Ogłoszenia
Ogłoszenia
- TRAVELAND A.T.w C.H.M1 w Czeladzi zatrudni
- Wakacje.pl Warszawa-Żoliborz zatrudni Specjalistę
- Denar - Travel zatrudni sprzedawcę usług...
- Młodszy Specjalista ds. Turystyki / Specjalista...
- Konsultant ds. SPRZEDAŻY PRODUKTU TURYSTYCZNEGO
- biuro multiagencyjne w centrum handlowym we...
- Rezydent Turystyczny - TUNEZJA
- Specjalista ds Turystyki
- Główny rezydent biura podróży/ Head Rep
- Pilot wycieczek - Polska i Europa
Alstom odrzucił ugodę z PKP Intercity
Spółka PKP Intercity złożyła producentowi Pendolino partnerską propozycję współpracy, która umożliwiłaby wprowadzenie składów na tory w grudniu. Została ona jednak odrzucona.
Porozumienie polegało na "dwustopniowej homologacji" oraz skierowaniu do sądu arbitrażowego kwestii zapłaty kar umownych. Marcin Celejewski, prezes PKP Intercity podkreślił, że jest gotowy na porozumienie się z producentem Pendolino. "Będziemy skłonni odebrać pociągi, które będą jeździć z prędkością 250 km/h, są zgodne z polską infrastrukturą kolejową, będą miały certyfikat Urzędu Transportu Kolejowego oraz będą współpracować z systemem sygnalizacyjnym ERTMS 1." - powiedział.
Cały kontrakt wart 400 mln euro został zrealizowany juz w 80%, jednak tylko ze strony polskiej spółki. PKP Intercity nie chce dopłacić reszty kwoty, ponieważ do tej pory Alstom nie wywiązał się z umowy i nie dostarczył składów Pendolino zgodnych z umową. Polski przewoźnik chce zamrozić pieniądze na jakiś czas, a dopiero po uregulowaniu sprawy z francuską firmą wypłacić resztę. Alstom jednak nie chce słyszeć o takim rozwiązaniu.
Zdaniem Piotra Chmielowskiego, członka sejmowej Komisji Infrastruktury polska spółka powinna przeprosić producenta za swoje zachowanie. "Jeżeli Pendolino nie ma po czym jeździć, to nawet homologacja wydana w złotych ramkach nie pomoże infrastrukturze. Tylko dyletant kupi sobie sportowe porsche, by dojeżdżać nim do leśniczówki w lesie. I na nic zdają się jego protesty, że nie "zamyka" licznika. Natomiast szukając odpowiedzi na pytanie, jak wybrnąć z obecnych problemów z Pendolino, to odnoszę wrażenie, że nie ma żadnej innej możliwości, niż etapowanie homologacji z jednoczesnymi przeprosinami ze strony ministerstwa za bezczelność i brak profesjonalizmu w stosunku do Alstomu." - skomentował sprawę w rozmowie z "Rynkiem Kolejowym".
Natomiast dyrektor Alstom Transport Polska, Nicolas Halamek w wydanym oświadczeniu zaznaczył, że rozwiązanie problemu jest tylko jedno. "Alstom wywiązuje się ze wszystkich zobowiązań wynikających z umowy. Brak infrastruktury w Polsce wyposażonej w europejski system sterowania ruchem poziomu drugiego (ERTMS 2) uniemożliwia Alstom dostarczenie taboru certyfikowanego z tym systemem. Jedynym rozwiązaniem umożliwiającym kursowanie pociągów jest dwustopniowa homologacja.Firma zaproponowała PKP Intercity szereg konkretnych rozwiązań umożliwiających homologację pociągów do dopuszczalnej prędkości zgodnie z obowiązującymi w Polsce przepisami i możliwościami infrastruktury. Wszystkie propozycje zostały odrzucone." - wyjaśnił przedstawiciel producenta.
Francuski producent tłumaczy się niewykonaniem umowy z powodu nie wystarczającej infrastruktury kolejowej, która jest w Polsce. Eksperci jednak przypominają, że testy prędkości można też przeprowadzić na torach w innych krajach. Firma jednak nie chce wykorzystać tego rozwiązania.
Prezes PKP Intercity poinformował też, że w trakcie odbiorów fabrycznych, w dwóch składach Pendolino wykryto usterki techniczne. Wyjaśnił, że są one spowodowane wykorzystaniem w konstrukcji używanych części oraz nierzetelnym wykonaniem niektórych części pojazdu. Naprawą usterek ma zając się Alstom.
Czy takie odbijanie piłeczki pomiędzy dwoma stronami konfliktu przyczyni się do jego rozwiązania? Czy wzajemne odrzucanie propozycji współpracy sprzyja wprowadzeniu składów Pendolino w grudniu na polskie tory?
Komentarze
Tagi:
Dział aktualności dnia:
UN Tourism: Turystyka odbudowała się po
MSiT chce 10 strategii dla
Dział transport:
Wizz Air rezygnuje z płatnej
LOT wprowadza odroczone
Nowe połączenie z Katowice
Starsze aktualności:
Stary Rynek i ratusz w Poznaniu znów
Niemcy stawiają na turystykę kulturalną i zrównoważone
Polki wydają więcej na
Jest porozumienie w sprawie jednolitej, europejskiej przestrzeni
Okiem ubezpieczyciela - gdzie podróżowali
Piotr Borys odpowiedzialny za turystykę w
64% Polaków planuje zwiększyć budżet na
GITD podsumowuje akcję Bezpieczny autokar-ferie
Wstępne porozumienie w sprawie rozporządzeń dot. danych pasażerów linii
Parlament Europejski przyjął nowe przepisy dotyczące wynajmu
Emirates publikuje raport środowiskowy
LOT otwiera nowe połączenie do Hanoweru
OLT Express odpowiada na zarzuty LOT-u
Awaryjna sobota dla Austrian Airlines
Finnair, Iberia, American Airlines, British Airways razem
Klienci Sky Clubu wciąż za granicą
Polacy wybierają hotele o średnim standardzie
Dodatkowe zapisy na akcje spółki Mex Polska
Pięć czterogwiazdkowców w Łodzi
PKP promuje przewoźników autokarowych
Restauratorzy zapowiadają duże podwyżki cen alkoholu
W Tatrach padł nowy rekord. W minioną niedzielę przybyło w góry 40 tys. turystów!