Ogłoszenia
Ogłoszenia
- Praca w biurze podróży Galeria Podróży Olkusz
- WYGODA szuka instruktorów narciarstwa
- REZYDENT - TUNEZJA 2025
- Specjalista ds. Turystyki
- Biuro podróży
- Sprzedam Biuro Podróży
- REZYDENT, PILOT - TURCJA
- PASJONAT TURYSTYKI POSZUKIWANY
- BP ITAKA - KRAKÓW - Specjalista ds. Turystyki
- Travel Creator - Specjalista ds. turystyki...
Zimowe olimpiady i ich wpływ na ruch turystyczny
Tegoroczne Zimowe Igrzyska Olimpijskie rozpoczynają się 12 lutego i potrwają do końca miesiąca. Odbywać się będą w kanadyjskim Vancouver. Co ciekawe wyszukiwarka turystyczna Skyscanner zauważyła wzrost poszukiwań lotów do Vancouver o 71% w porównaniu do tego samego okresu poprzedniego roku.
Organizacja zimowej olimpiady jest dla każdego miasta ogromnym wydarzeniem. Inwestycje w nową infrastrukturę: drogową, sportową i turystyczną plus uwaga światowej opinii, pozwalają oczekiwać, że miasto - gospodarz olimpiady na długo pozostanie w centrum zainteresowania narciarzy i turystów. Ma to wpływ na całą szeroko rozumianą branżę turystyczną, która może skorzystać z napływu turystów w czasie trwania zawodów, ale także po zakończeniu sportowych zmagań.
Skyscanner prezentuje miasta zimowych igrzysk olimpijskich (byłe, obecne i przyszłe):
Vancouver, Kanada, 2010
Vancouver - jest miastem typowo narciarskim, w okolicy znajdują się trzy ośrodki narciarskie: Grouse, Seymour i Cypress Mountain. Whistler, oddalone o dwie godziny jazdy samochodem, uznawane jest za najlepszy narciarski kurort na świecie. W rzeczy samej: ośrodek zajmuje powierzchnię ponad 1.200 hektarów, a średnia ilość opadów śniegu wynosi 10 metrów na rok.
Turyn, Włochy, 2006
Zimowe Igrzyska Olimpijskie w 2006 roku odbywały się w kilku różnych miejscowościach w okolicy Turynu: Bardonecchia - zawody snowboardowe, Cesana San Sicario - biathlon i narciarstwo alpejskie, Sauze d’Oulx - narciarstwo dowolne. Ten ostatni ośrodek dysponujący liczbą stoków przekraczającą 400, usytuowany przy jednym z wylotów Via Lattea (Drogi Mlecznej).
Salt Lake City, 2002
Salt Lake szczyci się tym, że stoki narciarskie w okolicy miasta pokryte są najlżejszym i najsuchszym śnieżnym puchem w narciarskim świecie, a średnia opadów śniegu wynosi 13 metrów na rok. Cztery wysokiej klasy kurorty: Alta, Brighton, Snowbird i Solitude, zlokalizowane są zaledwie kilka minut samochodem od międzynarodowego lotniska.
Nagano, Japonia, 1998
Japonia dość szybko stała się jednym z chętniej odwiedzanych ze względu na zimowe sporty krajów. Nic dziwnego, skoro do dyspozycji miłośników białego szaleństwa jest tu ponad 400 ośrodków narciarskich, tony białego puchu, a do tego fascynująca japońska kultura. Kraina sumo i sushi była już dwukrotnie gospodarzem zimowych Igrzysk Olimpijskich. Dzięki temu ośrodki sportów zimowych dostępne są na czterech największych wyspach Japonii, ale do najbardziej znanych należą Sapporo na wyspie Hokkaido i Nagano na wyspie Honsiu.
Lillehammer, Norwegia, 1994
Lillehammer, jedna z najstarszych zimowych destynacji Norwegii, oferuje mnóstwo atrakcji dla miłośników nart, jak i snowboardu. Nordseter i Sjusjoen są obecnie najlepiej w Północnej Europie rozwiniętymi ośrodkami biegów narciarskich, trasy biegowe poprowadzone wśród lasów i gór liczą około 350 km. Hafjell (leżące w odległości 15 km od Lillehammer) jest natomiast miejscem dla narciarzy zjazdowych, ośrodek oferuje 40-kilometrowe stoki i 15 wyciągów.
Albertville, Francja, 1992
Zimowe Igrzyska Olimpijskie w Albertville były trzecimi z kolei, które odbyły się we Francji. Gospodarzami były dobrze znane kurorty narciarskie jak: Les Arcs, Courchevel, Meribel, La Plagne, Tignes i Val d"Isere. Dzięki warunkom narciarskim i bogatej ofercie restauracyjnej, przyciągają one w dalszym ciągu rzesze miłośników białego szaleństwa.
Calgary, Kanada, 1988
Zimowa Olimpiada w Calgary zasłynęła pojawieniem się na niej po raz pierwszy zawodników z Jamajki: Eddiego "The Eagle" Edwardsa z drużyną bobslejową (ich losy stały się inspiracją filmu Cool Runnings). Mimo, że pozostali daleko w tyle klasyfikacji, podbili serca kibiców i światowych mediów. Kurorty narciarskie, jak m.in. Nakiska - zbudowany specjalnie na olimpiadę, do dzisiaj cieszą się popularnością wśród narciarzy.
Sarajewo, Jugosławia (obecnie Bośnia i Hercegowina), 1984
Mimo, że Jugosławia jako kraj już nie istnieje, to ośrodki narciarskie w Sarajewie przyciągają wciąż rosnącą liczbę miłośników białego szaleństwa. Olimpijskie zawody w narciarstwie alpejskim mężczyzn odbywały się na stokach Bjelašnicy, a kobiet - Jahoriny. Oba ośrodki oddalone są od stolicy Bośni zaledwie o kilkadziesiąt minut jazdy samochodem, warto więc za dnia szusować po stokach, a wieczorem odwiedzać stołeczne kluby i bary.
Lake Placid, Stany Zjednoczone, 1980
Lake Placid dwukrotnie gościło zimowe igrzyska olimpijskie (pierwszy raz w 1932 roku) i jest znane na całym świecie z warunków zarówno dla narciarstwa zjazdowego jak i biegów narciarskich. Ośrodek narciarski Whiteface, określany mianem "najbardziej stromego zbocza na wschód od Gór Skalistych", oferuje 85 tras położonych na 127 hektarach dobrze naśnieżonej powierzchni. Poszukiwacze adrenaliny mogą dołączyć do profesjonalnej drużyny bobslejowej i zasmakować zjazdu olimpijską rynną.
Innsbruck, Austria, 1976
Innsbruck dwukrotnie był organizatorem zimowych igrzysk olimpijskich (pierwszy raz w 1964 roku). Położony malowniczo u stóp Tyrolu, oferuje atrakcje zarówno turystom, jak i miłośnikom zimowych sportów. Funkcjonuje tu kilka ośrodków, jak Axamer Lizum, Igls i dolina Stubai Tal. Region narciarski Nordpark znajduje się najbliżej Innsbrucka, zaledwie 20 min. kolejką górską, a następnie linową. Trzeba się mieć jednak na baczności, stoki narciarskie tutaj uchodzą za najbardziej strome w Alpach.
Następna olimpiada:
Soczi, Rosja, 2014
Rosja nie jest zbyt popularnym na świecie kierunkiem, jeśli chodzi o wyjazdy na narty, jednak Soczi - organizator zimowych igrzysk olimpijskich w 2014 roku z pewnością to zmieni. Ośrodek sportów zimowych Krasnaja Polana znajduje się około 40 km od Soczi i słynie z tego, że jest ulubionym miejscem zimowych wypraw prezydenta Putina. Teren jest idealny do zjazdów poza wytyczonymi trasami: mulda za muldą, puch i rozległa przestrzeń porośnięta gdzieniegdzie brzozowym lasem oznacza, że Krasnaja Polana zainteresuje głównie poszukiwaczy przygód.
Komentarze
Tagi:
Komentarze:
Zimowe olimpiady i turystyka
[2010-02-01 14:10 77.45.19.*]
Zimowe Igrzyska Olimpijskie odbyły się w Sarajewie w 1984, a nie w 1980, zaś w Albertville nie w 1992, a nie w 1994. odpowiedz »
Zimowe olimpiady i turystyka
[2010-06-24 18:15 88.156.253.*]
"Zimowa Olimpiada w Calgary zasłynęła pojawieniem się na niej po raz pierwszy zawodników z Jamajki: Eddiego "The Eagle" Edwardsa z drużyną bobslejową (ich losy stały się inspiracją filmu Cool Runnings)"
Eddie Edwards nie był jamajskim bobsleista tylko Angielskim hmmmm skoczkiem?? narciarskim odpowiedz »
Dział gastronomia:
Długie weekendy listopadowe również
Dział biura turystyczne:
Nowy Dyrektor Sprzedaży i Marketingu EXIM
Opłata turystyczna to głupi pomysł, ale projekt jest w fazie
Starsze aktualności:
Europejska turystyka odbija się po
Henley: Polski paszport mocniejszy od
Wyniki Lotniska Chopina znacznie powyżej
Najlepszy barman w Polsce zdradza trendy na 2024
TSUE: Poufność informacji dot. wypadków lotniczych kluczem do
Ratunkowe paczkomaty także we Wrocławiu i
W Wieliczce znów przeważają zagraniczni
100 tysięcy pielgrzymów na obchodach rocznicy śmierci Jana Pawła II
Kielce: na czas imprez targowych hotele zarezerwowane na 4 lata w przód
Warszawa: mogą wystąpić problemy z dojazdem do lotniska podczas wizyty papieskiej!
Francja: siedmioro dzieci zginęło w wyniku zderzenia autokaru z pociągiem
Radom: w Łaźni zostanie otwarta restauracja Banja Luka
Powstanie obwodnica Zakopanego?
Masakra cenowa w biurze podróży
Duńskie "nie" dla uzbrojonych strażników
Karta Turysty "Gdańsk - Sopot - Gdynia - Plus"
II edycja Raciborskiego Konkursu Moczki i Kutii
Balice: nowa droga do lotniska za cztery lata
11 ofiar katastrofy samolotu pasażerskiego na Syberii
Skanery ciała znikną z lotnisk
Na Pomorzu Zachodnim powstanie park rozrywki
Tragedia w Beskidach - nie żyje 16-letni turysta
Zakopane: zamiast wdzięczności kradzież 5 tys. zł