Ogłoszenia
Ogłoszenia
- Manager produktu
- Specjalista ds. obsługi posprzedażowej Wrocław
- Specjalista ds.turystyki - Biuro Podróży...
- Pilot na wycieczkę do Czech
- referent d/s turystyki
- Pilot na Sardynię 24-28.04.2025
- Rezydent biura podróży 2025 na Krecie
- Kierownik biura podróży Wakacje.pl King Cross
- SPECJALISTA DS. MARKETINGU
- Specjalista ds. turystyki


Majówka z dinozaurami w Bałtowie
2011-04-18Specjalnie na majówkę Bałtów przygotował dla turystów niezwykłe atrakcje, m.in. zagadki z dinozaurem w tle, spływ tratwą i wizytę w Zwierzyńcu Bałtowskim.
r e k l a m a
Bałtów to niewielka miejscowość województwie świętokrzyskim położona wokół malowniczego Przełomu Rzeki Kamiennej. Meandrujący nurt odkrył warstwy tzw. mezozoicznego obrzeża Gór Świętokrzyskich, w których ślady pozostawiły dinozaury. Odkryty na szczycie skały zwanej Czarcią Stopką, trop allozaura zaczął nową erę w dziejach Bałtowa, dając tym samym początek JuraParkowi. Znajdują się w nim naturalnej wielkości rekonstrukcje stanowiące fascynującą ilustrację dziejów Ziemi. Jej uzupełnieniem są zbiory Muzeum Jurajskiego, w którym znajdują się kolekcje minerałów i skamieniałości z całego świata. Kolejne, autentyczne tropy dinozaurów, w tym między innymi roślinożernego stegozaura, zobaczyć można w lessowym wąwozie zwanym Żydowskim Jarem, położonym nieopodal bałtowskiego młyna wodnego. To one stały się inspiracją do powstania jednego z pierwszych w Polsce questów (nieoznakowanych szlaków): Śladami historii w Żydowskim Jarze. Urozmaicony teren Bałtowa i okolic znakomicie nadaje się do tworzenia ścieżek tematycznych wokół tropów dinozaurów, jaskiń, ciekawej roślinności, układu wodnego czy zabytków.
Podążając śladami historii w Żydowskim Jarze, tropiąc hasła, odkryć można tajemnicę sprzed milionów lat. W otoczeniu wysokich ścian wąwozów możemy zetknąć się z tropami dwumetrowych dryomorfonów. Spacer ten, to także możliwość kontaktu z żywą przyrodą poprzez wędrówkę w głębokich wąwozach lessowych tworzących niezapomniany klimat. W wierszowanych zagadkach zamknięta została pasja, która stała się inspiracją do tego, aby przystanąć na moment i poszukać ciekawych historii, zmierzyć się z tajemnicami, włączyć emocje. O to m.in. chodzi w questingu, określanym mianem turystyki z zagadkami, odkrywaniem dziedzictwa kulturowego i przyrodniczego. To także zabawa łącząca elementy harcerskich podchodów i gier terenowych, rozwijająca więzi rodzinne oraz ukazująca ukryte piękno miejsc. Szlak zaznaczony na mapie i wskazówki w formie zagadek doprowadzą nas do skarbu - skrzyneczki z pieczątką świadczącą o rozwiązaniu questu. To także okazja, aby przeżyć niesamowitą przygodę. Przenieść się w zupełnie inny wymiar. To powrót do świata, który pamiętamy z naszego dzieciństwa. Tu podstawą było wspólne odkrywanie, przeżywanie i wspominanie. Nieważne gdzie. Ważne, że razem. Całą rodziną. To ważny składnik, który nie tylko ubogaca i rozwija. Stanowi także kapitał w dorosłym życiu.
Oprócz questu w Żydowskim Jarze, który z pewnością jest nowością w tym sezonie, warto skorzystać z innych atrakcji Bałtowa. Odbywa się tutaj jedyny na Niżu Polskim spływ tratwami przełomem Rzeki Kamiennej, który prowadzi zakolami rzeki pośród bujnej roślinności oraz białych wapiennych skałek rezerwatu "Ulów". Zarzecza oraz siedlisk dzikich kaczek i bobrów. Szczególnie kontakt z przyrodą można nawiązać z siodła wierzchowca. Kraina Koni organizuje naukę i rajdy konne dla zaawansowanych, a okolica jest terenem manewrów Szwadronu Niepołomice Krakowskiego Pułku Ułanów Księcia Józefa Poniatowskiego. Na mniej aktywnych turystów czekają wygodne autobusy, które obwożą gości po zlokalizowanym na wzgórzu Bałt, Zwierzyńcu Bałtowskim. Tu na powierzchni 40 hektarów zgromadzono różne gatunki zwierząt, a wśród nich m.in. lamy, alpaki, jelenie Dybowskiego, daniele, muflony, owce kameruńskie, dziki oraz wielbłądy. W dolnym zwierzyńcu można podziwiać bardziej egzotyczne gatunki: szopa pracza, skunksa, ostronosa, aguti, hieny oraz ptactwo: papugi, żurawie, ibisy i ozdobne bażanty. W okolicy warto także zobaczyć zespół pałacowy z przełomu XIX i XX wieku oraz odnaleźć niewielkie jaskinie, odkryte przez polskiego paleontologa, Gerarda Gierlińskiego.
Komentarze
Tagi:
Dział dla turystów:
Komisja Europejska chce wesprzeć
Nowa siatka połączeń z Katowice
Nowości w letniej siatce połączeń z Lotniska
Dział atrakcje turystyczne:
Ogłoszono datę otwarcia Wielkiego Muzeum
Konferencja Nowe Trendy w Turystyce już za 10
Starsze aktualności:
Czego obawiają się Polacy jadący na
3/4 Europejczyków planuje wakacyjne
Ecco Travel oferuje specjalne
Strajk na lotnisku może wykluczyć odpowiedzialność za opóźniony
Nowe hotele z logiem B&B już
Accor rozbudowuje lifestylową
Majowe obłożenie zapowiada się
Nowy międzynarodowy touroperator wchodzi do
Ceny wyjazdów na sierpień lekko w
Koniunktura sprzyja hotelom, ale inwestycji wciąż jest
Bilety Eurolotu w systemach GDS
Pożar kompleksu hotelowego w Sycowie
Niszczejący motel problemem dla miasta
połączenie systmów rezerwacyjnych???