Zobacz także
Nowa trasa z łódzkiego lotniska
Nowa restauracja z Łodzi chwali się sukcesem
Świętokrzyskie: gospodarstwa agroturystyczne stawiają na tradycję
Wykorzystanie w turystyce lokalnych produktów spożywczych może okazać się strzałem w dziesiątkę. Tak uważają właściciele gospodarstw agroturystycznych w Świętokrzyskim. Dla turystów wiejskie jajka czy miód z pasieki za rogiem są prawdziwymi skarbami.
Gospodarstwa agroturystyczne, poprzez wzbogacenie swojej oferty o tradycyjne, lokalne produkty, odpowiadają na współczesne potrzeby wczasowiczów. Na wagę złota okazują się wymagające długiego przygotowania potrawy, które często kojarzą się turystom z wakacjami u babci.
Zupa z pokrzywy czy dzioń rakowski albo kiszka z mięsa to specjały serwowane przez jedno z gospodarstw agroturystycznych w Nowej Hucie koło Rakowa. Przed przyjazdem, goście dopytują, czy aby na pewno będzie im dane skosztować takich specjałów. Sezon trwa tutaj cały rok, a lokalne wyroby cieszą nie tylko Polaków, ale również Holendrów, Egipcjan, czy też Niemców. Ponad połowa turystów odwiedza gospodarstwo ponownie, często goście pojawiają się pierwszy raz z polecenia znajomych.
Innym sposobem na uatrakcyjnienie swojej oferty turystycznej jest rękodzieło artystyczne. Za przykład może posłużyć znana w Nowej Hucie artystka Wisława Jaworska. Jednak w tym roku turystów było mniej. Powodów tego zjawiska można doszukiwać się w braku grzybów. Również gospodarstwo agroturystyczne w Tarczku z tego samego powodu cieszyło się mniejszym powodzeniem turystów niż w zeszłym roku. Ale goście mieli okazję skosztować innych specjałów, przygotowywanych z ekologicznych owoców i warzyw. Gospodarstwo należy do Europejskiej Sieci Regionalnego Dziedzictwa Kulinarnego i oferuje turystom tradycyjne potrawy, np. prazoki (podobne do pure z ziemniaków). Dzieci mają okazję własnoręcznie przygotować masło i pozbierać jajka.
Gospodarstwo ekoagroturystyczne w Jasieniu oferuje turystom regionalną kuchnię, która jest oparta na własnych ekologicznych produktach. Można tutaj spróbować chleba orkiszowego, masła, sera, przetworów z warzyw i owoców. Znajdują się tutaj stare maszyny rolnicze, np. młocarnię, żarna i walce młyńskie.
Według informacji Ośrodka Doradztwa Rolniczego, w województwie świętokrzyskim funkcjonuje 473 gospodarstw agroturystycznych, które oferują łącznie 4513 miejsc noclegowych. Najwięcej tego typu ośrodków ma powiat kielecki - 261. Należy jednak zaznaczyć, że dokładne dane dotyczące liczby gospodarstw agroturystycznych w regionie, są jak na razie niedostępne. Nie wszyscy rolnicy je rejestrują, gminy natomiast nie wyróżniają osobno tej kategorii miejsc noclegowych. Najliczniejszą grupą turystów zainteresowanych tego typu atrakcjami są mieszkańcy Łodzi, Warszawy i Śląska.
Komentarze
Tagi:
Dział gastronomia:
Dział hotele, pensjonaty:
Opłata turystyczna to głupi pomysł, ale projekt jest w fazie
Wakacje nad Bałtykiem lepsze niż przed
HOTREC: Booking.com nie przestrzega ustawy o rynkach
Starsze aktualności:
Europejska turystyka odbija się po
Henley: Polski paszport mocniejszy od
Wyniki Lotniska Chopina znacznie powyżej
Najlepszy barman w Polsce zdradza trendy na 2024
TSUE: Poufność informacji dot. wypadków lotniczych kluczem do
Ratunkowe paczkomaty także we Wrocławiu i
W Wieliczce znów przeważają zagraniczni
Sfinks Polska wprowadza świąteczną ofertę
Turyści muszą pozostać w kurortach
Hotele 4-gwiazdkowe: Gdzie najtaniej, gdzie najdrożej?
Niedrogi nocleg w atrakcyjnym turystycznie miejscu?
Czym zajmie się MSiT w najbliższych latach?
Turyści wciąż koczują na lotniskach w Burgas i Warnie
Nowe prawa pasażerów autokarów i autobusów
Polska firma stała się globalnym partnerem sieci Accor
Rośnie konkurencja dla Deutsche Bahn
Wypadek autokaru w Czarnogórze
Aplikacja iPolak dla turystów przebywających za granicą
Turystyka lotnicza - gdzie wyszkolić kadry?