Ogłoszenia
Ogłoszenia
- TRAVELAND A.T.w C.H.M1 w Czeladzi zatrudni
- Wakacje.pl Warszawa-Żoliborz zatrudni Specjalistę
- Denar - Travel zatrudni sprzedawcę usług...
- Młodszy Specjalista ds. Turystyki / Specjalista...
- Konsultant ds. SPRZEDAŻY PRODUKTU TURYSTYCZNEGO
- biuro multiagencyjne w centrum handlowym we...
- Rezydent Turystyczny - TUNEZJA
- Specjalista ds Turystyki
- Główny rezydent biura podróży/ Head Rep
- Pilot wycieczek - Polska i Europa
Drożeją wyjazdy do Egiptu?
Co przyniósł początek nowego roku w turystyce? Czy klienci moga liczyc na niższe ceny w biurach podróży?
TravelData, spółka zajmująca się gromadzeniem danych z rynku zorganizowanej turystyki wyjazdowej publikuje kolejną Analizę Cen Imprez Turystycznych dotyczącą wyjazdów w sezonie letnim 2015. Obejmuje ona okres wysokiego sezonu lata definiowanego jako pierwszy tydzień sierpnia, czyli czas największej liczby wyjazdów wakacyjnych w Europie i w naszym kraju.
W ostatnich czterech tygodniach mieliśmy do czynienia z serią pesymistycznych raportów PZOT, które sygnalizowały średni spadek sprzedaży imprez czarterowych w tym okresie o 10,5 procenta. Ponieważ raporty te zwykle zawyżały sprzedaż o przynajmniej kilkanaście procent, to powstaje pytanie, czy nie dzieje się aby coś złego z rynkiem polskiej turystyki wyjazdowej.
Tymczasem w zakresie imprez zimowych sytuacja jest nadspodziewanie, a nawet rekordowo dobra i to pomimo faktu, że część klientów przejęły tanie linie (6 rejsów na Kanary tygodniowo) oraz od 16 i 20 stycznia Air Cairo (dwa rejsy do Hurghady i jeden na Synaj). Wyraźnie słabiej realizuje się natomiast sprzedaż sezonu letniego. Przyczynami takiej sytuacji może być przekonanie niektórych klientów o zbyt wysokich bieżących cenach wycieczek, które nie uwzględniają niewiarygodnej wręcz obniżki cen ropy, a za to uwzględniają słabego złotego, który może się jednak okazać zjawiskiem nietrwałym.
Co ciekawe, rozumowanie takie może być zupełnie logiczne. Mimo faktu że analitycy ostatnio prognozują dolara po 3,90, a euro po 4,35, to wcale tak być nie musi. Złoty osłabł już bardzo mocno do różnych walut - w tym nawet do tureckiej liry (o 8 %) i egipskiego funta (o 12 %), do tego toczą się rozmowy o deeskalacji napięcia związanego z Ukrainą, a nieokiełznana zniżka cen ropy też ma swoje granice. Stała się już tańsza niż gaz LNG sprzedawany przez Bliski Wschód do Azji w ramach zwyczajowych cen i długoterminowych kontraktów. To co jest prawdopodobne, to powrót do normalności w relacjach gospodarczych przy zachowaniu jednak nadal atrakcyjnej ceny ropy. Wniosek: wycieczki mogą być tańsze, a energiczny popyt na wyjazdy wróci.
W porównaniu do poprzedniego tygodnia poziom średnich cen imprez szczytu sezonu lato 2014 wzrósł w pierwszym tygodniu stycznia o 22 złote. Zmiany średnich cen na poszczególnych kierunkach były nieco większe niż ostatnio. Najistotniejsze zwyżki odnotowały Hurghada - o 64 złote, Marsa Alam - o 48 złotych oraz Majorka - o 44 złote. Zniżki były mniejsze i wystąpiły jedynie na Turcji Egejskiej oraz greckiej wyspie Korfu - o 18 i 6 złotych. Możliwe, że ceny imprez ulegną w okresie najbliższych trzech tygodni stabilizacji aż do końca miesiąca, po którym powinniśmy zobaczyć kolejne większe ich modyfikacje.
Ceny szczytu lata 2015 w porównaniu ze szczytem sezonu letniego sprzed roku są sporo droższe, a ich średni poziom jest wyższy od ubiegłorocznego o 104 złote. (przed tygodniem o 93 złote). Podobnie jak przed tygodniem znacząco wyższe niż przed rokiem nadal były średnie ceny na Cyprze - o 304 i w Portugalii - o 276 złotych. Sporo wyższe średnie ceny odnotowano też w Maroku - o 204 złote, na kierunkach egipskich oraz tunezyjskich - o 185 i 116 złotych. Mniej podrożały Kanary i kierunki greckie - średnio o 80 i 54 złote. Na tych pierwszych najmniej podrożały Lanzarote i Fuerteventura - o 51 i 72 złote, a więcej Teneryfa i Gran Canaria - o 85 i 110 złotych. Na kierunkach greckich liderami wzrostów są Kreta i Kos - o 120 i 99 złotych, a outsiderami Chalkidiki i Korfu - o 18 i 2 złote. Stosunkowo niewiele zdrożała Turecka Riwiera - o 39 złotych, a jeszcze mniej Bułgaria - o 21 złotych.
Jeśli chodzi o wiodących organizatorów to w relacji do roku ubiegłego wyraźnie mniej niż przeciętnie podnieśli cenyliderzy ubiegłorocznej ekspansji rynkowej, czyli Rainbow Tours i Grecos Holiday - zaledwie o 8 i 23 złote. Zwyżka cen w Itace była tylko nieco niższa od przeciętnej, ale biuro ma nadal najniższy średni ich poziom wśród wiodących polskich organizatorów (niższe mają jedynie 7islands i Best Reisen). Mniej niż przeciętnie podniósł wobec roku ubiegłego ceny Wezyr (o 63 złote), a więcej Sun & Fun, Exim Tours i TUI. W przypadku tego ostatniego biura jest to sytuacja odwrotna niż w obecnym sezonie zimowym, w którym jego ceny są szczególnie atrakcyjne zwłaszcza po uwzględnieniu dość regularnie oferowanych rabatów. Aktualnie największą liczbę najtańszych ofert, czyli na pierwszym lub drugim miejscu w 22 analizowanych letnich destynacjach i w trzech kategoriach hoteli oferują biura Itaka (26) i Rainbow Tours (19), a także nieco już droższa niż w ostatnich tygodniach Alfa Star (13) oraz zyskujący ostatnio na atrakcyjności Best Reisen - też 13.
Na chwilę obecną z zestawień - bardzo podobnie jak przed tygodniem - wynika, że ogólnie nadal najwyższą opłacalność na okres wakacji wykazują kierunki bułgarskie (9-10) oraz tunezyjskie (7-9,5), a także Turcja Egejska (6,5-8) i Turecka Riwiera (6,5-8). W zakresie niższych kategorii hoteli bardzo opłacalna jest Kreta (8,5), a w zakresie hoteli 5-gwiazdkowych wysoką opłacalność wykazują też kierunki egipskie (5,5-8). Warto zauważyć, że wraz ze wzrostem kategorii hoteli opłacalność ofert greckich często maleje (ceny szybko rosną), a na kierunkach egipskich jest odwrotnie - wraz ze wzrostem kategorii hoteli względna opłacalność ofert rośnie (ceny rosną stosunkowo niewiele).
Według niemieckich portali turystycznych w ostatnim roku odnotowano dwucyfrowy wzrost popularności rejsów wycieczkowcami. Lider tego rynku Aida Cruises zrealizował 8-procentowy wzrost liczby klientów (do 819 tysięcy) i 4-procentowy wzrost przychodów (do 1,3 mld euro). Znacznie większy przyrost liczby klientów, bo o 20 procent (do 216 tysięcy) zanotował TUI Cruises, a wzrost 9-procentowy inna spółka grupy TUI, czyli Hapag- Lloyd Cruises. Rozwój i perspektywy tego segmentu turystyki są tak dobre, że w ostatni piątek podano o nabyciu przez TUI Group za 278 milionów euro na własność bardzo nowoczesnego i lubianego przez klientów wycieczkowca Europa 2. Dotychczas był on czarterowany przez wymienioną już spółkę grupy Hapag-Lloyd Cruises. Transakcja ta potwierdza, że TUI Group upatruje w tym segmencie dużych możliwości wzrostu i należy oczekiwać stopniowego powiększania floty i dalszego wzmacniania pozycji TUI w wycieczkach morskich.
Ceny wakacyjnych wylotów na kierunki turystyczne (pierwszy tydzień sierpnia) były w ostatnim tygodniu w liniach Ryanair mniej stabilne. Część przelotów podrożała (Lizbona, Teneryfa, Fuerteventura, Chania), a część stała się sporo tańsza (Cypr, Kos). Jednak średni poziom cen w Ryanair prawie nie uległ zmianie i wzrósł zaledwie o 4 złote. Za to znacząca przecena dotknęła ceny u pozostałych tanich przewoźników. Linie Wizzair obniżyły ceny na wszystkich wakacyjnych kierunkach średnio o 216 złotych, a linie Norwegian na kierunkach kanaryjskich nawet o 750 złotych. TravelDATA już kilkakrotnie sygnalizowała, że ceny te były stanowczo zbyt wysokie i dlatego zachodziło istotne prawdopodobieństwo istotnych ich obniżek, które się teraz dokonały.
Z raportem Wczasopedii można zapoznać się poniżej.
Możesz także pobrać plik: turinfo_20150112_wczasopediapartner20150112media.pdf
Komentarze
Tagi:
Komentarze:
Kolejna Analiza Cen
[2015-01-13 11:02 80.52.226.*]
aha, early bird w pazdzierniku tak było, Tunezja o 1000zł tansza w hotelu 3* niż w Egipcie w Sharm ... pobyt w terminie 15.01-30.01.2015, teraz zaś mozna kupić pobyt w Egipcie w hotelu 5* za 1350zł/osoba. Horror .pozdrawienia z Tunezji. odpowiedz »
Dział biura turystyczne:
UN Tourism: Turystyka odbudowała się po
Enter Air powiększa bazę
Województwo pomorskie ogłosiło konkurs ofert na rozwój turystyki i
Dział aktualności dnia:
UN Tourism: Turystyka odbudowała się po
MSiT chce 10 strategii dla
Starsze aktualności:
Stary Rynek i ratusz w Poznaniu znów
Niemcy stawiają na turystykę kulturalną i zrównoważone
Polki wydają więcej na
Jest porozumienie w sprawie jednolitej, europejskiej przestrzeni
Okiem ubezpieczyciela - gdzie podróżowali
Piotr Borys odpowiedzialny za turystykę w
64% Polaków planuje zwiększyć budżet na
GITD podsumowuje akcję Bezpieczny autokar-ferie
Wstępne porozumienie w sprawie rozporządzeń dot. danych pasażerów linii
Parlament Europejski przyjął nowe przepisy dotyczące wynajmu
Coffeeheaven na rzecz zwierząt
Ile kosztuje bagaż w tanich liniach lotniczych?
McDonalds testuje nową aplikację
Klienci częściej wybierają lokalne piwa
Proszę o wypełnienie ankiety pomocy!!!
Nowy touroperator w systemie TOM
Lokalne lotniska rozkwitną po wprowadzeniu nowych przepisów?