Ogłoszenia
Ogłoszenia
- Współpraca z biurem podróży - przygotowanie ofert
- Poszukiwana specjalistka d/s turystyki...
- REZYDENT HOTELOWY - KRETA / GRECJA
- specjalista ds. turystyki - TOMASZÓW MAZOWIECKI
- REZYDENT TUNEZJA 2025
- Specjalista ds. rezerwacji rejsów - Gdańsk
- Praca w biurze podróży Galeria Podróży Olkusz
- WYGODA szuka instruktorów narciarstwa
- Specjalista ds. Turystyki
- Biuro podróży
Jak podróżować, będąc niepełnosprawnym ruchowo?
Jak podróżować, będąc niepełnosprawnym ruchowo? Czy linie lotnicze przewiozą wózek inwalidzki i czy zagwarantują pomoc wyszkolonego personelu? Tego typu pytania nurtują każdego niepełnosprawnego, który planuje podróż samolotem. Jak się przygotować do takiego wyjazdu?
Ze wstępnych danych Narodowego Spisu Powszechnego, który przeprowadzono w 2011 r., wynika, że w Polsce mieszka 4,5 mln osób niepełnosprawnych. Dynamicznie rozwijająca się siatka usług turystycznych i coraz bardziej przystępne ceny biletów lotniczych sprawiają, że Polacy chętnie podróżują samolotami. Według danych Urzędu Lotnictwa Cywilnego za 2011 r. porty lotnicze obsłużyły łącznie o 1 mln więcej pasażerów niż w roku poprzednim. Czy rozwój branży turystycznej sprawia, że wychodzi ona naprzeciw zapotrzebowaniom swoich klientów i czego może oczekiwać niepełnosprawny turysta?
- Zarówno porty, jak i linie lotnicze mają obowiązek udzielenia osobom niepełnosprawnym bezpłatnej pomocy oraz zapewnienia im udogodnień gwarantujących komfortową podróż - mówi Marko Brinkmann z internetowego biura podróży Tripsta.pl. - Co więcej, przysługuje im asysta na terenie lotniska, a także podczas samego lotu - dodaje.
Aby móc skorzystać z tego prawa, wystarczy przy dokonywaniu rezerwacji lotu poinformować o swoich potrzebach. Można to zrobić telefonicznie lub poprzez wypełnienie formularza na stronie internetowej lotniska. - Takie zgłoszenie linie lotnicze powinny otrzymać nie krócej niż 48 godzin przed rozpoczęciem lotu. Dobrze jest przy składaniu takiej rezerwacji poprosić o potwierdzenie pisemne przyjęcia zgłoszenia, ponieważ ułatwi ono złożenie ewentualnej reklamacji, jeśli linie nie wywiążą się ze swoich obowiązków - wyjaśnia Marko Brinkmann z Tripsta.pl.
Na terenie lotniska znajduje się szereg udogodnień, które pomagają osobom niepełnosprawnym. Parkingi dla inwalidów powinny być zlokalizowane blisko terminala pasażerskiego. Dla ułatwienia na wielu lotniskach wprowadza się punkty przywoławcze, które umożliwiają sygnalizowanie potrzeby pomocy. Osobie niepełnosprawnej przysługuje również pomoc przeszkolonego personelu miedzy innymi przy odprawie i kontroli , natomiast w poczekalniach muszą się znaleźć miejsca siedzące z przeznaczeniem dla niepełnosprawnych ruchowo.
A co z wózkiem inwalidzkim?
Taki sprzęt zawsze ma pierwszeństwo podczas ładowania i wyładowania bagażu. W samolocie najczęściej jest wyznaczone miejsce, w którym można taki wózek przewieźć. - Co istotne, wózek inwalidzki, kule i mniejsze sprzęty ułatwiające poruszanie się nie pomniejszają limitu bagażu podręcznego - mówi Marko Brinkmann z Tripsta.pl. Kiedy wózek jest za duży i nie mieści się w kabinie pasażerskiej, trzeba go wówczas rozmontować. Linie pasażerskie mają jednak obowiązek oddać przy lądowaniu sprzęt w takim stanie, w jakim został nadany.
Komentarze
Tagi:
Dział biura turystyczne:
Travelplanet: dwukrotny wzrost
PAŻP i Ryanair będą współpracować
Nowy Dyrektor Sprzedaży i Marketingu EXIM
Opłata turystyczna to głupi pomysł, ale projekt jest w fazie
Dział dla turystów:
Opłata turystyczna to głupi pomysł, ale projekt jest w fazie
Starsze aktualności:
Europejska turystyka odbija się po
Henley: Polski paszport mocniejszy od
Wyniki Lotniska Chopina znacznie powyżej
Najlepszy barman w Polsce zdradza trendy na 2024
TSUE: Poufność informacji dot. wypadków lotniczych kluczem do
Ratunkowe paczkomaty także we Wrocławiu i
W Wieliczce znów przeważają zagraniczni
Kawowy biznes kreuje nowych miliarderów?
Nocleg w Polsce, mecz na Ukrainie
Lufthansa będzie latać na biokerozynie
Dla dzieci paszport biometryczny
Zabrze kusiło turystów zniżkami
Dokąd wybrać się jesienią na narty?
Euro 2012: hotelarze się przeliczyli
Morze Martwe zostanie uratowane?
Barman ze Śląska jednym z najlepszych w Polsce
Wizz Air uruchamia nowe połączenia