Kraków słynie... z hoteli
Kraków słynie z obszernej bazy noclegowej. Co roku miasto odwiedzają tysiące turystów zarówno z całej Polski jak i z zagranicy. Dlatego hotele chcąc spełniać wymagania tak różnorodnej klienteli muszą oferować bogatszy, niż w innych polskich miastach standard usług. Stolica Małopolski to setki obiektów o różnych standardach, usytuowanych począwszy od obrzeży miasta po ścisłe centrum, czy Kazimierz.
Najlepiej pokazuje to raport zaprezentowany przez Urząd Miasta Krakowa - "Krakow Real Estate Market 2011". W publikacji znajdziemy wyniki badań czterech głównych sektorów rynku nieruchomości komercyjnych: hotelowego, biurowego, handlowego oraz przemysłowego. Wynika z niego krótko, że Kraków obecnie jest jednym z najlepiej rozwijających się miast w Polsce pod względem nieruchomości komercyjnych. Z roku na rok przybywa turystów, co potęguje liczbę inwestycji w tym zakresie.
Tylko w 2011 do Krakowa przyjechało 8,6 mln turystów, czyli o 6,2% więcej, niż w 2010. W ciągu ostatnich dwóch lat liczba ta zwiększyła się o 1,4 mln. Szczegółowa analiza pokazała, że najlepiej radziły sobie hotele 5* - tutaj odnotowano obłożenie rzędu 71-proc., a cena za sprzedany pokój wyniosła 91 euro. Hotele sieciowe również święciły zyski. Przy 63-proc. obłożeniu cena za pokój sięgała 65,5 euro. Szacuje się, że 54% wszystkich pokoi zostało zarezerwowanych przez zagranicznych turystów.
W Krakowie działa najwięcej skategoryzowanych hoteli w Polsce. Jest ich dwukrotnie więcej, niż w stolicy. Na koniec ubiegłego roku było ich 134, podczas gdy w Warszawie tylko 63. W stolicy Małopolski pełno obiektów największych globalnych grup hotelowych: Best Western Premier, Louvre Hotels Group - Campanile, Wawel Imos - Grand Hotel, Crown Piast, Rezidor Hotel Group - Radisson Blu, Park Inn, Likus - Stary, Copernicus, Pod Różą, Starwood - Sheraton.
Na tak dobry rok wpływ miała w dużej mierze nasza prezydencja w Unii, a konkretnie szereg konferencji i spotkań odbywających się w tym czasie w kraju. Na wzrost naszego potencjału hotelarskiego wpływ maja także zbliżające się Mistrzostwa Europy w Piłce Nożnej. Kraków będzie gospodarzem trzech drużyn piłkarskich. Drużyna Anglii będzie nocować w hotelu Starym. Holendrzy zawitają do Sheratona nad Wisłą, a Włosi do wielickiej Turówki. Mimo, iż w mieście nie zostaną rozegrane żadne mecze i tak spodziewany jest duży napływ turystów. Ponadto wzrasta udział sektora MICE w hotelarstwie, na co największy wpływ maja powstające centra rozliczeniowe największych światowych koncernów.
Komentarze
Tagi:
Dział hotele, pensjonaty:
Opłata turystyczna to głupi pomysł, ale projekt jest w fazie
Wakacje nad Bałtykiem lepsze niż przed
HOTREC: Booking.com nie przestrzega ustawy o rynkach
Dział badania rynku i analizy:
Wakacje nad Bałtykiem lepsze niż przed
ETC: Turystyka potrzebuje systemu zarządzania
Starsze aktualności:
Europejska turystyka odbija się po
Henley: Polski paszport mocniejszy od
Wyniki Lotniska Chopina znacznie powyżej
Najlepszy barman w Polsce zdradza trendy na 2024
TSUE: Poufność informacji dot. wypadków lotniczych kluczem do
Ratunkowe paczkomaty także we Wrocławiu i
W Wieliczce znów przeważają zagraniczni
Exim Tours rozpoczyna sprzedaż rejsów
Bilety na loty nowym A380 już w sprzedaży
Internet bez reklam - koszmar marketingu?
Polska nie wywiązuje się ze zobowiązań?
Pasażerowie ułożą wspólnie z PKP Intercity rozkład jazdy?
Europejski serwis turystyczny dostępny już w Polsce
PKP PLK stracą ponad miliard złotych?
Jakie hotele wybierają Polacy?
W Bukowinie Tatrzańskiej otwarto czterogwiazdkowy hotel
Rejsy morskie - Amsterdam, Irlandia, Szkocja, Norwegia, Islandia