Ogłoszenia
Ogłoszenia
- Travel Creator - Specjalista ds. turystyki...
- Przewodnik, pilot po USA
- Opiekun klienta - turystyka kolonijna
- Poprowadź z nami biuro podróży
- Poszukiwany pilot po Dreźnie
- wychowawca na zimowisku
- Specjalista ds. Turystyki
- specjalista ds. turystyki
- Specjalista ds. turystyki
- KRAKÓW - Specjalista ds. Sprzedaży Podróży
Kontrowersje wokół lotniska
Rozstrzygnięto konkurs na koncepcję terminalu pasażerskiego dla lotniska w Szymanach. W konkursowe szranki stanęło kilkadziesiąt pracowni architektonicznych z Polski i zagranicy. Ostatecznie wygrali architekci z Olsztyna.
"Uczestnicy konkursu mieli zaproponować terminal funkcjonalny, komfortowy dla użytkowników, tani w eksploatacji i łatwy do rozbudowy, gdyby liczba pasażerów tego wymagała. Nie bez znaczenia było wpisanie obiektu w krajobraz okolicy i nawiązanie do architektury regionalnej. - By pasażer od razu kojarzył, że jest na Mazurach - mówi sędzia referent Andrzej Dezor. Wpłynęło 65 prac. Różniły się zarówno formą architektoniczną, jak i skalą. Jedni proponowali obiekty kameralne, inni dali się ponieść fantazji. Nie wszyscy wzięli sobie do serca konieczność nawiązania do specyfiki architektonicznej Mazur. W efekcie sporo prac reprezentowało architekturę międzynarodową, która mogłaby powstać w Walencji, ale nie tutaj" - dodaje.
Z trzech rekomendowanych przez niego prac sędziowie wybrali projekt Studia Form Architektonicznych Tomasza Lelli z Olsztyna. Według uzasadnienia, charakteryzuje się ona prostą formą, nawiązującą do krajobrazu kulturowego Warmii i Mazur. Zwycięski projektant jest znany jako autor kompozycji nawiązujących do tradycyjnego budownictwa regionalnego.
Wynik wzbudził spore kontrowersje. Część uczestników zwracała uwagę na to, iż w konkursowym jury było tylko dwóch architektów, obydwaj z Olsztyna. Podkreślają, że Andrzej Dezor blisko współpracował ze zwycięzcą przy projektowaniu Collegium Pedagogicum na Uniwersytecie Warmińsko Mazurskim. Urząd marszałkowski na razie nie odniósł się do pytań o bezstronność arbitrów.
Uruchomienie lotniska wcale nie jest takie pewne. Fundusze unijne przeznaczone na tę inwestycję muszą zostać wykorzystane do końca 2015 roku, inaczej przepadną. "Mamy już studium wykonalności dla lotniska, raport oddziaływania na środowisko, czekamy na decyzję środowiskową. Zakładamy, że proces budowy terminalu potrwa ok. 14 miesięcy. Mamy świadomość, że projekt jest od wielu lat zagrożony. Sądzę jednak, że możemy jeszcze wynegocjować w Komisji Europejskiej kolejnych kilka miesięcy na realizację tego zadania" - mówi marszałek województwa, Jacek Protas.
Budowa olsztyńskiego lotniska napotyka wiele problemów. Wybór lokalizacji portu, według krytyków, nie gwarantuje sukcesu. Do tego dochodzą opóźnienia. Władze regionu muszą także odzyskać teren lotniska, który został wydzierżawiony firmie EBP, która pierwotnie miała realizować budowę. Samorząd wypowiedział umowę, ale spółka ani myśli wynieść się z lotniska. Decyzję w tej sprawie ma podjąć Sąd Apelacyjny 10 maja.
Komentarze
Tagi:
Dział prawo i podatki:
HOTREC: Booking.com nie przestrzega ustawy o rynkach
Starsze aktualności:
Ratunkowe paczkomaty także we Wrocławiu i
W Wieliczce znów przeważają zagraniczni
POT: Połowa Polaków planuje wyjazdy w sezonie
Najpopularniejsze kierunki citybreak w 2023
Większość Polaków wyjedzie w
TSUE rozpatrzył skargę Wizz Air na pomoc dla linii
Państwo może nakładać obowiązki na dostawców usług internetowych z siedzibą w innym kraju
Nad Bałtykiem gotowi na ferie
ETS - pasażer ma prawo do pełnego odszkodowania
300 dni do EURO 2012 i…tylko 102 dobre toalety
Przewoźnik poinformuje smsem o opóźnieniach
Stan wyjątkowy w Egipcie zniesiony
Fiasko sprzedaży hotelu Zaułek
Polacy zwiększą wydatki na turystykę?