Ogłoszenia
Ogłoszenia
- Specjalista od udanych wakacji :) w Azul Holiday
- Specjalista ds. Turystyki - Tarnowskie Góry
- Specjalista d.s. turystyki kolonijnej
- Specjalista ds.turystyki - Biuro Podróży...
- Praca Zdalna 100% - Konsultant ds. podróży...
- PRODUCT MANAGER
- Specjalista ds. Sprzedaży i Obsługi Klienta
- ITAKA RUMIA - Specjalista ds. Turystyki
- Specjalista d.s.Turystyki Krakow
- Rezydent/Asystent rezydenta EXIMTOURS w TUNEZJI
Zakupy grupowe sposobem na promocje?
Ze zniżek serwisów zakupów grupowych skorzystało już ponad 3,2 mln Polaków. Czy dla turystyki, to dobra okazja do wypromowania się i pozyskania nowych klientów?
Średnio co piąty polski internauta odwiedza tego typu strony, jak wynika z badań Gemius. Platformy zakupów grupowych umożliwiają publikację ofert na swojej stronie i wpierają ich przygotowanie w zakresie grafiki czy copywritingu. Dodatkowo, promują je w kanałach social media takich jak Facebook, Blip, Twitter oraz poprzez mailingi do swoich użytkowników. Atrakcyjna oferta, wysoki rabat czy niski koszt nabycia kuponu skłaniają internautów do skorzystania z proponowanej usługi. I tak oferta danej firmy może zdobyć średnio od stu do kilku tysięcy nowych nabywców.
- Każdy sprzedany bon to jeden nowy, potencjalny klient, któremu przedsiębiorca musi dostarczyć proponowaną usługę - mówi Marta Krauze z internetowego serwisu zakupów grupowych Citeam.pl. - Jeżeli właściciel ośrodka turystycznego nad morzem zaoferuje kilka setek rabatowych kuponów na wypoczynek w jego obiektach z dwumiesięcznym terminem realizacji, a chce przeznaczyć np. kilka pokoi lub domków dla klientów posiadających bon, to może się okazać, że nie będzie w stanie wszystkich obsłużyć - dodaje. Co więcej, może nie wystarczyć mu wolnych terminów dla pozostałych zainteresowanych. Decyzję o ilości oferowanych kuponów trzeba podejmować racjonalnie i liczyć siły na zamiary.
Usługodawca dzięki temu, że wybiera termin realizacji oferowanych przez siebie kuponów może optymalizować płynność w ciągu całego roku. Wystawienie atrakcyjnej i dobrze skonstruowanej oferty przyciągnie nowych gości do restauracji, czy hotelu nawet poza sezonem. Ważne, aby to była właściwa grupa docelowa - do restauracji nie ściągamy licelistów na pizze, a do hotelu osób, które na wczasach żywią się kanapkami i jedzą zupki chińskie. Idealną sytuacją jest, gdy oferując pakiet usług w obniżonej cenie, promujemy się do właściwej grupy docelowej np. weekend w pensjonacie z wypożyczeniem rowerów dla dwojga/rodziny. Jeśli pokoje mamy w porządku, rowery są dobre, a okolica ładna i tras sporo to jest duża szansa, że ci goście wrócą (i może nie sami). Zestawiając pakiety usług, można zadbać, aby właśnie skład pakietu (usługi dodatkowe przydatne tylko dla perspektywicznych gości) i cena, która w stosunku do samej podstawowej usługi nie była promocyjna, odsiały nam klientów jednorazowych. Lepiej sprzedać mniej, a perspektywicznym klientom, niż na odwrót.
W promocjach grupowych najważniejszymi elementami oferty są kwota i procent udzielonego rabatu. Polacy lubią polować na okazje, więc promocje i duże oszczędności przyciągną ich najszybciej. Trzeba jednak unikać zawyżania standardowych cen, a co za tym idzie możliwości oferowania jeszcze większych zniżek. Przy podwyższonej stawce za daną usługę przedsiębiorca będzie mógł zaproponować rabat w wysokości np. 90 proc., zamiast 60 proc. przy normalnej cenie i sprawić, że jego oferta pozornie wyda się usługobiorcy jeszcze bardziej atrakcyjna. Niestety taka oferta przyciąga łowców okazji (jednorazowych klientów, zwykle dodatkowo nielubianych za skąpstwo i roszczeniowość), a nie potencjalnych stałych klientów, którzy zapamiętają wysoką cenę i będą omijać tą firmę.
Przy wyborze serwisu zakupów grupowych usługodawca powinien sprawdzić kilka rzeczy. W pierwszej kolejności trzeba przeanalizować wysokość prowizji, którą pobierają serwisy. Obecnie na polskim rynku zakupów grupowych działa ponad 20 serwisów, które pobierają od 10 do 50 proc. od wartości każdego sprzedanego bonu. Oprócz udzielonego rabatu jest to dla usługodawcy jedyny koszt, jaki ponosi przy takiej formie promocji.
Kolejną rzeczą jest potencjał danej platformy. Oprócz popularności i zasięgu serwisu, liczą się także strony partnerskie, na których publikowane są oferty. Im jest ich więcej, tym do większej liczby osób dotrze informacja o promocji. W tym przypadku liczą się także formy komunikacji, które stosuje serwis - czy wykorzystuje inne kanały, np. Facebook, Blip, Twitter, czy wysyła mailingi z aktualnymi ofertami.
Na koniec przypomnijmy - sprzedaż grupowa to element promocji jak inne. Należy ją skalkulować w pełni licząc wszystkie koszty i realnie uwzględniając nasze możliwości. Zawsze należy wyznaczyć górny limit usługi, bo gdyby przez nasze niedopatrzenie sprzedało się więcej kuponów niż jesteśmy w stanie zrealizować, bo poniesiemy ogromne straty (zarówno finansowe, jak i na wizerunku). Ku przestrodze polecamy tekst o fryzjerze: Postrzyżyny, czyli przyszedł Groupon do fryzjera. Warto również poczytać niektóre komentarze pod tekstem.
Komentarze
Tagi:
Komentarze:
Zakupy grupowe to tylko reklama?
[2011-05-18 16:38 77.252.250.*]
Zakupy grupowe to tylko reklama?
[2011-05-24 14:54 77.253.234.*]
Przykład "sukcesu" sprzedaży ofert turystycznych na Groupponie to już pokazał Super Travel Group z Będzina :)
Wystarcz poczytać komentarze. Profesjonalizm na każdym kroku :)
Pogratulować wszystkim tym rozgarniętym co wykupili u nich wycieczki :) odpowiedz »Zakupy grupowe to tylko reklama?
[2011-05-24 17:16 79.188.171.*]
Ostatnio pojawiłą się z gruppona Bułgaria. Super cena wyjściowa + polisa warta 15 zł , którą trzeba obowiazkowo wykupić za 90 zł, urojone koszty programu 100 Euro np wjazd do Budapesztu itd .....
Na tą ściemę dało się nabrac ponad 2.000 ludzi .
Naiwni płąca pdoatek od złudzeń i własnej głupoty, każdy chce kupić lasta ale nie pyta , kto ma do tego dopłacać.
Niektózy samio wpadają w pułąpkę grupowych sprzedaży swoich usług - przykład znanego fryzjera, który nie ejst w stanie obsłużyć stałych klinetów płacacych normalnę stawkę.
Wnisoek jest jeden , cudów nie ma..... odpowiedz »Zakupy grupowe to tylko reklama?
[2011-09-05 23:49 91.94.220.*]
tyle ze ten fryzjer nie ustanowil limitu ofert - nie przewidzial zainteresowania, przecenil mozliwosci ja zawsze apeluje zeby czytac umowy, regulaminy i druczki odpowiedz »
Zakupy grupowe sposobem na promocje?
[2011-05-26 17:24 91.121.193.*]
Przewaznie jest tak ze dla wiekszej ilosci osób bedzie taniej, mysle ze to nie są złe sposoby pozyskiwania klientów :)
Hotel Orlik Zaprasza na wypoczynek w górach! odpowiedz »Zakupy grupowe to tylko reklama?
[2011-06-03 15:44 46.113.5.*]
Dla portali zakupów grupowych najważniejsze to znaleźć odpowiedniego uslugodawcę i dobrze nim pokierować. Jesli odpowiednio wyjaśnimy, krok po kroku na czym to polega, jakie sa korzyści, dlaczego warto byc miłym dla klientów to taka współpraca ma sens. Gorzej, jeśli chcemy tylko łatwo zgarnąć forsę nie bacząc na rzeczywistą jakość publikowanych ofert. Zadowolony klient powraca zarówno do usługodawcy, jak i na serwis pośrednika. W Polsce jedynie zarządzający fastdeal.pl zdają się rozumieć ten problem. Przy czym zobaczymy na jak długo. odpowiedz »
Zakupy grupowe sposobem na promocje?
[2011-06-05 16:51 194.153.119.*]
Zapraszam na portal Okazjoteka.pl. Tu znajdziecie fajne oferty wyjazdowe i co ważne są ustalone limity sprzedaży takich ofert. Tak samo jak usługodawca tak i klient musi być zadowolony.
http://okazjoteka.pl/ odpowiedz »
Dział gastronomia:
GUS: Pomorze Zachodnie z dwucyfrowym
Dział biura turystyczne:
POT i PPL będą współpracować na rzecz promocji
Miasta upominają się o opłatę
Rada UE przyjęła mandat negocjacyjny w sprawie nowelizacji dyrektywy
Starsze aktualności:
Przedłużenie kontroli na granicy z Niemcami problemem dla wielu
Grupa a&o zanotowała najlepszy rok w swojej
Wzrost cen wyjazdów turystycznych
ECTAA uruchamia program Ambasadorów Branży
eSky celuje w klientów biur
Polak najlepszym szefem kuchni w hotelach Select Services sieci
Zapraszamy na Germany Travel
Nowe Trendy w Turystyce - promocyjna wejściówka do
Czwarta edycja Certyfikacji Atrakcji Turystycznych Powiatu
Wakacje.pl kuszą doświadczonych
Dlaczego okna w samolotach nie otwierają się?
O czym pamiętać przy współpracy franczyzowej?
Bukovina Terma Hotel Spa - z myślą o kobietach
Na rynku pojawił się katalog Neckermanna na sezon zimowy
W sylwestra i Nowy Rok więcej pociągów do Zakopanego
Pożar w moskiewskim metrze - liczba poszkodowanych rośnie
Przewoźnik wprowadza nową usługę
Wybrano najlepsze ośrodki narciarskie na świecie
Nowy dyrektor sieci condo hoteli
TOP-owe kierunki wakacyjne Polaków
Turystyczna Polska spotyka się w Katowicach
Peru, Boliwia, Ekwador, Galapagos - wakacjeperu.pl