Ogłoszenia
Ogłoszenia
- Praca w biurze podróży Galeria Podróży Olkusz
- WYGODA szuka instruktorów narciarstwa
- REZYDENT - TUNEZJA 2025
- Specjalista ds. Turystyki
- Biuro podróży
- Sprzedam Biuro Podróży
- REZYDENT, PILOT - TURCJA
- PASJONAT TURYSTYKI POSZUKIWANY
- BP ITAKA - KRAKÓW - Specjalista ds. Turystyki
- Travel Creator - Specjalista ds. turystyki...
Atrakcyjna Jura Krakowsko-Częstochowska
Jura Krakowsko-Częstochowska znana jest ze swoich walorów turystycznych. Co warto zwiedzić w tym regionie i okolicach?
Na uwagę zasługuje Giebułtów, to niewielka miejscowość na terenie gminy Wielka Wieś. Znaleziska archeologiczne pochodzące z tych terenów - naczynia gliniane, wyroby rzemieślnicze, groby ciałopalne. Najstarsza wzmianka o wsi pochodzi z 1337 roku.
Każdy kto zawita w te rejony powinien obowiązkowo odwiedzić kościół św. Idziego, zabytek pochodzi z XI wieku. Prawdopodobnie jego fundatorem był król Władysław Herman, który nakazał wybudować monument w podzięce za narodziny syna. W XIX w. przeszedł gruntowny remont. Wówczas przy nawie głównej powstała kruchta, gdzie przeniesiono 4 nowożytne nagrobki z prezbiterium. Zlikwidowano piętro zakrystii i przebudowano zachodni szczyt. Zamalowano niestety zabytkową polichromię. Architektura nawiązuje do późnego gotyku i renesansu. Na ołtarzu głównym widnieje XVII-wieczna replika obrazu Matki Boskiej Częstochowskiej.
Z kolei Imbramowice to niewielkie miasteczko położone w gminie Trzyciąż. To tutaj można obejrzeć kościół i klasztor Norbertanek pochodzący z pierwszej połowy XVIII wieku, zbudowany wedle pomysłu Kaspra Bażanki. Wnętrze kościoła św. Piotra i Pawła zdobi piękna późnobarokowa polichromia pędzla Wilhelma Włocha i jego córki. Klasztor to skarbnica cennych dzieł sztuki, znajdują się tu m.in. obraz Jana Breughla Starszego, zwanego Aksamitnym lub Kwiatowym, unikalny zbiór haftowanych zasłon z początku XVII wieku, Madonna w girlandzie z początku XVII w., czy romański antyfonarz z połowy XIII w.
W otoczeniu klasztoru znajduję się kilka zabytkowych budowli: dom kapelana z 1. poł. XVIII w. kryty gontem, późnobarokowa brama w murze klasztornym z elementami rokokowymi, piętrowy spichlerz z 2. poł. XVIII w. oraz dawna, murowana oficyna dla księży obsługujących kościół klasztorny.
W odległości około 15 km od Krakowa znajduje się słynna Jaskinia Nietoperzowa, dokładnie w pobliżu drogi krajowej nr 94 między Bębłem a Jerzmanowicami. Jest to jedna największych jaskiń na terenie wyżyny krakowsko-częstochowskiej, doskonale zaadoptowana do zwiedzania. Do jaskini prowadzi otwór zasłonięty metalową kratą, który dalej rozgałęzia się na dwa korytarze, dochodzące do jednej sali. Wnętrze jaskini oświetlają reflektory. Warstwa namuliska sięga 9 metrów.
Jak wskazuje nazwa jaskinia była niegdyś siedzibą żyjących na tych terenach nietoperzy. Szczególnie jesienią, zwierzęta zlatywały prawie z całej Polski. Obecnie zimują tu tylko podkowce małe.
Jaskinia Nietoperzowa to także plan filmowy, nakręcono tutaj wiele scen do znanych filmów, jak Ogniem i Mieczem, czy Legendę o św. Mikołaju.
Zwiedzanie groty odbywa się z przewodnikiem. Cena za bilet normalny wynosi 8 złotych, ulgowy 6 zł.
Będąc w pobliżu warto także odwiedzić jedna z najstarszych miejscowości w Polsce - Klucze. Wieś datuje się na początki XIV wieku, wydobywano tu rudę żelaza. Dzięki temu, że w XVIII stuleciu stare kopalniane szyby zostały zalane wodą, można dziś podziwiać dwa malowniczo położone stawy: Zielony i Czerwony. Odkąd w 1898 roku uruchomiono tu pierwszą maszynę papierniczą - miejscowość na stałe związała się z przemysłem papierniczym.
Do najciekawszych zabytków należą: zabudowa dworska z początku XX w., położone w parku tzw. pałacyki należące do rodziny Dietlów, przedwojennych właścicieli tutejszych dóbr oraz kościół z 1938 roku.
Korzkiew to miejscowość, położona około 10 km na północ od Krakowa. Znana jest głównie z XIV-wiecznego zamku. To tutaj znajduje się pochodzący z XVII w. kościół św. Jana Chrzciciela, w którego wnętrzu widnieje obraz Jezusa Miłosiernego, gotycki relikwiarz, drewniany ołtarz i srebrna monstrancja z 1640 roku.
Komentarze
Tagi:
Dział centra informacji i promocji:
Dział dla turystów:
Opłata turystyczna to głupi pomysł, ale projekt jest w fazie
Starsze aktualności:
Europejska turystyka odbija się po
Henley: Polski paszport mocniejszy od
Wyniki Lotniska Chopina znacznie powyżej
Najlepszy barman w Polsce zdradza trendy na 2024
TSUE: Poufność informacji dot. wypadków lotniczych kluczem do
Ratunkowe paczkomaty także we Wrocławiu i
W Wieliczce znów przeważają zagraniczni
Zmniejszenie średniego wieku w PKP Intercity
SAS: będą kolejne cięcia kosztów?
Wakacje na kredyt? Łódź mówi: tak
Trwają przygotowania do targów Lato 2014
Krakowski hotel dołączy do sieci Best Western
Touroperatorzy ukrywają swoje sprawozdania finansowe?
23 lokale na 26 nie spełnia wymogów Inspekcji Handlowej
Polacy na Wielkanoc: Warszawa, Kraków, a może Paryż?
TUI pozbywa się prawie 500 agentów
Itaka - wykasowali czarter na egzotyke do Indii i Tajlandiii !!!???
Darmowe przeloty dla pasażerów Qantas
Almatur z certyfikatem Kid Zone
Najpopularniejsze kierunki podniebnych podróży 2010 r.
Szczecin: Ryanair świętuje inauguracyjny lot
Hotel w ostatniej chwili uniknął licytacji
Oczekiwanie na milionowego gościa w Wieliczce
Wolny Apartament na sylwestra 2007/2008 Zakopane