Ogłoszenia
Ogłoszenia
- TRAVELAND A.T.w C.H.M1 w Czeladzi zatrudni
- Wakacje.pl Warszawa-Żoliborz zatrudni Specjalistę
- Denar - Travel zatrudni sprzedawcę usług...
- Młodszy Specjalista ds. Turystyki / Specjalista...
- Konsultant ds. SPRZEDAŻY PRODUKTU TURYSTYCZNEGO
- biuro multiagencyjne w centrum handlowym we...
- Rezydent Turystyczny - TUNEZJA
- Specjalista ds Turystyki
- Główny rezydent biura podróży/ Head Rep
- Pilot wycieczek - Polska i Europa
Warszawski rynek hotelowy
Na warszawskim rynku hotelowym od dwóch lat liczba obiektów pozostaje na podobnym poziomie. W ciągu 2010 r. nie są zapowiedziane duże inwestycje, a to ze względu na wyniki działających już hoteli. Tak np. w okresie pierwszego półrocza 2009 r. wskaźniki obłożenia spadły o ok. 10% jeśli porównuje się je z takim samym okresem w roku ubiegłym. Jeśli chodzi o ceny noclegów to ich spadek sięgnął nawet 30%.
W Warszawie znajdują się 63 hotele, które oferują ponad 19 tys. miejsc. Chociaż w Krakowie obiektów jest 120 to baza warszawska ma najwięcej w Polsce miejsc noclegowych. Z tego to względu można te dwa miasta podzielić następująco:
- Warszawa - dla bogatego biznesu,
- Kraków - dla turystów.
W Warszawie jest dużo hoteli 5-gwiazdkowych - dziesięć plus jeszcze hotel Hyatt, który skategoryzowany jest jako 3-gwiazdkowy z powodu braku drugiego fotela w pokoju. W Krakowie takich obiektów jest osiem co stanowi 10% bazy hotelowej (ponad 2 tys. miejsc). W Warszawie jest to jedna czwarta, czyli 4,6 tys. miejsc. W obydwu miastach 20 % bazy to oferta w hotelach 4-gwiazdkowych: w Warszawie jest ich tylko 8, a w Krakowie ponad 20. Kraków ntomiast przewodzi pod względem hoteli 3-gwiazdkowych - 74 z ok. 7,5 tys. miejsc noclegowych, czyli 40% bazy. W stolicy obiekty tego typu to tylko 21 hoteli z 6 tys. miejsc. (ok. 30 proc. bazy). Jeśli chodzi o obiekty 2 i 1 gwiazdkowe to w Krakowie funkcję hoteli o najniższej klasie spełniają hostele. W mieście jest ich 70 natomiast w Warszawie 10.
Badania pokazują, że warszawski rynek jest nastawiony na biznesmenów i obcokrajowców załatwiających interesy. Kraków natomiast na średniozamożnych cudzoziemców, którzy przyjeżdżają pozwiedzać miasto.
Według danych GUS w 2008 r. z hoteli skorzystało:
- warszawskich 1,88 mln gości, z tego 750 tys. z zagranicy (40 proc.), najliczniejsza klientela: goście hoteli 5-gwiazdkowych 530 tys., w tym 330 tys. obcokrajowców, w hotelach 3-gwiazdkowych 390 tys., cudzoziemców 125 tys.,
- krakowskich 1,05 mln, z tego 600 tys. zagranicy (60 proc.), najliczniejsza klientela: odpowiednio 140 tys. i 96 tys.), najwięcej gości miały hotele 3 -gwiazdkowe: 460 tys., z tego 280 tys. cudzoziemców.
Wadą Warszawy jest to, że jest ona postrzegana jako miasto mało interesujące dla turysty. Poza tym jak zauważa Alex Kloszewski, szef działu hoteli w agencji Colliers i prezes organizacji Warsaw Destination Alliance - Brak światowej klasy obiektów kongresowo-wystawienniczych. Warszawa musi zbudować centrum kongresowe, aby mogło konkurować z takimi miastami jak Wiedeń, Praga, Budapeszt, Berlin. To jest konieczność. Sektor MICE ma najważniejszy wpływ na rozwój rynku hotelowego w Warszawie. W Warszawie odbywa się ok. 30-40 dużych wydarzeń konferencyjno-kongresowych, a np. w Budapeszcie ok. 100.
Warszawski rynek hotelowy pod względem liczby obiektów i miejsc noclegowych ustabilizował się dwa lata temu. W 2007 r. otwarto np. Hilton Warsaw Hotel & Convention Center z 630 miejscami, co powiększyło o prawie 15 proc. liczbę miejsc w hotelach tej kategorii. Pierwsza połowa pierwszej dekady XXI wieku była bardzo dynamicznym okresem rozwoju rynku warszawskiego. Z 11,2 tys. w 2000 roku do 19 tys. w 2005 zwiększyła się liczba miejsc noclegowych, a liczba hoteli wzrosła niemal dwukrotnie z 37 do 63. W 2004 r. na rynku pojawiły się: Intercontinental, Sheraton, Westin oraz butikowe Rialto i Le Regina (5-gwiazdkowe). Poza tym w 2005 r. oferta hoteli 4-gwiazdkowych powiększyła się o: Courtyard by Marriott, Polonia Palace oraz Airport Hotel Okęcie. Jeśli chodzi o hotele 3-gwiazdkowe to część obiektów z tej kategorii ubywało jak w przypadku orbisowskiej Very, która została wyburzona w 2006 roku (na jej miejscu powstają Ibis i Etap), czy Grand, Polonia i Airport Okęcie. do tej kategorii awansowały hotele PUHIT: Feliks w 2008 roku i Portos w czerwcu tego roku, które łącznie dysponują blisko 800 miejscami noclegowymi. w przypadku obiektów 1 i 2- gwiazdkowych to na rynku pojawiły się sieci Accor i Louvre, trzy Ibisy oraz po jednym obiekcie Campanile, Premiere i Etap, a obydwie sieci zapowiadają dalsze inwestycje.
Pojawienie się obiektów 5- i 4-gwiazdkowych spowodowało nadpodaż miejsc w hotelach wyższej kategorii i wojnę między sieciami. Jednak 2007 r. był początkiem prosperity na rynku, dzięki szybkiemu wzrostowi gospodarczemu, a branża hotelarska mogła wreszcie odetchnąć. W połowie ubiegłego roku zaczęto odnotowywać mniejszą dynamikę wzrostu. Załamanie przyszło w pierwszej połowie roku. Oto jak przedstawiają się dane GUS za sześć miesięcy 2009 r. wykorzystanie obiektów hotelowych w w woj. mazowieckim:
- spadek wynajętych pokoi wyniósł 10 proc. (z 1,06 mln do 960 tys.), a spadek udzielonych noclegów ponad 5 proc. (z 2,47 mln do 2,35 mln),
- spadek wynajętych pokoi wyniósł 10 proc. (z 1,06 mln do 960 tys.),
- spadek udzielonych noclegów ponad 5 proc. (z 2,47 mln do 2,35 mln).
Thomas Schoen, dyrektor regionalny Starwood Hotels & Resorts (Le Meridien Bristol, Sheraton, Westin) na Polskę tak ocenił obecny rok na warszawskim rynku - Możemy potwierdzić, że zauważyliśmy w naszych warszawskich hotelach skutki kryzysu, zwłaszcza jeżeli chodzi o sektor outside cateringu i bankiety. Ale kryzys ten dotknął całą Warszawę, średnie obłożenie wszystkich hoteli 5-gwiazdkowych w Warszawie, które spadło o ok. 7 %. Wrzesień i październik były lepsze dla naszych hoteli niż pozostałe miesiące, jednak nie nazywałbym tego trendem. Według niego sieć - cały czas kontroluje koszty bez względu na to, czy to okres kryzysu, czy nie. Na pewno dostosowaliśmy model biznesowy do obecnej sytuacji. Na pewno nie rezygnujemy z ulepszania naszej oferty i nie wstrzymujemy remontów.
Jak zauważyła Dorota Malinowska - Hotele w Warszawie, szczególnie typowo biznesowe obiekty o wyższym standardzie, walcząc o obłożenie obniżały znacząco ceny, co doprowadzało do sytuacji, w której ceny pokoi 5- i 3-gwiazdkowych zrównywały się.
Warszawska branża liczy, że jesień przyniesie pozytywne wyniki ponieważ wrzesień i październik to dobre miesiące dla hoteli w Warszawie.
W najbliższym czasie nie planuje się w Warszawie dużych otwarć. - W Warszawie nie ma nowych projektów hotelowych, które zrealizowane
byłyby w najbliższym czasie - przyznaje Alex Kloszewski. - Ale spodziewamy się ogłoszenia budowy nowego 4-gwiazdkowego markowego hotelu konferencyjnego oferującego 360 pokoi. Kilka miesięcy wcześniej plany zakładały np. otwarcie 4-gwiazdkowego Hilton Garden Inn, ale projekt zamrożono. Warimpex chciał otworzyć 5-gwiazdkowy butikowy hotel Le Palais na ul. Próżnej, ale już jesienią ubiegłego roku wycofał się, a budynek stał się biurowcem.
Komentarze
Tagi:
Dział biura turystyczne:
UN Tourism: Turystyka odbudowała się po
Enter Air powiększa bazę
Województwo pomorskie ogłosiło konkurs ofert na rozwój turystyki i
Dział hotele, pensjonaty:
UN Tourism: Turystyka odbudowała się po
MSiT chce 10 strategii dla
Starsze aktualności:
Stary Rynek i ratusz w Poznaniu znów
Niemcy stawiają na turystykę kulturalną i zrównoważone
Polki wydają więcej na
Jest porozumienie w sprawie jednolitej, europejskiej przestrzeni
Okiem ubezpieczyciela - gdzie podróżowali
Piotr Borys odpowiedzialny za turystykę w
64% Polaków planuje zwiększyć budżet na
GITD podsumowuje akcję Bezpieczny autokar-ferie
Wstępne porozumienie w sprawie rozporządzeń dot. danych pasażerów linii
Parlament Europejski przyjął nowe przepisy dotyczące wynajmu
Jak przenocować, gdy nie ma hotelu?
Pociąg z napędem hybrydowym ułatwi podróżowanie po Europie
Kraj partnerski targów TT Warsaw 2010
Bydgoszcz: lotnisko kupiło nowoczesną maszynę do odśnieżania
Zmiana cen winietek na Słowacji
Lublin - Warszawa w 90 minut, zamiast 3 godzin?
Zlikwidować korki, rozbudować i zadbać o lotnisko!
Paryż: zatrzymano 12 bagażowych, którzy na lotnisku okradali walizki podróżnych
Pasażerowie rzymskich lotnisk bezpieczni - policja ujęła kieszonkowców
Nowa droga do Pyrzowic otwarta
Rusza Travelka.pl - biuro on-line dla dla turystów w wieku 18-35 lat!
Belgijscy dziennikarze zwiedzali Tarnów!
Rębiechowo: samorządowcy zasilą finansowo rozbudowę lotniska
British Airways w sądzie za dyskryminację na tle religijnym!
Watykan: ukarano 48 nielegalnych przewodników turystycznych
W Warszawie giną rezerwaty przyrody
Zakopane: turystów dużo, ale wydają mniej pieniędzy niż rok temu