Ogłoszenia
Ogłoszenia
- Praca w biurze podróży Galeria Podróży Olkusz
- WYGODA szuka instruktorów narciarstwa
- REZYDENT - TUNEZJA 2025
- Specjalista ds. Turystyki
- Biuro podróży
- Sprzedam Biuro Podróży
- REZYDENT, PILOT - TURCJA
- PASJONAT TURYSTYKI POSZUKIWANY
- BP ITAKA - KRAKÓW - Specjalista ds. Turystyki
- Travel Creator - Specjalista ds. turystyki...
Szlak Frontu Wschodniego I Wojny Światowej gotowy
Województwo Małopolskie, jako pierwsze w Polsce, prawie w pełni przygotowało infrastrukturę pod powstający ponadregionalny "Szlak Frontu Wschodniego I Wojny Światowej". Wszystkie obiekty znajdujące się na małopolskim odcinku szlaku do końca listopada br. oznakowane zostaną tablicami informacyjnymi. Jeszcze w tym roku za granicą (m.in. w Rosji, Austrii i Niemczech) rozpocznie się także kampania promująca szlak.
Narodowe Święto 11 listopada to dzień, w którym odbywają się uroczystości związane z rocznicą odzyskania przez Polskę niepodległości w 1918 r. Z tej okazji warto przypomnieć, że już za trzy lata, na 100 rocznicę wybuchu wojny, otwarty zostanie "Szlak Frontu Wschodniego I Wojny Światowej". Ma on przypominać o miejscach i ludziach, którzy na Froncie Wschodnim wsławili się poprzez swoje bohaterskie czyny.
Stworzenie ponadregionalnego "Szlaku Frontu Wschodniego I Wojny Światowej" to ogólnopolska inicjatywa, w którą włączyło się aż osiem Województw. Projekt ten ma na celu wykreowanie i promocję nowej atrakcji turystycznej o znaczeniu ogólnopolskim, a przede wszystkim wykorzystanie do celów turystycznych zachowanych miejsc walki, obiektów i materialnych śladów I Wojny Światowej na ziemiach polskich. Otwarcie "Szlaku Frontu Wschodniego I Wojny Światowej" ma być także jednym z głównych wydarzeń, związanych ze zbliżającą się 100. rocznicą wybuchu I Wojny Światowej.
Województwo Małopolskie prace nad stworzeniem szlaku rozpoczęło w 2010 roku jako pierwsze, a w tym momencie dysponuje już prawie gotową infrastrukturą. - Realizację prac na małopolskim odcinku "Szlaku Frontu Wschodniego I Wojny Światowej" powierzyliśmy Oddziałowi PTTK Ziemi Tarnowskiej, projekt wspierają także Starostwa Powiatowe w Tarnowie oraz w Gorlicach. Jak dotąd, dokonano inwentaryzacji oraz wytyczenia szlaku na terenie Małopolski, zakończyliśmy pozycjonowanie GPS poszczególnych obiektów, a do końca listopada zostaną one oznakowane tablicami informacyjnymi w językach: polskim, angielskim i niemieckim. Jeszcze w tym roku rozpoczną się działania promujące szlak, skierowane do turystów zagranicznych: w szczególności na rynku austriackim, niemieckim, słowackim, węgierskim, czeskim i rosyjskim. Wytyczenie "Szlaku Frontu Wschodniego I Wojny Światowej" bezwzględnie wpisuje się w długofalową koncepcję rozwoju turystyki w naszym regionie - podkreśla Elżbieta Kantor, dyrektor Departamentu Turystyki, Sportu i Promocji Urzędu Marszałkowskiego Województwa Małopolskiego.
O kolejnych planowanych pracach na małopolskim odcinku "Szlaku Frontu Wschodniego I Wojny Światowej" mówi Ryszard Żądło, pełnomocnik Marszałka Województwa Małopolskiego ds. tego projektu. - W Małopolsce prace nad stworzeniem "Szlaku Frontu Wschodniego I Wojny Światowej" są najbardziej zaawansowane spośród wszystkich Województw uczestniczących w projekcie. Na przyszły rok pozostało umieszczenie na trasie szlaku oznakowań drogowych: będą to m.in. tablice informujące o lokalizacji danego obiektu oraz drogowskazy. Planujemy także liczne działania promocyjne (m.in. wydawanie folderów, wizyty studyjne), jak również organizację imprez patriotycznych, które będą nawiązywały
do historii I Wojny Światowej oraz odzyskania przez Polskę niepodległości - podkreśla Ryszard Żądło.
Województwo małopolskie zajmie na mapie "Szlaku Frontu Wschodniego I Wojny Światowej" miejsce szczególne. To tutaj w pierwszych dniach maja 1915 roku odbyła się bowiem słynna bitwa pod Gorlicami, nazywana "Operacją Gorlicką". Była ona największą operacją militarną Frontu Wschodniego, która stała się przełomowym wydarzeniem w walkach austriacko-rosyjskich i złamała w znacznej mierze rosyjską ofensywę.
Na terenie Małopolski, w szczególności w okolicach Gorlic i Tarnowa można napotkać ukryte wśród lasów cmentarze z okresu I Wojny Światowej. Są to miejsca cichego spoczynku żołnierzy różnych narodowości: Polaków, Austriaków, Niemców, Rosjan, Węgrów, Bośniaków, Czechów, Słowaków, Włochów. Właśnie te nekropolie są świadectwem "Operacji Gorlickiej" oraz innych wydarzeń wojennych. Twórcami tych cmentarzy byli artyści, rzeźbiarze i architekci.
Na małopolskim odcinku "Szlaku Frontu Wschodniego I Wojny Światowej" znajdą się najcenniejsze spośród 400 tutejszych cmentarzy wojennych. Wśród innych obiektów, które będzie można zwiedzać są m.in.: Muzeum Lotnictwa Polskiego w Krakowie (jest m.in. w posiadaniu kolekcji samolotów z I Wojny Światowej), krakowskie Twierdze, a także miejsca związane z Józefem Piłsudskim.
Komentarze
Tagi:
Dział promocje dla turystów:
Wygoda Travel rozpoczęła sprzedaż oferty
eTravel dołącza do programu
Linie flydubai uruchomią specjalne połączenia dla kibiców
PKP Intercity zmienia system zarządzania
Poznań po raz trzeci zaoferuje darmowe bilety do muzeum dla
Dział dla turystów:
Opłata turystyczna to głupi pomysł, ale projekt jest w fazie
Starsze aktualności:
Europejska turystyka odbija się po
Henley: Polski paszport mocniejszy od
Wyniki Lotniska Chopina znacznie powyżej
Najlepszy barman w Polsce zdradza trendy na 2024
TSUE: Poufność informacji dot. wypadków lotniczych kluczem do
Ratunkowe paczkomaty także we Wrocławiu i
W Wieliczce znów przeważają zagraniczni
Klienci upadłego biura walczą o odszkodowania
W Bangkoku znów niebezpiecznie
Mocne punkty tegorocznej edycji Tour Salonu
Pliszka, Słonka, Turkawka i Wilga najpopularniejsze
HRS Polska ma nowego Dyrektora ds. Współpracy z Hotelami
Nagroda Doskonałości dla gdańskiego Hiltona
Rosyjska wódka podrożeje o 30 procent
Dreamliner ustanowił rekord świata!
Najlepszy Hotel Spa w Polsce - czyli?
Najpopularniejsze destynacje 2013