Ogłoszenia
Ogłoszenia
- Praca w biurze podróży Galeria Podróży Olkusz
- WYGODA szuka instruktorów narciarstwa
- REZYDENT - TUNEZJA 2025
- Specjalista ds. Turystyki
- Biuro podróży
- Sprzedam Biuro Podróży
- REZYDENT, PILOT - TURCJA
- PASJONAT TURYSTYKI POSZUKIWANY
- BP ITAKA - KRAKÓW - Specjalista ds. Turystyki
- Travel Creator - Specjalista ds. turystyki...
Nie odliczysz VAT-u za hotel
Działając w branży turystycznej należy liczyć się z częstymi wyjazdami służbowymi. Różnego rodzaje targi czy spotkania biznesowe w terenie to chleb powszedni dla wielu pracowników branży turystycznej. Niestety prawo nie zawsze wychodzi naprzeciw tym potrzebom.
Rezerwując hotel, lub wynajmując pokój dla pracownika w innej miejscowości w związku z wyjazdem służbowym podatnik nie ma prawa do odliczenia VAT, pomimo tego, że dokonuje tych zakupów w ramach prowadzonej działalności gospodarczej. Prawo unijne dopuszcza utrzymanie przez Polskę i inne państwa członkowskie takiego wyłączenia. Prawo do odliczenia obowiązuje tylko w wypadku, gdy usługi noclegowe stanowią część usługi kompleksowej, która jest niepodzielna.
Obniżenia kwoty lub zwrotu różnicy podatku VAT należnego nie stosuje się do kupowanych przez podatnika usług noclegowych i gastronomicznych, bez względu na to, czy nabywana usługa jest ściśle związana z prowadzoną działalnością gospodarczą.
"Przedsiębiorca nabywając usługi noclegowe nie ma prawa do odliczenia podatku od towarów i usług. Jeżeli wyjeżdża w związku ze sprawami służbowymi i płaci za usługi noclegowe, kwotę, którą płaci, będzie mógł rozliczyć tylko i wyłącznie w kosztach uzyskania przychodów" - mówi Agencji Informacyjnej Newseria Katarzyna Rola-Stężycka, ekspert Tax Care.
To ograniczenie w prawie do odliczenia jest zgodne z prawem UE. Według art. 176 Dyrektywy 2006/112/WE państwa należące Unii Europejskiej mogą utrzymywać wyłączenia z prawa do odliczenia podatku od towarów i usług, które były stosowane w chwili, kiedy dany kraj przystępował do Wspólnoty. Ponieważ wyłączenie prawa do odliczenia naliczonego podatku VAT przy nabyciu usług noclegowych obowiązywało przed wejściem Polski do Unii Europejskiej, Polska może je nadal utrzymywać.
Prawo odliczenia VAT przy nabyciu usług noclegowych istnieje jedynie w wypadku, gdy są one częścią większej, kompleksowej usługi.
"Jeżeli przedsiębiorca kupuje usługi noclegowe w całym pakiecie obejmującym szerszy zakres usług, w których usługa noclegowa jest tylko i wyłącznie jedną z części składowych, to w takiej sytuacji z tej usługi głównej prawo do odliczenia będzie możliwe do zrealizowania. Odliczenie przysługuje tylko w takim wypadku. Natomiast jeżeli jest to prosty zakup usługi noclegowej związany z prowadzoną działalnością gospodarczą, to tego prawa przedsiębiorca nie ma" - konkluduje ekspertka.
Żeby móc skorzystać z prawa do odliczenia VAT przy usłudze kompleksowej, podatnik musi wykazać, że nabywane usługi noclegowe będą stanowiły usługi pomocnicze, wchodzące w skład usługi kompleksowej. Jeśli w danym przypadku kilka świadczeń obejmuje jedną usługę, taka usługa nie może zostać podzielona pod względem podatkowym, a w konsekwencji istnieje prawo do odliczenia podatku.
Komentarze
Tagi:
Komentarze:
Nie można odliczyć VAT-u za usługi noclegowe
[2013-07-25 13:21 80.52.226.*]
Super! co zamądra pomoc dla hotelarzy - tylko inwestować w PO-lsce! odpowiedz »
Nie można odliczyć VAT-u za usługi noclegowe
[2013-07-26 14:04 83.8.145.*]
Przecież to jest VAT zapłacony w związku z czynnością prowadzącą do uzyskania dochodu !!! Więc co za łaska że się powinno go odliczyć !! Manipulowanie w prawie podatkowym tak aby wydoić jak najwięcej pieniędzy dla budżetu jest przerażające !!! Tak samo z odliczeniami od samochodów osobowych ! - a mały przedsiębiorca czym wozi swoje towary czy surowce - TIREM ??? PARODIA !!!!!
T.J. odpowiedz »
Dział biura turystyczne:
Nowy Dyrektor Sprzedaży i Marketingu EXIM
Opłata turystyczna to głupi pomysł, ale projekt jest w fazie
Dział hotele, pensjonaty:
Opłata turystyczna to głupi pomysł, ale projekt jest w fazie
Wakacje nad Bałtykiem lepsze niż przed
HOTREC: Booking.com nie przestrzega ustawy o rynkach
Starsze aktualności:
Europejska turystyka odbija się po
Henley: Polski paszport mocniejszy od
Wyniki Lotniska Chopina znacznie powyżej
Najlepszy barman w Polsce zdradza trendy na 2024
TSUE: Poufność informacji dot. wypadków lotniczych kluczem do
Ratunkowe paczkomaty także we Wrocławiu i
W Wieliczce znów przeważają zagraniczni
OSAT: Urzędy nie przestrzegają ustawy turystycznej
Uzdrowiska szkodziły środowisku
Triada: wracają wycieczki do Tunezji
Rusza śledztwo przeciwko przewoźnikowi Ryanair
Na wakacje w ostatniej chwili i samolotem
Accor wzmacnia segment luksusowy
wycieczki fakultatywne z Alanyi
Turysta homoseksualny to klient niezwykle pożądany
Czy można stosować zamienniki w restauracji?
LOT zamyka loty na Bliski Wschód
Przepisy Unii Europejskiej budzą sprzeciw
Czy tani alkohol to dobry sposób na budowanie turystycznej marki?