Ogłoszenia
Ogłoszenia
- Praca w biurze podróży Galeria Podróży Olkusz
- WYGODA szuka instruktorów narciarstwa
- REZYDENT - TUNEZJA 2025
- Specjalista ds. Turystyki
- Biuro podróży
- Sprzedam Biuro Podróży
- REZYDENT, PILOT - TURCJA
- PASJONAT TURYSTYKI POSZUKIWANY
- BP ITAKA - KRAKÓW - Specjalista ds. Turystyki
- Travel Creator - Specjalista ds. turystyki...
Powstaną dwa centra konferencyjne w Krakowie
Władze miasta Krakowa dyskutują nad tym, czy powierzchnia planowanego centrum kongresowego przy rondzie Grunwaldzkim jest wystarczająca. Jednocześnie drugi budynek tego typu, a także drugi pod względem wielkości w Polsce buduje prywatny inwestor.
W Borku Fałęckim rozpoczęto bowiem budowę centrum konferencyjnego Ogólnokrajowej Spółdzielni Turystycznej "Gromada". Przez dwa lata ma powstać tam trzygwiazdkowy hotel z 300 pokojami oraz z salami konferencyjnymi o łącznej powierzchni około 5 tys. metrów kwadratowych.
Ogólnokrajowa Spółdzielnia Turystyczna "Gromada" istnieje od 1937 roku. Obecnie posiada 21 hoteli, z czego jeden w Berlinie i jeden w Kapsztadzie oraz trzy ośrodki wypoczynkowe. W sumie oferuje ponad 5, 5 tys. miejsc noclegowych.
Dotychczas w Krakowie nie było żadnych obiektów tego typu. Największą salą konferencyjną jest od niedawna Auditorium Maksimum Uniwersytetu Jagiellońskiego. Jednak budynek został zbudowany z myślą o studentach i nie spełnia wszystkich potrzeb klientów biznesowych. Brakuje w nim między innymi powierzchni przeznaczonej na stoiska dla sponsorów.
Na zorganizowanie kongresów dla więcej niż 2 tys. osób Kraków otrzymuje zlecenia kilka razy w roku. Jednak jak na razie Kraków nie jest w stanie obsłużyć takiej ilości osób jednocześnie.
Romulad Tomaszewski, dyrektor ds. inwestycji z Gromady wyznał Gazecie Wyborczej - Pod Wawel ściągnęły nas wieści o tym, że brakuje tu bazy noclegowej. Zaznaczył, że firma liczy na duże wpływy z organizacji konferencji. Projekt nowego centrum w Krakowie wzorowany jest na bardzo dobrze prosperującym centrum hotelowo-konferencyjnym, które znajduje się w pobliżu lotniska Okęcie. W warszawskim obiekcie odbywały się już konferencje dla ponad 5 tys. osób. Tomaszewski poinformował - W Krakowie dwie główne sale będą miały po 1300 metrów kwadratowych, kalkulujemy, że zmieści się w nich swobodnie 2,5 tys. osób. Dzięki telebimom i przestronnym salom w spotkaniu będzie mogło wziąć udział drugie tyle uczestników.
Firma nie pokazała jeszcze wizualizacji obiektu, ale zapewnia, że projekt to "nowoczesna architektura ze szkła i aluminium". Tomaszewski dodaje - Kraków nie będzie się miał czego wstydzić, projekt przygotowali zagraniczni architekci. Obiekt będzie stonowany, ale to nie kawał prostej bryły.
Najprawdopodobniej centrum konferencyjne budowane przez prywatną firmę powstanie szybciej niż to, które finansuje miasto. Przy rondzie Grunwaldzkim ma powstać centrum muzyczno-kongresowe z salą widowiskową o powierzchni 1,6 metrów kwadratowych. Miasto nie obawia się konkurencji ze strony prywatnego przedsiębiorcy. Grażyna Leja podkreśla - Absolutnie nie odbieramy tej inwestycji w takim kontekście. To urozmaicenie oferty Krakowa i uważam, że będą się świetnie uzupełniać.
Radni mają wątpliwości co do wielkości przyszłego centrum. Paweł Bystrowski, przewodniczący Komisji Sportu i Turystyki zaznacza - Informacja, "że na obecne nasze potrzeby sala na 1600 miejsc jest wystarczająca", jest według mnie nie do przyjęcia w kontekście wydatku 200-300 mln zł. Albo walczymy o organizację poważnych kongresów i ściąganie do Krakowa dużych pieniędzy, a wtedy potrzebna jest sala na minimum 3-4 tys. uczestników, albo skazujemy się nadal na II ligę.
Radni żądają wyjaśnień od Janusza Sepioła, pełnomocnika prezydenta miasta ds. kultury, który jest odpowiedzialny za projekt. Sepioł przyznał - Oczywiście Kraków potrzebuje dużego obiektu na 5 lub 6 tys. miejsc. Jeśli taki powstanie, to oba z pewnością nie będą się wykluczały. Nam zależy jednak na stworzeniu miejsca pełniącego funkcje miejskiego audytorium, o wysokich parametrach muzycznych i akustycznych. Większość podobnych budynków w Europie nie przekracza 2 tys. miejsc. Grażyna Leja dodaje - To będzie perełka. Niewiele miast może się pochwalić salami konferencyjnymi w tak atrakcyjnej lokalizacji.
Komentarze
Tagi:
Komentarze:
W Krakowie powstaną 2 duże centra konferencyjne
[2007-09-08 00:55 89.78.199.*]
Ze względu na brak prawdziwych sal kongresowych, zarazem wielofunkcyjnych (na potrzeby imprez kulturalnych i sportowych), mających przynajmniej 5 tysięcy miejsc, cała Polska gra w II i III lidze rynku meetings industry.
Wszystkimi 4 rękoma podpisuję się pod pomysłami, by w Krakowie, Warszawie, Wrocławiu czy Gdańsku aż tak duże obiekty budować, także by lepiej wykorzystywać pozostałą infrastrukturę - hotelową, gastronomiczną, incentives etc.
Pojedynczy, duży kongres to jest przychód kilku milionów. Nie złotych, lecz euro lub dolarów...
Szczere mówic bardziej wierzę w rentowność takich inwestycji, niż w zyski z EURO 2012
Jeden taki kongres może dać przychód porównywalny z paroma tygodniami, miesiącami "zwykłej" turystyki odpowiedz »W Krakowie powstaną 2 duże centra konferencyjne
[2007-09-11 11:01 83.31.184.*]
Jeden turysta konferencyjny wydaje średnio 350 dolarów, to przy 10 tysiącach uczestników prawie 4 miliony USD w tydzień. Budowa centrum to koszt dla miasta około 200 milionów złotych. Gdyby dzisiaj powstało to spłaciło by się W JEDEN ROK :)
Michal Stradomski
http://www.konferencje.pl odpowiedz »
Dział biura turystyczne:
Nowy Dyrektor Sprzedaży i Marketingu EXIM
Opłata turystyczna to głupi pomysł, ale projekt jest w fazie
Gdzie chcieliby polecieć
Dział targi, konferencje, workshop:
Polska zyskuje w
Nowe Trendy w Turystyce już za
Dział centra informacji i promocji:
Starsze aktualności:
Europejska turystyka odbija się po
Henley: Polski paszport mocniejszy od
Wyniki Lotniska Chopina znacznie powyżej
Najlepszy barman w Polsce zdradza trendy na 2024
TSUE: Poufność informacji dot. wypadków lotniczych kluczem do
Ratunkowe paczkomaty także we Wrocławiu i
W Wieliczce znów przeważają zagraniczni
Rybnik wprowadza własną walutę
EasyGo.pl i Wakacje.pl: sprzedaż internetowa bez zmian, tradycyjna 9% w dół
Zarząd Interferii przedstawił zarys nowej strategii
Londyn: powstanie hotel tylko i wyłącznie dla muzyków
Lipcowe wzrosty w Kraków Airport
Kto wyremontuje sopockie molo?
Darłowo: w porcie terminal pasażerski
Beskidy: zagrożenie lawinowe i tęgie mrozy
Nowe szanse dla naszych lotnisk?
Z Austrian Airlines taniej do Budapesztu, Wenecji, Bazylei, Londynu i Lyonu
24-godzinny strajk powszechny w Grecji
Ochrona na wypadek ataku terrorystycznego w standardzie