Ogłoszenia
Ogłoszenia
- Manager produktu
- Specjalista ds. obsługi posprzedażowej Wrocław
- Specjalista ds.turystyki - Biuro Podróży...
- Pilot na wycieczkę do Czech
- referent d/s turystyki
- Pilot na Sardynię 24-28.04.2025
- Rezydent biura podróży 2025 na Krecie
- Kierownik biura podróży Wakacje.pl King Cross
- SPECJALISTA DS. MARKETINGU
- Specjalista ds. turystyki


Pojawia się coraz więcej szkół o profilu hotelarskim
2008-03-06W Polsce pojawia się coraz więcej szkół, które chcą kształcić przyszłych hotelarzy. Do klas o profilu hotelarskim będą przyjmować wszystkie szkoły ponadgimnazjalne w powiecie kieleckim. Natomiast jeszcze rok temu nie robiła tego żadna.
r e k l a m a
Chęciny, Bodzentyn, Chmielnik, Nowa Słupia, Łopuszno to miejscowości, w których od września tego roku otwarte zostaną technika hotelarskie. Mirosława Mierzejewska, dyrektorka Zespołu Szkół nr 8 w Nowej Słupi wyznała - Nie wiem, jakie plany mają inni dyrektorzy. Wiem natomiast, że to kierunek, na który jest zapotrzebowanie. Możemy liczyć na wielu kandydatów. Nauczyciele ze szkoły zrobili rozeznanie wśród uczniów pobliskich gimnazjów. Mierzejewska podkreśla - Wyszło, że gimnazjaliści chcieliby pracować albo w budownictwie, albo w hotelarstwie. Szkoła w ofercie ma już kierunki budowlane, a obecnie załatwia praktyki w hotelu Echo w Cedzynie. Myśli również o organizowaniu staży w pensjonatach na Podhalu.
Adam Jaskóła, naczelnik wydziału oświaty kieleckiego starostwa przyznał, że jest zdziwiony aż takim zainteresowaniem tym kierunkiem. Wyznał - Nagle wszyscy chcą hotelarstwa. Nie sprzeciwiałem się, bo to może wypalić. Tłumaczy - Bo jest moda na gospodarstwa agroturystyczne, na małe hotele, pensjonaty. Ludzie wolą tam urządzać nie tylko śluby, ale także urodziny, imieniny, chrzty, komunie. A jak jest zapotrzebowanie, trzeba reagować.
Do tej pory kierunki hotelarskie prowadzone były tylko przez kielecki urząd miasta w Zespole Szkół Ekonomicznych im. Oskara Langego. Ich popularność wzrastała z roku na rok. W minionym roku na hotelarstwo trudniej było się dostać niż do niektórych klas w renomowanych kieleckich szkołach ogólnokształcących.
Polacy bardzo często znajdują pracę w hotelach w Grecji, Hiszpanii, Anglii i Irlandii głównie w kuchni, pralni i sprzątając pokoje. Niestety rzadziej zatrudniani są w administracji i zarządzaniu. Jan Telus, rektor Wyższej Szkoły Ekonomii, Turystyki i Nauk Społecznych w Kielcach podkreśla - Dokument poświadczający kwalifikacje zawodowe, a do tego znajomość języka, przyda się na pewno.
Uczelnia nawiązała już kontakt z Zespołem Szkół nr 3 w Chmielniku, a także pomaga powiatowej szkole w pozyskaniu kontaktów zagranicznych. Telus zaznacza - Od nas co roku do Grecji jeździ 100-200 studentów na praktyki w hotelach najwyższej klasy. Grecy co chwilę dzwonią, bo chcieliby ich jeszcze więcej.
Potwierdza to Iwona, która podczas ostatnich wakacji pracowała jako kelnerka w hotelu w Irlandii. - Nie ma problemu ze znalezieniem pracy w hotelu. Zwłaszcza że Polacy mają tam dobrą markę, podoba się nasza pracowitość. No i nie pracując zbyt ciężko, można dość dobrze zarobić. Za godzinę pracy na polu golfowym dostawałam 8 euro.
Komentarze
Tagi:
Komentarze:
Uwaga! Serwis nie bierze odpowiedzialności za wypowiedzi na forum. Ewentualne naruszenia regulaminu serwisu prosimy zgłaszać Administratorowi po przez stronę Kontakt
Coraz większe zapotrzebowanie na pracowników hoteli?
[2008-03-07 19:38 83.17.3.*]
Tak się składa, że jestem absolwetką technikum hotelarskiego.....i ze znalezieniem pracy w tym kierunku w woj kujawsko- pomorskim przynajmniej wcale nie jest kolorowo.Certyfikaty jezykowe rowniez nie daja efektu- poprostu pracy nie ma. A za granice do pralni, sprzatania itp moze jechac kazdy nie koniecznie po szkole hotelarskiej..... odpowiedz »
Coraz większe zapotrzebowanie na pracowników hoteli?
[2008-03-07 21:16 84.203.48.*]
Najlepszą polską średnią szkołą o takim profilu jest malutka, ale bardzo dobra Prywatna Szkoła Hotelarska w Zakopanem - pierwsza tego typu prywatna szkoła w Polsce, w zeszłym roku obchodziła chyba 15-te urodziny. Szczególnie od Dyrektora Kurzysza można się dużo praktycznych i przydatnych rzeczy oraz nawyków nauczyć! Uczniowie uczestniczą w różnych prezentacjach, targach, wernisażach, a oprócz tego praktyki, wycieczki itd. odpowiedz »
Coraz większe zapotrzebowanie na pracowników hoteli?
[2008-03-07 23:36 212.244.82.*]
Bzdura ! Adam Jaskółka nie ma pojęcia o tym co to jest edukacja wnsektorze horeca i może być zaskoczony, że Iwona chciała pracować za 8 euro w dzień na polu golfowym... Starostwo w Kielcach niech się obudzi... zresztą niech się obudzą wszyscy, za kilka lat będą w hotelach i sieciowych fastfoodach albo pseudo restaracjach typu sfinks obsługiwać azjaci a my będziemy dalej myśleć jak stowrzyć polską szkołę... sami sobie wkopiemy samobója do bramki hotelarskiej i czy to będzie euro 2012 czy o sto lat później to nie ma znaczenia JESTEŚMY mistrzami uda nam się wbić SAMOBÓJA ... odpowiedz »
r e k l a m a
Coraz większe zapotrzebowanie na pracowników hoteli?
[2008-05-28 14:59 83.14.146.*]
O kurczesz, a ja chcę iść na hotelarstwo, a potem wyjechać do Stanów... odpowiedz »
Coraz większe zapotrzebowanie na pracowników hoteli?
[2009-12-06 19:34 83.31.71.*]
Kochani,
Liczy się jakość a nie ilość.
W latach 90 Technika Hotelarskie należały do jednych z najbardziej elitarnych i obleganych szkół w Polsce. Egzaminy zdawało się w kuratorium oświaty, obowiązywała rejonizacja. Uczeń musiał osiągać bardzo dobre wyniki w nauczaniu aby pozyskać ten zawód w Gdyni, Wiśle czy Tarnowskich Górach. A teraz? o zgrozo w każdej małej miejscowości jest taka szkoła. Zastanówmy się proszę, czy ich nadmiar nie jest szkodliwy dla uczniów, nie obniża poziomu edukcji absolwentów? Absolwencie zastanów się proszę, jakie będziesz miał szanse zdobycia pracy po szkole Hotelarskiej kończąc szkołę w Szprotawie bądź w Krynicy? Czy szkoła w miejscowości mało atrakcyjnej turystycznie jest w stanie uczniom zapewnić wysoki poziom nauczania?, zebrać odpowiednio wykwalifikowaną kadrę dydaktyczną z takich przedmiotów jak hotelarstwo, wyposażenie obiektów hotelarskich, zarządzania i języków obcych? Znając życie, nauczyciele z innnych przedmiotów zawodowych (ekonomicznych bądź gastronomicznych) będą uczyć się nauczanych przedmiotów wraz z uczniami?
Jestem na NIE. Z perspektywy absolwenta wydaje mi się, że hotelarki powinny znajdować się w dużych miastach, gdzie łatwiej zdobyć praktyki, posiąść znajomość języków obcych i wyjść do świata, gdyż jest to zawód nastawiony na poznawania ludzi i świata
Daro odpowiedz »
Dział gastronomia:
Komisja Europejska chce wesprzeć
Polacy chcą wyjechać na dłuższe wakacje w
Nie wszystko idzie ku
Gastronomia się będzie zmieniać - pomogą drony i
Dział dostawcy/usługodawcy branży:
Influencerzy mają promować atrakcje
Turystyka umacnia grupę Wirtualna
Powstaje wielka grupa serwisów
TSUE: Włoskie regulacje dot. Airbnb, czy Expedii niezgodne z prawem
Starsze aktualności:
Czego obawiają się Polacy jadący na
3/4 Europejczyków planuje wakacyjne
Ecco Travel oferuje specjalne
Strajk na lotnisku może wykluczyć odpowiedzialność za opóźniony
Nowe hotele z logiem B&B już
Accor rozbudowuje lifestylową
Majowe obłożenie zapowiada się
Nowy międzynarodowy touroperator wchodzi do
Ceny wyjazdów na sierpień lekko w
Koniunktura sprzyja hotelom, ale inwestycji wciąż jest
Wracają klienci biura podróży Big Blue
Dodatek o Poznaniu w niemieckim dzienniku
Ograniczenia przedsprzedaży w PKP Intercity
Nowa kawiarnia coffeeheaven na osiedlu Kabaty
Dodatkowy zysk dla restauracji w grudniu!
Toruń: park linowy nową atrakcją dla turystów
Wrocław: wykoleił się pociąg intercity, pijany maszynista uciekł
Sposób na korki w Wielkiej Brytanii
Obroty Rainbow Tours w kwietniu 2008 wzrosły o 155%
Dla wnioskodawców Funduszu Małych Projektów Phare