Lotnisko-widmo zostanie sprzedane?
Jedna z najbardziej nietrafionych inwestycji w Hiszpanii być może już wkrótce zostanie zlicytowana. Lotnisko Ciudad Real Central, którego budowa pochłonęła ogromne fundusze, zostało wystawione na sprzedaż.
Port lotniczy zbudowano nakładem ponad miliarda euro. Pomysł na realizację przedsięwzięcia pojawił się jeszcze w latach 90' ubiegłego wieku. Po wielu perturbacjach lotnisko ostatecznie oddano do użytku w 2009 roku. Dobrze brzmiące zapowiedzi co do ruchu pasażerów, jaki miał odbywać się na porcie lotniczym, były jednak formułowane na wyrost.
Hucznie otwierane lotnisko miało w założeniu pomysłodawców obsługiwać 2,5 mln pasażerów rocznie. W rok po uruchomieniu portu okazało się, że przyjęto zaledwie 31 tysięcy podróżnych. Niskie wyniki utrzymywały się przez cały okres działalności lotniska. Ostatni samolot wylądował na płycie Ciudad Real Central Airport w październiku 2011 roku. Decyzję o ostatecznym zakończeniu działania lotniska podjęto kilka miesięcy później. Całe zamieszanie pochłonęło ogromne fundusze związane z budową portu, a działalność portu lotniczego zakończyła się z długiem 529 mln euro.
Dlaczego inwestycja okazała się nietrafiona? Powodów jest kilka. Niesprzyjający okazał się sam moment otwarcia lotniska. W Hiszpanii szalał wówczas kryzys, a bank Caja Castilla La Mancha-większościowy udziałowiec- zbankrutował. Przewoźnicy również nie wykazali takiego zainteresowania realizacją połączeń, jak pierwotnie zakładano. Miasto nie jest wielkie, a od Madrytu dzieli je 200 km.
Swoich sił w realizacji połączeń próbował Ryanair. Irlandzkie linie kontynuowały swoją działalność przez 6 miesięcy, po czym zrezygnowały z wykonywania połączeń. Losy innych przewoźników, którzy podejmowali współpracę z portem przebiegały podobnie. O braku rentowności takich połączeń przekonały się Vueling, Air Nostrum czy Air Berlin. W lokalnej prasie pojawiły się nawet sygnały, że budowa inwestycji miała wyłącznie przynieść kontrakty dla konkretnych firm.
Obecnie Hiszpanie chcą się pozbyć nietrafionej inwestycji. Licytacja rozpocznie się od kwoty 100 mln euro. Mimo to, nikt do tej pory oficjalnie nie zgłosił zamiaru kupna lotniska. "Nie mamy jeszcze żadnych konkretnych ofert, ale wiele podmiotów jest zainteresowanych kupnem" - zachowują optymizm organizatorzy licytacji. Oferty składać można do 27 grudnia.
Komentarze
Tagi:
Dział badania rynku i analizy:
Wakacje nad Bałtykiem lepsze niż przed
ETC: Turystyka potrzebuje systemu zarządzania
Dział dla turystów:
Opłata turystyczna to głupi pomysł, ale projekt jest w fazie
Starsze aktualności:
Europejska turystyka odbija się po
Henley: Polski paszport mocniejszy od
Wyniki Lotniska Chopina znacznie powyżej
Najlepszy barman w Polsce zdradza trendy na 2024
TSUE: Poufność informacji dot. wypadków lotniczych kluczem do
Ratunkowe paczkomaty także we Wrocławiu i
W Wieliczce znów przeważają zagraniczni
Rainbow Tours szuka franczyzobiorców
Travelplanet: ile płaci narciarz?
Dodatni bilans Germany Travel Mart
Przyjemne z pożytecznym, czyli nauka języka obcego na stoku
Top Trendy wyszukiwania ofert turystycznych
Nowe stawki dla przewoźników autobusowych
Każdy może zostać restauratorem
MerlinX - opłaca się poczekać?
Kto zadba o kwalifikacje pilotów i przewodników?
Biuro podróży Regent - kierunek wschód
Jak wam się podoba polityka TUI: sprzedajemy tanio bo nas na to stać