Idzie wiosna, idą Kolosy
11 marca rozpocznie się w Gdyni impreza podróżnicza - 13. Ogólnopolskie Spotkania Podróżników, Żeglarzy i Alpinistów. Zwieńczeniem trzech dni pokazów zdjęć, filmów i prezentacji z wypraw we wszystkie zakątki świata (łącznie prawie 90 prelekcji!) będzie ceremonia przyznania Kolosów, prestiżowych statuetek za dokonania roku.
Rowerowe wyprawy dookoła świata, schodzenie w głąb tropikalnych jaskiń, ośmiotysięczniki (i to od razu w koronie), przeprawy przez niedostępne lodowce oraz podróże jako sposób na życie - opowieści o tym wszystkim i znacznie więcej: oto, co czeka na publiczność Kolosów. W Hali Sportowo-Widowiskowej przy ul. Kazimierza Górskiego w Gdyni prelekcje będą się odbywały na sali głównej, gdzie podczas każdej z 30 godzin pokazów na widowni zasiądzie nawet 3200 osób, oraz w sali seminaryjnej. Prezentacjom będą towarzyszyć targi sprzętu i odzieży outdoorowej oraz organizowany już po raz drugi Salon Mediów Podróżniczych. Jego pierwsza edycja w ubiegłym roku cieszyła się zainteresowaniem publiczności. Nie zabraknie też seminarium, podczas którego - co stało się już tradycją Kolosów - podjęta zostanie próba odkłamania kolejnego stereotypu związanego z podróżowaniem. Tym razem tematem będą podróże "trzeciego wieku".
Kolosy to przy tym nie tylko święto, ale i okazja do dokonania przeglądu najważniejszych i najciekawszych wypraw oraz osiągnięć eksploracyjnych 2010 roku. Złożona z podróżniczych autorytetów Kapituła po raz dwunasty przyzna nagrody w kategoriach podróże, alpinizm, żeglarstwo, eksploracja jaskiń i wyczyn roku. Wręczony zostanie też Super-Kolos za całokształt osiągnięć oraz Nagroda im. Andrzeja Zawady dla młodych podróżników, połączona z grantem Prezydenta Gdyni na zorganizowanie wyprawy (15 tys. zł).
Na co w programie Kolosów 2010 warto zwrócić szczególną uwagę? Z pewnością na dużą liczbę ciekawych i różnorodnych wypraw rowerowych. Wyraźnie widać, że podróżowanie na dwóch kółkach, staje się w ostatnim czasie jedną z najpopularniejszych form poznawania świata przez polskich globtroterów. Jeździ się na wszystkie kontynenty, do wszystkich stref klimatycznych, a problemu nie stanowią nawet wysokości przekraczające 5000 m n.p.m. Zobaczymy relacje zarówno z ekstremalnych przepraw przez góry, z wypraw dookoła świata, jak i z rodzinnych podróży z dziećmi - wszystkie będące opowieściami nie tylko o drodze, ale głównie o spotkaniach z ludźmi, które przemieszczanie się rowerem bardzo ułatwia. Na jednośladach podróżują jednak nie tylko rowerzyści, zobaczymy więc również relacje z wypraw motocyklowych: po Azji i Ameryce Południowej.
Inna godna odnotowania tendencja to wielomiesięczne podróże, których uczestnicy realizują swoją pasję poznawania świata, nie tylko odwiedzając jego najróżniejsze zakątki, ale i doświadczając codziennego życia, pracując (zarobkowo lub w ramach wolontariatu) i mieszkając np. na Madagaskarze, na Półwyspie Jamalskim czy na kanadyjskiej północy.
Na Kolosach nie zabraknie ponadto relacji z wypraw po Polsce. Choćby rajd wzdłuż granic naszego kraju quadem czy spływ Wisłą, pokazujący jak egzotyczną i zaskakującą może być największa polska rzeka, to przykłady na to, że prawdziwe podróżnicze emocje da się znaleźć bliżej, niż to się może wydawać.
Ciekawie prezentują się też ubiegłoroczne przedsięwzięcia jaskiniowe - oryginalne i realizowane w rzadko eksplorowanych obszarach, zarówno w klimacie tropikalnym, jak i np. w tak pozornie mało wdzięcznym dla speleologów kraju jak Irlandia. Z kolei najbardziej interesujące wyprawy górskie to te, których uczestnicy wybierali się w rejony mało znane i rzadko odwiedzane (Sudan, Afganistan). Gratką dla wodniaków będzie natomiast opowieść kpt. Jerzego Radomskiego o najdłuższym rejsie w historii polskiego żeglarstwa (240 tys. mil morskich w 32 lata!).
Goście specjalni tegorocznej edycji Kolosów to Piotr Pustelnik, zdobywca korony Himalajów, Marek Kamiński, świetnie znany polarnik, zdobywca Biegunów, realizujący ostatnio projekt "Ekspedycja Wisła", Jan Gać, historyk i badacz kultur prekolumbijskich, Max Cegielski, pisarz i reporter, autor znakomitych książek o Indiach, Pakistanie i Turcji, oraz Jerzy Adamuszek, mieszkający na stałe w Kanadzie autor kilku wyczynów wpisanych do Księgi Rekordów Guinnessa, m.in. samochodowego rajdu z Alaski na Ziemię Ognistą.
Komentarze
Tagi:
Dział biura turystyczne:
Dział centra informacji i promocji:
Starsze aktualności:
Europejska turystyka odbija się po
Henley: Polski paszport mocniejszy od
Wyniki Lotniska Chopina znacznie powyżej
Najlepszy barman w Polsce zdradza trendy na 2024
TSUE: Poufność informacji dot. wypadków lotniczych kluczem do
Ratunkowe paczkomaty także we Wrocławiu i
W Wieliczce znów przeważają zagraniczni
POT: Połowa Polaków planuje wyjazdy w sezonie
Polska promuje swoje szlaki wodne w Niemczech
Strajk generalny paraliżuje Ateny
Air France-KLM podniósł ceny biletów
Neckermann czarteruje dodatkowe samoloty
Polacy czy Słowacy? Kto kupi PKL
Hilton Worldwide zatrudni 11 tysięcy osób
Jak uczynić wakacje bardziej bezpiecznymi?
Gdańsk: trwają przygotowania do kolejnej konferencji Central European Chapter Meeting
mcbhome biuro turystyczne w Portugalii