dostarczonych na rynek. Wliczane w to są zarówno samoloty odrzutowe o zasięgu regionalnym, takie jak te produkowane przez Embraera czy Bombardiera, oraz większe, jak Airbus A380s i Boeing 787s. Wzrost popytu na przewozy lotnicze skłania przewoźników do zwiększonych zakupów, jednak nie jest to powód jedyny. Starzenie się obecnie użytkowanych maszyn, jest równie ważnym czynnikiem.
Tak jak samoloty, również pracownicy branży lotniczej udają się na zasłużony odpoczynek. Odchodzenie specjalistów na emeryturę oraz trwający proces odnawiania flot mogą już wkrótce doprowadzić do sytuacji, w której zabraknie wykwalifikowanych pracowników, którzy mogliby sprostać nowym wyzwaniom w branży. Już obecnie w niektórych krajach na naszym kontynencie notowany jest niedobór specjalistów.
"W latach 90’ i na początku XXI wieku praca w lotnictwie nie była szczególnie popularna, zwłaszcza w Europie Centralnej i Wschodniej. Każdy chciał być biznesmenem, menadżerem, prawnikiem itp. W rezultacie, w niektórych obszarach rynku pracy odnotowujemy nadpodaż pracowników różnych profesji, a inne, takie jak lotnictwo, zmagają się z problemem 15-20 lat luki w kształceniu nowego pokolenia specjalistów" - zauważa Kestutis Volungevicius, dyrektor FL Technics Training. Wkład pracowników lotnictwa w światową gospodarkę już obecnie jest 3,5 raza większy niż w przypadku zatrudnionych w innych branżach.
Czynnikiem, który może okazać się ważny i zachęcający dla młodych ludzi jest fakt, że praca w branży lotniczej nie wymaga przywiązania do jednego kraju. Certyfikaty i licencje, uzyskane na terenie Unii Europejskiej są akceptowane w większości państw świata. To umożliwia młodym Europejczykom, którzy staną się certyfikowanymi mechanikami, podjęcie pracy w niemalże każdym zakątku globu.
Co ważne, nie trzeba od razu przeprowadzać się do Chin czy Indii, żeby znaleźć ciekawe okazje zatrudnienia w branży lotniczej. Przeciętne miesięczne wynagrodzenie w Europie Zachodniej wynosi ok. 1500-1900 euro, a w pozostałych krajach europejskich jest znacznie niższe. Tymczasem wykwalifikowany specjalista w branży lotniczej może się liczyć na miesięczną pensję w wysokości nawet 4 tys. euro.
Według badań przeprowadzonych przez ekspertów z Boeinga, każdego roku ponad 5 tys. techników i inżynierów lotnictwa musi wejść na rynek pracy, aby sprostać oczekiwaniom branży. Obecnie jednak do zawodu przygotowuje się wyłącznie połowa liczby wymaganych nowych pracowników.
"Niewątpliwie zawód pilota ma ogromny potencjał. Ale wraz z każdym nowym modelem samolotu producenci starają się zmniejszyć ilość czynności wykonywanych w kokpicie. W rezultacie maszyny stają się coraz bardziej skomplikowane i ich serwis wymaga coraz lepiej wykwalifikowanych pracowników, potrafiących obsłużyć nowe technologie i materiały. To jeden z powodów, dla których zawód pilota powoli oddaje palmę pierwszeństwa na rzecz inżynierów lotnictwa. Jesteśmy przekonani, że każdy, kto dziś rozpoczyna lub planuje rozpocząć karierę w lotnictwie ma szansę dołączyć do nowego pokolenia profesjonalistów, którzy rozwiną tę branżę" - podkreśla dyrektor FL Technics Training.
Komentarze
Tagi:
Dział badania rynku i analizy:
Które paszporty są
Najlepsze prace magisterskie
Dział transport:
Gdzie Polacy latali samodzielnie w
Ryanair planuje przewiezienie 20 mln
Starsze aktualności:
B&B HOTELS wchodzi na nowe
Zapraszamy na Nowe Trendy w Turystyce
Majówka 2024 - taniej niż w zeszłym
Stary Rynek i ratusz w Poznaniu znów
Niemcy stawiają na turystykę kulturalną i zrównoważone
Polki wydają więcej na
Jest porozumienie w sprawie jednolitej, europejskiej przestrzeni
Coraz więcej restauracji liczy kalorie
Starwood inwestuje ponad 200 mln dolarów
Wrocławskie lotnisko certyfikowane
Nowe połączenie lotnicze z Warszawy
GUS: coraz więcej Polaków emigruje za granicę
Prawo dzieci do soboty bez telewizora
Niemiecka branża hotelarska: brak rąk do pracy
Airbus sprzedał rekordową ilość samolotów
Międzynarodowe Targi Turystyczne "Expo Sejny 2011" za nami
OSAT: Zmiany w usłudze charge-back