Ogłoszenia
Ogłoszenia
- TRAVELAND A.T.w C.H.M1 w Czeladzi zatrudni
- Wakacje.pl Warszawa-Żoliborz zatrudni Specjalistę
- Denar - Travel zatrudni sprzedawcę usług...
- Młodszy Specjalista ds. Turystyki / Specjalista...
- Konsultant ds. SPRZEDAŻY PRODUKTU TURYSTYCZNEGO
- biuro multiagencyjne w centrum handlowym we...
- Rezydent Turystyczny - TUNEZJA
- Specjalista ds Turystyki
- Główny rezydent biura podróży/ Head Rep
- Pilot wycieczek - Polska i Europa
Dodatkowy urlop? Nie, dziękuję
Mieszkańcy, którego państwa mają dość odwagi by powiedzieć nie dla dodatkowych dwóch tygodni urlopu? Szwajcarzy. W ubiegłym tygodniu poszli do urn, by wyrazić sprzeciw zbyt długiemu płatnemu wypoczynkowi. Czy to objaw zdrowego rozsądku, czy manipulacja szwajcarskiego rządu?
Badania pokazują, że dwa dodatkowe tygodnie kosztowałyby szwajcarską gospodarkę około 6 miliardów franków szwajcarskich, czyli jakieś 6,53 mld dolarów rocznie. Z kolei przedstawiciele związku zawodowego Travail Suisse dopatrują się korzyści. Większość Szwajcarów ma problemy związane ze stresem w miejscu pracy, co według szacunków kosztuje gospodarkę więcej, bo około 10 miliardów franków (10,8 mld dolarów) rocznie.
Szwajcarskie referendum dotyczyło tematu, który od dawna wywołuje gorącą debatę publiczną: Czy całkowity czas urlopu wspomaga, czy szkodzi wynikom gospodarczym?
Bloomberg, największa na świecie agencja prasowa komentuje, iż długość urlopu nie zawsze idzie w parze z wydajnością gospodarczą. Przykładem są chociażby Stany Zjednoczone, 14 dni urlopu w roku wcale nie przekłada się na notowania rynku. Niektóre z państw z dłuższym urlopem są bardziej wydajne. Wyjątki potwierdzające regułę pokazują badania z 2009 roku.
Mieszkańcy Belgii i Hiszpanii maja odpowiednio po 30 i 28 dni urlopu w roku, mimo to nic nie stoi na przeszkodzie by były, aż o 2 procent bardziej produktywne, niż USA. Rekordowy wynik uzyskał Luksemburg, który z 32 dniami urlopu rocznie osiągnął wynik o 27% lepszy, niż Amerykanie.
Inna agencja "American Economic Journal" zbadała, jak likwidacja letniej przerwy wpłynęłaby na wyniki studentów. Wynik oczywisty - całoroczna nauka nie poprawia akademicznych sukcesów uczniów.
Ważnym zagadnieniem jest fakt, ile spośród ustawowo przyznanych nam dni urlopu jest faktycznie wykorzystana. Na szczycie listy z 30-stoma dniami urlopu znajdują się Niemcy, Francja, Hiszpania oraz Dania. Obywatele wszystkich tych krajów, poza Niemcami wykorzystują cały swój urlop. Naszym zachodnim sąsiadom zostają do rozgospodarowania na przyszły rok średnio dwa dni wypoczynku. Na drugim miejscu są Wielka Brytania, Szwecja, Holandia oraz Norwegia. Obywatelom tych krajów przysługują po 25 dni urlopu.
Niewykorzystanych pięć dni z całego urlopu pozostaje ciężko pracującym w Indiach oraz Australii. Japończycy mogą cieszyć się zaledwie 11-stoma dniami płatnego wypoczynku, z czego wykorzystują tylko 5 dni. Najmniej dni urlopowych mają pracujący w Korei Południowej - 10 dni, z których średnio wypoczywają 7.
Inny sondaż, przeprowadzony przez "Legatum Institute" pokazuje, że liczba dni płatnego urlopu ma największy wpływ na zadowolenie obywateli danego kraju.
Nie wiele jednak się mówi jaki wpływ na gospodarkę ma nie tylko dostępna ilość dni płatnego urlopu, ale także ilość dodatkowych dni wolnych (świątecznych), sposób zużytkowania urlopu, czy też elastyczność stanowisk i kodeksu pracy. Dla pracodawców bezcenny jest zmotywowany wypoczęty pracownik. Ale z drugiej strony, jeśli mówimy o zapewnieniu ciągłości pracy, o braku zaprzestania realnej działalności firm w wakacje, ferie i w okolicach świąt, to trudno zwiększać urlop w nieskończoność. Zwłaszcza w małych firmach, gdzie pracownicy z trudem lub wcale nie są zastępowani przez kolegów.
Komentarze
Tagi:
Dział gastronomia:
MSiT chce 10 strategii dla
Na Pomorzu Zachodnim hotelarze nie
Długie weekendy listopadowe również
Dział centra informacji i promocji:
ECTAA ogłosiła Preferowany Kierunek Podroży na rok
Kraków wśród wybranych przez
Dział badania rynku i analizy:
Które paszporty są
Najlepsze prace magisterskie
Dział biura turystyczne:
MSiT chce 10 strategii dla
UN Tourism: Turystyka odbudowała się po
Enter Air powiększa bazę
Województwo pomorskie ogłosiło konkurs ofert na rozwój turystyki i
Starsze aktualności:
Stary Rynek i ratusz w Poznaniu znów
Niemcy stawiają na turystykę kulturalną i zrównoważone
Polki wydają więcej na
Jest porozumienie w sprawie jednolitej, europejskiej przestrzeni
Okiem ubezpieczyciela - gdzie podróżowali
Piotr Borys odpowiedzialny za turystykę w
64% Polaków planuje zwiększyć budżet na
GITD podsumowuje akcję Bezpieczny autokar-ferie
Wstępne porozumienie w sprawie rozporządzeń dot. danych pasażerów linii
Parlament Europejski przyjął nowe przepisy dotyczące wynajmu
MiNi i Classic dla klientów Air France
Finnair opublikował swój Raport Odpowiedzialności Społecznej
Bogaci nie będą musieli czekać na odprawę lotniczą
Kto pokieruje sprzedażą w nowych obiektach Port-Hotel?
Polak Węgier dwa bratanki, czyli workshop dla branży turystycznej
Zachodniopomorskie: kolejne kąpielisko zamknięte
Udziały PKS z Częstochowy, Katowic, Lublińca i Cieszyna na sprzedaż
Gdańsk promuje się w Hiszpanii
Beskidzcy górale zadowoleni z przyjazdów turystów
Filipiny: wzrost liczby turystów