Ogłoszenia
Ogłoszenia
- TRAVELAND A.T.w C.H.M1 w Czeladzi zatrudni
- Wakacje.pl Warszawa-Żoliborz zatrudni Specjalistę
- Denar - Travel zatrudni sprzedawcę usług...
- Młodszy Specjalista ds. Turystyki / Specjalista...
- Konsultant ds. SPRZEDAŻY PRODUKTU TURYSTYCZNEGO
- biuro multiagencyjne w centrum handlowym we...
- Rezydent Turystyczny - TUNEZJA
- Specjalista ds Turystyki
- Główny rezydent biura podróży/ Head Rep
- Pilot wycieczek - Polska i Europa
15,1 mln turystów odwiedziło Polskę w 2005 r.
Instytut Turystyki poinformował, że w 2005 roku do Polski przyjechało 15,1 mln turystów, czyli o 5,6% więcej niż w roku 2004.
Według Krzysztofa Łopacińskiego, dyrektora Instytutu Turystyki do roku 2008 tendencja wzrostowa przyjazdów turystycznych do Polski powinna dalej się utrzymywać.
Łopaciński wyznał - W poprzednich latach odnotowaliśmy spadek liczby turystów odwiedzających Polskę. Po okresie spadku, naturalną tendencją jest wzrost, o którym zadecydowały dwa czynniki: zwiększyła się liczba turystów ze Wschodu, którzy posiadają stałe wizy, co ułatwia im przekraczanie granicy oraz wzrosła liczba tanich połączeń lotniczych.
Łaciński zaznaczył - Wzrost połączeń lotniczych z Wrocławiem czy Trójmiastem powoduje, że cudzoziemcy, którzy dotychczas odwiedzali tylko Warszawę oraz Kraków, decydują się też na turystykę w innych miastach. To daje wzrost liczby odwiedzających Polskę, w granicach 1 mln rocznie.
Dyrektor Instytutu Turystyki przyznał, że turystyka miejska jest dominująca w przyjazdach. Turyści rzadziej wybierają tereny wiejskie, pojezierne i górskie.
W 2005 roku Polskę najliczniej odwiedzili Niemcy. Odnotowano 5,7 mln przyjazdów zza zachodniej granicy. Byli to zazwyczaj mieszkańcy Berlina oraz większych miast niemieckich, położonych w pobliżu polskiej granicy.
Łopaciński podkreślił, że coraz prężniej będzie rozwijać się turystyka zdrowotna. Niemieckie kasy chorych podpisały porozumienia z polskimi uzdrowiskami i właśnie do nich kierują swoich pacjentów. Obecnie każdego roku na kuracje do Polski przyjeżdża około 60 tys. Niemców.
Znacznie wzrosły także przyjazdy z głównych krajów zamorskich takich jak: USA, Kanada, Australia, Korea Płd. i Japonia. Według Instytutu w 2005 roku z tych krajów przyjechało do Polski około 1,7 mln turystów. Łopaciński wyjaśnił - To miało związek z wejściem Polski do UE. Polska funkcjonuje w świadomości tych krajów jako kraj czysto europejski.
Do wzrostu przyjazdów Japończyków do Polski przyczyniła się między innymi światowa wystawa osiągnięć, w której uczestniczyła także Polska. Eksperci Instytutu Turystyki przyznają, że epidemia ptasiej grypy w Azji Wschodniej sprawiła, że Japończycy oraz mieszkańcy Azji chętniej przyjeżdżali do Europy, a w tym także Polski.
Według Instytutu Turystyki w 2005 roku za granicę wyjechało 6,5 mln Polaków. Jednak od 2002 roku liczba podróży Polaków spadła z 8,4 mln.
Łopaciński zaznaczył - Polacy najczęściej wyjeżdżali do Niemiec oraz do krajów południowych, szczególnie do Włoch, Grecji, Hiszpanii i Turcji. W 2004 roku nastąpił wzrost wyjazdów Polaków do Chorwacji. Ponadto w okresie zimowym, Polacy chętnie wyjeżdżają do Austrii. Silna złotówka powoduje, że te wyjazdy są nieco tańsze.
Instytut Turystyki odnotował również bardzo wysoki wzrost wyjazdów Polaków do Wielkiej Brytanii, co jest głównie związane z podejmowaniem tam pracy. Liczba podróży tanimi liniami do Wielkiej Brytanii wciąż rośnie. Równie chętnie Polacy wyjeżdżają do Francji.
Łopaciński uważa, że wzrost zatrudnienia w branży turystycznej będzie nieznaczny. Wyjaśnił - Powstają nowe hotele, pensjonaty, ale co roku spada liczba dawnych ośrodków zakładowych, które zatrudniały dużo ludzi.
Jeśli chodzi o ilość miejsc hotelowych na 100 tys. mieszkańców Polska wypada bardzo słabo w stosunku do krajów "starej piętnastki". Według badań w Polsce istnieje dużo biur turystycznych, lecz działają one nieskutecznie. Zazwyczaj są to biura dwu lub trzyosobowe.
Łopaciński dodał - Ponadto promocja Polski za granicą jest mało widoczna. Polskie Ośrodki Informacji Turystycznej nie mają środków na odpowiednią promocję naszego kraju za granicą. Sytuacja może trochę się poprawić, bowiem projekt budżetu na 2006 rok zawiera propozycje Ministerstwa Finansów na zwiększenie środków na promocję polskiej turystyki, nawet o ponad 30%.
Bogdan Małolepszy, przewodniczący Krajowej Rady Organizacji Turystycznych, Hotelarskich i Gastronomicznych, powołując się na badania Instytutu Turystyki poinformował, że w 2005 roku stałe zatrudnienie w turystyce objęło 300 tys. osób.
Małolepszy dodał - Zatrudnienie sezonowe współpracowników branży turystycznej, łącznie z agroturystyką wynosi około 1 mln osób. W tym roku dochód z polskiej turystyki powinien przynieść ponad 6 mld dolarów, co stanowi 25% całej sprzedaży sektora usługowego i przemysłowego w Polsce.
Komentarze
Tagi:
Komentarze:
15 mln turystów w 2005 roku odwiedziło nasz kraj
[2008-10-12 13:49 79.163.176.*]
do kitu nic konkretnego same bzdety odpowiedz »
Dział biura turystyczne:
UN Tourism: Turystyka odbudowała się po
Enter Air powiększa bazę
Województwo pomorskie ogłosiło konkurs ofert na rozwój turystyki i
Dział hotele, pensjonaty:
UN Tourism: Turystyka odbudowała się po
MSiT chce 10 strategii dla
Starsze aktualności:
Stary Rynek i ratusz w Poznaniu znów
Niemcy stawiają na turystykę kulturalną i zrównoważone
Polki wydają więcej na
Jest porozumienie w sprawie jednolitej, europejskiej przestrzeni
Okiem ubezpieczyciela - gdzie podróżowali
Piotr Borys odpowiedzialny za turystykę w
64% Polaków planuje zwiększyć budżet na
GITD podsumowuje akcję Bezpieczny autokar-ferie
Wstępne porozumienie w sprawie rozporządzeń dot. danych pasażerów linii
Parlament Europejski przyjął nowe przepisy dotyczące wynajmu
Katowice: Nikiszowiec na liście UNESCO?
Poznańska Ławica rozwija się szybciej niż inne polskie lotniska
Dubaj: wkrótce ruszy pierwszy na świecie hotel podwodny
Finnair: 16% wzrost na trasie Polska - Azja
Chiny: Za pieć lat 58 nowych lotnisk!
Rusza wdrażanie polskiej edycji certyfikatu "Przyjazny Rowerom"
Centralwings podaje pełne ceny biletów!
VI Kongres Krajoznawstwa Polskiego
Czy baza serwisowa Ryanaira będzie w Rydze?
Zakaz kąpieli w Międzyzdrojach będzie obowiązywał do poniedziałku
Autostrada A2 - jeszcze 3 lata bez opłat
Nowa ustawa nie legalizuje handlu łącką śliwowicą