Ogłoszenia
Ogłoszenia
- Praca w biurze podróży Galeria Podróży Olkusz
- WYGODA szuka instruktorów narciarstwa
- REZYDENT - TUNEZJA 2025
- Specjalista ds. Turystyki
- Biuro podróży
- Sprzedam Biuro Podróży
- REZYDENT, PILOT - TURCJA
- PASJONAT TURYSTYKI POSZUKIWANY
- BP ITAKA - KRAKÓW - Specjalista ds. Turystyki
- Travel Creator - Specjalista ds. turystyki...
Rząd ma się dziś zająć ustawą o TFG
Nowa ustawa o Turystycznym Funduszu Gwarancyjnym w swoim założeniu ma zapewnić środki na pokrycie kosztów upadłości biur podróży - głównie powrotu turystów do kraju. Ma być dodatkowym zabezpieczeniem obok już istniejących gwarancji ubezpieczeniowych.
"Są to ewidentnie zmiany prokonsumenckie. Natomiast biorąc pod uwagę fakt, że Turystyczny Fundusz Gwarancyjny to obciążenia dla przedsiębiorców, naszym zdaniem ta ustawa powinna być przygotowana starannie i uwzględniać jeszcze pewne dodatkowe elementy, które się w niej do tej pory nie znalazły" - mówi agencji Newseria Biznes Tomasz Rosset, sekretarz generalny Polskiej Izby Turystyki.
Ustawa o Turystycznym Funduszu Gwarancyjnym przewiduje powstanie rezerwy finansowej na wypadek upadku jakiegoś biura podróży. Ma to być dodatkowe zabezpieczenie, obok dotychczas obowiązujących ubezpieczeń. Według projektu składka będzie wynosić między 0 a 30 zł od osoby, przy czym przewiduje się, że w praktyce średnio będzie to ok. 12 zł. Zdaniem Tomasza Rosseta, nie są to jednak jedyne koszty, dochodzi do tego sama obsługa nowych obowiązków.
"Do funduszu trzeba będzie przygotowywać sprawozdania, trzeba będzie obrobić wszystkie dokumenty. To są albo dodatkowo zatrudnieni ludzie, albo dodatkowo płatne godziny dla osób zatrudnionych. Obciążenia dla przedsiębiorców niewątpliwie będą większe, zresztą one zostały wykazane w projekcie, który przygotowało Ministerstwo Sportu i Turystyki" - mówi Rosset.
Nowy fundusz ma zabezpieczać koszty obsługi upadłości biura podróży na wypadek, gdyby podstawowe ubezpieczenie na to nie wystarczyło. Zmiany dotyczą jednak jedynie biur podróży - jak podkreśla sekretarz generalny PIT - to nie wystarczy, by właściwie chronić wszystkich turystów.
"Tego typu sytuacje mają miejsce chociażby przy zakupie pojedynczych elementów, kiedy nie mamy do czynienia z imprezą turystyczną, czyli jeżeli na przykład ktoś kupuje bilet lotniczy" - mówi Rosset. "Jeżeli klient zapłaci niemałą kwotę za bilet lotniczy, a być może oddzielnie także za inne usługi, jak hotel czy ubezpieczenie, i znajdzie się poza granicami kraju, to nie będzie miał żadnego zabezpieczenia na wypadek upadku linii lotniczej czy innego z usługodawców. Tak samo jeżeli nie zdąży wyjechać, to nikt mu tych wydanych pieniędzy nie zwróci. Tego rodzaju działania nie są objęte zabezpieczeniem prawnym" - dodaje.
Dlatego - chociaż branża docenia zmiany, które na jej wnioski uwzględniono w projekcie - powinien on zostać jeszcze doprecyzowany w trakcie dalszych prac prowadzonych w ramach konsultacji społecznych, a potem w parlamencie - uważa Rosset. Proponowane przez rząd zmiany mogłyby być ewentualnie włączone do nowej ustawy o usługach turystycznych.
Komentarze
Tagi:
Komentarze:
Projekt ustawy o TFG
[2014-08-19 10:48 31.61.129.*]
To bardzo złe rozwiąnie, które w żaden sposób nie zapewni klientom biur podróży zwrotu wpłaconych środków. Podejrzewam, że jedyną przyczyną, która motywuje p. Katarzynę Sobierajską do tworzenią kolejnej zbędnej instytucji, są dobrze opłacane posady dla krewnych i znajomych królika. odpowiedz »
Projekt ustawy o TFG
[2014-08-19 11:11 80.52.137.*]
trwonienie pieniędzy, zero racjonalnego myślenia i przewidywania. Urzędnicy powinni stworzyć ustawę dla ubezpieczycieli, którzy chroniliby (obligatoryjnie) każdego turystę. Zakres ubezpieczenia zależałby od zasobności i potrzeb wyjeżdżającego, a ściąganiem poszkodowanych zajmowaliby się ubezpieczyciele (tak jak teraz zajmują się ochroną zdrowia turystów). Ale co wtedy robiliby urzędnicy ?! odpowiedz »
Projekt ustawy o TFG
[2014-08-19 14:20 95.51.6.*]
następni kolesie czekają na ciepłe posadki??? odpowiedz »
Projekt ustawy o TFG
[2014-08-19 14:52 83.29.47.*]
Nazwijmy to wprost i po imieniu... rząd chce od Turystyki tym razem WYDĘBIĆ!!! 40 mln rocznie!
+ 5 "posadek" po 8.000pln każda!. Podaje to sam projekt USTAWY!!!
To już chyba lepiej w tym kraju być : ZŁODZIEJEM? Oni jeszcze mają jakiś honor! Rząd NIE! odpowiedz »Projekt ustawy o TFG
[2014-08-19 17:19 80.55.174.*]
Witam, Izba Turystyki RP od początku była przeciwna utworzeniu tego wspaniałego Funduszu.Wprowadzono nowe stawki na gwarancje ubezpieczeniowe w 2013 , które obowiązuje w 2014. Dlaczego MSiT nie zrobi analizy jak podniesienie stawek wpłynęło na funkcjonowanie touroperatorów. Po drugie, nowiutki projekt TFG jako podstawę bazową do wszelkich wyliczeń bierze najgorszy rok polskiej turystyki 2012. Po trzecie, organy tego wspaniałego tworu nie mają żadnej kontroli ze strony samorządu turystycznego.Po czwarte , pensje Rady i Prezesa są bardzo fajne i na pewno będzie wielu chętnych, którzy będą mieli kwalifikacje - czasami latają na urlopy z biurami podróży.Można tak wyliczać . Nasze sugestie aby szkodę likwidowali ubezpieczyciele , bo oni biorą składkę , zawsze trafiają na argument ,że nikt nie będzie asekurował naszych ubezpieczycieli.
Ale to twierdzą sami ubezpieczyciele lub Polska Izba Ubezpieczeń - warto zobaczyć ile osób tam pracuje, jakie mają fundusze .I wtedy można zrozumieć dlaczego ich lobbing jest bardziej skuteczny niż podzielonego samorządu gospodarczego.
Jeżeli jesteś przeciw utworzeniu TFG napisz do nas na adres : biuro@itrp.pl
Jak jedyni dalej jesteśmy przeciw TFG. Marek Ciechanowski -ITRP odpowiedz »Projekt ustawy o TFG
[2014-08-19 18:03 78.10.132.*]
i nieśmiertelne pytanie - czy nauczyciele, parafie itp. też będzie obowiązywał fundusz gwarancyjny przy organizacji wycieczek. Bezprawie, bezhołowie żeby nie powiedzieć burdello. Jak zawsze jak podatki to zwykli pracownicy i emeryci bo łatwo zabrać, a jak fundusz to najłatwiej biura bo są w zasięgu ręki. Jak zawsze są równi i równiejsi i ci mniejsi dostają jak zawsze po dupie. odpowiedz »
Projekt ustawy o TFG
[2014-08-19 19:02 89.25.242.*]
Po urzędnikach nie można się spodziewać, żeby myśleli inaczej niż pro urzędniczo. Dziwię się tylko, że branża umysłowo zbliża się do urzędniczego poziomu. Rozsądnym, prokonsumenckim i korzystnym dla branży byłoby zmienić całkowicie system zabezpieczenia turystów na wypadek niewypłacalności organizatorów. Np wprowadzenie nie kolejnego funduszu ale systemu ubezpieczeń. Np. w wielu przypadkach turyści i na miejscu wypoczynku i jeszcze przed wyjazdem byliby przejmowani przez innych organizatorów, bo polisa gwarantowałaby im pokrycie kosztów. Teraz sytuacja jest chora: przerwany wypoczynek lub żadnego wyjazdu, nie wiadomo kiedy i ile turyści dostaną zwrotu, bo trzeba czekać zanim twardogłowi policzą, horrendalne koszty organizacji powrotu - czy urzędnik zrobił coś kiedyś tanio wydając nie swoje pieniądze ?! No ale wtedy nie będzie posadek, gabinecików, samochodzików służbowych, komóreczek, laptopików, delegacji zagranicznych w celu zapoznania się i zacieśniania, kursów wyjazdowych, konferencji itd, itp. odpowiedz »
Rząd ma się dziś zająć ustawą o TFG
[2014-08-19 20:22 87.205.2.*]
Rząd odrzucił dzisiaj projekt założeń do ustawy o Turystycznym Funduszu Gwarancyjnym odpowiedz »
Racjonalna decyzja rządu
[2014-08-19 20:47 5.184.70.*]
brawo ! odpowiedz »
Dział biura turystyczne:
Nowy Dyrektor Sprzedaży i Marketingu EXIM
Opłata turystyczna to głupi pomysł, ale projekt jest w fazie
Dział prawo i podatki:
Opłata turystyczna to głupi pomysł, ale projekt jest w fazie
HOTREC: Booking.com nie przestrzega ustawy o rynkach
Starsze aktualności:
Europejska turystyka odbija się po
Henley: Polski paszport mocniejszy od
Wyniki Lotniska Chopina znacznie powyżej
Najlepszy barman w Polsce zdradza trendy na 2024
TSUE: Poufność informacji dot. wypadków lotniczych kluczem do
Ratunkowe paczkomaty także we Wrocławiu i
W Wieliczce znów przeważają zagraniczni
JuraPark w Krasiejowie planuje stworzenie kompleksu hotelowego
Ryanair będzie latał z Modlina do 40 europejskich miast
Alfa Star potwierdza gwarancję
GROMADA realizuje nową strategię