Ogłoszenia
Ogłoszenia
- Praca w biurze podróży Galeria Podróży Olkusz
- WYGODA szuka instruktorów narciarstwa
- REZYDENT - TUNEZJA 2025
- Specjalista ds. Turystyki
- Biuro podróży
- Sprzedam Biuro Podróży
- REZYDENT, PILOT - TURCJA
- PASJONAT TURYSTYKI POSZUKIWANY
- BP ITAKA - KRAKÓW - Specjalista ds. Turystyki
- Travel Creator - Specjalista ds. turystyki...
Karnawał z sardynką w tle
Karnawał już trwa. Wiele osób zastanawia się jak spędzić go w równie wystrzałowy sposób, co Sylwestra. Niemało bierze także pod uwagę wyjazd zagraniczny. Dlatego przygotowaliśmy specjalne zestawienie miejsc, gdzie warto się udać, by wziąć udział w karnawałowej zabawie i zdobyć niezapomniane wspomnienia.
Pierwsze miejsce, jakie przychodzi na myśl większości z nas na dźwięk słowa "karnawał" to zapewne Rio de Janeiro. Zabawa, która co roku przyciąga kilka tysięcy fanów samby, jest najbardziej znanym tego typu wydarzeniem na świecie. Przez blisko trzydzieści dni turyści mogą przyglądać się roznegliżowanym ciałom brazylijskich piękności, bawiących się w takt sensualnych dźwięków wydobywających się z wszechobecnych głośników.
Kolejne miasto rywalizujące z Rio o tytuł "stolicy Karnawału" to Wenecja. Maska - symbol weneckiej imprezy - uwodzi podróżników swoim pięknem i tajemniczością. Mało kto jednak wie, że kilka wieków temu właśnie dzięki maskom i powłóczystym szatom, nawiązującym do antycznego teatru, wszyscy Wenecjanie stawali się na kilka dni równi. Wszelkie różnice związane z płcią, stanem i statusem materialnym ginęły w natłoku zabawy. Dziś zabawa na placu św. Marka przyciąga dziesiątki tysięcy turystów z całego świata. Obie imprezy są wspaniałe, jednak.... wszyscy już je znają. A gdyby tak znaleźć alternatywne, nie oblężone jeszcze przez setki turystów miejsc na przeżycie niezapomnianego Karnawału? Zapraszamy do zapoznania się z naszymi propozycjami.
- Wyspy Kanaryjskie to częsty kierunek podróży wybierany przez Polaków. Jednak, poza popularnymi atrakcjami, pięknem plaż i przyrody, turyści słabo eksplorują i poznają, równie ciekawą jak natura, tradycję tego wyspiarskiego regionu - mówi Paulina Byszewska, specjalista ds. sprzedaży biletów lotniczych z portalu Whynotfly.pl. Karnawał na Wyspach Kanaryjskich to, zgodnie z alternatywną nazwą tego regionu świata, czas szczęścia i radości. Wszystkich mieszkańców i turystów łączy wtedy wspólne biesiadowanie. Można tutaj poczuć czym jest zabawa w iście latynoskim stylu. Przez stolicę wysp, Las Palmas, przetaczają się skąpo odziane tłumy, tańczące w barwnych korowodach. Czas ten obfituje również w parady przebierańców. Jedną z bardziej popularnych obecnie jest parada… drag queens. Wydarzenie cieszy się wielkim zainteresowaniem mediów, emitowane jest nawet w hiszpańskiej telewizji. Podczas wyspiarskiego karnawału wybierana jest królowa, która następnego dnia po koronacji znajduje się na czele bawiącego się tłumu.
Jednak to nie koniec atrakcji jakie czekają na nas na Wyspach Kanaryjskich. Karnawał kończy się bowiem w całkowicie nieprzewidywalny dla obcokrajowca sposób. Wiąże się to ze starodawną tradycją pożegnania... sardynki. Jak wygląda to pożegnanie? Podczas gdy mieszkańcy wysp świętują dochodzi do tryumfalnego przewiezienia papierowej figurki ryby nad brzeg Oceanu Atlantyckiego. Trasa, którą przemierza sardynka jest ściśle określona, a miejsce pieczołowicie wybrane. Na oceanicznym brzegu dochodzi do rytualnego jej spalenia. Cała społeczność kanaryjska okazuje w tym czasie ogromny żal po stracie ryby. Smutek ten wynika w gruncie rzeczy z faktu końca wyjątkowej zabawy. Żywot sardynki kończą wystrzały fajerwerków - jest to znak, że rozpoczął się już na dobre Wielki Post.
Równie ciekawym miejscem do karnawałowych zabaw jest Boliwia. - Kraj może i daleki, ale pełny niezbadanych przez wielu miejsc i tradycji, których piękno i istotę można zgłębić jedynie będąc tam na miejscu. Lot samolotem nie jest obecnie tak męczący jak dawniej, istnieją bezpośrednie połączenia między Santa Cruz a Warszawą i Wrocławiem - podpowiada Ewa Bednarek, pracownik centrum rezerwacji biletów lotniczych portalu Whynotfly.pl. Tradycja boliwijskiego karnawału sięga czasów kolonialnych. W górniczym regionie Oruro od dawna ludność przebiera się za diabły (diablos) i czarnych (morenos), aby paradować szalonym tanecznym krokiem po ulicach miasta. Stroje diabłów to połączenie kilku tradycji. Lokalne elementy strojów łączą się motywami chrześcijańskimi i pochodzącymi z kultury afrykańskiej. Również działania karnawałowych postaci nawiązują do bogatej historii tego regionu. To w nich ukazane zostają, wyśmiewane przez tutejszych Indian, zachowania konkwistadorów. Cała zabawa jest hołdem dla Matki Boskiej z Socavon oraz drugiej głównej bohaterki tego wydarzenia: na wpół pogańskiej Pachamamy, czyli inkaskiej Matki Ziemi. To w intencji łask od nich płynących roztańczony tłum przemierza uliczki Oruro. Dodatkowym symbolem boliwijskiego karnawału jest wszechobecna woda i... pianka w spreju. Wszyscy zgromadzeni nawzajem się nimi pryskają. Zmasowany atak oszczędza jedynie tancerzy, zaś gringo - czyli osoby o jasnej karnacji - muszą być pewne, że tego wieczora suche nie wrócą do domu. Kulminacja zabawy następuje w tzw. Dzień Wody, którym tradycyjnie jest wtorek. Po tak dużej porcji wrażeń Wielki Post nie jest już nikomu straszny.
Nieco bliższa nam, Polakom Portugalia także kryje wiele ciekawostek związanych z zapustami. W zależności od regionu czas ten wygląda trochę inaczej. Lazarim, leżące w regionie Porte e Norte, jest znane z nietypowych masek, zwanych mascarados. Mężczyźni i kobiety paradują w nich przez cztery kolejne niedziele poprzedzające Środę Popielcową. Równocześnie zbierane są środki na kukły symbolizujące matkę i ojca chrzestnego. Wszystko po to, aby w ostatni wtorek karnawału doszło do rytualnego odczytania ich testamentów. Testamenty te to nic innego jak wzajemne obrażanie się pań i panów, pełne żartów, drwin i ironii. Wszystko kończy świąteczne spalenie kukieł, które to symbolizuje nadejście wiosny i zerwanie z zimą. Wyspiarska Madera bawi się inaczej. Całe miasto jest pełne kolorowych ozdób i lampek. W ostatni piątek przed Popielcem mieszkańców wyspy budzi huk petard, któremu wtóruje orkiestra dęta. Kolejne dni to czas przedstawień i koncertów. W ostatni dzień - wtorek - odbywa się parada przebierańców zwana Cortejo Trapalhao. Zaraz po niej wyspa zaczyna ucztować, a na stołach króluje miecznik z grilla podawany odświętnie z maderą.
- Warto również odwiedzić stołeczną Lizbonę. Lecimy z Polski zaledwie kilka godzin, aby tuż po wyjściu z samolotu móc poczuć charakter lizbońskiego karnawału - stwierdza Paulina Byszewska. To tutaj folklor miesza się z brazylijską sambą. Parada przechodząca ulicami Lizbony dorównuje swym pięknem tej znanej z Rio. Również okoliczne miejscowości szczycą się karnawałową tradycją. W położonym niedaleko stolicy miasteczku Torres Verdas zobaczymy platformy z przebranym w fantazyjne stroje, roztańczonym tłumem. W takt szalonej muzyki mieszkańcy witają nadchodzący okres postu.
Komentarze
Tagi:
Dział biura turystyczne:
Nowy Dyrektor Sprzedaży i Marketingu EXIM
Opłata turystyczna to głupi pomysł, ale projekt jest w fazie
Gdzie chcieliby polecieć
Dział dla turystów:
Opłata turystyczna to głupi pomysł, ale projekt jest w fazie
Dział centra informacji i promocji:
Starsze aktualności:
Europejska turystyka odbija się po
Henley: Polski paszport mocniejszy od
Wyniki Lotniska Chopina znacznie powyżej
Najlepszy barman w Polsce zdradza trendy na 2024
TSUE: Poufność informacji dot. wypadków lotniczych kluczem do
Ratunkowe paczkomaty także we Wrocławiu i
W Wieliczce znów przeważają zagraniczni
USA: mieli znieść wizy, zamiast tego są podwyżki
Oferta turystyczna dla pluszaków
Grecja ponownie liderem sprzedaży
Polski Holding Lotniczy dojdzie do skutku?
Ceny sezonu letniego wciąż wyższe niż przed rokiem
Rainbow notuje wzrost sprzedaży
Nie spożywaj posiłków w hotelowym łóżku!
Rywalizacja na garnki, patelnie i kunszt kulinarny
Travelport odnawia umowę z easyJet
Zapaść się pod ziemię czy przełamywać lody?
Nadmorski hotel współorganizatorem festiwalu filmowego
Ostrzezenie dla agentow turystyczny-platnosc karta!