Ogłoszenia
Ogłoszenia
- Specjalista ds. turystyki, Albatros Travel...
- Sprzedam agencję turystyczną w Kielcach
- KIEROWNIK DZIAŁU CALL CENTER
- ZAKOPANE Specjalista ds. Obsługi Klienta
- Specjalista ds. Turystyki
- Organizator imprez / Specjalista d.s. turystyki...
- Praca na Wyspach Kanaryjskich
- Specjalista ds. turystyki
- SZUKAM PILOTA WŁOCHY
- Aparthotel, pensjonat w Korbielowie do wynajecia
Egipt na skraju bankructwa
Pogarsza się sytuacja ekonomiczna Egiptu. Krwawe zamieszki powodują odpływ turystów i kapitału zagranicznego, a własne rezerwy finansowe Kairu wystarczą na bardzo niewielki czas. Egipt jest zdany na środki przekazywane przez państwa z rejonu Zatoki Perskiej, co grozi uzależnieniem gospodarczym kraju.
"To, co się dzieje w Egipcie oczywiście już się przełożyło na gospodarkę tamtego kraju" - mówi w rozmowie z Agencją Informacyjną Newseria dr Katarzyna Górak-Sosnowska z Instytutu Filozofii Socjologii i Socjologii Ekonomicznej SGH."Teraz jest bardziej niespokojnie, co przekłada się na funkcjonowanie banków, odpływ kapitału zagranicznego, odpływ turystów itd. Do tego wszystkiego dochodzi bardzo poważny problem z rezerwami, bo tych Egiptowi wystarczy na 3-4 miesiące." - dodaje.
Trwające od końca czerwca protesty, które doprowadziły do krwawych walk pomiędzy armią a islamistami w połowie sierpnia, rujnują gospodarkę Egiptu. Niespokojna sytuacja odstrasza turystów, wycofują się także zagraniczni inwestorzy oraz banki. Katarzyna Górak-Sosnowska podkreśla, że już w 2011 r., kiedy w trakcie tzw. arabskiej wiosny obalony został wieloletni dyktator Hosni Mubarak, to właśnie sytuacja ekonomiczna była głównym powodem protestów.
"Ludzie wyszli na ulice z hasłem, że chcą chleba, godności i pracy, czyli dwa postulaty stricte ekonomiczne. Teraz właściwie kraj się stacza już na samo dno" - podkreśla Górak-Sosnowska.
Turystyka bezpośrednio generuje 11-13 proc. egipskiego PKB. Do tego ten sektor gospodarki przyczynia się do tworzenia wielu miejsc pracy w innych obszarach. Dotyczy to nie tylko ośrodków wypoczynkowych nad Morzem Czerwonym, które wciąż są stosunkowo bezpieczne, ale także innych miejsc w kraju. Górak-Sosnowska podkreśla, że Egipcjanie tracą również na tym, że turyści nie opuszczają hoteli i nie korzystają np. z wycieczek po Nilu lub pod piramidy.
Ze względu na niewielkie rezerwy pieniężne i malejące przychody, Egipt jest uzależniony od zagranicznej pomocy finansowej. Przekazują ją głównie kraje z rejonu Zatoki Perskiej. Wystarczają one jednak jedynie na to, by pokryć podstawowe potrzeby budżetowe, takie jak rozbudowany system subsydiów paliwowych i spożywczych. Dzięki niemu mimo, że duża część ludności Egiptu żyje w skrajnej biedzie, podstawowa żywność jest dostępna dla niemal wszystkich.
Katarzyna Górak-Sosnowska podkreśla, że aby stan ten się utrzymał, konieczny jest import np. pszenicy, na który potrzebne są pieniądze. Egipt nie jest w stanie sam opłacić tych dóbr. Ratunkiem nie jest też eksport ropy, bo w Egipcie jej złoża są niewystarczające.
"Finansowo pewnie docelowo pomagać będą Egiptowi głównie środki z Zatoki, zwłaszcza z Arabii Saudyjskiej. Tutaj zawsze jest szansa na podporządkowanie, zaanektowanie gospodarcze tego państwa, zwłaszcza, że tutaj też mamy element religijno-kulturalny" - zauważa Katarzyna Górak-Sosnowska.
Zaznacza, że w tej chwili nie sposób ocenić, jak dużej pomocy finansowej potrzebuje Egipt. Problemem są nie tylko ogromne potrzeby, ale i nieefektywny i nierentowny sposób wykorzystania środków. Podkreśla jednak, że rozbudowany schemat transferów socjalnych, np. poprzez subsydia spożywcze, zapewniał względny spokój i lojalność obywateli. W przypadku jego upadku może dojść do dalszego pogorszenia sytuacji wewnętrznej w kraju.
Komentarze
Tagi:
Komentarze:
Trudna sytuacja finansowa Egiptu
[2013-08-31 13:58 80.52.226.*]
ciekawe jest to zaanektowanie przez Saudi Arabię, to zupełnie jak Polska i ZSRR 1945.
Czyżby w końcu plan zamordowanego Kadafiego o zjednoczeniu krajów arabskich zaczynał się ziszczać?
tylko dlaczego w taki krwawy sposób?
zresztą w podobny sposób "demokratyzowano" Amerykę Północną, Amerykę Poludniową, Chiny i Indie, Europę. Mordowano ludność rdzenną, kradziono im majątki, a potem pozwalano pracować w demokratycznych już posiadłościach i fabrykach za demokratyczne już pensje.
Efektem była reklama banku Millenium: "weż pożyczkę na wyprawkę do szkoły podstawowej dla swojego dziecka." To nawet za Gomółki ( dla tych co nie znają historii swojego kraju - PRL) z pensji można było taką wyprawkę spokojnie kupić - starczało!
Hurra DEMOKRACJA ( a raczej pańszczyzna!) XXI-wieku. Cóż za osiągnięcie rasy wybranej i nam wreszcie panującej! pomimo wysiłków Gomólki! odpowiedz »
Dział biura turystyczne:
Coraz większy ruch na greckich granicach
Itaka nagrodziła
Włochy straciły pierwsze
Dział badania rynku i analizy:
ETC: Turystyka potrzebuje systemu zarządzania
USA najpotężniejszym rynkiem
Starsze aktualności:
Niezły wynik lotniska w
Boeingi 737 MAX 9 uziemione w
Chorwacja z delikatnym wzrostem przyjazdów z
Kontrole na granicy ze Słowacją
Bułgaria i Rumunia wejdą do strefy
Ceny wycieczek na sierpień
Rekordowy rok dla PKP
Miasto traci atrakcję turystyczną
Odsprzedam bilety Polskiego Busa
Z Łodzi do Kopenhagi a dalej dokąd chcemy
Nocleg w kościele, a może pokój w więzieniu?
Emirates: większy samolot do Warszawy
Organizacje nie popierają starań PZOT
Koniec bezpłatnych akcji ratunkowych w górach?
Klienci czekają na last minute
Które hotele na świecie oferują najtańsze noclegi? Radar cen hotelowych HRS
Bydgoszcz miała problem z dziurą
Ten sezon okaże się dla nadmorskich hoteli lepszy od poprzedniego?
XVI Targi Turystyki i Wypoczynku Lato 2011 odbędą się w kwietniu
Świętokrzyskie czaruje - "Podgórski kącik Alicji"