Ogłoszenia
Ogłoszenia
- Praca w biurze podróży Galeria Podróży Olkusz
- WYGODA szuka instruktorów narciarstwa
- REZYDENT - TUNEZJA 2025
- Specjalista ds. Turystyki
- Biuro podróży
- Sprzedam Biuro Podróży
- REZYDENT, PILOT - TURCJA
- PASJONAT TURYSTYKI POSZUKIWANY
- BP ITAKA - KRAKÓW - Specjalista ds. Turystyki
- Travel Creator - Specjalista ds. turystyki...
Jedne biura podróży muszą rejestrować na kasach bezgotówkowe wpłaty, a inne nie?
Czerwcowe przepisy rozporządzenia Ministra Finansów sprawiły, że pojawiły się wątpliwości dotyczące konieczności ewidencjonowania zapłat za świadczenie usług turystycznych, które przekazywane są za pośrednictwem poczty lub banku na rachunek bankowy przy zastosowaniu kas rejestrujących - zwraca uwagę na nowy problem na łamach portalu PIT Stanisław Piśko.
Przepisy nakładają na podatników, którzy dokonują sprzedaży na rzecz osób fizycznych, nie prowadzących działalności gospodarczej, a także osób fizycznych prowadzących działalność gospodarczą w formie indywidualnych gospodarstw rolnych obowiązek prowadzenia ewidencji obrotu oraz kwot podatku należnego przy pomocy kas rejestrujących.
Zgodnie z artykułem, w ustawie znajduje się również delegacja, która upoważnia ministra finansów do zwalniania na czas określony w drodze rozporządzenia wybranych grup podatników i niektórych czynności z obowiązku prowadzenia ewidencji ze względu na rodzaj prowadzonej działalności lub też wysokość obrotu. Minister finansów wykorzystując tę delegację, wydawał rozporządzenia, które obowiązywały zazwyczaj przez pół roku lub rok.
Rozporządzenie ministra finansów w sprawie kas rejestrujących z 29 listopada 1999 roku mówi o "sprzedaży nieruchomości i świadczeniu usług, za które zapłata w całości następuje za pośrednictwem poczty lub banku na rachunek bankowy podatnika z wyłączeniem płatności dokonywanych czekiem, bankową karą płatniczą lub kredytową". Kolejne rozporządzenie wydane 22 grudnia 2000 roku zwalniało między innymi na okres od 1 stycznia 2001 roku do 31 grudnia 2001 roku z obowiązku prowadzenia ewidencji przy pomocy kas rejestrujących "sprzedaży nieruchomości, sprzedaży towarów w systemie wysyłkowym (pocztą lub przesyłkami kurierskimi) oraz świadczenia usług, za które to czynności zapłata w całości następuje za pośrednictwem poczty lub banku na rachunek bankowy podatnika z wyłączeniem płatności dokonywanych czekiem, bankową kartą płatniczą lub kredytową, a z tych dowodów zapłaty jednoznacznie wynika, jakich konkretnie transakcji zapłata dotyczyła".
W przypisach wprowadzono po raz pierwszy ograniczenie, że "nie dotyczy ono podatników, którzy rozpoczęli ewidencjonowanie tych usług (sprzedaż towarów) przed dniem 1 stycznia 2001 roku.". Oznacza to, że podatnicy, którzy przed 1 stycznia 2001 roku prowadzili ewidencję wymienionych usług, za które zapłata następowała za pośrednictwem poczty lub banku na rachunek bankowy, taką ewidencję muszą nadal prowadzić, natomiast podatnicy, którzy jej przed tym dniem nie prowadzili, nie mają nadal obowiązku jej prowadzenia.
Przepisy w kolejnych rozporządzeniach ministra finansów dotyczące zwolnienia z obowiązku ewidencji w kasach rejestrujących wpłat dokonywanych na rachunek bankowy za pośrednictwem poczty lub banku nie ulegały poważniejszym zmianom. Natomiast przepisy z dnia 25 czerwca 2007 roku stanowią, że: "zwalnia się z obowiązku ewidencjonowania do dnia 31 grudnia 2007 r. świadczenie usług, za które zapłata w całości następuje za pośrednictwem poczty lub banku na rachunek bankowy podatnika pod warunkiem, że z ewidencji i dowodów dokumentujących transakcję jednoznacznie wynika, jakiej konkretnie transakcji zapłata dotyczyła". Jednak zapis ten nie dotyczy podatników, którzy rozpoczęli ewidencjonowanie usług przed 1 lipca 2007 roku.
Zdaniem Stanisława Piśko, z analizy obecnych przepisów wynika, że jeżeli podatnik rozpoczął ewidencję za pomocą kas rejestrujących wpłat za usługi turystyczne dokonywanych za pośrednictwem poczty lub banku, to musi ją nadal prowadzić. Natomiast jeżeli ewidencji takiej dotychczas podatnik nie prowadził to nadal nie ma obowiązku jej prowadzenia. Dlatego też w Polsce obecne są biura podróży, które ewidencję wpłat bezgotówkowych za pomocą kas rejestrujących prowadzą i muszą prowadzić, a także takie, które tego nie czynią i czynić nie muszą.
Komentarze
Tagi:
Komentarze:
Biuro podróży a kasa fiskalna?
[2007-09-18 13:18 89.25.174.*]
a co z ewidencjonowaniem w kasie fiskalnej, jesli czesc zaplaty byla w formie gotowkowej, a czesc przelewem ? We wzmiankowanych przepisach powtarza sie motyw platnosci w CALOSCI..... odpowiedz »
Biuro podróży a kasa fiskalna?
[2007-09-18 13:33 83.20.114.*]
Sa biura podrózy "Touroperatorzy" i "Agenci" . Dochód ze sprzedazy agencyjnej to prowizja. Jak to sie ma klient placi w ratach czy gotówce za imprezeę agentowi , agent odprowadza kwote - prowizja - organizatorowi. Jaka kwota obowiazuje .???? odpowiedz »
Biuro podróży a kasa fiskalna?
[2007-09-18 14:14 195.94.208.*]
Co do zasady agenci rejestrują całą wrtość sprzedaży imprez obcych bez wyodrębniania kwoty prowizji na swojej kasie. Trzeba pokombinowac z zaprogramowaniem kasy aby móc łatwo wyodrębnić w raportach sprzedaż własną i tzw "obcą", bo ma to istotne znaczenie dla ustalenia zobowiązania w VAT. Jak już się tę kasę ma, to lepiej nie kombinować i rejestrować całą sprzedaż bez względu na sposób zapłaty. Jest to łatwiejsze niż tworzenie dodatkowej ewidencji, a szczególnie w razie kontroli może być uciążliwe pokazanie powiązania między pozycją ewidencji a dowodem zapłaty. Chyba, że ktoś ma inne doświadczenia, to może robić jak chce. odpowiedz »
Biuro podróży a kasa fiskalna?
[2007-09-18 18:08 91.193.208.*]
Nie wiem po co kombinowac, przeciez w przypadku agenta, podstawa opodatkowania VAT sa faktury na prowizje. Kogo interesuje, co sie znajduje w kasie fiskalnej ? W ewidencji sprzedazy sa przeciez faktury.... i to ich wartosc stanowi obrot do opodatkowania, a nie calkowita cena imprezy. Po kilku kontrolach z USK nie przejmujemy sie, co jest wbite do kasy. Na szczescie bywaja urzednicy, do ktorych dociera idiotyzm przepisow, i zdrowo podchodza do kontroli sprawdzajac rzeczywiscie istotne rzeczy (faktury, umowy... itp.) odpowiedz »
Biuro podróży a kasa fiskalna?
[2008-07-11 14:56 83.15.19.*]
A co zrobić jeśli agenci sprzedają moją ofertę i płecą przelewem ?
Czy każdy przelew (zaliczkę) nanosić na kasę fiskalną ?
Płacą minus faktura na prowizję . odpowiedz »Biuro podróży a kasa fiskalna?
[2011-11-26 17:51 87.205.166.*]
Moi drodzy -- chyba jenak nie znacie zasad. W agencji prodróży prowadzonej w modelu agencyjnym (sprzedaż imprez obcych) nigdy rejestr VAT nie zgodzi się z kasą fiskalną.
1/ w rejestrach VAT są kwoty wykazywane na fakturach VAT obciążających turoperatorów
2/ w kasach fiskalnych mamy zaewidencjonować przepływ wieniądzia przez biuro -- gdzie działamy w imieniu turoperatora -- na kasę wbija się kwoty takie jakie przyjmujecie od klienta, lub też jeśli otrzymujecie częściową zapłatę na swoje konto bankowe -- przypominam, że zwolnienie przy przelewach bankowych i pocztowych ma miejsce w przypadku całkowietej zapłaty -- mając agencję kleint zazwyczaj płaci zaliczkę gotówką -- tak więc raczej nie ma takiej sytuacji, gdy klient płaci 100 proc. wartości wycieczki na konto agenta. Przelewy dokonywane bezpośrenio na konto turoperatora nie mogą być przez agentów ewidencjonowane -- ta gotówka nie przechodzi przez Wasze biuro.
Pamiętajcie, że obowiązek do ewidencji na kasie fiskalnej ma miejsce, gdy zapłaty dokonuje osoba fizyczna, a nie firma. W przypadku firm można dokonać ewidencji (nie ma zakazu), ale nie trzeba.
Czy teraz wszystko jest jasne? odpowiedz »
Biuro podróży a kasa fiskalna?
[2012-11-26 11:40 195.216.250.*]
zakup odpowiedniej kasy fiskalnej to istotna sprawa, najlepiej kupić ją w salonie, który głównie się w ty trudni -osobiście mogę polecić profesjonalną sieć sprzedaży http://centrumkasiarzy.pl - jestem w pełni usatysfakcjonowana z zakupu oraz wdzięczna za fachową poradę odpowiedz »
Jedne biura podróży muszą rejestrować na kasach bezgotówkowe
[2007-09-18 17:22 83.29.149.*]
znowu zamieszanie odpowiedz »
Jedne biura podróży muszą rejestrować na kasach bezgotówkowe
[2007-09-18 17:23 83.29.149.*]
rozumiem ziemniaczki kaswoać na kasie...ale uczetnika imprez ????? no jaja odpowiedz »
Jedne biura podróży muszą rejestrować na kasach bezgotówkowe
[2007-09-18 17:23 83.29.149.*]
po prostu paranoja odpowiedz »
Jedne biura podróży muszą rejestrować na kasach bezgotówkowe
[2007-09-18 17:24 83.29.149.*]
paranoja jak paranoja ale kasa leci, co roku 2 przeglądy po 100 zł...żyć nie umierać odpowiedz »
Biuro podróży a kasa fiskalna?
[2007-09-19 08:30 83.7.158.*]
Czy ktoś ma sposób na codzienne "czyszczenie kasy" ??Przecież to jest paranoja aby cały dzień wszystko wprowadzać do kasy a po dniu siedzieć i przepisywać pozycje do zeszytu!! Czy ktioś robi inaczej proszę o odpowiedż lub podpowiez.Z góry dziękuję odpowiedz »
Dział biura turystyczne:
Nowy Dyrektor Sprzedaży i Marketingu EXIM
Opłata turystyczna to głupi pomysł, ale projekt jest w fazie
Dział prawo i podatki:
Opłata turystyczna to głupi pomysł, ale projekt jest w fazie
HOTREC: Booking.com nie przestrzega ustawy o rynkach
Starsze aktualności:
Europejska turystyka odbija się po
Henley: Polski paszport mocniejszy od
Wyniki Lotniska Chopina znacznie powyżej
Najlepszy barman w Polsce zdradza trendy na 2024
TSUE: Poufność informacji dot. wypadków lotniczych kluczem do
Ratunkowe paczkomaty także we Wrocławiu i
W Wieliczce znów przeważają zagraniczni
Targi Kielce modernizują swoje obiekty
Narodowy Eksperyment Bezpieczeństwa - "Weekend bez ofiar"
Funclub: zima zaczyna się latem
Odkryjpolske.pl podsumowało rok
Chiny: policja szuka 6 rosyjskich turystów
Wysokie ceny paliwa lotniczego mogą zaszkodzić Pyrzowicom
Rzeszów: zdemolowali lokal gastronomiczny
Portugalskie linie lotnicze TAP w 2007 przewiozły 8 mln pasażerów
Polski rynek lotniczy hamuje brak taniego lotniska dla Warszawy i monopol na dostawy paliwa!
W Bieszczadach warunki dla turystów są dostateczne
Lufthansa - coraz lepsze wyniki finansowe
Polacy długi weekend spędzają w Polsce?
Air Canada chcą współpracować z liniami lotniczymi z USA
eSky.pl będzie sprzedawać bilety na naszej-klasie.pl
Bałagan na włoskim lotnisku Fiumicino
Kraków przyciągnie turystów polskim jedzeniem, polską wódką i szaloną taksówką?
BOTM: wnioski o udzielenie zezwoleń na przejazdy należy składać do 20 października
Litwa: turyści ciężko ranni po zawaleniu się budynku