Ogłoszenia
Ogłoszenia
- TRAVELAND A.T.w C.H.M1 w Czeladzi zatrudni
- Wakacje.pl Warszawa-Żoliborz zatrudni Specjalistę
- Denar - Travel zatrudni sprzedawcę usług...
- Młodszy Specjalista ds. Turystyki / Specjalista...
- Konsultant ds. SPRZEDAŻY PRODUKTU TURYSTYCZNEGO
- biuro multiagencyjne w centrum handlowym we...
- Rezydent Turystyczny - TUNEZJA
- Specjalista ds Turystyki
- Główny rezydent biura podróży/ Head Rep
- Pilot wycieczek - Polska i Europa
Drożeją popularne kierunki wakacyjne?
Czy poprawiła się sprzedaż w biurach podróży? Jak touroperatorzy reagują na słaby początek roku? Czy ceny wyjazdów wakacyjnych spadają?
TravelData, spółka zajmująca się gromadzeniem danych z rynku zorganizowanej turystyki wyjazdowej publikuje kolejną Analizę Cen Imprez Turystycznych dotyczącą wyjazdów w sezonie letnim 2015. Obejmuje ona okres wysokiego sezonu lata definiowanego jako pierwszy tydzień sierpnia, czyli czas największej liczby wyjazdów wakacyjnych w Europie i w naszym kraju.
W zestawieniach Analizy wykorzystano też rezultaty najnowszego projektu TravelData: "Ranking Destynacji" polegającego na klasyfikacji destynacji pod względem ich atrakcyjności dla turystów oraz na klasyfikacji sprzedawanych do nich pakietów turystycznych (w wybranych 12 terminach) pod względem opłacalności, czyli relacji użyteczności do ceny dla ich nabywców.
Wynikiem porównań użyteczności i cen jest punktacja od 0 do 10, która w przybliżeniu oddaje opłacalność pakietu na dany kierunek oraz w danym terminie wyjazdu z punktu widzenia przeciętnego turysty. Punktacje te dla wyjazdów w okresie szczytu wakacji letnich, dla destynacji i dla najatrakcyjniejszych z tego punktu widzenia touroperatorów zawierają tabele zawarte w prezentacji.
Wydarzeniem tygodnia było osiągnięcie w piątek wieczorem, czyli niemal w ostatniej możliwej chwili, wstępnego porozumienia pomiędzy przedstawicielami Grecji i Eurogrupy dotyczącego kontynuacji, przez co najmniej 4 następne miesiące, pomocy dla tego kraju. Grecja obiecała kontynuowanie większości reform w tym zwłaszcza walki z korupcją i dość powszechnym w niej uchylaniem się przed prawidłowym odprowadzaniem podatków. Dalsze rozmowy dotyczące szczegółów prowadzone będą już w poniedziałek. Porozumienie (jeszcze wstępne) może ustabilizować sytuację Grecji, która jest najważniejszym dla Polaków rynkiem turystyki wyjazdowej.
Ponadto, jak przekonywał Prezes NBP Marek Belka, Polska ma niedowartościowaną walutę, a nierozwiązana sprawa Grecji i jej przyszłości w strefie euro jest obecnie najważniejszym czynnikiem osłabiającym złotego. Silniejszy złoty mógłby dopomóc w obniżkach cen wycieczek, co niewątpliwie poprawiłoby nie najlepszą obecnie sprzedaż letnich imprez turystycznych.
W trzecim tygodniu lutego w porównaniu do poprzedniego tygodnia ceny imprez szczytu sezonu lato 2014 powróciły do wzrostów, a średnia ich zwyżka wyniosła 17 złotych (poprzednio notowano spadek o 30 złotych). Skala zmian średnich cen na poszczególnych kierunkach była nieco mniejsza niż w poprzednim zestawieniu, a zwyżki były udziałem Rodos, Maroko i Marsa Alam - odpowiednio o 69, 37 i 29 złotych. Z kolei największe zniżki zanotowała relatywnie droga Portugalia - o 52 złote, a mniejsze Kos i Cypr - o 23 i 17 złotych. Po dość dużych spadkach w zeszłym tygodniu nieco podrożały kierunki egipskie oraz Kanary - o 25 i 18 złotych. Całkiem niewielkie wzrosty odnotowały natomiast kierunki greckie i Turecka Riwiera - o po 7 złotych , a spadki Turcja Egejska i Tunezja - o 10 i 6 złotych.
Z powodu wzrostów w ostatnim tygodniu i spadków w tym samym okresie roku ubiegłego, to różnica cen w porównaniu ze szczytem sezonu letniego sprzed roku wzrosła o 32 złote i ich średni poziom jest teraz wyższy od ubiegłorocznego o 104 złote (tydzień temu o 72 złote). Po spadku cen w Portugalii największe zwyżki w porównaniu z okresem sprzed roku wykazują obecnie Synaj, Marsa Alam i Cypr - odpowiednio o 289, 225 i 194 złote. Podobnie jak przed tygodniem, znacząco kosztowniejsze niż przed rokiem były średnie ceny w Portugalii - o 189 złotych oraz na kierunkach egipskich i na Kanarach - średnio o 234 i 111 złotych. Nieco zwiększyły się wzrosty cen na Majorce (z 91 do 105 złotych), Tunezji (z 62 do 78 złotych) i na kierunkach greckich (z 55 do 65 złotych). Liderem wyższych niż przed rokiem cen w Grecji nie jest już Kreta, a Kos i Chalkidiki, które są droższe o 102 i 99 złotych, a na Kanarach rolę tę pełnią Fuerteventura (o 166 złotych) i Teneryfa - średnio o 132 złote. Po ostatnich zwyżkach średnich cen okazało się, że jedynym kierunkiem tańszym niż przed rokiem jest notujące na razie bardzo słabą sprzedaż Maroko - średnio o 12 złotych.
Jeśli chodzi o wiodących organizatorów to w relacji do roku ubiegłego ceny bliskie ofertom zeszłorocznym posiadają obecnie biura Neckermann, Grecos i Sun & Fun, a znacznie poniżej średniej skali wzrostów ustawiły średnie ceny Itaka oraz biura Rainbow Tours i Wezyr Holidays. Wyższe niż w lutym 2014 roku różnice w porównaniu z średnią wykazują biura Exim Tours, TUI i Alfa Star oraz niektórzy - w ubiegłym sezonie bardzo atrakcyjni cenowo - mali touroperatorzy. Największą liczbą najtańszych ofert, czyli na pierwszym lub drugim miejscu we wszystkich 22 analizowanych letnich destynacjach i w trzech kategoriach hoteli nadal dysponują Itaka (32) i Rainbow Tours (15). Do nich próbuje obecnie dołączyć mocno obniżający ostatnio ceny Sunshine Holiday (też 15), a także dość tani na niektórych kierunkach Wezyr (10). Od wielu tygodni widoczna jest konsekwentnie duża liczba atrakcyjnych cen wycieczek Itaki. Wczesne wejście na rynek z szerokopasmowo tanią ofertą może się okazać bardzo trafnym posunięciem, szczególnie wobec słabszej na razie sprzedaży lata i potencjalnego umocnienia złotego, na które nadzieje stwarzają europejskie QE, działania zmierzające do złagodzenia konfliktu na Ukrainie, a także - wspomniane już wcześniej - rosnące możliwości dogadania się Grecji z europejskimi decydentami w sprawie przedłużenia programu pomocowego dla tego kraju.
Na chwilę obecną z zestawień - bardzo podobnie jak w ostatnich tygodniach wynika, że nadal najwyższą opłacalność na okres wakacji wykazują kierunki bułgarskie (9-10) oraz tunezyjskie (7-9,5), a także Turcja Egejska (6,5-8) i Turecka Riwiera (6,5-8). W zakresie niższych kategorii hoteli bardzo opłacalna jest Kreta (8,5), a w zakresie hoteli 5-gwiazdkowych wysoką opłacalność wykazują też kierunki egipskie (5,5-8). Warto też zauważyć, że wraz ze wzrostem kategorii hoteli opłacalność ofert greckich często maleje (ceny szybko rosną), a na kierunkach egipskich jest odwrotnie - wraz ze wzrostem kategorii hoteli względna opłacalność ofert rośnie (ceny rosną stosunkowo niewiele).
Spore zmartwienie w tym sezonie mają tureccy hotelarze. Z powodu ustawicznego konfliktu na Ukrainie, a przede wszystkim głębokiej obniżki cen ropy naftowej bardzo spadła wartość rosyjskiej waluty. W związku z tym ocenia się na razie, że liczba odwiedzających Turcję turystów z tego kraju spadnie o przynajmniej 20 procent. Spadek może być większy, ponieważ Rosjanie z reguły kupują wycieczki w lastach, więc sytuacja de facto zależy od tego co będzie się działo dopiero za kilka miesięcy. Rosjanie stanowią drugą po Niemcach nację spędzającą wakacje w Turcji. Na domiar złego aktualny stan rezerwacji w Niemczech na kierunki tureckie wykazuje już 5 - procentowy spadek, a w tym sezonie na Riwierze otworzono sporo całkiem nowych i zmodernizowanych hoteli dysponujących 30 tysiącami nowych łóżek.
Według ankiet przeprowadzonych przez GfK styczeń był kolejnym dobrym miesiącem dla niemieckich agentów sprzedających wycieczki. Liczba rezerwacji lata wzrosła o 3,5 procent (w grudniu o 3,7 procent), a zimy nawet o 12 procent. W rachunku narastającym przyrost letnich rezerwacji wyniósł 5,4 procent, a zimowych o 3,1 procent. Szczególnie chętnie jest obecnie rezerwowany maj (+ 21,1 procent), ale za to czerwiec na razie notuje jeszcze spadek - o 7.7 procent, choć sytuacja poprawiła się od grudnia, kiedy wynosił on jeszcze 11 procent. Rozwój sytuacji wskazuje na to, że będzie to kolejny udany rok dla niemieckiej turystyki wyjazdowej.
Ponownie zaznaczyła się niewielka przewaga spadków cen wakacyjnych przelotów (pierwszy tydzień sierpnia) na kierunkach turystycznych w liniach Ryanair. Nadal nieco drożały Teneryfa i Kos, a reszta cen była w ostatnim tygodniu stabilna lub spadała (Majorka i Chania z Katowic, Cypr). W rezultacie nieznacznie, bo tylko o 4 złote spadł średni koszt przelotów. Prawdziwe tsunami zniżek zawitało natomiast do cen w liniach Wizzair. Najmocniej potaniała bardzo droga dotychczas Bułgaria z Warszawy i z Katowic - o średnio 234 i 323 złote, jak również drogie Corfu. Średnia zniżka cen przelotów na kierunki wakacyjne staniała o przeszło 210 złotych. Zwracaliśmy już wcześniej wielokrotnie uwagę na fakt, że ceny w Wizzair były z różnych względów za wysokie. Kto się zbytnio pospieszył, ten zupełnie niepotrzebnie i sporo przepłacił.
Analiza znajduje się poniżej:
Możesz także pobrać plik: turinfo_20150223_wczasopediapartner20150223media.pdf
Komentarze
Tagi:
Dział biura turystyczne:
MSiT chce 10 strategii dla
UN Tourism: Turystyka odbudowała się po
Enter Air powiększa bazę
Województwo pomorskie ogłosiło konkurs ofert na rozwój turystyki i
Dział aktualności dnia:
MSiT chce 10 strategii dla
UN Tourism: Turystyka odbudowała się po
Starsze aktualności:
Stary Rynek i ratusz w Poznaniu znów
Niemcy stawiają na turystykę kulturalną i zrównoważone
Polki wydają więcej na
Jest porozumienie w sprawie jednolitej, europejskiej przestrzeni
Okiem ubezpieczyciela - gdzie podróżowali
Piotr Borys odpowiedzialny za turystykę w
64% Polaków planuje zwiększyć budżet na
GITD podsumowuje akcję Bezpieczny autokar-ferie
Wstępne porozumienie w sprawie rozporządzeń dot. danych pasażerów linii
Parlament Europejski przyjął nowe przepisy dotyczące wynajmu
Zostań Świętym Mikołajem z Radisson Blu Hotel Kraków
Ośrodek Geovity w Jugowicach odświeża wizerunek
Merigo wprowadza usługę pośrednictwa wizowego
Orbis SA będzie odpowiedzialny społecznie
Spółka Accent Equity nowym udziałowcem Hoist Technology
Ile samolotów kupią przewoźnicy?
Ponad 1700 restauracji w smartfonie
Dominos Pizza UK wchodzi do Szwajcarii
Small Planet Airlines podaje roczne wyniki
Agent pod kontrolą organizatora