Ogłoszenia
Ogłoszenia
- Travel Creator - Specjalista ds. turystyki...
- Przewodnik, pilot po USA
- Opiekun klienta - turystyka kolonijna
- Poprowadź z nami biuro podróży
- Poszukiwany pilot po Dreźnie
- wychowawca na zimowisku
- Specjalista ds. Turystyki
- specjalista ds. turystyki
- Specjalista ds. turystyki
- KRAKÓW - Specjalista ds. Sprzedaży Podróży
Politechnika Śląska będzie szkolić kadry dla lotnictwa cywilnego
Politechnika Śląska zamierza kształcić kadry dla lotnictwa cywilnego, które obecnie przeżywa okres dynamicznego rozwoju. Na początku mają być rozwijane studia podyplomowe oraz szkolenia, a docelowo lotnictwo ma być jednym z kierunków studiów.
W poniedziałek, 25 lutego senat uczelni zadecydował o powołaniu Centrum Kształcenia Kadr Lotnictwa Cywilnego Europy Środkowo-Wschodniej. List intencyjny w sprawie jego utworzenia kilka instytucji podpisało już jesienią minionego roku. Teraz przedsięwzięcie ma przejść w fazę realizacji.
Już wcześniej na wydziale transportu uczelni w Katowicach otwarto podyplomowe studia dla pracowników lotnisk w zakresie organizacji lotnictwa cywilnego w Unii Europejskiej. Są to pierwsze tego typu studia w Polsce, które prowadzone są na cywilnej uczelni.
Jeszcze w tym roku zaplanowano uruchomienie kolejnych podyplomowych studiów, ale w zakresie techniki i zarządzania w transporcie lotniczym. Docelowo ma powstać również program kształcenia, który będzie obejmować prawie wszystkie specjalności związane z obsługą lotnisk oraz ruchu powietrznego.
Paweł Doś, rzecznik uczelni wyznał - W miarę rozwoju przedsięwzięcia myślimy także o stacjonarnych, dziennych studiach. Najpierw może to być specjalność lotnictwo, a potem oddzielny kierunek studiów. Zaznaczył też, że Centrum nie będzie związane z żadnym konkretnym wydziałem Politechniki.
W przedsięwzięcie zaangażowanych będzie wiele wydziałów śląskiej uczelni, szczególnie: transportu, budownictwa, architektury, automatyki, elektroniki i informatyki oraz organizacji i zarządzania. Kształcenie ma objąć wiele dziedzin związanych z lotnictwem - od projektowania i budowy lotnisk, budynków lotniczych, czy pasów startowych aż po zarządzanie portami lotniczymi i obsługę ruchu lotniczego oraz podróżnych.
Uczelnia ma udostępnić infrastrukturę dydaktyczno-szkoleniową oraz skoordynować działania organizacyjne Centrum. Ma nie tylko uczyć, ale również realizować projekty badawcze. Eksperci uważają, że kształcenie w zakresie transportu lotniczego jest odpowiedzią na potrzeby rynku pracy.
Według Urzędu Lotnictwa Cywilnego w najbliższych pięciu latach polskie lotnictwo będzie potrzebować około 23 tys. pracowników. Związane jest to z ciągłym rozwojem branży oraz starzeniem się obecnej kadry.
Zakłada się, że na każdy milion korzystających z lotniska osób przypada około tysiąca osób zatrudnionych bezpośrednio na lotnisku, 3 tys. osób wokół niego, czyli w usługach i handlu, a także 15 tys. w regionie, obsługiwanym przez port lotniczy. Ze wzrostem ruchu idzie więc wzrost zatrudnienia w tym sektorze.
Według danych ULC, w minionym roku liczba pasażerów odprawionych na polskich lotniskach przekroczyła 19 mln, przy ponad 15,3 mln w roku 2006. Postępuje też decentralizacja ruchu. Jeszcze niedawno ponad połowa pasażerów korzystała z lotniska w Warszawie, a pozostali z portów regionalnych. Natomiast w ubiegłym roku dominowały już porty regionalne. Szacuje się, że w przyszłości to właśnie porty regionalne będą obsługiwać większość ruchu. Do największych lotnisk oprócz Okęcia należą: Kraków, Katowice, Gdańsk i Wrocław.
Naukowcy zaznaczają, że obsługa lotnisk i przestrzeni powietrznej wymaga specjalistów, głównie: od nawigacji, menedżerów obeznanych z lotniskową specyfiką, a także specjalistów w zakresie organizacji pracy w branży lotniczej. Lotniska będą również potrzebować pracowników do utrzymania pasów startowych, dbania o stan techniczny samolotów, kontroli lotów i zapewnienia bezpieczeństwa oraz sprawnej obsługi pasażerów.
W miarę rozwoju gospodarczego Polski, współczynnik mobilności obywateli może przekroczyć wartość 2, czyli tak, jakby każdego roku każda osoba dwa razy leciała samolotem. Wówczas polskie lotniska obsługiwałyby co roku prawie 80 mln pasażerów. Według ULC po 2020 roku może to być nawet 50 mln osób rocznie.
Komentarze
Tagi:
Dział dostawcy/usługodawcy branży:
TSUE: Włoskie regulacje dot. Airbnb, czy Expedii niezgodne z prawem
SITE Poland podsumowuje 3 edycję programu Young
Państwo może nakładać obowiązki na dostawców usług internetowych z siedzibą w innym kraju
Starsze aktualności:
Ratunkowe paczkomaty także we Wrocławiu i
W Wieliczce znów przeważają zagraniczni
POT: Połowa Polaków planuje wyjazdy w sezonie
Najpopularniejsze kierunki citybreak w 2023
Większość Polaków wyjedzie w
TSUE rozpatrzył skargę Wizz Air na pomoc dla linii
Państwo może nakładać obowiązki na dostawców usług internetowych z siedzibą w innym kraju
Nad Bałtykiem gotowi na ferie
Miasta apelują o uregulowanie najmu
Coraz więcej przewodników Michelin po polsku
20 lat więzienia dla współorganizatora zamachu na Dżerbie w 2002 r.
Koszmar weekendowych wyjazdów z Warszawy
Ranking najlepszych hoteli w Afryce Północnej
Nowy statek na jeziorze Jamno w kolejnym sezonie
Sylwester 2009 w polskich miastach
Rekompensaty za hałas i ograniczenie hałasu na Okęciu
Udaremnione próby wniesienia broni palnej, amunicji i materiałów wybuchowych
Czy ULC otrzyma fundusze z UE?
Nowy Jork: stado ptaków przyczyną lądowania Airbusa na rzece Hudson
Zwłoka przy umowach dot. tanich lotów
Rekordowa liczba turystów odwiedziła w 2008 roku Wieżę Eiffla
Cypr, Maroko czy Kanary? Gdzie na miesiac miodowy w pazdzierniku?
W tym roku "polska złota jesień"
Rębiechowo: we wrześniu o 14% pasażerów więcej
Nowa linia autobusowa z Rzeszowa na lotnisko w Jasionce
W lutym otwarcie Muzeum Miejskiego we Wrocławiu
W tym roku zabraknie wycieczek w biurach podróży?
Szukam koleżanki na wyjazd od 26.08.11r.