Ogłoszenia
Ogłoszenia
- Specjalista od udanych wakacji :) w Azul Holiday
- Specjalista ds. Turystyki - Tarnowskie Góry
- Specjalista d.s. turystyki kolonijnej
- Specjalista ds.turystyki - Biuro Podróży...
- Praca Zdalna 100% - Konsultant ds. podróży...
- PRODUCT MANAGER
- Specjalista ds. Sprzedaży i Obsługi Klienta
- ITAKA RUMIA - Specjalista ds. Turystyki
- Specjalista d.s.Turystyki Krakow
- Rezydent/Asystent rezydenta EXIMTOURS w TUNEZJI
Powstanie Podhalański Park Etnograficzny?
Pojawił się projekt stworzenia Podhalańskiego Parku Etnograficznego. Na jego terenie górale jak dawniej wytwarzaliby produkty codziennego użytku. Pomysł firmuje zakopiańska Fundacja Narodowa Skansen, którą założył Marian Matusiak, prezes Zakopiańskiego Klubu Literackiego i działacz Towarzystwa Opieki nad Zabytkami.
Inicjatywa stworzenia skansenu powstała w gronie miłośników góralszczyzny, którzy będą czuwać nad ostatecznym zagospodarowaniem skansenu. W skład rady naukowej fundacji będą wchodzili m.in. prof. Wiktor Zin (przewodniczący), prof. Zbigniew Białkiewicz z Politechniki Krakowskiej, starosta tatrzański Andrzej Gąsienica-Makowski oraz niektórzy pracownicy Muzeum Tatrzańskiego w Zakopanem.
Projekt zakłada, że w wybranym miejscu zostaną rozlokowane chałupy i dawne obiekty przemysłu ludowego z Podhala, jak kuźnie czy olejarnie. Część starych budynków zostanie przeniesiona z terenów Podhala, tym samym zostaną one ocalone przed całkowitą dewastacją. "W lipcu w urządzimy praktyki dla studentów architektury Politechniki Krakowskiej. Z ich prac wybierzemy najciekawszy projekt do realizacji"- jak informuje Gazetę Wyborczą Matusiak.
Wieloletnie starania o państwowe fundusze na taką inwestycję nie przyniosły rezultatu. Dlatego dr Jerzy M. Roszkowski, kierownik zbiorów archiwalnych Muzeum Tatrzańskiego pokłada nadzieje w prywatnej inicjatywie i osobistym zaangażowaniu pomysłodawców, którzy często posiadają unikalne kolekcje pamiątek z Podhala. Część zadeklarowało udostępnienie swoich zbiorów oraz wsparcie finansowe.
Pomoc w powstaniu żywego skansenu (przygotowanie wniosków, poparcie w staraniach o dofinansowanie z funduszy krajowych i europejskich) obiecuje tatrzańskie starostwo. Wyznaczy również miejsce w powiecie, o które mogłaby występować fundacja.
"To ma być żywa góralska osada, a nie skansen, gdzie można tylko oglądać ściany i wyposażenie. Na emeryturze sam mógłbym tam pokazywać kowalstwo" - jak informuje Gazetę Wyborczą starosta Andrzej Gąsienica-Makowski.
Koszty działalności fundacji ma pokrywać m.in. Muzeum Pod Kuźniczym Młotem, otwarte w lutym na Krupówkach, które na razie działa nieoficjalnie. Turystów oprowadzają przewodnicy w dawnych strojach. Nazywa pochodzi od młota kuźnickiego (wykonanego przez Matusiaka), który stoi przed wejściem do muzeum. W kilku izbach na drugim piętrze kamienicy prezes Zakopiańskiego Klubu Literackiego zebrał ze znajomymi eksponaty dotyczące turystyki, przemysłu i rzemiosła tatrzańskiego. Oficjalne otwarcie nastąpi za parę miesięcy.
Komentarze
Tagi:
Komentarze:
Tatrzański Park Etnograficzny młyny, >>Tartaki <<
[2006-07-20 19:19 83.30.127.*]
Poszukując materiałów do pracy magisterskiej ( Stare tartaki na Podhalu i Żywiecczyźnie) szukałem starych tartaków są jeszcze ale już całkowicie znikają . Tartaki z Witowa miały być przeniesione do TPE ale jak na dzień dzisiejszy obiektu tego brak a zabytki znikają a szkoda bo Słowacy mają takie całe osiedla podobne jak w Zubrzycy Wielkiej
( Polska). Pozdrawiam i życzę szczęścia w realizacji zadania , gdyby Państwo mieli jakieś ciekawe wiadomości to proszę o sygnał.
Z wyrazami szacunku Janusz Cichała odpowiedz »Tatrzański Park Etnograficzny młyny, >>Tartaki <<
[2007-05-12 03:14 83.31.85.*]
przeczytaliśmy pana komentarz do tematu podhalański park etnograficzny. zapraszamy na naszą stronę www.muzeum.podhale.pl lub wywołanie w googlach hasła fundatora: marian matusiak lub przew. rady naukowej: wiktor zin w zakopanem i prześledzenie innych materiałów o zabytkach podhala.
alicja babij - sekretarz fundacji skansen odpowiedz »Tatrzański Park Etnograficzny młyny, >>Tartaki <<
[2007-05-12 10:47 83.30.91.*]
Dzień dobry.
Dziękuję za zaproszenie do dyskusji. Tak się składa, że pisałem pracę magisterską (na Akademii Rolniczej w Poznaniu) której tematem były pilarki ramowe (traki, tartaki) Podhala i Beskidu Żywieckiego. Skąpe materialy w bibliotekach zmusiły mnie do poszukiwań śladu za pomocą internetu. Po zlokalizowaniu ciekawego obiektu jechałem i wykonywałem dokumentację fotograkiczną oraz małe dochodzenie mające na celu odpowiednie zlokalizowanie obiektu w czasie.
Praca została obroniona, temat można dalej ciągnąć biorąc pod uwagę, że niektóre tartaki już całkiem zniknęły ( pożar,modernizacja itp )
Pozdrawiam Janusz Cichała odpowiedz »
Dział biura turystyczne:
POT i PPL będą współpracować na rzecz promocji
Miasta upominają się o opłatę
Rada UE przyjęła mandat negocjacyjny w sprawie nowelizacji dyrektywy
Dział dla turystów:
POT i PPL będą współpracować na rzecz promocji
Lotnisko Chopina pobiło swój
Miasta upominają się o opłatę
Rada UE przyjęła mandat negocjacyjny w sprawie nowelizacji dyrektywy
Starsze aktualności:
Przedłużenie kontroli na granicy z Niemcami problemem dla wielu
Grupa a&o zanotowała najlepszy rok w swojej
Wzrost cen wyjazdów turystycznych
ECTAA uruchamia program Ambasadorów Branży
eSky celuje w klientów biur
Polak najlepszym szefem kuchni w hotelach Select Services sieci
Zapraszamy na Germany Travel
Nowe Trendy w Turystyce - promocyjna wejściówka do
Czwarta edycja Certyfikacji Atrakcji Turystycznych Powiatu
Wakacje.pl kuszą doświadczonych
Podlaskie: Suwalszczyzna - Kraina jak Baśń
Medycyna uzdrowiskowa poszukiwanym produktem turystycznym
Czy w Krakowie wylądują tanie samoloty?
Słowackie drewniane kościoły już na liście UNESCO
Poznań-Ławica zaplanowała inwestycje za 334 mln zł w latach 2008 - 2012
Lufthansa nie chce nabyć akcji czeskich linii CSA
W tym roku upadnie jeszcze biuro podróży. Które?
Koniec ekspresów i pociągów pospiesznych?
2011: na polskich autostradach pojawi się elektroniczny system poboru opłat
Dolnośląskie: 3 projekty drogowe na Euro 2012 dofinansowanie mają już zapewnione
Nowy parking przy byłym obozie Birkenau
Parowóz Piękna Helena wyjechał w trasę z Wolsztyna do Luebben
Poszukujemy instruktorów narciarstwa i snowboardu
Warszawa - językowe problemy obcokrajowców na Dworcu Central