Ogłoszenia
Ogłoszenia
- Praca w biurze podróży Galeria Podróży Olkusz
- WYGODA szuka instruktorów narciarstwa
- REZYDENT - TUNEZJA 2025
- Specjalista ds. Turystyki
- Biuro podróży
- Sprzedam Biuro Podróży
- REZYDENT, PILOT - TURCJA
- PASJONAT TURYSTYKI POSZUKIWANY
- BP ITAKA - KRAKÓW - Specjalista ds. Turystyki
- Travel Creator - Specjalista ds. turystyki...
Szansa na rewitalizację prywatnych zabytków za unijne pieniądze
Zabrzańscy urzędnicy chcą, żeby prywatni przedsiębiorcy mogli wykorzystać fundusze unijne przeznaczone na rewitalizację zabytków. Tłumaczą -Może w ten sposób uda się ocalić poprzemysłowe dziedzictwo miasta.
Zabrze zamierza zarobić na zabytkowych obiektach poprzemysłowych. W 2003 roku opracowano program "Zabrze - miasto turystyki przemysłowej". Zdobył on uznanie Polskiej Organizacji Turystycznej oraz tytuł turystycznego produktu roku.
Obecnie największą atrakcją miasta jest zabytkowa kopalnia Królowa Luiza z unikatową maszyną parową. Jednak zabudowania szybowe cały czas czekają na gruntowny remont. Od kilku lat niemożliwe jest zwiedzanie podziemnego skansenu górniczego Guido. W bardzo złym stanie są także familoki na osiedlu Borsigwerk.
Miasto bardzo ceni inicjatywy prywatnych osób, którzy prowadzą działalność w starych halach fabrycznych i bardzo często przyczyniają się do ocalenia unikatowych zabytków. Dobrym przykładem jest firma Demex, która markownię kopalni Ludwik przerobiła na salę koncertową. Zabytkowy szyb Maciej, który również należący do Demeksu obecnie jest ujęciem wody pitnej i został udostępniony dla zwiedzających.
Już niedługo Mikulczyce staną się kolejną atrakcją dla miłośników zabytków przemysłowych. W dawnej cechowni od dwóch lat istnieje Zakład Naprawy i Budowy Organów. Teraz jego właściciel zamierza przywrócić pierwotny wygląd budynku sprzed stu lat. Zakład zwiedzają wycieczki organizowane przez zabrzański magistrat. Pojawił się także inwestor, który wyraził chęć wyremontowania sąsiadującego z cechownią szybu. Zamierza tam otworzyć restaurację na ponad 300 miejsc.
Marcin Lesiak z zabrzańskiego Urzędu Miejskiego wyznał - Dzięki takim inicjatywom te miejsca mają szansę na ocalenie. Zdajemy sobie sprawę, że nie wszyscy przedsiębiorcy chcą brać na siebie taki ciężar. Remont to ogromne koszty. Nie ma się co dziwić, że większość osób wybiera nowe, blaszane hale. Dlatego zależy nam, aby przedsiębiorcy, którzy rewitalizują obiekty przemysłowe, mogli korzystać ze środków Unii Europejskiej. Zwróciliśmy się do śląskiego Urzędu Marszałkowskiego o wpisanie m.in. małych i średnich przedsiębiorstw na listę beneficjentów, korzystających z środków unijnych przeznaczonych na rewitalizację zabytków.
Dotychczas przedsiębiorcy mogli korzystać tylko ze środków przeznaczonych na działalność gospodarczą. Natomiast środki na dofinansowanie działalności kulturalnej oraz rewitalizacji obiektów poprzemysłowych były przeznaczone wyłącznie dla administracji samorządowej oraz stowarzyszeń.
Mateusz Niemiec z wydziału programowania rozwoju i funduszy europejskich z Urzędu Marszałkowskiego wyjaśnia - Przez cały czas trwają konsultacje dotyczące rozdzielania środków unijnych. Już teraz udało się wprowadzić zmiany, które umożliwiają przedsiębiorcom korzystanie ze środków na rozwój bazy turystycznej. Trudno na razie powiedzieć, czy propozycje zabrzańskich urzędników zostaną uwzględnione.
Komentarze
Tagi:
Dział prawo i podatki:
Opłata turystyczna to głupi pomysł, ale projekt jest w fazie
HOTREC: Booking.com nie przestrzega ustawy o rynkach
Dział dla turystów:
Opłata turystyczna to głupi pomysł, ale projekt jest w fazie
Starsze aktualności:
Europejska turystyka odbija się po
Henley: Polski paszport mocniejszy od
Wyniki Lotniska Chopina znacznie powyżej
Najlepszy barman w Polsce zdradza trendy na 2024
TSUE: Poufność informacji dot. wypadków lotniczych kluczem do
Ratunkowe paczkomaty także we Wrocławiu i
W Wieliczce znów przeważają zagraniczni
Obowiązkowe szkolenia okresowe kierowców
Tylko 8 firm turystycznych w rankingu Gazele Biznesu 2006
Skutki braku licencji wspólnotowej
Wypadek autokaru w Egipcie. Zginęli amerykańscy turyści
Protesty w Tybecie odstraszają turystów
Germanwings rezygnuje z Krakowa na rzecz Katowic
Błękitne flagi i sprawdzeni touroperatorzy
Ekologiczne wakacje, w krajach przyjaznych środowisku
Hotele i restauracje w Dubaju bez alkoholu?
Władcy Bursztynu - zmiana nazwy zwycięskiego Gdańskiego Produktu Turystycznego
Nepal częściej odwiedzany przez Europejczyków
Toruń: budowa hotelu zawieszona
Lotnisko w Pyrzowicach - o 35% więcej pasażerów niż w roku 2006
Bożonarodzeniowe pokusy w Wilnie
Plus-Trans, co sądzicie o tym przewoźniku